Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » A műhely (bemutató topik, ahol az alkotások készülnek)
Témaindító: Müszi, idő: Okt 19, 2006
Témakörök:
Ez a műhelyünkről készült képek, leírások, mi miért oda került, hogy lehetne még jobb hozzászólások témája.
Szia!
Én a helyedben inkább építenék egyet, mert ennyiből simán kijön egy 30V 3A -es komplett homemade táp, ami valószínűleg még jobbis mint ez.
Az, hogy jobb lesz az biztos! Az, hogy ennyiből kijön -e ha mindent meg kell boltban vennie újan...hát abban nem vagyok biztos.
Én úgy számoltam, ha ezt a (szerintem elég jónak tűnő) labortápot szeretné megépíteni, a dobozolás, a műszerek és a hűtés kivételével kb. 7600Ft -ból jön ki. A dobozolást mindenki a saját lehetőségeinek és fantáziájának megfelelően készíti, erre szerintem fölösleges árat írnom. A hűtésre is szintén sok megoldás van, pl. hogy egy szögvasra (csak lehetőleg aluból vagy rézből legyen. Tudom így h*lyén hangzik, de így a legérthetőbb) rögzíted a hűtendő tranzisztorokat, majd ezt a lemezt egy számítógép CPU hűtőbordájára rögzíted (hővezető paszta ajánlott). Esetleg egy hővédelmet is rakhatsz rá, ami a ventit kapcsolja. Műszernek használhatsz analógot és digitálisat, házit, gyárit, ez szintén ízlés és pénz kérdése.
Köszönöm mindenkinek, de nem még nem merek belevágni egy ilyen táp építésébe, mert nem sok gyakorlatom van. Azért kellett volna, hogy ha csinálok egy kilométerórába ledes világítást, vagy valami smd-ledes cuccot akkor lássamhogy működik, mennyi áramot vesz fel. A sima adapter nem a legjobb, mert hamar melegszik és nem is lehet így szabályozni.
Hi
Nekem van egy eladó,Feszültség 0v- 35V állítható, az áramkorlát 100mA, 1A és 10A skála osztással állítható. Deprez műszerek vannak benne, így minden kis "tüskét" lehet látni rajta nem úgy mint digitális frissítős műszereknél. Egy hitperszil trafóval van meghajtva AC 25V 300W os. Pionner fejlesztésű LM324 ic táp kapcsolással.Ára is baráti csak a HE tagoknak 10 pénzért, csak itt raktuk össze . Nem azért mert az enyém, de nem fogsz vele rosszul járni.Kérd ki a többiek véleményit is.
Hello!
Én semmikép nem javaslom az építést. Sajnos én építettem. Benne van a sok munka és a pénz. Igaz az szimmetrikus, de kétszer ennyibe van pedig én csináltam. És még nem is olyan profi mint egy gyári. Egy gyári műszer megbízhatóbb és ez műszereknél fontos. Élesztésnél ne kelljen gyanakodni még a műszerre is. Ez persze az én egyéni véleményem.
Sajnálatos módon még a suliban és a katalógusokból volt lehetőségem belenézni pár gyári labortápba. Továbbá nemrég egy csillagászati árú szimmetrikushoz is volt szerencsém.
Nagymáté is leírta: a gyári készülékekbe is a totál fapados 741 van. A 100.000 Ft os kategóriában is! Ezt Természetesen az analóg-lineáris tápokra beszélünk, mint amire egy átlagos barkácsolónak szüksége van. Tehát visszatérve az én tapasztalataimra: Ma az "industrial" annyi, mint a "commercial" 30 éve. Megbízhatóságban (gondoljunk a jó öreg HETRA-ra: napi 8 óra után is kézmeleg. A mai iparira rá van írva, hogy 40 perc üzem 20 perc szünet). Dettó a labortáp. Digitális kijelző, ami egy motortól vagy egy flyback oszcillátortól megbolondul - ismerősöm mutatta a gyári tápját - (beleértve az áramkorlátot). Hasonló tervezési hibák tömkelege a nagyiparban. Tehát én már csak abban bízok meg, amit én építek. Ja, és hamis alkatrészek helyett bontott áteresz tranyó, és társai. Lehet nevetni, de nekem egy öklömnyi MM elkó adja a szűrést, low esr-ré alakítva (4700 uF||470 µF low esr|| tantál|| fólia kisbuci) . Nagy valószínűséggel 20 év múlva is kiszolgál a deszkamodell. Ha addig be nem dobozolom. Egy a lényeg: ott nagyon nagy gáz van, ha már egy 105 fokos elkóra ráírják, hogy 3000 üzemóra, az 5000 üzemóra meg longlife. Mélypont. Erkölcsi, gondolkodásbeli, stb. De hová lettek a mérnök-igazgatók? (Google a barátunk, 2009-es cikk)
Megmutatnád azt a cikket? Én ismerek egy LM324-es cikket, lehet, hogy annak a minimálisan átalakított változata. Ha az, akkor kiváncsi vagyok, hol lehetett még fejleszteni, mert a suliban mi már továbbfejlesztettük. A 1985-ös RT évkönyvben volt, másodközlés Amatőr kapcsolások rovat, p. 150-153. Eredeti közlemény: ELO 1979/3. sz.
Egy pár kép a műhelyemből, viszonylagosan éppen rend volt. Ez az állapot elég ritka.
Szia! Gratulálok! Jó kis műhely! Megvan minden mi kell.. A BGA állomás nagyon tetszik Érdekelne a szabályzása ha publikus! Én is hasonlón töröm a fejem Igaz van hőlég állomásom de én a lámpásra esküszöm
Köszi az ajánlatot, még gondolkodom rajta, ha esedékes lesz akkor szólok.
greatman: Nagyon jó kis műhelyed van, megvan mindennek a helye és amint látom elég nagy. Nem tudom nekem mikor sikerül egy ilyet összehozni, mert a lakásban nem szeretik ha ilyet csinálok a garázs meg elég kicsi.
Nem titkos a dolog, csak nem készült róla leírás. Egyébként egy Atmega16 vezérli, 2 hőmérőszonda, 2 teljesítményű melegítés, USB port, stb. A firmware idő hiányában nagyon béta, éppen, hogy működik. Majd utána nézek, hogy hátha megvan a kapcsi rajz valahol.
Itt megnézheted működés közben: Bővebben: Link
Szia! nagyon király Ha előkerülne a rajz annak nagyon örülnék Nem kéne újratervezni nekem a sajáthoz mindent..
Valahol, azt hiszem magyar oldalon találkoztam egy egyszerű szerszám (csavarhúzó, csipesz stb.) tárolóval, ami CD/DVD műanyag hengerből volt kialakítva.
Most nem találom az oldalt.Ha valaki találkozott már vele kérem jelezzen.Köszi.
Sziasztok!
A műhelyembe szeretnék tenni egy leválasztó transzformátort amiről a műszereim és egyéb építés vagy javítás alatt álló eszközeim mennének. Mit javasoltok mekkora transzformátor kellene? Jelenleg egy B 6A kismegszakító van ezen a körön. Mivel a hétvégén egy rossz kötés miatt áramtalanítottam az egész társasházat ezt szeretném a későbbiekben elkerülni.
Egy 230/230Vos, legalább 10-12A terhelhetőségű trafót javaslok.
A leválsztó trafó galvanikusan fog "elválasztani" a hálózattól -sokszor hasznos az ilyesmi-.
De ha zárlatot csinálsz, vagy egyéb módon akarsz túl sok teljesítményt magadnak, akkor ez ellen nem véd a trafó. Továbbra is kell valamilyen "áramkorlát", ami például lehet kismegszakító.
Igen a galvanikus leválasztás a cél. Természetesen lesz előtte és utána kismegszakító ill. utána lesz egy ÉV relé is.
Ahol venném ott hülyén néztek rám, hogy 230-230 V 10A. Nekik az kell, hogy 230-230V, de hány W? Itt én is megakadtam mert 230V*16A kicsit sok lenne. Ezt hogyan kell kiszámolni?
230v*10A = 2300VA Tehát a szekuder teljesítmény 2300VA. Szóval ha nem értik akkor mondd nekik hogy 2300 wattos.
Pedig úgy kell kiszámolni az esetedben. (Bár ha csak 10A-ig kell, akkor az 2300W) (Nem olcsó móka.) Én inkább ezt megtekerném. (Persze ha van hozzá megfelelő vasmag.) Doncso megelőzött.
Azt mondjuk nem értem minek ekkora. Műszereknek, szkópnak ilyeneknek nem kell leválasztó trafó, mert abban eleve van trafó. Kapcsitápos szórakozásaim során vettem nagyon jó hasznát, illetve néhány csöves alkalmazásomnál, tesztelni, kisérletezni, de oda is elégnek bizonyult a 150VA leválasztóm.
A szkóp legtöbbszőr védőföldeléses, tehát földpotenciálon van. Ha leválasztó trafóról mérsz valamit és a szkóp nem a leválasztótrafón van akkor a szkóppal összekötött berendezés egyik pontja is földpotenciára kerül, és ezután mintha nem is lenne leválasztó trafó! Ha nagyobb feszültségű a mért áramkör és azt megérinted, akkor a föld felé szépen záródik az áramkör amitől eléggé megrázó élményben lehet részed.
Leválasztó trafó után ÉV relének nem látom semmi értelmét.
Na most ezt nem értem, akkor nincs értelme a leválasztó trafónak csak akkor, ha a szkópot is és mondjuk egy kapcsitápot is leválasztóról üzemeltetek, és úgy mérem?
Most én is kezdem elveszíteni a fonalat. Most akkor hol is kell/ajánlott leválasztót használni?
Műszereknek felesleges? Építés, javítás alatt álló cuccoknak kell?
Kedves Zoli!
A téma fontosságára és a biztonságos műhelymunkára való tekintettel itt zárnám le a mondandómat: Ha az érintésvédelem is célod, akkor minden legyen a leválaszótrafón, így érvényesűl a földfüggetlenség elve! Ha csak az, hogy ne legyen a 230V-os hálózattal galvanikus kapcsolatban álló mért készülék és a szkóp védőföldje között földzárlat, akkor elég lehet a mért készüléket leválasztó trafóra kötni, de ekkor nem lesz érintésvédelmi szerepe a leválasztótrafónak. |
Bejelentkezés
Hirdetés |