Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   317 / 507
(#) btoti válasza laccika77 hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
... erre utal sok forrás az önárnyékoló hatással. Ezt a csúcs fordulatot viszont irodalmi adatok szerint 18-20 m/s-nál éri el. Fék nélkül ide kell a generátor max. teljesítményét számolni, és belegondolni a fellépő rezonanciákba a lapátok környéki turbulenciák miatt. Ismerve a gen. ford./telj. karakterisztikáját kiolvasható, hogy mekkora telj-re számíthatunk a leggyakoribb 4-6 m/s-os szélsebességeknél?
Megbízható képletben nem tudok segíteni. Mint említettem, én áttértem Darrieus-H -ra. Mindenképp számolható, talán valaki tud ilyen forrást.
(#) baricsno válasza btoti hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
OK , most mit csináljak? Megépitem a kicsi d1m x 1m magas Lenz2 kerekemet kis 100-200W-os generátorral és tesztelek? Most, hogy igy belegondoltam, nem is hülyeség, mivel legalább tapasztalatokat szerzek. Azért egy kis biztatás jól jönne.
(#) btoti válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Elvileg igen, de ...
A hatásos felület megtartásával arra kell ügyelni, hogy a számított, vagy átvett méreteket arányosan változtasd (HAWT rotor lapát keresztmetszetek-sugár, VAWT átmérő-magasság-lapátméretek), mert a méretarányok megváltoztatása jelentősen rontja a max. hatásfokot, a hatásfok menetet. A weblapomon (ld. adatlapom) is található VAWT méretek válogatott, a legoptimálisabb hatásfokot biztosító kialakítások.
A generátor fordulat/teljesítmény görbélye a PMG-nél laposabb, a szabályozott gerjesztésűnél (Jedlik Ányos elv) meredekebb felfutású az üzemi ford. tartomány elején. A PMG a fordulat növekedésével folyamatosan nagyobb teljesítményt ad (egyre laposodó görbe szerint), míg a gerjesztett egy kritikus üzemi fordulat felett állandó (a gerjesztés szabályzóval behatárolt) teljesítményt ad le. Az utóbbinál ez a teljesítmény-korláthoz tartozó fordulat a felgerjedéshez szükséges minimális ford. 2-3 szorosánál van általában.
(#) laccika77 válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Én is tesztelni szeretnék 7végén ha lenne szél, 1,6m széles 1m magasat csinálok. Csinálj teszteket majd segítsük egymást. Ha másban nem akkor,hogy mit ne csinálj
(#) btoti válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Előző válaszom közben írtad.
A biztatásom a tesztelésre OK! Az első kivett amperecskék örömén jó átesni, de többet az 1 m2-től ne várj!
(#) baricsno válasza btoti hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Már tudom mit fogok esténként csinálni, olvasom az oldaladat. Elég sok a tanulnivaló
(#) btoti válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Az elvi alapokat én is olvasással kezdtem pár éven át (ha nem is minden este), mégis vannak homályos foltok. Minél többet megtanul az ember, annál inkább rájön, hogy mennyire keveset tud.
Közben mérni, mérni, mérni, mint pl. Laccika!
(#) baricsno hozzászólása Márc 15, 2011 /
 
Most már csak egy gyakorlati tanácsra lenne szükségem, érdemes 12 mágnes 9 tekercs 1mm drót x 120 menetes generátorral + hozzátartozó szélkerékkel kezdenem, vagy inkább nagyobb volumenben gondolkozzak?
Köszönöm válaszotokat
(#) laccika77 válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Kinek mi az "érdemes" Én az első kísérleti szélgépemnél rájöttem, hogy ez nem nyereség ,inkább csak hobbi, pláne itt az alföldön ahol szél csak ritkán fúj. Egyenlőre aszinkron generátorral kísérletezek, de valószínű át kell térnem valami másra. Ha megcsinálod a generátorod, örülnék ha megosztanád velünk a tapasztalataid.
(#) Romulus válasza laccika77 hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Mi a baj az asszinkron generátorral? Kis fordulatút használsz? Automata variátoros áttétellel, vagy direkt hajtással próbálkozol? Mekkora teljesítményű a generátor?
(#) athor77 válasza baricsno hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Szia.
Ha már állandómágnesest építesz és függőleges tengelyűt próbáld kihasználni a nagyobb nyomatékot, mondjuk ne direkt a tengelyre építsd a generátort hanem mellé egy külön tengelyre és áttételezd.

Próbaképpen egy bicikli váltó is megtenné hogy megtudd mekkora áttételt bír el mekkora szélben.

Így nő a fordulatszámod és még gyengébb szélben ís termelgetne.
(#) laccika77 válasza Romulus hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Üdv! Konkrét tapasztalat annyi,hogy amit eddig csináltam az nem vált be nem volt megfelelő a fordulat, és a nyomaték sem,hogy felgerjedjen a generátor(3~550w 14401/Min). Most szereztem egy háromszáz Wattos 9százas fordulatú motort, és a rotort is nagyobbra csinálom, ha lesznek tapasztalatok mindenképp beszámolok, képeket is teszek majd föl. A tesztek alatt a generátor csillagban már 6százas fordulatnál felgerjedt, így bízom a sikerben.
(#) sziriusz hozzászólása Márc 16, 2011 /
 
Lenz2:Bővebben: Link1
1 ft = 30,48 cm. A rajz colban van, 1 col = 25,4 mm. A gyorsjárási tényező (TSR) itt 0,8.
Sok kép is van:
Bővebben: Link2, Bővebben: Link3
(#) hackerfish hozzászólása Márc 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy kis szélgenerátort, de nem áramtermelésre, inkább csak modell jelleggel.
A kérdésem a következő:
Van egy napelemes lámpából kiszedett áramköröm.
AAA , 1.2V , 1600mAh akksit tölt.
És ha már nem kap áramot (mert túl sötét van), bekapcsol egy led.
Ha a napelem helyére bekötök egy sima DC motort, egy egyenirányítón keresztül (hogy bármerre foroghasson) az úgy működőképes?
(#) Barret válasza hackerfish hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Csak félig.
A napelem már egyből a fény érzékelő elem is!
Régebbi kivitelűeknél volt külön fotoellenállás.
Ne így oldd meg.Hagyd békén a szolárlámpát,csak az akksi vezetéket vezesd ki,és egy külön akksit tölts a géppel,arra kösd a szolár lámpát.
Nekem 1éve megyígy egy szolár lámpa!
Csak én két akksit kötöttem sorba,2,4V...
Még bírja a lámpa,és sokkal erősebb a fénye.
Gondoltam maximum elromlik,nagy baj nem lesz belőle.
Nem így történt.
(#) lehar válasza hackerfish hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Nemrég az unokámnak(vele)készitettem egy kis szélgenerátort,egy autó kazettásmagnóbol kiszedett motorbol,amire egy kb 40 cm rotorátméröjü,3 ágú széllapátot tettem,ami egy öngyujtöböl kiszedett ledet hajt meg.Az egészet egy széna kazal karora tettem,(kb 3,5 méter magas),és szeles esténkét nagyon szépen világit.Azota az unokám megawattos szgenerátorokkal álmodik(csak 11 éves)
(#) Iszkakof István válasza lehar hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Megawattos szélgenerátorokkal álmodik. Most. De fogadni senki sem merne, hogy ha felnő, nem váltja álmát valóra.
(#) laccika77 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Kis dolgokból lesznek a nagyok! Ha az álmaim fele valóra vált volna...! Más! Néhány kép a készülő rotorról, vagyis még csak a lapátokról.
(#) baricsno válasza laccika77 hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
SZUPER Ezt működés közben is látni szeretném. Mennyit vársz tőle?
Ez az én álmaim között is szerepel.
(#) laccika77 válasza baricsno hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Az a baj, hogy álmunkból néha úgy ébredünk, hogy a meleg kezünk belelóg a hideg bilibe A teljesítményt illetően egy 300w-os aszinkron generátorral akarom párosítani próba képpen. Elvileg nagyobb szélben tudná is .
(#) baricsno válasza laccika77 hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Lapát méretét megtudhatnánk?
(#) laccika77 válasza baricsno hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
(#941629)
(#) westhorses hozzászólása Márc 17, 2011 /
 
Üdv! A képen látható Vawt típusú szélgépet szeretnék építeni, a célom az lenne vele hogy a kisebb szeleket is felfogjam vele, vagyis kis szelekben is tudjon kb 50 wattot, és a max kb 200 watt legyen, persze a megfelelő generátorral... Mit gondoltok mekkorát kellene építenem hogy kitudjak venni belőle ekkora teljesítményt? Én 2 méter magas és kb 180cm szélesre gondoltam, ekkora elég lenne?? Esetleg hogy nagy áttétellel célszerű e autó generátort hajtatni vele, mert abból lenne néhány otthon és akkor annyival is kevesebből jönnék ki.

vawt.gif
    
(#) laccika77 válasza westhorses hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Az általad elképzelt rotor fordulata "kisebb" szelekben, de közepes szélben is 50 1/perc alatt lesz. Ha autógenerátort akarsz hajtani vele minimum 40szeres áttételt kell épiteni a rotor és a generátor közé. Én nem javaslom, sok más is szól az autógenerátor ellen.
(#) btoti válasza westhorses hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Szevasz!
A töprengés elején figyelmedbe ajánlanék egy elég hiteles elemzést (Fig.5 2 lapátos, Fig.6 3 lapátos, Fig.37 hatásfok összehasonlítás) , amely a Savonius rotorról szól, és nem egy három lapátos radiál turbináról, mint a kibökött szélkerék elképzelésed. Persze mindenki saját belátása szerint kisérletezik. Ha már Savonius, én az erdeti szabadalom szerintit választanám.
A gk. töltő végleges elvetése előtt átgondolnám a gerjesztés szabályzóját. PWM szabályzás bekapcsolási fordulat figyeléssel szerintem megoldás lehet a gk. üzemmódhoz készített eredeti fesz. szab. helyett. Így már az áttétel igény is "csak" ~20-szoros.
(#) Lászlógyerek válasza westhorses hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Szervusz!

Volt egyszer, emlékszem, még fel is vettem, aszem a Discovery-n, egy környezetvédő műsor...
Ahol egy emberke csavart DNS spirálra emlékeztető forma lapátokkal dolgozó szélkereket készített, szerinte kegyetlen jó...
...szereti a turbulenciát, kis szélben is dolgozik...
Szerintem ez a vonal a jövő... csak még nem tudatosodott.
Azt hiszem holnap előkeresem a lemezt, fel kellene eleveníteni... no persze adatok azok nem voltak, csak magunktól való áradozás, de attól, ha egy, ötlet továbbfejleszthető a "kicsik" számára is, akkor érdemes megfontolni.
(#) westhorses válasza Lászlógyerek hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Fehér színű volt és egy csűr tetejére rakták fel elvileg ha egyre gondolunk....
(#) erbe válasza westhorses hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Kicsi szélből 50 wattot...
A megadott méretű kerék a Savonius max. hatékonysága mellett 3 m/s-nál 14W, 4 m/s-os szélnél 34 wattot tudna. Mínusz áttétel és egyéb nyalánkságok.
Vagy mekkora nálad a kicsi szél?
(#) erbe válasza Lászlógyerek hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
A csavart spirálos ugyanúgy Savonius, csak nem 90 fokban eltolt vashordóból készül.
A hordós megoldásnál az eltolás a szél rángatását csökkenti, a csavarás folyamatossá teszi a hajtást, de csökkenti a hatékonyságot, mert a szél még egy irányba ki tud térni.
Vannak nagyon szép művészi alkotások belőle. Gaiasolar
Volt régebben a Gaiasolarnak egy galériája, ott sok hasonló kerék szerepelt.
Megvan!
(#) Barret válasza erbe hozzászólására (») Márc 17, 2011 /
 
Háát ha 50W kell kicsi szélből,akkor gondolom 1 méter átmérőjű lesz,és kb 4M magas.
Következő: »»   317 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem