Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1189 / 2208
(#) marone hozzászólása Márc 31, 2011
Egy újabb kérdés :
Terhelés alatt mennyit esik a fűtőfeszültség ?
Mondjuk ha 2 db ECC83-at kötök rá.
Nem toroid trafó.
Szóval, hány voltra érdemes tekerni a trafót, ez lenne a kérdés.
Kösz !
(#) varttina válasza marone hozzászólására (») Márc 31, 2011
Ez több mindentől függ, többek közt a vasmag méretétől (hasznos keresztmetszet), valamint a primer és a szekunder tekercs huzalátmérőjétől. Nehéz eltalálni, hogy pont annyit adjon e amennyire szükség van.
(#) bakos13gab válasza marone hozzászólására (») Márc 31, 2011
Nagy trafón szerintem nem esik sok, de nekem pl. van egy "lomexes" 20W-os. Az üresben adja a 6,3-at, de terhelésre leesik majdnem 5V-ra. Gondolom kínai minőség. Ha teszel rá egy-két plusz menetet, akkor tized ohmos ellenállásokkal szépen be tudod lőni.
(#) marone válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Ez elég nagy vasmag lesz, 100 VA-os. Olyan 0.4 voltot tippelek.
Kicsit alá akarom hogy menjen, terhelve, mert ugye állítólag 1-2 év és 240 V lesz a hálózati fesz., nem akarom hogy a +- 5 százalékból kimenjen a fűtőfesz.
(#) sturbi hozzászólása Ápr 1, 2011
Faragtam trafóburkolatot a 6SZ33SZ SE-mre.
Különböző lefolyócsövekből van (110-es, és 165-ös).
(#) Müszi válasza sturbi hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Szép készülék lett!

Müszi
(#) vikipapa válasza sturbi hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Helló. Nagyon komoly Jól néz ki! Nagyon jó ötletet adtál
(#) ticseboy válasza sturbi hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Szép lett! Van egy kis retrós beütése az egésznek.
Azok a gyürük a 6C33C körül müanyagok? Nem olvadnak?
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Jó lett!
(#) baggab válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Sziasztok!

Beszkenneltem egy jó cikket egy régi RT évkönyvből, sok jó tanácsot tartalmaz az erősítők és a kimenők méretezésével kapcsolatosan. (RT1969) Igaz kapcsolástechnikailag szinte csak katodint használ, de a végcsövek kiválasztását valamint a kimenők méretezését gondosan elemzi. Szívesen felmásolom ide vagy akinek kell elküldöm privátba, 12 db kb. 1Mb -os jpeg fájl. Ide a fórumba feltudom tölteni?
(#) sturbi válasza ticseboy hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Azok fémből vannak (a kémény pereme). Még kisebb változások lehetnek.
(#) ticseboy válasza sturbi hozzászólására (») Ápr 1, 2011
És mennyire veszik át a hőt? Csak azért faggatózok, mert, egy kis plexivel, vagy polikarbonáttal füszerezném meg a mostanság épülő 6C33C-met.
(#) pucuka válasza baggab hozzászólására (») Ápr 1, 2011
[OFF]Eléggé el nem ítélhető módon a jelzett időpontig (1969) már túl voltam az erősítős korszakomon, a tranzisztoroson is. Úgyhogy a felajánlásodra köszönettel nem tartok igényt, a példány nekem is meg van.
(#) baggab válasza marone hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Szia!

Nekem is hasonló problémám volt.
Mag kb. 120 W-os hiperszil, az össz terhelés rajta csak kb.70W. A fűtőfesz effektív értékét 6,1..6,4 V közt kell tartani. 5-6V közti értékek már alulfűtésnek minősülnek ami hosszú távon szintén káros. Sajnos nálam erősen ingadozik a hálózati fesz, átlagosan 235V-ot mérek a konnektorba, de volt már hogy a 248-at is elérte. (Szüleim városszéli házában ugyanazzal a műszerrel mérve csak 225V van!) Az erősítőt én is kerek 230V-ra méreteztem, így utólag egy külön dobozba egy 45ohmos/20W-os soros ellenállást beraktam az erősítő meg a hálózat közé, így 226 V lett a primerfeszem, ilyenkor a fűtésem 6,18V. Ez azt jelenti, hogy ha pont 230V van a konnektorba akkor nem kell a soros ellenállás és pont 6.29 V lesz a fűtés. Mivel az erősítőm elkészültekor kerek 230V esetén sajnos nem 6.29V volt terhelt esetben a fűtésem, hanem 6,4V volt, így azt még utólag 0.3 ohmos ellenállással (300mA fűtőáram esetén sorba a cső fűtésével) leejtettem 6.29-28V-ra.
Én úgy gondoltam, hogy pont a 230V-nál legyen meg pont a 6.3V-od, -ha az erősítőt több helyen is gyakran használod, akkor talán így kiegyensúlyozódik hosszútávon a feszingadozás.
A trafóm primere 553 menet, a fűtés szekunder 16 menet. így üreseben 230V-nál 6,6-6,7V a fűtőfesz, de 70W-al terhelve a trafót ez lecsökkent 6.4V-ra (230V esetén) amit még beállítok csövenként a 0.3ohmokkal 6.3V-ra. (A végcsőhöz nem raktam a csőhöz soros ellenállást, azok megkapják a 6,4 V-ot.)

A fent írt soros 45 ohm miatt a hálózati feszem csak 225V, így ennél a 225V-os primerfesznél a 0.3 ohm után csak 6.16-6,18V a fűtőfeszem (végcsőnél 6,28), ami pont jó.


Egyébként terhelt esetben (70W) a trafó fűtő primerén a feszültség nem szinusz, hanem szabályos, szimmetrikus trapéz alakú volt (szkóppal mérve), a szárainak a fel/lefutási idejét megmérve és kiintegrálva a területét pont annyinak adódot az effektív érték, mint amit a voltcraft96 típusú DMM is mutatott.
(#) tube_dani válasza baggab hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Szia! Küldtem üzenetet.
(#) sturbi válasza ticseboy hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Ez hőtechnikailag elég jól megtervezett erősítő, semmi nem melegszik érdemben gyakorlatilag folyamatos üzemben sem (15 órákat szokott menni naponta). A végcsövek foglalata amúgy hiltiszalaggal be van függesztve az alaplap alá körben résesen (tömbösített deszka (ez nem túl jó anyag, mert a melegtől szétrepedezik), elején- hátulján vastag alu szögidommal (ezek az elő- és hátlap)). Megfelelő áthúzó légáramlat van ahol kell.
(#) pucuka válasza baggab hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Azért a csőfűtésekkel nem ilyen súlyos a probléma. Az igaz, hogy a gyártók az ipari, hosszú élettartamú csövek esetén ilyen feltételek mellett garantálják a katalógusbeli adatokat, de ez kb. két év folyamatos üzemet jelent, lényegében paraméterváltozás nélkül. Ilyen eset otthoni körülmények között ritkán fordul elő, ráadásul a kommersz elektroncsöveknél nem is vállal senki ilyen garanciát.
Egyébként is egy ki - be kapcsolási sokk jobban igénybe veszi a cső fűtés, katód rendszerét, mint egy 5 - 10 % -os alá, vagy túlfűtés.
(#) marone hozzászólása Ápr 1, 2011
Helló !
Van a rajzon egy jelölés, ami nem tudom mit jelent.

Üres karika a vezetéken, és a földre mutat róla egy nyíl.

A teli karika (pötty) az ugye azt jelenti, hogy a vezetékek össze vannak kötve. De mit jelent ha üres ?
(#) vikipapa válasza marone hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Helló.
Szerintem árnyékolt vezetéknek az "árnyékoló részét" akarja mutatni, bár nem vagyok benne biztos.
(#) marone válasza vikipapa hozzászólására (») Ápr 1, 2011
Kösz !
Tutira az lesz !
(#) vikipapa válasza marone hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Szívesen!
(#) joco63 hozzászólása Ápr 2, 2011
Mi a véleményetek az olajpapír kondikról, a jel útjában? Én eddig csak Wimákat használtam, de hallottam már olyan véleményt mely szerint az olajpapír az igazi. Gondolom ez is szubjektív dolog, de kíváncsi lennek a Ti véleményeitekre is. Köszi!
(#) fleta válasza marone hozzászólására (») Ápr 2, 2011
vikipapa jól mondta, ez a jelölés árnyékolt kábelt jelöl, de csak az egyik felét kell testre tenni az árnyékolásnak. Jó hangú előfok, már megépítettem.
(#) klemo86 válasza marone hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Egyébként a PDF-ben is le van írva, hogy mit jelent (3. oldal, General Notes)
(#) klemo86 válasza joco63 hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Én a Wimáról kezdek átszokni a Sprague-ra… Amúgy egy ruszki tantál vagy olajpapír biztos tetszene, próbáld ki!
(#) fleta válasza klemo86 hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Hogy állsz a szörnyeteggel?
(#) klemo86 válasza fleta hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Köszönöm a kérdést! Tegnap megcsináltam a kimenőket 0,28-as légréssel, meg 36db kötegelővel (ez volt…), de jó lett. Ha minden rendben van - márpedig mi baj lenne - be is izzítom, csak előbb egy szerelőlapot kell neki csinálnom, mert az asztalom nem elég nagy ahhoz, hogy egy szinten terítsem szét az egészet. Délután jelentkezem
(#) fleta válasza klemo86 hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Szerintem kisebb légrés kellene. Van induktivitás mérőd? Ha igen, nézd meg hogy a két kimenő egy értéket mutat -e ha nem húzzál rajta, így tudod összehangolni őket.
(#) klemo86 válasza fleta hozzászólására (») Ápr 2, 2011
Na, jól eltelt rajtam a nap, és nagyon hozzá se nyúltam… Sok volt kint a tennivaló Viszont a holnapi nap lesz a nyerő, számolok máris egy előtétet a fűtéshez, és semmi sem állíthat meg. Utána kap egy ideiglenes padot, hogy legalább szállítható legyen, és nagyjából lássam az elrendezését… Aztán ha látok egy jó ötletet sasszira, akkor valószínűleg az is elkészül a találkozóig. Ja, meg utálom, ha lógnak a csupasz drótok, pláne ha ekkora feszültségekről van szó!
(#) hangszoros válasza klemo86 hozzászólására (») Ápr 3, 2011
Azt jól teszed. Én már rég legyógyultam róla
Következő: »»   1189 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem