Fórum témák
» Több friss téma |
Korán írtam, előbb olvastam volna, akkor nem kérdezem.
Amint írtad is a szolgáltatónál a PEN null potenciálja sincs rendben, ha jó a hurok ellenállás. Azt megmérném még a helyedben.
Aztán! Ha már felújítunk, ne felejtsük el az EPH-t és hát a 30mA-es ÁVK-t sem! Ezek már kötelezőek!
Szia!
Nem tudom melyik szolgáltató területén laksz,de az ELMŰ-ÉMÁSZ területén csak a tüzihorganyzott földelő szondát fogadják el.Ha leverted, rakj egy 100x100-as dobozt a szonda végére,ide kell az oldható kötés.Már néhány regisztációs tanfolyamot elvégeztem,de arról még nem hallottam hogy 10-es vezeték lenne a szükséges a földelő vezetéknek. Lakásoknál a szabvány MKh 6-ost ír.A lakás elosztótól ezzel állj le a 100-as kötődobozba.Ha a mérő mellett nem 32A-es biztid van, érdemes megbíznod a regisztrált szerelődet a bővítésre is, mert ennyi jár alanyi jogon.Bár ha megbízol egy szerelőt az ügyintézéssel,Neki úgy is kőtelessége meggyőződni a földelés meglétéről,az igénybejelentés után leveheti a zárópecsétet,és felújítja a mért fővezetéket MKh 6-os ra.Az előírások szerint,ha a bővítés megoldható csak a kismegszakító cseréjével,nem kell a mérőhelyen más felújítást végezni.
Szia!
Az ÁVK csak ideiglenes mérőhely kialakításakor kötelező,de jó ha van!
Ha már úgy is felújít az ember akkor egy pár ezrest megér a fi rellé .
A lakáselosztót érdemesebb 1-2 férőhellyel nagyobbra választani a későbbi igények miatt (csengő áramkör Elektromos kapu stb.)
Sajnos Nem jól tudjátok!
Az Á.V.K. kötelező! Ha kell bemásolom nektek a megfelelő szabályt! KLÉSZ alá tartozó helységben EPH, Á.V.K. lakásban 30mA kintre engedik a 100mA-t és minden 30kW-teljesítménynél kisebb épület KLÉSZ alá tartozik!
Most már teljes képzavarban vagyok az olvasottak után. EDF-DÉMÁSZ területén vagyok. Tehát ami biztos, hogy kezdésnek egy regisztrált szerelőt kell hívnom, hogy az óra körül rendbe tegye a dolgokat (földelés, biztosíték stb.). Utána meg mehet minden úgy ahogy akarom. Vagy ha nem akkor mit kell tennem?
Szóval Kérdés!
Az Óraszekrényben van e az elosztód, vagy az külön lesz! Az Á.V.K mindenképpen kell És vele együtt az Egyen Potenciálra Hozás is követelmény!
Ezt milyen válaszomra írtad?
Dodonak írtam,amit te írtál arra az értelmetlen. Egyébiránt a szabvány ajánlás nem kötelező. Szerintem eltévesztetted a válaszod.
Előbb a mérőhelyet rakasd rendbe, a reg. szerelővel teljseítmény ügyileg. Továbbá, ha a méretlen csatlakozó fővezeték keresztmetszete kevés vagy rossz állapotú akkor ki kell cseréltetni. Gondolok itt a régi egyfázisú szabadvezetékes légcsatlakozóra. Nem tudom, hogy légvezetékes vagy földkábeles a csatlakozód. A légkábeles csatlakozás min. keresztmetszete Al esetén 16mm2, réznél 10mm2. 1 vagy 3 fázisod van?
1 fázis van. Tehát amit én akarok az az, hogy minden új legyen, kezdve a földeléstől, a vezetékek, a szerelvények, a fővezetékig. A földelést, és az óra körüli dolgokat a szerelő csinálja, a többit meg megcsinálhatom. Nagyjából ez a lényeg?
Nagyjából igen. Egyfázisra mindenképpen érdemes megigényelni a 32A-t, ha jelenleg nem annyi áll rendelkezésre. Ha a méretlen fővezetéket cserélni kell, az is ingyen van, azt a szolgáltató adja. A szerelő dolga a mérőhely szabványosítás, ebbe beletartozik a földelés kiépítése, a megfelelő keresztmetszetű vezetékek cseréje, és ha nem megfelelő a szekrény, akkor ennek cseréje is. A "többit" meg bárki megcsinálhatja.
Idézet: „A "többit" meg bárki megcsinálhatja.” Hohó! Azért ez nem teljesen igaz. Bár Mo.-n mindenki ért a villanyszereléshez és a politikához. Azért legalább konzultáljon egy villanyszerelővel schorpyon.
Ez így van, de a mondatod utolsó részét olyan alap dolognak vélem, hogy nem tartottam szükségesnek külön leírni. A "bárki" alatt szigorúan olyan személyt értek aki képzett villanyszerelő, és nem csak látta hogy hogyan kell.
Csak hogy a KLÉSZ nem szabvány! Hanem rendelet! Annak a betartása viszont kötelező!
Gondoltam, hogy egy 5 éves vak, kéz nélküli gyereknek nem fogom mondani, hogy csinálja meg. De mint már írtam a korábbi hozzászólásaimban, hogy a vezetékeléshez, szerelvényezéshez, meg az ilyen apróságokhoz értek. Csak a villanyóra körüli dolgokban nem vagyok otthon.
"Aztán! Ha már felújítunk, ne felejtsük el az EPH-t és hát a 30mA-es ÁVK-t sem! Ezek már kötelezőek!"
Ezt írtad nekem,de most sem tudom mire válaszoltál?
Igen, ezt én is így tudom. Méghozzá:
MSZ HD60364-4-41 411.3.3. Kiegészítő védelem A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram-védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegé- szítő védelmet kell biztosítani a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára, és szabadtéri használatú, legfeljebb 32 A névleges áramú mobil fogyasztókészülékek esetében. (MEGJEGYZÉS: Kivételt lehet tenni: szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használt csatlakozóaljzatok esetében, pl. egyes kereskedelmi vagy ipari helyiségekben, vagy egy különleges fogyasztókészülék csatlakoztatására szánt egyedi csatlakozóaljzat esetében)
Na most kérdezem én!
A lakásban mindenki kioktatott?
Walter bocs!
Tényleg nem neked szántam!
Semmi gond,csak nem értettem.
A KLÉSZ-ben igazad lehet. ÉS még az OTSZ előírásai kötelezőek, ahogy ismerem.
Hali!
Fura dolog, de ma vizsgáztam le ÉVÉ felülvizsgálóiból! De hogy milyen kesze kuszaságvan! Egy biztos, ha az Á.V.K.-t beépíted, abból nem lehet bajod, de ha kihagyod és baj lesz. Sajna elképzelhető, hogy akár börtön is lehet a vége! Egy igazságügyi szakértő volt az elnök! Ő mondta Uraim, nem kell a szabványt betartani, de ha betartod, akkor van esélyed, hogy megúszod!
Igen ezt már én is hallottam.
Hát nem valószínű! Ezért kell felszerelni!
Pláne az aki a vezetéknél fogva rántja ki a vasalót a dugaljból.
Sziasztok!
Ma Én is bővebben utánajártam.Valóban érdekes! 2010-ben 22 mérőhelyet adtam át,sehol nem volt Á.V.K.,az elmű szó nélkül átvette.A bővítésekkel sem volt gondom.Ezek szerint az elmű lazábban veszi a szabványt. Az is érdekes,(amint hallottam egy ÉVÉ felülvizsgáló kollégámtól),hogy csak a csatlakozó aljzatokra vonatkozik a történet, a fixen kötött(bojler,tűzhely,hőtárolós kályha) nem.Ezek szerint ezeknél kisebb az áramütés veszélye??? már a szabvány alkotók szerint!
Itt nálunk (EON-TITÁSZ terület) szinte csak azt nézik, hogy az órához menő vezeték 10mm2-es MKH legyen.
Nameg, hogy legyen rajta érvéghüvely Nekem legalábbis nem volt problémám, igaz ez 2-3 éve volt.
Az ELMŰ-nél a tüzihorganyzott dolgokra harapnak,(földelő szonda,tetőtartó,fali horog,segédoszlopra bilincskészlet,).
Itt 32A-ig az MKh 6-os az elvárt,persze a megfolelő hosszúságú érvéghüvelyekkel.Amúgy a HENSEL tipizált mérőszekrényében is 6-os vezetéket adnak.
Ha a Nullázás szétválasztása megtörtént PE és N vezetőre, akkor tökéletes a 6-os vezeték, ezzel nincs is semmi gond!
Az a feltétel a nullázásnak, minimum 10 nmm-es réz, vagy 16 nmm alu vezeték! És a mérőpontnál számottevő földelés! Aztán majd az EPH És ez a földelés lehet beton alap, vagy 4m hosszú egyéb minimum 1m-ről lefelé és ez lehet 2 darabból is 2X2m de 80Cm mélyen lehet 8m vízszintesen is!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |