Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   107 / 966
(#) Csontikka hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Sziasztok!

A következőben kérném a segítésgeteket:

A mellékelt összedobott ábráért előre is elnézést, csak a lényeget mutatja.

Adott 2 medence, melyben 2 szivattyú üzemel, külön fázisból kapják az áramot.
Tulajdonképp az áramfelvételük lényegtelen, elhelyezésüknél fogva kapják máshonnan az áramot.

A "14A"-s szivattyú a nagy medencében található, ebből tölti át a vizet a kisebb tárolóba.

A kis medencében levő szivattyú tovább tölt ebből a pufferből máshova.

Jelenleg az F1 fázison van 1 kapcsoló az kapcsolja be azt a kört, és a fogyasztó előtt van még 1 autamata kapcsoló is, ami túl magas vízmagasság esetén lekapcsolja "14A" szivattyút.

A lényeg az lenne, hogy ha bekapcsolják az F2 körön levő kapcsolót az kapcsolja be az F1 körön levő fogyasztót is. (persze marad utána az automata kapcsoló is.)

Mi kerül a sárga doboz helyére, "mágneskapcsoló?" pontosan milyen?

220V ról üzemel minden eszköz és a fogyasztó 16A alatt van, az biztos, mivel az előtte levő biztosíték akkora.

Előre is köszönöm a segítégeteket!

ábra.JPG
    
(#) VIM válasza Csontikka hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szia!
Idézet:
„A lényeg az lenne, hogy ha bekapcsolják az F2 körön levő kapcsolót az kapcsolja be az F1 körön levő fogyasztót is. (persze marad utána az automata kapcsoló is.)”

Most valójában azt akarod, hogy mindkét szivattyút egy helyről tudnád lekapcsolni úgy, hogy az F1 automatikus működése megmaradjon?
(#) Csontikka válasza VIM hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Szia, igen ezt szeretném, illetve azt, hogy ha az F2 körön a kapcsolóval kikapcsolom, akkor az F1 körön levő szivattyú biztosan ne kapcsoljon be. Tehát hogy az automatikus kapcsoló előtt lásson el egy "főkapcsoló funckiót" az F1 körön
(#) mugab válasza Csontikka hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Szerintem kb. ez a legegyszerűbb megoldás
(#) proba válasza mugab hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
A legegyszerűbb egy kétsarkú kapcsoló ,egyik kapcsolja az egyik ,a másik ág a másik szivattyút.(mindkettő közvetlenül a fázist kapcsolja csak utána legyen az úszó kapcsoló.)
Azonban ha korrekt akarsz lenni akkor egy háromfázisú mágneskapcsoló kell. (az áramfelvétel meg a nulla szakíthatósága miatt.) egyik érintő az F1-nek a másik az F2 szivattyúnak ad áramot, a harmadik meg mindkét szivattyú nullája.
(#) voodoo hozzászólása Dec 6, 2010 /
 
Sziasztok!

Volna egy két kérdésem a lakás elektromos hálózatával kapcsolatban.
Szituáció a következő: Villanyoszlopról jön az áram, de kb 30 méter hosszabbítón keresztül érkezik be a házba. Keletkezhet-e tűz, ha túlterhelés van vagy lekapcsol az automata? Tönkre-e mehet valamilyen elektromos készülék, ha nem kapna elég áramot mert pl túl sok fogyasztó megy egyszerre?

Általába amik mennek:
CRT kistévé megy, >> Hifi, dvd, beltéri stby mód.
Villanybojler 80 L-es (nem tudom a teljesítményét)
Laptop (kb 100W)
Indukciós tűzhely (nem tudom hány watt)
Mosógép 5 kilós terhelhetőségű (nem tudom hány watt)
Energiatakarékos izzók kb 15-25W
Keringetőszivattyú 50-75-100W (általába 100on megy)
Modem, router, mobiltöltő, borotva (nem tudom de ezekhez képest piti)

Tehát nem-e lesz valami baj előbb utóbb valami készülékbe, netán tűz is keletkezhet, ha nem bírja a hosszú vezeték ?
Picit félek és mondtam is itthon, ha főztök akkor a bojlert húzzátok ki mert érezni, hogy gyengébben világítanak a lámpák.

Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv: Tibi
(#) voodoo hozzászólása Dec 6, 2010 /
 
Bocsi azt elfelejtettem oda írni, hogy a felsorolt eszközök nem egész nap mennek, de néha a kemények pl tűzhely, bojler.
(#) Rumcájsz válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Sokmindentől függ. Pl nem írtad le a hosszabító keresztmetszetét se.
Az biztos hogy a készülékek működésekor feszültségesés jelentkezhet pláne ha 1.5mm2 a keresztmetszet. Olyankor pislog a villany
(#) zolika60 válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Azt azért megírhatnád milyen is az a hosszabbító. Mert a benne lévő huzal vastagságán múlik meddig bírja az üzemet. Ha csak a bojler, a mosógép meg a tűzhely megy az is 20-30A. Ehhez jönnek a sallangok. Nem hiszem, hogy valamelyik készülék ettől elromlik, de a hosszabbítód eléghet.
(#) voodoo válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Nem tudom meg mondani mekkora a keresztmetszete, de biztos láttatok már ilyen 10-20 méteres kiszerelésben lehet kapni narancssárga színű standard hosszabbítót. Ez egybedugva régebbi dobos hosszabbítóval (kb ugyan az a vastagsága-puhasága) szóval szerintem nagyjából egyforma erősséget tudnak elviselni. Mondjuk 1.5mm2 sodrott réz.
(#) zolika60 válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Cseréld vastagabbra, ha nem akarsz bajt. :yes:
(#) gg630504 válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Raktártűz hosszabbító-kábel túlterhelése miatt csak a hosszabbító apropója okán.
(#) Rumcájsz válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Az a kínai teszkós vacak egy lengőaljzat van a végén...

Azt felejtsd el! Láttam olyat ami egy fűnyírótól elégett.

Keresztmetszete 0.75 - 1 mm2 Ha lecseréled 3x4MT vezetékre, az bírni fogja!
(#) voodoo válasza gg630504 hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Jujj... ez nem semmi!
Végig olvastam, és azt a következtetést vontam le, hogy tekercsben volt így kevesebbet bír, és jobban melegszik. Viszont nálunk az udvaron van teljesen kitekerve és mondhatjuk "jég hideg".
Amúgy ideiglenes megoldás, csak még egyenlőre nincs pénzünk megvenni 3 tekercs rezet (nem olcsó), hogy rendesen jöjjön az áram.
(#) Rumcájsz válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Miért 3 tekercs a réz?
(#) zolika60 válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Majd lesz ha el ég.
(#) voodoo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Arra a nem tudom milyen nevű vezetékre gondolok amit lehet kapni villanyos boltokban, kartondoboz csomagolás.
Pl: kék, fekete és sárga szín. (a ház ezzel van be vezetékelve) Tömör, jó vastag.
(#) Rumcájsz válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
MCu .... Értem.
Attól az MKH (sodrott erű) sokkal jobb! Az MT Kábel meg védőcsőbe földbe is fektetethető.
(#) AK0S válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Üdv
Ezek a vackok általában azért gyulladnak ki mer nem rendes rézből vannak,és ugye feltekerve nagy az induktivitása.Ha a névleges terhelhetőségét nem léped túl huzamosabb ideig letekerve akkor nem lehet baj.
Láttam már olyat is amire ezt rá is írták,hogy dobra felcsévélve nem használható. stb... kína
(#) voodoo válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Éppen ezért kérdezem, hogy ami nagyot fogyaszt azok legfeljebb egyesével mennek + több kisebb keletkezhet-e tűz ?
Enni kell, élni kell, fűteni kell (ezekhez pedig kell áram is)
Ideiglenes megoldás. Pénz majd lesz....
Viszont érezhető, hogy gyengusz. Kint hideg van és talán nem ég el. Talán.
(#) voodoo válasza AK0S hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Értem. Jó rendben köszönöm. Picit megnyugodtam a válaszoddal. Igyekszem oda figyelni.
Napközbe csak standy módba mennek a készülékek és egyedül a szivattyú megy 50w-os állapotban hagyva.
(#) voodoo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Ezeket milyen kiszerelésben lehet kapni és kb mennyi az ár / doboz / fajta ?
(#) Rumcájsz válasza voodoo hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
100 méteres gurigában van,- kívánságra akár 5 métert is adnak- árát a bolt válogatja.
Pl: KÁBEL H05VV-F FEHÉR MT 3 X 4 323,30 Ft/Fm
Bővebben: Link
(#) voodoo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Köszi szépen!
(#) enigbt hozzászólása Dec 7, 2010 /
 
köszöm a sok tanácsot a co hegesztövel meg a 16 amperos bisztositékal most az a helyzet ki hivtam egy e onost 13000 ft ba kerülne utána jött egy másik az már 45000 csinálja felejcsétek el eszt maszlagot hogy 32 a igyen bekötnek valami bisztos nem jó amit ök szereltek fel 5 ével ezelöt szép napot mindenkinek
(#) Pety_ válasza enigbt hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Ha a hálózatod megfelel akkor 32A a plafon az E-ON fele ingyenes a teljesítménynövelés. Az egy másik kérdés hogy a vil.szer. menyit kér! Bemész az e-on kirendeltségre és kérsz a teljesítménynöveléshez papírt+ megnézed az e-on honlapot melyik szerelő írhatja neked alá a papírt, kihívod és neki fizetsz xy összeget hogy felűlvizsgálja a rendszered. Papír aláírva, leadva, kijön a nagy és dicső E-on és inyé ferakja kismegszakítót
(#) DuMatyi hozzászólása Dec 7, 2010 /
 
Őszintén megmondom, nincs kedvem honlapokat vadászni információért. A főnökasszonynál bedöglött a villanyóra elé kötött kismegszakító.

Az előző hozzászólás szerint ingyenes az E.ON-nál a teljesítménynövelés. Én úgy tudtam, hogy amperonként 1000 Ft. A Démásznál is ingyenes?
A felhasználónak kell megvennie az új kismegszakítót, vagy azt a szakember hozza ki magával? Köszönöm. Máskor nem vagyok lusta keresni, de ma így sikerült. Ja, és lényegre törő pontos és releváns információt csakis első kézből, a szakembertől.
(#) tsanyesz válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Szia! Én leírhatom a tapasztalatomat, bár ez kb. tavaly nyári. Én akkor építettem teljesen újra a házban az elektromos hálózatot. Egy kis malőr miatt ki kellett hívni a műszaki ügyeletet, ekkor a szerelők megállapították, hogy az oszloptól az óráig ki kellene cserélni a kábeleket és miegyebet.
Kb. egy héten belül jelentkezett a partner villanyszerelő, hogy jönnének cserélni a tetőtartót, a kábelt, meg megcsinálnák a bekötést és mindezt teljesen ingyen. Mivel az óráig a szolgáltatóhoz tartoznak a dolgok.
Megcsinálták. Amikor a Démász szakemberei jöttek átvenni, szóltam, hogy ha lehet fel kellene bővíteni 32A-re. Egy papír aláírása után már hozták is a kismegszakítót és cserélték. Ingyen.
Én ezt tapasztaltam.
(#) M.Béla válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Egy fázisnál 32A ig ingyenes ha jók a vezetékek,ha nem akkor regisztrált szerelőnek kell rendberaknia (pénzért) és aztán mehet.
Ami van a nappali mérés alatt ugyanakkora jár a vezéreltre is (éjszakai)

3 fázisnál pedig a biztik össz értéke lehet 32A,e fölött 4000Ft/A a hálózatfejlesztési díj.
Tehát ha pl van 3x10A és 3x16-ot akarsz az 48-32=16x4000=64.000ft
(#) Pety_ válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
A bedöglött kismegszakítót(AZ ÁRAMSZOLGÁLTATÓÉT) ingyen kicserélik! Akár az áramszolgáltató hibabejelentőjét is lehet hívni(még ünnepnapon is)!
Következő: »»   107 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem