Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   112 / 254
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ez a 4db antiparalell dióda a két trafó közötti 2 ágba van berakva? Ma alakítottam át egy régi tápegységet a nagy órához, eredetileg is nixie-ket hajtott meg, csak a nagyfesz és az 5V-on kívül már tudja a szükséges 12V-ot is. Szóval ez is két szembetrafós, 20VA teljesítménnyel. A kijövő nagyfesz nekem pufferelve 2µF-al 310V-ot ad. Ha ilyen módon kicsit csökkenthető, az nem volna rossz, nem kéne annyit ellenállással fűteni.
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ez csak azért működik, mert ez az óra 6V AC-ról megy és a diódákon eső 0,7V leviszi a feszültséget, 12V-nál nem lesz megfelelő hatása.
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ezek olyan trafók, hogy az egyik oldalon 2x110V, a másikon 2x9V-os a tekercselésük. Ha csak az egyik oldali 9V-os ágat használom, még lehet jó? Esetleg több diódával?
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ez a két szembefordított trafó elég puha tápot eredményez, a 20VA trafó már sokkal keményebb szerintem. Nem hiszem, hogy megéri egy csomó diódát összekötözgetni és így apránként lecsalni a feszültséget, valami kapcsolóüzemű módon kell szabályozható nagyfeszt készíteni (pwm?)
(#) Srajmund válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Sajnos a paralell diódás módszer nem járható út.... A stab. 7805 kimenete 5V alá esik, 4,28V, a bemeneti fesz. a stab-ra 6,02V. A vezérlés instabillá válik. szinkronizáslás után is 38.40.02 időt jelez.....
Diódák kiszed, ---> ellenállás leforraszt, ---> újra indít, szinkronizálás rendben ---> pontos idő
Úgyhogy nálam marad a fűtés az ellenállással, vagy a DC-DC step up
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Értelek, ezt hagyom, ennél marad az ellenállás, (így is csak max. 27k-s ellenállások kellenek az anódra, így lesz az áram az adatlapi 5.5mA egy csövön) hely is lesz dobozában bőven, a túlmelegedés kizárt. Amúgy is 3db 1W-os 10k sorbakapcsolásával akartam megcsinálni az anódellenállásokat. Lesz amúgy hozzá kapcsolóüzemű táp is, de az egy következő projekt, majd ha már megy a nagy óra. (de ezzel már a célegyenesben vagyok/vagyunk. )
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ettől tartottam, cseréld le a 2. trafót vagy kell egy dc-dc konverter. Egy diódapár meg nem csökkent eleget a feszültségen... dc-dc A cikkben leírt alkatrészekkel kell beültetni...
(#) Srajmund válasza sooty hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Ezt a dc-dc lay.-t nézegettem ma éppen.
Az LDR az egyedüli gondom vele. Helyére egy 470R-t ha beteszek azt olvastam, hogy megoldás mert nem nagyon kapni ilyen 1k körüli LDR-t. Igaz így a fényre nem változtatja a fényerőt, de szoftverben amúgy is benne van a fényerő csökkentés.
Még a dc-dc-vel kapcsolatban a dugasztáp tafója cserélendő lesz mert a 6,67V amit a jelenlegi lead az kevés lesz a tápnak.....
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Srajmund, ezt a DC-DC-t nagyon ajánlom hozzá! (látom sooty mester áttervezted a nyákot, nagyon pofás lett) Szóval nagyon egyszerű összerakni, állítható, nekem hőt gyakorlatilag nem termel. Sőt, nekem a csövenkénti 10k-s ellenállások teljesen hidegek! (nem ez a cső, hanem az ITT5853S-ek, de neked is úgyanígy menne)

ITT5853S.JPG
    
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Ki kell próbálni, hogy a módosított alkatrészekkel mennyit ad le a dc-dc konverter és ha kevés neki a betáp akkor kell egy 9V-os AC vagy egy 12V-os DC táp...
LDR-t talált hozzá Hp41C még 1k-nál kisebbet is, +soros ellenállás kellett hozzá, hogy jó legyen.
A nálad lévő panellel mindenképpen buherálni kell ezekkel a megoldásokkal, ezért a trafócserét még nem kellene elvetned teljesen.
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Akkor ha már, segítendő a kollégának: A DC-DC nálam 7.8-8V egyenáramot kap, 7805-nek teljesen jó, annak a kimenetén 5.05V-ot mérek. Anódfesz terhelten 185V. LDR nekem sincs benne, a helyére 1k van betéve.
(#) Srajmund válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Azt hiszem első lépésként kicserélem a trafót, és megépítem az DC-DC-t is Igen igaza van kisgerinek 1k kell az LDR helyére így az eleve betett 1k-val párhuzamosan lesz 500 ohm az eredő, ami kell...
(#) frecsko válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia.
Ez is egy jó DC-DC.
(#) Hp41C válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia!

Szerintem elég a DC-DC konvertert megépíteni:
- Kényelmesen állítható a kimenő feszültség,
- Ha a cikknél megadott alkatrészeket teszed bele (UF4007, 1kV kerámia kondenzátor, 220k/2W ellenállások, 2.2µF/350V) a hatáskoka igen jó lesz...
- Nappali/Éjszakai fényerő állítás is megoldódik.

Az órám 12V -ról jár, a fet nem melegszik - nincs is rajta hűtőborda...

A tranzisztorok lehetnek BC547 vagy BC182 is, mert a kollektoruk csak 12-15 V -ig van igénybevéve.
(#) Srajmund válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia HP41C!
Egy kérdésem van csak, hogy LDR-t milyet tettél bele, és legfőképpen hol vetted?
(#) Hp41C válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia!

Az LDR -eket az ElektroKontha -ban vettem...
(#) Srajmund válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Sziasztok!
Még egy tapasztalat a trafós táppal kapcsolatban: éppen most szinkronizált a DCF vevő és a kijelzett érték 23.35.13.... Ez szerintem ismételten a nem egészen 5V stab. utáni fesz. miatti hiba lesz.
Szinkron megint. Most jó az érték
Egyébként délután 6 óta folyamatosan az órát nézem és óránként 1-2 hibás érték kerül kijelzésre mindig szinkronizálást követően, ami a következő szinkronizáláskor helyreáll...
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
A 7805 dropoutja 2V, ha a pufferen nincs meg legalább 7-8-V akkor instabil lesz a feszültség. Nem tudom ez hogyan befolyásolja a dcf dekódolást.
(#) Srajmund válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Nincs meg a 7-8V a pufferen. 6,67V a fesz. rajta...
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Rátettem a dc-dc konverterest egy 6V-os tápra próbaképpen. Szinkronizált, kíváncsi leszek hogy alakul, lesz-e hibás dekódolás.
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Akkor valami beterheli a tápodat, a 6V AC egyenirányítása után nem lehetne ilyen kicsi a pufferfeszültség Mennyi most a bemenő, vagy még rajta van a terhelő ellenállás?
(#) Srajmund válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Nincs semmi terhelés....
6,67 a bemenő fesz. a stab.-ra, és jelenleg 5,02V a kimenet, ami néha 4,92V
esetleg egy nagyob pufferkondi a 3300 mikroF helyett??
(#) Hp41C válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia!

A 7805 -nek mindig kell 2 - 3V... Mekkora a szűrő elektrolit kondenzátor kapacitása? Ha ilyen kicsi marad a bemenő táp feszültsége, akkor LM2940-5 LDO stabilizátor és a kimenete és a föld közé 22µF tantál kondenzátor kell.
(#) sooty válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
A bejövő váltó mennyi? Van ezeknek a trafóknak szórása, de inkább felfelé szoktak eltérni. Az enyémben 6,5V AC-ból lesz 1,25x6,5=8,125 DC és méréssel is ezt tapasztalom (tudja a fizikát ) A kondi nálam is 3300uF. (A másik óra azóta is megy a 6V ról, a puffer feszültség meghaladja a DC 8V-ot. Ha csökkentem a tápot, DC 7V alatt már nem ad elég feszültséget én dc-dc konverterem (ez még a régi diódával megy))
(#) Srajmund válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Szia,
Ezel a Low Dropout Regulator-al én is szemezgetek...
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Régi dióda alatt mit értesz? Nekem először BA159-el volt, (1000V, 0.4A, 300ns) icipici hűtőbordával langyos volt a FET, UF4007-re csere után épp hogy érzem, hogy nem teljesen hideg. Generált nagyfesz értékekben alig volt különbség.
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
BYV95C van benne , még nem szereztem UF-et
(#) Srajmund válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
6,67VAC a bejövő váltó az első trafótól. Ez nem tudja a fizikát
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Ja értem, igen ez 250ns-os dióda. Majd kísérletképpen megpróbálom BA157-el is, abból is van itthon. Az elvileg 150ns-os, igaz csak 400V-os, de szerintem mennie kell vele.
(#) kisgeri válasza Srajmund hozzászólására (») Máj 10, 2011 /
 
Ezt egyszerűen nem értem, hogy lehet, hogy a váltó egyenirányítva és pufferelve ugyanannyi legyen...
Következő: »»   112 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem