Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   179 / 372
(#) reloop válasza nebszter85 hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
600VA felett ajánlott a lágyindító.
(#) nebszter85 válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Rendben tudom hogy kell, csak az izzós próbára azt hittem addig nem kel de rendben van, köszönöm a gyors választ! Még egy kérdésem lenne valami bevált fetes végfok kapcsolást +/- 85 v-ra nem tudtok véletlenül, ehhez a toroid-hoz?
(#) Tomi111 válasza nebszter85 hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Helló! Az izzós próbához nem kell lágyindító, de direktbe kötve ajánlott. A három kivezetés valószínű azért van, mert eredetileg biztos átkapcsolható volt(átköthető) 220 és 240V között. Te a nagyobb(piros-fekete) bekötést használd!
(#) nebszter85 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Rendben köszönöm. Tőled is kérdezném hogy ehhez a tápfeszhez esetleg valami bevált fetes erősítő kapcsolást nem tudsz?
(#) voodoo hozzászólása Nov 11, 2012 /
 
Hali!

Szkóp segítségével hogyan tudom megállapítani egy kapcsolóüzemű tápegység készítésénél a gate trafó helyes eleje-vége bekötést?
(#) reloop válasza voodoo hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Szia! Hajtsd meg a legnagyobb tekercset. Köss hozzá egy másikat sorba. A két feszültség összeadódása azonos tekerési irányt jelent.
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Így kezdjem? Rákötök az egyik tekercsre (amúgy 5 egyforma lesz), majd a mellette lévővel sorba kötöm, csak azt nem értem, hogy melyik az eleje és a vége?
(#) _vl_ válasza voodoo hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Igen, ahhoz kötöd hozzá sorba a nézni kívántat, amire kötötted a táplálást.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) Mályi László válasza Szabi1 hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Talán még egy kis +, a felhasználási frekvencia is növeli a különbözést teljesítmény ügyben.
(#) reloop válasza voodoo hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
A tekercsnek nincs eleje és vége. Ha egy tekercsnél kijelölted a "pöttyöt", akkor ezzel a módszerrel megállapíthatod a többi tekercsnek melyik kivezetését kell szintén pöttyel jelölni.
Egyenként kötögesd hozzá és jelöld.
(#) voodoo válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Nos én most úgy próbálkoztam, hogy gépről jelgenerátorprogram vs. hangkártya segítségével küldtem ki 1kHz-t és megnéztem simán ha csak az RCA közepét érintettem a szkópra akkor megvastagodott a jel, ha GND-t kötöttem akkor nem történt semmi és így ezzel a módszerrel sikerült beméricskélnem elvileg az elejét végét a tekercseknek. Nem tudom jól csináltam-e?
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Valahogy így:
(#) reloop válasza voodoo hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
A tekercs meghajtása azt jelenti, hogy (lehetőleg rövidzárvédett) erősítő kimenetére kötöd - hamár hangkárnyáról nyered a pulzáló feszültséget.
Nem ismerem a tekercs adatait, de az alkalmazásból ítélve pár menetről van szó. Az 1kHz lehet kevés lesz.
Kezeld transzformátorként.
(#) _vl_ válasza voodoo hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Szerintem úgy érdemes csinálni, hogy a legnagyobb menetszámú tekercsre kötöd a generátort, és a másik tekercset kétféleképpen is hozzákötöd sorba. Amelyik állásban nagyobb lesz a két tekercsen szumma mért feszültség, akkor vannak A-B-A-B sorbakötve (azaz ahol össze vannak kötve, ott ellentétes végeik vannak). Amelyik állásban kisebb lesz a mért feszültség (1:1 tekercseknél kb. nulla), akkor vannak A-B-B-A sorbakötve (azaz ahol össze vannak kötve, ott azonos végeik vannak).

x.png
    
(#) CHZ válasza voodoo hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Induktivitás méréssel nem lenne egyszerűbb?
(#) adamkat hozzászólása Nov 12, 2012 /
 
Olyan kéréssel/kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy egy olyan trafó-ból ami alapból 42V váltakozó áramot ad le, hogyan lehetne megcsinálni azt, hogy 24V váltakozót adjon le? Ha esetleg már van ilyen téma akkor elnézést kérek.
(#) patekw válasza adamkat hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Ha csak a feszültségről van szó és a szekunder hozzáférhető, le kell belőle tekercselni. Mégcsak szétszedni sem kell.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2012
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
A tekercset csak max hangkártyáról tudom meghajtani semmi próba erősítőm nincsen perpill.
Idézet:
„Nem ismerem a tekercs adatait,...”
5 menet 0.4 sima mezei Cu-ból van. Ám hogy érted?
Idézet:
„Kezeld transzformátorként.”

Adjak rá 50~-t?
(#) erbe válasza voodoo hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Ha 5 menetes saját készítésű trafónál nem tudod megállapítani, melyik a kezdet és a vég, ott már komoly baj van.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2012
(#) adamkat válasza patekw hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ. Még azt szeretném megtudni , hogy honnan tudom megállapítani, hogy mennyit szükséges letekercselni, mármint van-e valamilyen képlet vagy összefüggés erre?
(#) _vl_ válasza adamkat hozzászólására (») Nov 12, 2012 / 1
 
Van ilyen képlet. A feszültség a menetek számával arányos.
Ha most pl. 21 menet van rajta, és így lesz 42V, akkor 12 menettel 24V lesz belőle. Persze ehhez tudni kell, hogy most hány menet van rajta.
(#) voodoo válasza erbe hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Kezdő vagyok. Szaknyelvet nem nagyon értem.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2012
(#) erbe válasza voodoo hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Amikor elkezded tekerni, az a kezdet. A vég a vég.
Ha mindet egyforma irányba tekered, akkor azonos oldalon lesznek a kezdetek és a végek.
Off: Ha ez szerinted szaknyelv...?
(#) adamkat hozzászólása Nov 13, 2012 /
 
Nos a tekercs bontással nem jártam sikerrel, viszont találtam itthon egy régi forrasztó trafót amire az van írva, hogy tud 24V-ot csak nem igazán értem a kötését. A hátulján van egy papír, a következők szerepelnek rajta: 1-4=220V
6-7-8= 35-35V
5-7-9=40-40V
10-11-12=24,5-24,5V
13-14-15=6,7-6,7V
20=GND
És itt van egy fénykép is a trafóról felül nézetből.
Tud esetleg segíteni nekem valaki, hogy hogyan kössem át a vezetékeket úgy , hogy 24V-ot nyerjek és ne a mostani 40V-ot?(Ezt elfelejtettem fentebb említeni, hogy jelenleg 40V-ot ad le ez a "szépség".)
u.i: Amit még én tudok, az annyi, hogy a két piros burkolatú vezetéken kapja a hálózati feszt és a két feketén adta le a 40V-ot.
(#) vicsys válasza adamkat hozzászólására (») Nov 13, 2012 /
 
Próbáld megkeresni a 10 és 11-es vagy a 11 és 12-es pontokat. Azok között van a 24V.
(#) hotib hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Sziasztok.

Van egy trafóm, képek róla itt. Azt szeretném kérdezni, hogy a méretek alapján mekkora teljesítményű lehet a vas?
Én így nem tudom használni, vagy elcserélem (esetleg eladom, ha megéri) vagy "újra hasznosítom", vagyis áttekertetem, és szeretném tudni, mekkora teljesítményt tudnék levenni róla.

Köszönöm.

sDSC_0098.jpg
    
(#) Gafly válasza hotib hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
A második sor felíratait nem teljesen tudom elolvasni, de úgy néz ki mint egy csöves hálózati trafó. Akkor meg kár "újrahasznosítani"...
(#) fecus hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Tiszteletem!

Segítséget szeretnék kérni: Egy régi toroid trafómnál meg kellett bontanom a középkivezetést. Az a szalag amivel betekerték elég sprőd lett az évek folyamán, így nem tudom visszatekerni rá. Hol tudok valamilyen trafó szigetelő szalagot venni amivel pótolhatnám a letekeredett részt? Szegeden lenne a legjobb.
(#) hotib válasza Gafly hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Próbáltam egy jobb kivágást készíteni a feliratokról. De a hivatkozott linken, a "Fájl" menüben (vagy CTRL+S) le lehet tölteni a képet eredeti méretben, és az nem kicsi, úgy jól látszik minden felirat.

Csövesekhez nem értek, de azt látom, hogy 6,3V-os szekunder van kettő is, az egyik 1A a másik 12A. Lehetne hasznosítani csöves erősítőben?

SDSC_0095.jpg
    
(#) voodoo hozzászólása Nov 16, 2012 /
 
Valaki elmondaná nekem ha megkérném lépésről lépésre hogyan állapítható meg biztosra a tekercsek eleje illetve végei? Tehát annyira részletesen, hogy pl multiméter piros vezetéke stb. Mert én már bárhogy sorba kötöm meg minden leírom próbáűlkozom és nem sikerül. Nagyon zavar már a kérdés hetek óta nem jövök rá. Egy darab GATE meghajtó trafóról lenne szó 5x7 menet van rajta.Nincs kedvem már 4. alkalomra is szétszedni brahiból. Nem működik a tápegységem e nélkül megfelelően. Köszönöm.
Következő: »»   179 / 372
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem