Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1170 / 2208
(#) marone hozzászólása Feb 4, 2011
Helló !
Jól gondolom, hogy az anódfesznek a hálózati tápon olyan vastag huzal kell mint a kimenő primerjének ?
(#) (Felhasználó 1947) válasza marone hozzászólására (») Feb 4, 2011
Méretezni kell, attól függően mekkora áramot szeretnél kivenni belőle.(Nem árt túlméretezni)
Kimenőnél pedig aszerint, mekkora áram folyik majd a tekercsen.
(#) bakos13gab válasza s.sanyi hozzászólására (») Feb 4, 2011
Ez engem is izgat. Vajon mekkora kimenő kéne neki? 3,5K jó lenne hozzá?
(#) s.sanyi válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
Szia.ITT Anódtól katódig 210 volt 300 voltos hálózatiról 5k jó.ITT pedig 2,5k van ajálva,szerintem eggy kimenő csőnél 300 volt tápfeszről jó az 5k párhuzamosnál pedig 2,5k.
(#) jandark hozzászólása Feb 4, 2011
Sziasztok.
Gu50 se-nek egy csővel,mennyi mA-el kell számitani az Ra-t 8ohm-hoz?
Ill pl 350v anódfeszből kell e Ra-nál feszültség esést levonni számitásnál?..
(#) (Felhasználó 1947) válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Itt mindent megtudhatsz róla:

http://elektroncso.hu/cikkek/gu50i.php

Egy kicsit részletesebben:

http://elektroncso.hu/cikkek/gu50.php

Megépitésre a második verziót javaslom.
(#) jandark válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Feb 4, 2011
Szia Luki.Köszönöm szépen a segitséged,mostanra kaptam még egy katonai foglalatot igy beleástam magam a Gu50be.
Átolvastam az Ágoston könyvet, a Hobbit,az Elektroncső 2db Gu50es cikkét,és az Audio diy-t is a Gu50 ről..
A második Elektroncsöves terv szimpatikus nekem is trióda kapcsolásban,jelenleg csak ecc82es csöveim vannak,ezekből szeretném megvalósitani a kapcsolást..
Számolgattam a kimenőtrafót,a 2500ohm/8 ohm egyértelmü a kapcsolásból,kizárólag a miértjét a számolását nem értem,olvastam a Diy-en hogy 150mA-el számoltak se ben és hogy 30volt veszteséget is kalkuláltak,igy pl nekem a 2500as érték :375v/0.15 -el jött ki (természetesen ez tuti nem jó)..
Mindenképpen elkezdem a kimenőtrafók elkészitését,erre 2db Beag m102es csévéjére menne,ez a megadott 12cm2-től nagyobb 18,36cm2-es..Azon is gondolkodok mehet e rá egy az egyben az Ágoston könyvben megadott 5*480 és 4*68menet?..
(#) Ricsi89 válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
150mA sok lesz a csőnek ilyen beállításban és tápfesznél. Max disszipáció 45W, így 375V-on 150mA az már 56W.
(#) (Felhasználó 1947) válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Idézet:
„Azon is gondolkodok mehet e rá egy az egyben az Ágoston könyvben megadott 5*480 és 4*68menet?..”


Nem, ezt SM-85-re számolták, M102-re át kell számolni a menetszámokat.
Van itt pár trafó guru, majd segitenek.
A kimenőn 150mA sok, nálam 65 vagy 70mA van belőve, 320V -nál.
(#) jandark válasza Ricsi89 hozzászólására (») Feb 4, 2011
Köszönöm a kijavitást,ezért is féltem hogy nem jó felé haladok a számitással..
A megadott 320v anódfeszre hogy jön ki a 2,5k illesztés? (ha megértem a számitást maradnék ezen feszen belül)
A Qvas-t 10w/20hz alsó frekivel számoltam,.ez 7,1cm2 lett,ebbe a 18,36cm2-be el fog férni..
(#) djhans válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Kb. 130mA anódáram mellett. Pentódásan kötve.
(#) jandark válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Feb 4, 2011
A megadott 320v anódfesztől én sem térnék el,csak a számitást próbáltam megérteni.
Lassan egy éve tervezem megépiteni a kapcsolást,akkor CHZ számolt nekem egy kimenőt egy átlagos vasra,közben az a vas feledésbe merült,sokminden hiányzott a megépitéshez,mostanra szinte minden megvan..
A szétszedett Beag trafók várják a kihivást,ha megérteném a miértek alapját,szivesen számolgatnék..
Külön gratulálok, a szépen megépitett GU50 se-d hez,nap mint nap megcsodálom..
(#) (Felhasználó 1947) válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Küldök szakirodalmat a magán e-mail cimedre.
(#) jandark válasza djhans hozzászólására (») Feb 4, 2011
Köszönöm a segitséged.Ha jól számolok 130mA-re 320/0.13=2462 ohm pentódának mig, 70mA-el számolva 320/0.07=4571 ohm triódaként..(ha jó nyomon vagyok)
Van e olyan hogy ideális?Tehát lehet e köztes értékkel számolni,hogy mindkettőre megfelelő legyen,és hogyan?
(#) jandark válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Feb 4, 2011
Hálás köszönetem..
(#) bakos13gab válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Müszi kapcsolását semmiképpen nem ajánlom! Menni megy, de a másik sokkal jobb. Nekem sokáig 6N8SZ cső hajtotta és második felvonás kapcsolása volt megépítve. Teljesen jó. Azonban a 450V-ot soknak tartom (talán a segédrács nem szereti) és problémás volt a nyugalmi beállítása. Most nekem 6N2P SRPP hajtja (hasonló az ágostonos ECC83 kapcsoláshoz). Ez is teljesen jó. Itt van pár kép: Bővebben: Link. Szép hangja van, igaz ebben már toroid kimenők vannak.
(#) lac- válasza Gubán_Gábor hozzászólására (») Feb 4, 2011
Rendben, köszi. Így hallatlanba és látatlanba is gratulálok hozzá
(#) jandark válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
Néztem,de sajnos nincs a Gu se II höz 6sn7es csövem..Egyenlőre csak ecc82-83-85-ös csöveim vannak..
Mi a véleményed az Elekroncső Gu se I ről 320v triódában?
Az Ágoston könyv ecc83as ultralineár terve negativ viszacsatolással megvan,ha erre gondoltál..
Egy szintén kérdése rész,a 320v-ra tehetem e a bevált ez81et irányitani,és csak esetleg az előfeszt egyenirányitva diódákkal?
(#) CIROKL válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
6SN7 = ECC82
(#) bakos13gab válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Hát hogy az EZ81-et teheted-e, az attól függ, hogy milyen a trafó. Gondolom dupla szekunderes. Oldalanként lehet szerintem, de összesen kevés. Akkor inkább AZ4 vagy valami nagyobb. Nekem a két EY88 simán bevált (azért ezek, mert ilyen volt éppen). 320VAC-ról így is 400V felett járt. 6SN7 csövem nekem se volt. Cirokl jól írja, az az ecc82 régi változata. Nekem az említett 6H8C futott helyette. Az még úgy is néz ki, mint egy 6SN7GT. Nekem nem volt benne negatív visszacsatolás. Most ugye pentódaként jár. Kicsit talán másképpen is szól, de annyi minden változott. Nincs tapasztalatom még elég, hogy megítéljem. Szerintem így is jó. Gubán Gábor kütyüje járt nálam. Neki pentódába van kötve talán és 12AX7 hajtja. Nagyon tuti a hangja. Szóval trióda/pentóda lehet variálni, de jól szól így is úgy is. Pár oldallal ezelőtt mértem. kb. 10W-ot tud 500V anódfeszről 100Hz-en. 320Voltnál simán mehet a segédrács is az anódra. Állítólag 350V körül van a lélektani határ, de látod, hogy bozó simán rányomta 450V-ra. Nekem olyan problémám volt, hogy az egyik oldal egy idő után az istennek se akart 120mA-nél kevesebbet felvenni és a másik is 100mA felé lendült az említett kapcsolásban 380-400V körül (ennyit ejtettem a 450V-ból). Most, hogy az anód 500V-ot kap, a segédrács meg éppen a felét, 250V-ot, meseszépen lehet tekerni a nyugalmit. Arra gondolj, hogy mindig szorozni kell. A cső 45Wattot tud. 450V-nál mehet rajta 100mA, de kár így megnyomni, nem lesz jobb. Nekem most 500V-nál van 70mA. Ez olyan 35W, ami még talán belefér. Attól meg nem kell izgulni, hogy elfüstöl a cső. Nekem régen volt úgy ,hogy izzott az anódlemez . Szép látvány tényleg. Most éppen csak pislákol benne a fűtés. Így is szólt meg úgy is. Az előfeszre meg persze, hogy dióda kell. Nekem láthatod azt a pici próbapaneles dolgot. Azon van az egész.
(#) jandark válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 4, 2011
Köszönöm szépen,mindig tanul az ember..
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
Na helyesbítek. 55wattot tud (egy adatlap szerint). Szóval mehetsz feljebb is. Nem tudom miért 45W-ra emlékeztem.
(#) jandark válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
Erre nem is gondoltam,egy nagyobb toroidot tekertem meg 50voltonként leágazással,de igy nem szimetrikus..
EY88as csöveim is vannak, csöves egyenirányitás csak szimetrikusról lehetséges ? (feszültségre bármekkorára meg tudom tekerni)
Melyk a jobb csöves vagy diódás késleltetős?(a csöveset a késleltetése miatt részesiteném előnyben,mármint ha jól gondolom)..
Nem is gondoltam hogy ennyi kérdést hagyok magam után..
(#) CIROKL válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Ez a legkevesebb !
Anno a GU50se volt az az erősítő csövesből amivel elkezdtem csövezni.
Volt anno nekem is sok kérdésem a fórumban és volt is a fórumban akik válaszoltak az értetlen kérdéseimre , azokból kiindulván építettem is egy GU50sé-t akkor még sok mindennel nem lévén tisztába ma már máshogyan építeném .
Nálam az srp meghajtás van az anód feszültség 380 Volt és 100mA a nyugalmi ., a kimenők azok szép vaskosak majdnem 17cm2 -es EI vasak és a CHZ/ Zoli/
tervei alapján lettek megtekerve .
Talán ebből is lehet némi dolgot ellesni ?
(#) bakos13gab válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
A válasz egyébként az, hogy nem gond!

Egyszerűen ötvözni kell a müszi féle tápot és a második felvonást! Csinálsz neki egy szép graetz-es, szilíciumos egyenirányítást és egyszerűen a + kimenetére a graetznek odakötsz egy PY88 vagy EY88 csövet. Ennek ugye annyi jelentősége van, hogy késlelteti az anódfeszültséget és mivel ejt egy kicsit, így szűr is. esetleg meglépcsőzöd. Teszel egy kisebb kondit a graetz után, majd az áteresztő EY88-at, ezután egy újabb kisebb kondi, fojtó, majd sok kondi és kész. Csak hát a EY88 az anódsapka meg méret miatt szerintem problémás. Jól néz ki. Gábornál is benn van.
Csöveshez azért kellene a dupla szekunder, hogy egy csővel is tudjál kétutas egyenirányítást. Szerintem a sima szilícium is megteszi. Ha már csak ezen múlik a hangja, akkor nagyon jól áll a dolog.
(#) djhans válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
EY/PY88 helyett használjatok PY82-őt ha gond az anódsapka. Úgyanis ennek nincs.
(#) jandark válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 4, 2011
Rendes tőletek a segitség.
Viszont annak ellenére hogy azt hittem hamar átlátom a dolgokat megannyi kérdés merül fel..
Nézem a picassát és követem az épült dolgokat,bátran jelenthetem,ki hogy minden alkotásod a hobbisták álma,a szinte müvészi megalkotás..(le a kalappal)
No számitásbéli lehetséges baklövéseim..
Szerény ismereteim és a kapcsolásod alapján a következőket számoltam neked,légyszives a rossz számitásokat tudasd velem..
A kapcsolásból ami egyértelmü:380v anódfesz 8ohm..
Ebből: Ra-3,8k
L= 19H
Á= 21,79
Np = 4870 menet 0,2 légrés
Nsz = 223,5 menet
Ellenben a kimenőtervben majdcsak pont a fele menetszámok vannak..
Valami árulás van a számitásaimban..
(#) Mate78 válasza jandark hozzászólására (») Feb 4, 2011
Szerintem sok lesz az a menetszám, nekem 2007 menet jött ki és szekundernek 92menet 8Ohmra.(20Hz,10W,3,8kRa,0,2mm légrés)
(#) jandark válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 4, 2011
Nekem is soknak tünik,de ezekből a képletekből számolok..
Ra: 380/0.10 3,8k
Á: Ra/ZH ngyök 21,79
Qvas: P/Fa ngyök*10 - se nél (a Lacié 16cm2)
L: 0.1*Ra/Fa 19H
Np:10*H*0.2/Qvas 4870
Nsz Np/Á 223,60

Mit számolok rosszul?
(#) jandark válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 4, 2011
Megpróbálok összeollózni egy jó megoldást,átnézek egy pár tápot ez ügyben..
Következő: »»   1170 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem