Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   82 / 291
(#) isssti válasza MTZ traktor82 hozzászólására (») Jan 19, 2011 /
 
Szia!
Ki kell próbálni, de szerintem gyenge lesz hozzá, a BU csak 6A-t bír.
(#) nagyi36 hozzászólása Jan 20, 2011 /
 
nálunk a madárház egy 10m x 5m alapterületű, téglából készült "viskó", nem hiszem, hogy megállna egy rúdon
(#) deexteer hozzászólása Jan 24, 2011 /
 
Sziasztok!
Kérésre egy ismerősnek megépítettem az oldalon fellelhető legerősebb inverteres villanypásztort,X kilómétert lekerített vele,sajnos malacokhoz igencsak kevésnek bizonyult,viszont a meglévő régi pásztornál ha hozzáérnek a malacok akkorát üt hogy leülnek.
Képet csináltam a paneljáról és rárajzoltam az értékeket,egyedül a 14 lábú IC-ről nem tudom hogy milyen lehet,illetve a lilával bekeretezett rész nem biztos,felülről az a rész egyik képen sem látszódik.
Ötlet?
http://kepfeltoltes.hu/110124/xxxxx_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

xxxxx.jpg
    
(#) poros válasza deexteer hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Szia. Milyen transzformátor van benne? Gondolom nem autó gyújtó trafó ? A kettő közötti "teljesítmény" külömbség amiatt lehet.
(#) frob válasza deexteer hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
A nagyfesz oldalon 4007 es diódák jó lassú darabok és nem kell a teljes greatz elég csak 1 dióda normálisan berakva.
No meg nem látszik rendesen a rézoldal.. de amennyi látszik az azért kicsit véknya.. pláne a tranzisztorhoz menő madzagok...

Egyébként ha van folymatos 230V akkor egy leválasztó transzformátor aminek a másik oldalán is a 230V jön ki és csak a tirisztoros részt megépíted.. kicsit izmosabb tirisztorral mint a bt151... na meg ahogy poros kérdezi .. ügye nem autó gyujtótrafó a kimenő trafó?
1-1.5mm es lakkozott huzal a primernek, 0.2mm a szekundernek, kb 1négyszetcenti keresztmetszetű vasmag
prmer 100, szekunder 5000 menet, mivel egymásra tekered minimum 500 menetenként szigetelőpapír és lakkozás...
(#) Swedhart hozzászólása Jan 24, 2011 /
 
Hali nekem is van bevált v pásztor kapcsolásom ebben hálozati fesz tölt kondit ami 100mf ezt süti ki egy tirisztor egy inpulzus átvivö trafon ott keletkezö inpulzust gyujtotrafora kötve akár 7cm is huz a gépkocsi gyujto trafoja.
(#) deexteer válasza poros hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Házi trafó van bent,ilyen a teljes belső rész:

DSC03739.JPG
    
(#) kormis hozzászólása Jan 24, 2011 /
 
Hali! Régebben meséltem a gyerekemnek, hogy amikor gyerek voltam mi mindent készítettünk a haverokkal. Többek között egy laposelem, reszelő és egy csengőreduktor segítségével hogyan rázattuk meg egymást.
Most azt találta ki, hogy segítsek neki egy hasonlót készíteni, de modernebbet.
Egy kis elektromos izom stimulátorra gondoltam, ilyet szeretnénk építeni. Nem szeretném ha sokkoló lenne (a neten csak ilyeneket találtam), Olyat szeretnénk ami csak egy gyenge izom összehúzódást okozna. Úgy gondoltam egy kis gomb elemről üzemelhetne.
Mivel az élet más felé terelgetett, leragadtam a tranzisztoroknál, az IC-k működését már nem ismerem. Ezek megismerésére kerestem valamilyen oktató oldalt és így kerültem ide
Tud-e valaki segíteni egy kapcsolási rajzzal egy kis készülék megépítésében (szét szedtem egy Abtronicot de ennyire bonyolultat nem szeretnék)
(#) frob válasza kormis hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Hát nagyon pici trafókkal is durva dolgkat lehet véghezvinni.. az izom stimulátort is ha nem úgy kapcsolod be hogy rajta van a bőrön igencsak kellemetlen megrázó tud lenni..
Egyébként 555 ic kapcsolását nézegesd pár 100Hz 5-10% kitöltéssel egy 1-2W os paneltrafót tranzisztorfokozattal meghajtva.. fog produkálni ilyesmit.. de mindenféleképpen mérjetek kimenő áramot! 1mA már sok!!!
Lehetőleg rögtön két 555 rakj bele vagy 556 ot és egy gombnyomira csak pár sec es impulzust adjon, nehogy... valaki belehaljon... mert hogy ez elég veszélyes dolog tud lenni
(#) kormis válasza frob hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Kösz, majd még olvasgatok, mit hová kössek. találtam itt a cikkek között néhány alap ismereti anyagot
(#) kábé válasza kormis hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Még a szocializmusban nekünk is a gyakszi tanár a reszelős-csengőreduktoros-laposelemes módszerrel mutatta be az ellenindukált feszültséget, mint jelenséget. Körbeálltunk, fogtuk egymás kezét, elég megrázó volt.
Viszont vigyázni kell, mert nemrég volt a tv-ben, hogy valami ilyesmit szintén megcsináltak valami suliban aztán kivonult a tv2, mert anyuci pici gyerekének nem tetszett.
Főleg ha a tiedet meg elviszi az iskolába....
(#) kormis válasza kábé hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Ez igaz! Annak idején, ha lekevertünk egymásnak egyet kettőt nem hívtak rendőrt, sőt, ha addig feszítettem a húrt, hogy a tanár kevert le egyet és az apám fülébe jutott, ő adta a párját
Egyébként ezért szeretnék valami nagyon szolid ketyerét készíteni
(#) vicsys válasza kormis hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Szerintem egyenlőre hanyagold ezt a bio stimulálás témát. Nagyon oda kell figyelni, mert ránézésre nem tudhatod, hogy ki a szívbeteg... Aztán ha baj van, akkor van a baj.
(#) frob válasza kormis hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Mindenféleképpen csinálsz.. akkor 555 kis kitöltéssel , legalább 1-2 sec es intervallummal menjenek a tüskék , 1-2VA 12/230 as trafó is tud akkorát nyomni hogy elugrasz... végül is mini villanypásztor
és legalább van ideje elengedni annak aki próbálkozik...
(#) kormis válasza frob hozzászólására (») Jan 25, 2011 /
 
Arra gondoltam, olyat készítenék, ami kb. 10-15 mp-ként lenne egy kisülés. Olvastam itt 555-ös IC-vel lehet késleltetést is készíteni.
(#) Swedhart hozzászólása Jan 26, 2011 /
 
Hali bemutatom az általam tervezett és készitett pásztort a képen láthato iv hossza 3cm . üdv Tamás
(#) Remci válasza Swedhart hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Szia!

Annak a barna ellenállásnak nincs melege? Mert mintha feketedne.A szikraközt meg szerintem építsd be valamilyen műanyag csőbe, mert előbb utóbb az ív és az ózon miatt ki fog zöldülni a nyák alja és az alkatrészek lábai is. De amúgy jó .Esetleg publikus?
(#) isssti válasza Swedhart hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Szia!
Nem akarok kötözködni, de mire kell neked 3cm-es szikra? A gyári szigetelésektől megőrülök, a 10kv-könnyen átüti hát még 40-50kv. Hiába van 3cm szikra, ha úgyis csak 4-5000v marad a karámban, nem?
Inkább azon kellene ügyeskednünk, hogy 5-8000v-al is tudjunk működő pásztort csinálni, de ahogy hallottam, a nagy gyártók már az 5000-et célozták meg.
És tényleg ne értsd félre, de mindenki azt meséli, hogy ekkora 15mm meg akkora 20mm a szikra, de ez villanypásztor, nem tesla tekercs.
(#) Swedhart válasza Remci hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Ez egy év használlat után lett ilyen .egyépként kicseréltem már.Tettem bele ujjat. Több ilyet eladtam és jok a visszajelzések.
(#) Swedhart válasza isssti hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Az biztos hogy jol kell szigetelni de már csináltam elektronikus gyujtásu autonak a trafojábol az 7cm huzott na azt nem volt egyszerü szigetelni. Ja és mire:nem titok a kellemetlen betolaodokra viszik lássuk be még mindig jobb mint ha belevezeti a keritésbe az áramot nem?
(#) isssti válasza Swedhart hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Hát igen, én is csináltam már egy kettő pásztort, de a leendő gazdákat nagyon kihallgattam, hogy mire kell neki, egyik mondta, hogy erre kellene én meg egyből, hogy nem vállalom. Sajnos, még mindig olyan jogi körülmények közt élünk, ha a svéd kolléga leesik a kerítésről és bármi baja lesz, ő jelent fel minket, hogy hogy van ott villanypásztor, mert csak a kiscicáját akarta onnan leszedni és ez a jobbik verzió. Mi van akkor, ha megcsapja a pár kv, feljelent és azt mondja epilepsziás lett ettől (ez a színjáték köztudottan nem áll messze tőlük), de ha meg szívritmus zavaros, kinek hiányzik ez?
Elnézést az OFF-ért, ez már bőven nem elektronika, de szerintem ezzel érdemes vigyázni.
(#) Swedhart válasza isssti hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Szerencsére nem olyan veszélyes azért ennél a kapcsolásnál a tirisztor egy illesztö trafot hajt ami szekundere van rákötve a gyujto tekercsre.Ez saját ötlet ugy tudom még más nem csinált ilyet és ami lényeg még olcson összehozhato.
(#) gaben62 válasza isssti hozzászólására (») Jan 27, 2011 1 /
 
Igazad lehet, meg az a gond hogy még mindenki a régi gyújtástrafós megoldást isteníti, mert az van otthon.
Azt meg nem nézik hogy egy ilyen pl.gk. trafó 15-20KV-ot ki tud adni gond nélkül, akár 9-10V, lemerült akkut megszaggatva is.
Ebből problémák lehetnek, azonkívül hamarább húz át amikor párás esős idő van, a kerítésre földre.
A jobb egyszerűbb megoldás, egy impulzustrafó,ami egy UM vasmagra készített primer 36T. 0,6mm.Cu-z, és szekunder 1600-2000T. 0,14mm. Cu-z-ből, ez 2,4-3KV-ot állít elő, 555Ic +But12A tranzisztoros meghajtással.
A tekercsnél új huzalt érdemes használni, és sor szigetéshez, szig.papírt.
Nem kell bele tirisztor sem, mert mindössze 400-450mA fogyaszt az egész ák. a nf.tekercsre 2db.diódás,2db.nf.kondis sokszorozót kell tenni, a panelon elfér ez is, és megvan az 5-6KV/dc.out. bőven elég.
Az impulzusidőt ismétlődést 555Icv.6+2lábra kapcsolt potival lehet beállítani, 1-2-5imp/S.
A multivibrátor működési frekijét szintén lehet állítani, ez porvasmagnál 15-20KHz, ideális érték.
Nekem bevált, évek óta használom
A vasmag olyan ,aki nem ismerné, mint amilyet Pc.tápokban színes tv.tápban alkalmaznak.
A leadott kimeneti áram, max 1-2mA, senki nem fog fiblirációt kapni tőle, a kezét se fogja eltörni, érintés esetén.
Így későbbi feljelentéstől eljárástól, nem kell tartani.
(#) gaben62 válasza Swedhart hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Ez a 3cm. min.30KV, ami még egy ozonizátornak is sok, itt meg nincs is értelme.
(#) Cavalier válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
A villanypásztorokra komoly szabályozások vonatkoznak, azokat nem ártana betartani. Impulzus üzem, 1 másodperces ismétlődéssel az, ami megengedett. DC nem, folyamatos nagyfrekis nagfesz SEM. Nem azért, mert veszélyes, hanem mert szabványok vannak. Ha nincs is minősítve a házilag készült cucc, azért oda kell figyelni, hogy tudja a szabvány előírásait!
(#) Swedhart válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Hali ez az iv a szikraközön van mivel auto trafo-rol van szo,szigoruan inpulzus üzemü 1mp es ,és a meghajto tekercs mágneses mezöje által gerjesztett feszültség hajtja (saját ötlet alapján).Na igy mi a vélemény? Üdv Tamás
(#) gaben62 válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Értem én hogy az 1egy imp.1mp. ezt be kell tartani.
Semmi gond az 556 os Ic vel meg lehet szakítani a 16KHz-et, de akár a 20Hz vagy 50Hz-et is.
Az 556 kettős Ic. tehát az egyik fele monostabil kapcsolásban előállítja az alapimpulzust, míg a másik fele, astabil rész, rákapcsolgatja az adott nf.trafóra, ami kiadja a 3-4KV-ot.
Az alacsony frekvencia mint tanultuk a suliban is, áramütés szempontjából veszélyesebb 10Hz-60Hz, állítólag az ember szívére a legveszélyesebb tartomány, már 15-25mA esetén is fiblirációt, leállást okozhat, adott esetben.
Azért gondoltam a 16-18KHz re, bár nem nagyfrekvencia, mint ahogy a 230V, v.400V sem nagyfeszültség, mert ide jóval egyszerűbb trafót tekerni, 1800T. már elég, mint az alacsonyabb frekvenciára, és jóval olcsóbb kihozni, valamint kisebb méretű is,kb.4x5cm. mint egy lemezelt gyújtástrafó, amin kb.10000-12000T. huzal van.
A hatásfokáról még nem beszéltünk.
Az áramütés itt is hatékony tud lenni, én már próbáltam ionizátor nf.trafó, bemérése, hangolása közben, igaz itt nem hatol az áram a szervezetbe, max. a bőrt rázza süti meg pontszerűen.
Azt nem próbáltam kutyánál disznónál hogyan hat ez az impulzus, sajnos nincs rá lehetőségem.
(#) gaben62 válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Hogy érted hogy Dc. nem, eddig úgy tudtam láttam a gyáriakat, is hogy 12-14V tápfesz.ről működnek ezek a pásztorok, többnyire akkuról.
Az mindegy hogy gk. vagy nagymotor 6-12V gyújtástrafóról veszik le a nf.t, attól az még nem lesz váltó feszültség csak szaggatott Dc!
Ahogyan a primerben a tirisztor megszaggatja, aszerint.
Ha nem hiszed el nézd meg az impulzusokat szkóppal, a primerben, a szekunderben is ugyanez a jelalak jelenik meg, csak nagyság rendel nagyobb feszültség, pl.1cm. szikra 10-12KV/Dc.
(#) gaben62 válasza Swedhart hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Igen jó az ötlet, csak én nem tudtam annak idején beszerezni autó nf. trafót csak 1db.ot, azt is 3ez.ért a helyi motorszerelőnél, az is elég használt volt, ráadásul 6V-os.
A 20x20cm. vill.szer dobozba alig fért bele.
Elég nagy volt az áramfelvétele is, 555 Ic.vel +Bd139+2N3055 el hajtottam meg szaggattam rá a delejt.
Ha jól emlékszem 4V-ról kinyomta a 12-14KV-ot, kb. 1,5cm. szikra, /ekkor még nem volt nf.mérő előtétem/
a 2N tranzisztor rendesen melegedett, és az áram felvétel 1,3A/12V-ról nem akart kevesebb lenni.
Pedig impulzusüzemben ment az egész, lehetett állítani 1-2-4imp/mp. intervallum.
(#) gaben62 válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Szóval amit én kreáltam leírtam nem folyamatos nagyfrekis, hanem szaggatott 15-16KHz, volna és állítható intenzitású a szaggatás, pl.1-10imp/S. tetszőlegesen beállítható kis potival, a dobozon.
Van idehaza rengeteg Um, és U porvasmagom, huzal is van 0,12mm,,014mm, 0,16mm, dupla szig.Cu-Z, sorszigetelő papírt 100ft.ért tudok venni a helyi tekercselőtől, a többi csak hozzáállás kérdése.
Következő: »»   82 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem