Fórum témák
» Több friss téma |
Igen működőképes,2db.6os saválló acélból készült csúccsal igen hatékony lehet.
Csak 1 jó kis trafó kell +bele dobozolva, 150-200V is elegendő.Amikor hozzáér biztosan visszaugrik a kucu.
Csupán csak próba panelon van össze rakva az RY(ic6-7láb)kb 2,5 kohm az RX (ic 7-8 láb)kb 5 kohm azért kábé mert egyenlőre csak két 10k potit tettem bele és nem mértem meg. a trafó NOKIA 3310 töltőjének a trafója ,azért az mert van belőle sok.
A C.pedig 1uF. Ja bocsi a tranyó pedig igazából egy IRF-640-es fet de a BD-249 is jó. íme egy kép. De ez még csak elmélet szóljon hozzá aki csak akar.
köszi!
a greatz helyett inkább valami gyors diódát rakj be, sokkal jobb az eredmény
Még azon agyalok,hogy lehetne azt megoldani,hogy egy
gllim lámpa vagy merészebb esetben egy PIZZO zümi jelezné ,hogy a 2,2µF-ES kondi fullon töltve van na meg a kondival párhuzamosan mekkora ellenállást kellene be tenni ami ha használaton kívül lehúzná a kondiról a feszejt véletlenül nehogy a gazdit rázza meg. De ez ne menjen a hatásfok rovására.
megrajzolom a nyákot,és azt is megmarja a vasklorid,amit nem kellene. mit csináljak? mitől van ez?
:no:
még anniyit kérdeznék,hogy ez a rajz bevállt valakinek??? és az a P jelölés az mit takar??? teljesítménytranzisztor?? és akkor mi a méret??
Szia!
Én megcsináltam működik is de nem hiszem hogy nagy távolságokra is jó! Elég kis teljesítményű! A P az potméter!
nem jó motyival rajzolod
alkoholos filc esetén olyat használj amiből még jön rendesen az anyag ha meg nyáktervezővel csinálod és van lézernyomid, akkor meg vasad, fényes, ún műnyomó papírra kinyomatatod a tükörképét, rárakod a nyákra ami elő van pucolva, szépen rávasalod, picit hülnihagyod, majd bele a vízbe, 99% ban jó eredményt kapok.. mondjuk ritkán szoktam igy csinálni, én inkább legyártatom....
inkább nézd meg mennyi idő alatt tölti fel, gondolom 1-2 sec alatt megvan, ha meg nem akkor még mindíg egy picit lehet növelni a kitöltésen hogy hamarabb meglegyen, a kondira meg 10 megaohm környékén pakolnék az ha nem s gyorsan kisüti
vagy olyannak kell lennie a kapcsolónakhogy amikor kikapcsolja vagy is nem nyomja a gombot akkor kisüti a kondit
Hello!
Nem igazán értem miért kell a BU326A tranzisztor mikor a primer oldal csak 12V-os, a tranzisztor Vce=400V, 8 Ampert bír el, most nem számolgattam, nem tudom mekkora áramot lehetne átküldeni a kimenőtrafón, de szerintem egy FET-el is meg lehetne oldani a kapcsolgatást, nagyobb áramot bírna az tuti és a zener is be van építve.
Persze ez tiszta, de ez akkor sem egy 400 V-os kör a kapcsolt feszültség csak 12V a feszültségtüskék levezetésére pedig a belső zener dióda szolgál egy FETben (amelyikben van) ami képes több ezer voltot elviselni, vagyis levezetni, a tranzisztor így nem kap ebből a feszültségből semmit. Az elektromos kerékpárokban is teljesítmény FET-ek vannak és azért ott kicsit nagyobb tekercsek vannak, nagyobb feszültséggel meghajtva.
Ha az induktiv tüske nagyságát korlátozod, megfogod, alacsony értéknél, az hatásfokromlást okoz. Sokszor nem elég gyors a fetbe beépitett zener és a védelem ellenére is tönkremegy. Ezért is szoktak még snubbert is beépiteni.
Ezek a problémák elkerülhetőek inverteres, kondenzátorfeltöltésen alapuló pásztornál. Itt tirisztorral kapcsolják a trafóra a feszültséget. Itt is jelentkezik az áramirány megfordulása, de egy gyors dióda beépitésével ez kezelhető, és nem okoz veszteséget.
Alkoholos filcel rajzoltam. Akkor kezdtem meg. Nem lehet hogy sokáig volt benne?? És még annyi hogy ott a potméterrel mit tudok állítani?? Köszi a válaszokat...
Ez a kapcsolás szerintem több helyen vérzik. Az 555-ös IC astabil üzemmódban nem képes leadni 50%-nál kisebb kitöltési tényezőjű jelet, a kimenetre kell tenni egy invertert, és a kitöltési tényezőt nagyobbra választani, pl ilyen elrendezésben: P1: 10k, P2:2k C3 100uF, így kb. 50%-8-10%-ig tudod csökkenteni a kitöltési tényezőt az inverterrel.
Másik dolog meg 12V-ról járatva gyújtótrafóról nagyon kicsi szikrát kapunk, akkorát, amekkora a gyertyánál lenne. 150-200Vról kellene járatni, az áramkört kiegészítve egy tirisztoros vezérléssel, boost áramkörrel, vagy egyszerűen leválasztótranszformátorral + tirisztor
Egy dióda beépitésével, máris erősen asszimetrikussá tehető az 555 astabil üzemmódban is. Ha kettő diódát alkalmazunk, akkor már "deluxe" kapcsoláshoz jutunk...
A keletkezett szikra nagyságát a trafóvasban felhalmozott mágneses energia határozza meg, tehát lehet 12V-ról is ugyanannyi energiát belepumpálni a primerbe, mint amennyit egy 1-2 µF-os kondi tárol 2-300V-os feszültségen. Ennél nagyobb energiájú pásztorhoz már kevés a mezei gyújtótrafó.
Az a villanypásztor ami nálam van javításra, a gyújtótrafó primer oldala kapott 200-250V-ot a kimeneten meg van egy szikraköz is amivel levezethetjük a plusz feszültséget, nem gondoltam volna h egy gyújtótrafó ennyit kibír, 12V-ról próbáltam többezer mikróval, lehet a teljesítmény megvolt, de a feszültség bizony kevés. Az eredeti áramkörben valami villanócső lehetett, nem tudom biztosan, elért egy feszültséget, kisült, ez adta a frekvenciát, namost ezt a villanócsövet kellene helyettesíteni, mert nem bírja túl sokáig.
Az 555-ös kapcsolások körül meg akkor körülnézek.
A próbádnál ott a bökkenő, hogy a trafó a 12V-os rendszernél (úgy ahogy a normál megszakitós alkalmazásnál) nem a feszültség rákapcsolásakor adja a szikrát, hanem amikor már felépült a mágneses tér, akkor hirtelen megszakitva a primer áram folyását keletkezik. A többezer µF nem tudja annyi ideig biztositani az áramot, mire felépül a megfelelő mágneses tér addigra már elveszti a feszültségét.
Ez nem egy próba volt, az áramkör működött vagy 10-15 öt csattant, majd a villanócső elkékült, és nem húzott át tovább, ennek ahogy kivettem ez a normál működése. 6.8 µF-os kondit tölt, majd azt a villanócső rásütötte a tekercsre, a kapcsolás egyértelmű, a villanócső egy bizonyos feszültségszintnél "kapcsol", és töltődés újrakezdődik. Még talán egyet egyet néha csattan de szerintem a csőnek annyi. Persze eredetileg folyamatosan működött, azért került ide mert csak néhányszor adja az impulzust.
Sziasztok
Megépítettem OLDMAN gépét és működik is az asztalon de nem értem a szikraköz dolgot. Hova kell beépíteni? Ha valaki tudna segíteni esetleg dobna egy skiccet azt nagyon megköszönném.
A kimenetre. A szigorú villamossági szabványok alapján illik 0,5cm-re beállítani. Nem szabadna hogy 12.000V-nál több kimenjen a kimenetre.
Ok. köszönöm.
A kimenetre, de hogyan? A trafó nagyfesz kimenete és a földelés között? A házon belül vagy kívül? Ezeket nem tudom.
Talán ez a legegyszerüb megoldás.
Az igaz hogy a villanypásztorból szoktak csinálni halászathoz valami készüléket? Az hogy néz ki? Mennyiben más?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |