Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Vezetékes telefont vezetéknélkülivé alakítani?
Témaindító: esparzs, idő: Szept 7, 2009
Témakörök:
Sziasztok az lenne a kérdésem hogy egy régi vonalas telefonból aminek tekerős a gombja, meg lehet -e úgy csinálni hogy mobiltelefont rakjunk bele ami működik is,magyarán mobiltelefonként működjön a régi vonalas telefon???
Szia.
Minden meg lehet. Ezek a készülékek, még "pulse" üzemmódban működnek, így kell egy impulzus számlálót készítened. Legegyszerűbben valamelyik PIC/AVR-rel megszámolod a bejövő impulzusokat (1 bemenet) és az impulzus számhoz tartozó kimeneted átbillented 1 sec-re. A kimeneteket rákötöd a telefon egyes gombjaira, és már működhet is. Lehet bonyolítani is, hogy előbb megszámolod az összes impulzust, letárolod, majd ha már nincs tárcsázás, akkor AT parancsban átküldöd a mobilnak, és már tárcsáz is. A hangszórót, és mikrofont persze illeszteni kell.
Persze meg lehet oldani, de azért nem ennyire egyszerű. Ezt egy előfizető oldali végződés elkészítésével lehet megoldani, a tárcsaimpulzusok átkódolásán kívül, még szépen van feladat. (a mikrovezérlő számára is) El kell készíteni, a 2/4 huzalos végződést helyes szintillesztéssel, gondoskodni kell a vonali feszültségről (áramról) különben hogyan érzékeled a beemelést, a tárcsaimpulzusokat, elő kell állítani a csengető feszültséget, stb. Például a csatolt képen látható szerkezettel.
Igazad van, felületes voltam, és csak a tárcsázásra koncentráltam. (Arra az esetre csak az impulzus számlálás elég lenne.)
Elképzelésem szerint marad a csengő, tárcsázó, hangszóró, mikrofon, és a vonali kapcsoló, bekerül egy tápegység a csengőnek telefonnak, és vezérlőnek, a uc-s vezérlő és egy mobil/gsm modul. Ha jól emlékszem tárcsaimpulzushoz nem szükségszerű a vonali feszültség megléte. Hisz megoldható lefutó élű jel figyelés (prell érzékeléssel), ha már úgyis át lesz alakítva az egész telefon. Nem értem miért kellene 2/4 vezetékes szintillesztés. A beemelés, megszakítás rutinnal kezelhető, szintén nem kell vonali feszültség. Így ha hívásfogadás is szükséges akkor inkább már AT parancsokban gondolkodnék. Javíts ki kérlek, ha rossz a gondolatmenetem, vagy ha én értelmezem másként a kérdést.
A tárcsa, és a villa áramköre is a vonali áramot befolyásolja, (zárja/megszakítja) tehát enélkül (külső áramforrás nélkül) nem működik. (még az IC -s telefonok sem, a kompabilitás miatt) A mikrofon működése is kapcsolatban van a vonali árammal. A szintillesztés pedig elég fontos, vétel irányban halk, adás irányban túlvezérlést okoz, és a hagyományos telefonnak kéthuzalos csatlakozási fellülete van, a jelzésrendszerével együtt. Már ha feltételezzük a régi szabványos telefon használatát minden átalakítás nélkül.
Persze, ha átalakítod az egész telefont, akkor más a helyzet. A GSM modulok legtöbbje pedig nem visz át hangot, csak egy egyszerű modem, az újabbak csak csomagkapcsolt adatátvitelre. Persze ennél is megoldható a hangátvitel, megfelelő digitalizálás után, de azért ez mér elég nagy falat.
Több lehetséges megközelítese is van a dolognak:
- Marad a telefon úgy ahogy van és készül egy külön doboz amit bedugsz a konnektorba, rádugod a telefont és rejti az összes okosságot. - Marad a telefon nagy része és mellé az okosság. - Marad egy tárcsás telefonnak kinéző valami, amiben gyakorlatilag csak a ház és számtárcsa eredeti. Ugyanakkor megvalósítás szempontjából is vannak opciók: - Lehet PIC-el vagy más mikrovezérlővel. - Lehet pár CMOS IC-vel. Telefon szempontjából is vannak lehetőségek: - GSM modul. - Viszonylag jó telefon amiben van modem funkció (és AT paranccsal lehet voice hívást kezelni) amit nem muszáj szétbarmolni. - Olcsó telefon szétgyilkolva (pl. gombokra jelfogók forrasztva, stb.). Nos ez három dimenzió (természetesen nincs minden variációnak értelme). De a lényeg, hogy helyezze el a kérdező a koordináta rendszerben hogy mit szeretne és majd ez alapján menjünk tovább... Egyébként valami hasonlót én is tervezek csinálni poénból, tehát valamennyi melót még akár hajlandó is vagyok beleölni... Ja, a tápellátás is egy opció: - Marad a telefon akkuja + töltő - Saját hálózati táp (én így csinálnám, tehát ez nem csak elvi lehetőség ).
Értem én a készülék működését, de előttem csak a saját verzióm volt, arra nem gondoltam, hogy a te verziódat kellene elkészíteni, így egy kicsit elbeszéltünk egymás mellett.
Az általam használt SIMCOM gsm modulok tudják a hangátvitelt, ezek árban és minőségben is jók, ezért gondoltam erre, vagy 2e ft-os kategóriájú pl siemens c35/45/55 telefonra. Ahogy Gafly kolléga is írta, a kérdést feltevőnek kéne konkrétan eldönteni, hogy mit is szeretne. (Egy félbemaradt projektem nekem is van, ahol csak a tárcsa, a ház, és a csengő az eredeti.)
Háromból ketten szerintem pontosan tudjuk miről beszélünk.
Várjuk meg a kérdezőt is mire gondol...
Az impulzosos tárcsázás szerintem itt felesleges, az csak egy szolgáltatás maradvány, ami megmaradt a tone mellett. Az a legkevesebb, hogy hogyan tárcsáz. Építeni ilyet megintcsak macerás...
Ha nem nagy távolságra kell, csak lakáson belüli használatra, akkor felajánlok egy gyári vezetéknélküli egységet, csak akkumulátor baja van, kicsit használtas, de egy kis munka legyen már vele... Üdv Inhouse
Sziasztok!
Nem feltétlen témába illő, de nagyjából stimmel, ezért nem akartam új témát nyitni. Szóval, van egy vezeték nélküli vezetékes telefonom, valami ilyesmi. Elég régi, és akku nem volt benne cserélve, már 3 napja áram alatt van és egy visszajelző led még mindig azt mondja, hogy tölti az aksit. 3db NiCd aksi van benne sorba kötve, így 3,6V-os az aksi. Van fiatalabb mobilba való NiMH és Li-ion aksim. A kérdés az, hogy ezek közül valamelyiket beletehetem-e? A töltő elektronikát nemigazán sikerült kibogarásznom, de szerintem elég primitív lehet, és az akku feszültsége 4V felett van, a telefon mégis tölteni akarja és nyomja is bele az áramot 16-17mA-rel. Lehet, hogy a töltő is problémás? Amúgy a telefont ha felveszem pittyeg, úgy mintha egy gombot folyamatosan nyomkodnának, ismerős azt mondta, hogy az ilyen telefon így jelzi, ha az aksi le készül merülni. Nagy lehet a gond, vagy egyszerűen csak az aksit kell kicserélni? Ha csak aksicsere, akkor belerakhatom-e a NiMH vagy a Li-ion aksit?
Teljesen egyetértek köbzolival. Én 30 évet húztam le URH szervízben, tudom miről van szó. A jelenlegi számítógépes mikrochipes, processzoros világ előtt a BRG gyártott ilyet. Úgy nézett ki, mint egy koporsó. Olyan 1méter szer 30 szor 40 centis körüli láda volt. Ebből 2 darab kellett, egy vonali, meg egy előfizetői. El lehet képzelni, mi cucc volt benne, diszkrét alkatrészekből, pedig még nem is tudott tone tárcsázási módot, meg semmi extrát. Nagyon olcsón lehet kapni gyári készüléket, kár bajlódni vele, nem éri meg.
Az én gyanúm az, hogy abban a telefonban semmiféle töltő automatika nincs, a mobilok ma már intelligensebbek, de a vezetéknélküli talpába nem szoktak bonyolultabbat tenni, mint a Sokol rádió töltője. Elvileg a NiMh -hoz jó a NiCd töltője, mert én úgy emlékszem, a Motorolánál, amikor váltottak NiMh-ra attól a rádióikat attól ugyanazon töltőkkel adták továbbra is, mint a NiCd-khez. NiMh általában ugyanakkora méretben nagyobb kapacitású, de nagyobb az önkisülése, és rövidebb élettartamú. Csupán a megváltozott kapacitáshoz kell hozzáigazítani a töltésidőt. Li-ionnál nem tudom, hogy mikor van kész, de ha olyan primitív a töltő, akkor mindegy, csak az órákat kell számolni.
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2012
Ahha, akkor ez azt jelenti, hogy lehet semmilyen töltő nincsen benne, csak egyszerűen feszültséget kapcsolnak a aksi kapcsira, aztán az aksi annyi áramot és addig vesz fel, amíg annak szükséges?
Egy ellenállás szokott benne lenni, az állítja be a töltőáramot, mondjuk 100 mA-re. És azzal az elenállással van párhuzamosan a LED, ami jelzi neked a töltést. DE azért komolyabb gépeknél el tudok képzelni komolyabb automatikát is. Panasonic lehet, hogy komolyabb, mint egy nevenincs vásári, legalábbis a töltöttségi állapotot mutatja az LCD, de ez még nem garancia arra, hogy idejében ki is kapcsol. Alapállás az, hogy feltételezzük a legrosszabbat, mert ha idejében kihúzod, abból baj nem lehet. Én a fúrógépemmel jártam úgy, kaptam ajándékba, de a töltője nélkül. 18 V akksit rajta lehet hagyni 21 volton akármeddig, így számoltam. Nem vett fel a cucc még 0,5 ampert sem, reggelre felrobbant. Akkus fúrönak annyi. Most már csak tápegységről használom, kábellel.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2012
|
Bejelentkezés
Hirdetés |