Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Átnéztem az összes ellenállást ismét. Nem bízok magamban. Az ellenállások egyik lábát kiforrasztottam majd digitális multiméterrel megmértem őket. Az összes stimmel. A diódákat is multiméterrel ellenőriztem. Nyitóirányba kisebb ellenállást mutatnak, záróirányban pedig nem engednek át semmit. Az azonos típusúak azonos értékeket mutatnak. Természetesen ezeknek is kiforrasztottam az egyik lábát. Így hogy kivettem az általad említett 3 alkatrészt szabályozni nem lehet.
A kondenzátorokat is ellenőriztem multiméterrel, hogy nem e zárlatosak. A nagyobbak is rövid idő után feltöltődnek, és nem engednek át áramot. Bár ezeket egy kivételével nem forrasztottam ki.
Akkor szerintem a nyák a rossz. Valami tuti hogy el van kötve. Hiába cserélnél ki minden alkatrészt nem működne. Itt már az LM317-esek sem lehetnek rosszak mivel említetted hogy cserélted őket. Szerintem tervezz egy új nyákot és új alkatrészekkel építsd fel az egészet. De az hogy az ADJ lábakon 34V volt az egy kicsit durva. Szerintem építsd meg az egészet elölről és kész.
Én is nagyon ez fontolgatom, de bevallom ez már a második, igaz az előző egy bonyolultabb modell lett volna. Pákaállomást építettem, azt hittem ez is könnyedén menni fog. De ami miatt nem tudom elkönyvelni a kudarcot, hogy ezt a nyáktervet is az első hozászólásom linkjéből vettem. Ott azt írják, hogy működik. És, ha a nyákterv, a beültetés, és az alkatrészek is jók, akkor mindent kizártunk. Esetleg előfordulhat, hogy a cikkben rossz a nyákterv és nem vett észre senki? Én bevallom nem ellenőrzitem.
Én ezért szeretem a nyákjaimat áttervezni
Azért minden esetre köszönöm, hogy foglalkoztál a dologgal. Még várok egy napot, és ha más nem kap rá az ügyre, akkor kuka.
Hello!
Bocs, hogy beleszólok, de úgy látom nem céltudatosan dolgoztok, hanem csak kapkodás van. A kulcs, hogy mérni kell, és ismerni a táp működését. Kis terhelést kellene rátenni. Meg kell határozni a potik hol álljanak, és ez alapján mérni kellene feszültségeket. A táp működése (majdnem), és egy-két jellemző dolog/feszültség érték, a cikkben a rajz alatt gyakorlatilag megtalálható. üdv! proli007
Csak az a gond hogy minden alkatrészt leellenőrzött és minden ok. A nyákot nem módosította valamint zárlatot sem talált. Az alkatrészek is jól vannak beültetve az elmondása alapján. A tranzisztorokat cserélte de úgy sem ment neki. Szerintem a BC141-es tranzisztornál és a feteknél lesz a gond. Akartam javasolni, hogy adatlap alapján ültesse be a tranzisztorokat de ez valahogy elmaradt mivel állította hogy az alkatrészeket jól ültette be. Tehát ha a tranzisztorok lábait kimérte volna és rájött volna hogy hoppá ez rosszul van beültetve akkor semmi gond dehát ő tudja hogy mit csinál. Sajnos nem tudok ott lenni és helyette méregetni, meg nem is szeretnék mivel neki is meg kell tanulnia.
A NYÁKot nem csináltad véletlenül fordítva(tükrözve)?Olyan nincs,hogy miden jó oszt mégse jó...Egy két fotót föltehetnél róla.Alkatrész és paneloldal.
István
Látom nem figyelsz, ott van , hogy KIT- lehetőség. Egyébként ennél egyszerűbbet nem nagyon fogsz találni, ami digitálisan állítható. Bár talán igen, egy LM317+digit poti.
Szia, itt találsz infót. Bővebben: Link
Szia!
Ha jól tudom, a kapcsolóüzemű tápból már egyenáram jön ki. A negatív segédtáphoz ennél a kapcsolásnál váltóáramra van szükség. Viszont, ha a tápegységből több feszültség is kivehető, akkor közvetlenül megoldható a negatív segédtáp.
Szia
A kapcsoló üzemű tápoknál váltóáram van de Schottky diódákra van szükség az egyenirányításhoz Ezért gondoltam, hogy a -5V ágban a 1N4001 diódákat kicserélem Schottky diódákra és működik is
Akkor viszont nem 50Hz. A C4 47µF-os kondit értékét csökkenteni kell, nF-os értékre.
Szia
Hát ez jól hangzik Csak ennyi módosítás kel bele? Eredetileg a Primer oldal 60-100khz között működnek, de a Szekunder oldalon 50Hz vehető le egyen irányítás után Használják erősítőkhöz is a kacsoló üzemű tápokat Idézet: Ez egy kicsit zavarosan hangzik. Ha kapcsolóüzemű tápról van szó, akkor az 50Hz hogyan jön be a képbe, ráadásul egyenirányítás után? „Eredetileg a Primer oldal 60-100khz között működnek, de a Szekunder oldalon 50Hz vehető le egyen irányítás után”
Szia
Na, igen most nagy hüleséget írtam bevallom Még én is bele zavarodtam azért írtam ezt Na de a lényeg az, amit írtál, hogy a kondi értékének átszámításával meg is oldható
Hello!
A két tekercset a trafón sorba kell kötni. Tehát egyik végét, a másik elejéhez. (a tekercs elejét egy pötty jelzi) Ekkor a feszültségek összeadódnak és a két végen 24V-ot fogsz mérni. Ha nem ezt követed, akkor 24V helyett nullát. Tehát a trafónál, pld. 11 és 14-et kell összekötni, ez lesz a közepe, a 10 és 15 a két vége, ahol már 24V lesz. üdv! proli007
Köszönöm a választ!
Megprobaltam atalakitani egy szimmetrikus labortapot ugy hogy az arramerosseget is allitani tudjam, a kerdem az hogy jol kotottem e be a potentiometereket ha igy hagyom meg kapom a kivant eredmenyt?
Elore is Kosz
Köszi mindenkinek a válaszát! Most sajnos nem volt időm a dologra, de majd még foglalkozok vele, és megírom mire jutottam. Meg kell lenni annak a fránya hibának.
Üdv
Biztos sokan ismeritek ezt a labortápkijelző kapcsolást valakinek esetleg nincs meg javított kapcsolási rajza? eredeti oldal
Hello!
Megpróbáltad.. De nem gondoltad át a működést. - Az áramszabályzó résznél, nem véletlenül táplálják a potiti (igazából a két diódát) áramgenerátorral. Te meg elegánsan lekötötted a GND-re. - A D4-D6-D7diódákat is meg kell fordítani. - 12V váltóból itt soha nem lesz 12V egyen. A két szabályzónak kell minimum 2V és még a shunt ellenálláson is esik 1,2V. Ez 5,2V többlet feszültséget kér a pufferen, plusz a brumm feszültség és a hálózat esése.. - A P1-P2 poti értéke sem jó, mert most 1,2V..25V-ig lenne szabályozható a kimenet, ha lenne annyi villany. (A mF az milli Farádot jelent, sokkal jobb a uF, az hasonlít legalább a mikróra) üdv! proli007
Nem ismertem, de nem rossz. Javított kapcsolási rajz? Hogyhogy? Ez nem jó?
Szia!
Mit lehet tudni Attilával fejlesztett FET-es labortápról. Elárulhatnál némi ipari titkot a fejlesztés állásásról.
Kicsit meg javitgattam rajta, a potmetereket azert tettem akkorakat mert kesobb egy ennek megfelelo trafora akarom kotni de egyenlore ezzel a 2 kicsivel kell megelegednem mig nem tudom beszerezni a megfelelot.
Igy mi a velemenyed?
PIC-es vezérlőmodul V0.09: Bővebben: Youtube
Most már van főképernyő. Itt írtam róla az oldalamon: Bővebben: Link
Hello!
Nem igazán értem, miért nem jó az eredeti elgondolás. Az áramszabályzó fokozat referencia feszültsége a két soros diódán alakul ki. Ezért van alkalmazva áramgenerátor, hogy a két diódán, mindig ugyan akkora feszültség legyen. Még akkor is, ha az áram szabályzó IC (első LM) kimeneti feszültsége bárhova változik is. Ha Te ezt egy ellenállással oldod meg, akkor annak kimenti feszültségétől függni fog a referencia feszültség, avagy a beállított kimenti áram értéke is. ( 1-Led 1-Tranyó 1-ellenállás 1-dióda az már sok?) üdv! proli007 |
Bejelentkezés
Hirdetés |