Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1332 / 3965
(#) proli007 válasza phowwad hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Hello!
Nem eltántorítani akartalak (sőt), csak hogy gondolkozz el a dolgokon és azok követelményein-következményein.
De a lehetséges megoldásokat itt leírtam, ezek a lehetőségek közül lehet választani.
üdv!
(#) phowwad válasza proli007 hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Szia!

Tényleg értékelem fáradozásaidat, de azon opciókat amiket adtál, nem tartom gazdaságosnak, mivel ISOAMP-ot egy helyen találtam eddig, és az nem a HEStore, ráadásul nem tudom hogy működnek , szóval off. több PIC használata RS232 buszon optocsatolóval kicsit luxus. Több segédtáp szintén az. Ez az áramváltós dolog működhet, hiszen leválasztja a primerről, mégis valamit képvisel, az, hogy most a mag jelgörbéi miatt nem lesz halál lineáris, az nem érdekes. mérésekkel meg PIC programmal ki lehet küszöbölni (írni rá valami egyenletet). Egyenlőre nekem ez tűnik a legegyszerűbbnek. Kipróbálom, aztán ha nem megy, akkor jöhetnek a több PIC-es cumók.

Üdv, phowwad
(#) NyariG hozzászólása Máj 16, 2011 /
 
Sziasztok,

megtudná valaki mondani nekem hogy mi a különbség a sárga ill a kék 104 es kondenzátor között?
(#) kadarist válasza NyariG hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Szia!
Mi a típusuk a kondenzátoroknak?
(#) pucuka válasza phowwad hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Ne aggódj, az áramváltók halál lineáris jószágok. Még akkor is ha magad készítesz egy olyasmit. A gyári, még hitelesíthetően pontos is. A segédtáp pedig nem olyan luxus, szinte minden komolyabb tápegységben van.
(#) phowwad válasza pucuka hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Akkor ennek csak örülni lehet . A Luxust pedig nem teljesen úgy értettem, de minden oldalnak + az áramkörnek segédtápot építeni "bonyolult" lenne, de nem kivitelezhetetlen, úgy érzem felesleges. Hiszen mint azt az elején megírtam, kísérleti jellegű lesz a kapcsitápom. De ettől függetlenül mérni akarom a primer és szekunder oldalt + FET-et PIC-el vezérelni. Később persze ez fejlődni fog.
(#) vicsys válasza NyariG hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Gondolom multilayer 100nF-os kondikra gondolsz. Szerintem csak a színe.
(#) phowwad hozzászólása Máj 16, 2011 /
 
Már csak a FET meghajtást kéne valahogy megoldani. Primer oldalon csak 325 volt van, és egy teljesen különálló feszültségen működő PIC-el kéne meghajtani. Persze úgy, hogy ne haladja meg a FET Gate feszültésgét, és ne kelljen összekötni a primer és a segédtáp 0-ját. Valami ötlet?
(#) kadarist válasza phowwad hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Használj transzformátoros gate meghajtást. De szerintem először mélyedj el a kapcsolóüzemű tápegységek kapcsolástechnikájában, mert ez nem egy egyszerű területe az elektronikának. Először próbálj megépíteni egy mások által már megépített kapcsolást, majd teszteld, próbálgasd.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Csak kiegészítésül. Tanulmányozzon egy PC táp megoldást. Abban minden van, amire szüksége lehet. És hozzá a mérést PIC -el.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Igen, a gyári áramkörök tanulmányozása is jó a tanuláshoz. De valamilyen egyszerű flyback-rendszerű tv vagy DVD-táppal is el lehet indulni.
(#) dobiedvin hozzászólása Máj 16, 2011 /
 
Ha egy ilyenre van szükségem: "A megfelelő kapcsoló tranzisztorok által biztosított négyszögjel alakú bemeneti jel" -csak idéztem.. akkor ehez milyen típusú tranzisztort kell vennem?
Köszi.
(#) qvasz2 válasza dobiedvin hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Oda van írva: megfelelőt!
Kicsit többet kéne tudni, mit szeretnél, esetleg rajz, link stb. Ismerni kéne a feszültség-, áram-, sebesség-igényt minimum.
(#) airsound válasza phowwad hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Szia!
Használhatsz optocsatolót is meghajtásra. Jóval olcsobb mint a trafós, és egyszerűbb is beszerezni. üdv tibi
(#) airsound válasza NyariG hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Annó, amikor még nem Kínában készült szinte minden alkatrész, akkor a kondi színe is egy színkód része volt.
A kondenzátor tűrését (pontosságát - a ráírt értékhez való max elérését %-ban) jelölték vele. Sajnos ma már nem sokat jelent a szine. üdv zoli
(#) krisz976 hozzászólása Máj 17, 2011 /
 
Sziasztok!
Segítségeteket kérném:
Szeretnék egy AB FET-et építeni, motor túlfordulás megakadályozásához. A táp egy 7.4V lipo akku lenne,
a motor pedig kb. 50-60A vesz fel. Nem nagyon értek hozzá, ha esetleg valami adat még kellene akkor igyekszem pótolni.
Előre is köszönöm
(butának tűnő kérdés: a motort ez a megoldás mennyire károsítja?)
(#) kadarist válasza krisz976 hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Szia!
Mi az az AB FET?
(#) Mybuster hozzászólása Máj 17, 2011 /
 
hellosztok!

Lenne egy kérdésem letezik e cmos ic-kből feléptett valós idejű óra mármint nem pic es?? Köszi válaszokat!
(#) vicsys válasza Mybuster hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Az RTC-k nagyrésze nem PIC-es. Ezek céláramkörök, aminek szabvány kommunikációs vonalain keresztül érhetők el. A kommunikáció létrehozása és az adatok lekezelése/megjelenítése történhet mikrokontrollerrel is. Ez nem feltétlenül PIC.
Mire lenne szükséged? Egy pontos időalapra CMOS icékkel?
(#) kadarist válasza Mybuster hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
De mi az a valós idejű óra? Mert van nem valós idejű is? Elvont idejű?
(#) Mybuster válasza vicsys hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Normál simpla órára gondolok 7seg kijelzőkkel ! a real time clock ick-re gondolsz? Bővebben: Link
(#) Mybuster válasza kadarist hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
A valós idejű óra olyan óra mely kikapcsolt állapotban megörzi az óra beállított idejét!
(#) kadarist válasza Mybuster hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Köszönöm!
Akkor ide valamilyen speciális cél-IC kell lítium akksival. Ha mégsem, akkor itt egy LED-es óra: Bővebben: Link
(#) Bishop82 hozzászólása Máj 17, 2011 /
 
Sziasztok
Vaku elektronikával szeretnék meghajtani egy szolenoidot. Ment is szépen de egyszercsak a nagyfesz tekercser meghajtó tranzisztor elfüstölt és nem olvasható rajta a típusa. Van valakinek tippje hogy mi lehetett ez és mire volna érdemes cserélni hogy elbírja a terhelést?
(#) kadarist válasza Bishop82 hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Szia!
Ezt a szolenoidot hogy kell érteni. Ez valamilyen tekercs?
(#) Bishop82 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Egy tekercs a közepében mozgó rugóval ellentartott vasmaggal, de ez igazából másodlagos mert működött ahogy azt én elképzeltem csak a tranyó elfüstölt közben.
(kb 100adik próbára)
(#) pucuka válasza Bishop82 hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Ha induktivitást (tekercset, szolenoidot) kapcsolgatsz tranzisztorral, akkor a tranzisztorral, vagy az induktivitással párhuzamosan egy diódát kell kötni. Ugyanis mikor a tranzisztor kikapcsol, (szakadást képvisel) akkor az induktivitásban felhalmozott energiának nincs hova mennie, az áram nagyon kicsi, a feszültség (fordított polaritással) nagy lesz, ami átüti a meghajtó kapcsoló tranzisztort. Ezért kell a fordított polaritású védő dióda.
(#) kabirbody hozzászólása Máj 17, 2011 /
 
Sziasztok !

Helyi elektroboltban vettem egy csomag áthidalás 10 Ftért kb
1Ohm az ellenállása.
Tudnátok segíteni, hogy pontosan ez mire is jó
köszi
(#) airsound válasza Bishop82 hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Heló! Csatlakozva az előttem szólóhoz valóvan kell a tekercsel párhuzamos dióda. Egyébként ezt a jelenséget a "lencz" törvény írja le. Ezen felül lehet a tranyod is kicsi volt a feladatra. Egy vakut működtetni elég picike teljesítmény kell, oda elév volt a tranyó. Az új feladatra már lehet nem. Szinte bármilyen nagyfesz kapcsoló tranyóval tudod helyettesíteni a tranyót, csak azt kell kitalálnia a kapcsolásból, hogy "N", vagy "P" csatornás volt az eredeti példány. üdv tibi
(#) janikukac hozzászólása Máj 17, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy kérdésem van, méghozzá nyákkal kapcsolatban. Amit feltöltöttem, ellenőrizni kéne.

A WLPT égetőhöz való LPT-s dugó. Nézzétek át! :pirul:

lpt.lay
    
Következő: »»   1332 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem