Fórum témák
» Több friss téma |
Ha a nullavezeték szakadásával egyidőben földzárlatos is lesz a készülék, akkor valóban megszólal, de ekkor is csak a földzárlat miatt szólal meg. A nullavezető szakadását nem veszi észre.
Szia! Induktív vagy kapacitív a fogyasztó, az se mindegy. Yoe
Kössz a helyreigazítást, most már értem. Eddig nem gondoltam bele hogy az egyfázisú berendezések is csillagban vannak bekötve, pedig nyilvánvaló. Meg hát még a középsulin tanultuk hogy a három fázist úgy kell szétosztani az egyes fogyasztók között hogy a terhelések egyformák legyenek, de a miértre már nem emlékeztem, de most már tudom. Meg hogy azért nem ingadoznak otthon nagyon a fázisfeszültségek egy-egy fázis eltérő terhelésénél, mert a nullpont nagyobb elvándorlását nem engedi a hálózat többi része, ami jó esetben kiegyenlítetten van leterhelve.
Inkább én rajzoltam egy ábrát amelyen leírtam az elképzeléseimet, ennek már jónak kell lennie(a mellékletben a nagy fekete fogyasztok egyforma teljesítményűek). Ezt most azért írtam, hogy ha még netán mindig tévutakon járnák helyre tudjatok igazítani, valahogy sosem szerettem ha valamit nem értettem. Idézet: „Meg hát még a középsulin tanultuk hogy a három fázist úgy kell szétosztani az egyes fogyasztók között hogy a terhelések egyformák legyenek, de a miértre már nem emlékeztem, de most már tudom.” A miértje az a dolognak, hogy a szimmetrikus terhelés időben állandó teljesítményátvitelt jelent, míg a másik határeset, az egyfázisú terhelés időben lüktető teljesítményátvitelt jelent. A teljesítménynek megfelelő nyomatékra van szükség a generátorok tengelyén, ami célszerű, ha nem változik menet közben. Természetesen a nagy forgó tömeg miatt a fordulatszám és a frekvencia állandó marad, de akkor sem egészséges a változó nyomaték a tengelyek kapcsolódási pontjainál, forgórész tekercselésénél. Ezenkívül a háromfázisú generátorból nagyobb teljesítmény hozható ki, mint ugyanannyi anyag felhasználásával épített egyfázisú generátorból. Idézet: „a nullpont nagyobb elvándorlását nem engedi a hálózat többi része, ami jó esetben kiegyenlítetten van leterhelve.” A nullavezeték elvándorlását a nullavezeték akadályozza meg. Benne mindig akkora áram folyik, amekkora a három fázis pillanatnyi áramának előjelhelyes összege - ideális esetben valóban nulla. Idézet: „Inkább én rajzoltam egy ábrát amelyen leírtam az elképzeléseimet, ennek már jónak kell lennie(a mellékletben a nagy fekete fogyasztok egyforma teljesítményűek).” Pont fordítva. L3 és N között emelkedik meg a feszültség, mert ott kétszer akkora impedancia van, mint a másik két fázis és a csillagpont között.
Közben már én is rájöttem, hogy megcseréltem a fázisfeszültségek változását, csak már nem tudtam módosítani. Majdnem sikerült meghazudtolnom Ohm törvényét.
Idézet: „A miértje az a dolognak, hogy a szimmetrikus terhelés időben állandó teljesítményátvitelt jelent, míg a másik határeset, az egyfázisú terhelés időben lüktető teljesítményátvitelt jelent.” Mondjuk ezt nem értem, mert a teljesítményfelvétel a hálózatból úgy is fog ingadozni az időben ha egy fázis van ha három, mondjuk amit az egyes erőművek teljesítményleadásának szabályzásával kompenzálnak. De hát én nem vagyok energetikus, tehát csak nagy vonalakban tanultam a dologról, lehet hogy te az vagy és jobban tudod.
[/quote]Mondjuk ezt nem értem, mert a teljesítményfelvétel a hálózatból úgy is fog ingadozni az időben ha egy fázis van ha három, mondjuk amit az egyes erőművek teljesítményleadásának szabályzásával kompenzálnak.[quote]
Dehogyis. Potyo nem ezt mondta. Gondolj csak bele. A fénycsöveket nem véletlenül kötik 3 fázisra, ha megoldható. Ez azért van, mert a fénycsövek így "egymás után villognak", vagyis a fényük (a háromé egyszerre) időben egyenletes. Míg egyfázisú ellátás esetén mindegyik egyszerre csökkenti, és növeli a fényét. Erről beszél Potyo.
Szabályozzák a teljesítményleadást, de csak sok periódus átlagteljesítményét lehet szabályozni. Viszont egy perióduson belül is célszerű, ha a generátort terhelő teljesítmény nem ingadozik koszinusznégyzet függvény szerint, hanem állandó. Ezért kell - amennyire lehet - elosztani a fogyasztókat a három fázisra. Persze ha csak egy fázis megy be a házba, akkor nincs mit osztani. Az áramszolgáltatónál egyébként figyelik a transzformátorok minden fázisán a terhelést, és ha nagyon nagy aszimmetria van, akkor az ellen azért szoktak tenni. Láttam a középiskolai gyakorlaton olyant, hogy egy trafón az egyik fázis terhelése a névleges áram 1,6-szorosa volt, a többi fázisé meg jóval a névleges alatt. Na ilyenkor pl. egy háztömböt vagy egy utcaszakaszt átkötnek, hogy jobban eloszoljon a terhelés a fázisok között. Persze ilyet nem csinálnak mindennap, hiszen otthon sem költöztetik az emberek a fogyasztóikat a fázisok között.
------------------- A szimmetrikus terhelésre vonatkozó kérdésemre vonatkozóan elárulom, hogy lehet úgy terhelni a három fázist szimmetrikusan, hogy közben a nullavezetőn is folyjon áram. Tehát a kérdés ezután az, hogy hogyan?
Nem igazán értem miért erőltetjük ezt a szimetria kérdést, amikor gyakorlatban talán nem is létezik.
Még a háromfázísú motorok és tranzformátorok esetén is van kismértékű szimetria hiba igaz ez elhanyagolható. De normál vegyes terhelésű hálózatokon ez gyakorlatilag megvalósíthatatlan.
A tökéletes szimmetria természetesen nem megvalósítható. De nem mindegy, hogy mennyire van közel hozzá a valós állapot.
Szerintem mindegy, ugyanis ha nem beszélhetünk szimetriáról, akkor a hálózat teljes hosszában ki kell építeni a nulla vezetőt. Ezt a vonatkozó szabványok is szigorúan megkövetelik.
zia4
eddig csak bányában láttam N vezető nélküli hálózatot. a többinél mindig VAN, perze Ha 1 db fogyaztó menne róla??
Sziasztok!! Uj vagyok ráadásul nemis villanyszerelö de lenne egy kérdésem. A nullát és a földelö szondát közösiteni kell namost ebböl lessz kialakitva a földelés ami a dugajakba megy eddig asszem jolmondom tehát itt közösitve van csak azt akarom mekkérdezni hogy mégeccer miért tilos közösiteni máshol??
Van még máshol is, de tényleg ritkán. Lakossági fogyasztói hálózaton viszont soha.
A nullát a mérőóránál, ha az nincs akkor a betáplálási pontnál kell közösíteni. Az itt kialakított PEN pontról választjuk le a nulla vezetőt. A régi szabványokban nullázással egyesített földelésről beszélt, az új szabvány védőföldeléssel egyesített nullázásról. Ez abban különbözik, hogy régen a nulla sínről vált le a védelem az újban a védelem/nulláról választjuk le a nullát.
Azért nem szabad a szétválasztás után újra közösíteni, mert egy esetleges nullaszakadás esetén a védővezető is áramvezetővé vállik.
Nem kell nullavezető végig ahhoz, hogy aszimmetrikus lehessen a háromfázisú rendszer terhelése. Azért Y-Z vagy D-Y kapcsolásúak a 20/0,4kV-os (régebben 10/0,4kV) elosztóhálózati transzformátorok, hogy a szekunder oldalon fázis nulla közé kötött aszimmetrikus terhelést két primer fázisra tegyék át, ezáltal ne legyen szükség végig nullavezetőre. De ettől még ugyanúgy aszimmetrikus marad a terhelés.
Ja, ha középfeszre gondoltál, akkor jó. 0,4-en már nehezebb elképzelni.
Sziasztok.
Vettünk egy házat. Sikerült csinálnom egy kisebb zárlatot, levágott mindent. Visszanyomtam a fökapcsolót semmi??? Az előző tulaj szépen leburkolta gipszkartonnal a réga vill. órát a házon belül. Ha a szomszéd nem mondja hogy volt egy másik óra akkor foghattam volna a fejem. Megtaláltam. Átvezetékeltem az egész házat, külön megszakítókkal szakaszolva. Mégis levágott mindent mindíg. Benéztem a régi óra mögé. A nulla összekötve a földeléssel. Nem vagyok villanyszerelő de nekem ez már sok volt. Ki csinál ekkora őrültséget. még jó hogy időben észrevettem és nem történt baj. Hát ilyen is van.
És természetesen még az utolsó oldalt sem olvastad el itt a témában. Jól mondod, nem vagy villanyszerelő. Lehet, hogy aki azt a régi hálózatot csinálta, az az volt. Szép kis átvezetékelés, ha nem nézünk be egy régi óra mögé, de oda mégis jut áram... Jobb lenne, ha olyannal csináltatnád az ilyesmit, aki ért is hozzá, és tisztességesen meg is tudja csinálni.
Ahogy potyo írja az rendben van. Fogadd meg tanácsát. Eseteg annyit fűznék hozzá, hogy ami per pillanat jónak tűnik, mert épp működik, és "nem vágja le", az lehet hogy egy életveszélyes bekötés, mert ha szétválasztottad az óránál a nullát a földeléstől, akkor a földelés mint egy drótdarab lebed ott teljesen hatástalanul.
Hogy lehet egy házat átvezetékezni, ha csak nem az órától kezdve. Talán kicsit eltúloztad az "átvezetékezés" fogalmát. Nem bűn tanulni, csináltasd meg, amíg nincs baj. Sok mérési módszer létezik, amivel meg lehet, és szükséges is időről-időre győződni a vezetékek épségéről, vagy épp a bekötés helyességéről. A teljesség igénye nélkül egy életvédelmi relével (FI-relé) ellátott, egyfázisú táplálás esetén: 1.) Feszültségmérés mindenhol: L-N 230V, L-PE:230V, N-PE: maximum pár V. 2.) Földelés-teszt: Bármely konnektorba fázis és földelés közé kapcsolt legkisebb izzóra (15W) le kell hogy oldjon az FI. 3.) Földelés-Nullavezető vizsgálat: Az óránál a nullavezetőt leválasztva (és leszigetelve) sehol sem működhet semmi sem a házban, ha nincs utólag valahol közösítve a földeléssel, amit szigorúan tilos. Ha mégis, akkor jöhet az elosztódobozok felkutatása. 4.) Több aláramkör esetén fáziskülönítés teszt. Ellenőrizni kell, hogy az albiztosítékoktól jövő fázisok nincsenek-e esetleg újra közösítve. (Nagy fogyasztóval "lecsapatni" a biztosítékot, megnézni, hogy nem kapcsol-e le több egyszerre az albiztosítékokból!) Ha ugyanis biztosítékok párhuzamosan vannak kapcsolva, amit hanyag suhanc villanyszerelőnek nevezett emberek után már láttam, akkor vezetékek túlterhelődhetnek, jóesetben zárlat, rosszabbikban tűz. 5... Sok más fontos dolog van, amit ellenőrizni kell egy új hálózatnál, de a sok ellenőrzés sem mentesít a megfelelően elvégzett kötésektől kezdve a helyes keresztmetszet megválasztásán át egy a teljes házat átfogó tervrajz készítéséig. Ez utóbbira személy szerint nagy hangsúlyt fektetek.
Bocsi nem voltam elég pontos.
Felraktak egy másik órát a falon kívülre.(szakemberek) De a régi tulaj a "régi faliszekrényt" burkolta el amit nem Választottak le. Ezen keresztül jött minden áram. Ezekel vágta le A gipszkarton mögött. Megértem megtalálni. Most van egy fő doboz a kilső falon, ott az óra, oda fut le minden vezeték. A belső leburkolt szekrény mögött volt összekötve. Idézet: „A belső leburkolt szekrény mögött volt összekötve.” Amit a hálózat újrahúzásakor eleve át kellett volna nézni, hogy mi van ott, és kihagyni az egészet az áramkörből...
.)" Földelés-teszt: Bármely konnektorba fázis és földelés közé kapcsolt legkisebb izzóra (15W) le kell hogy oldjon az FI. " Az FI már akkor is le kell hogy oldjon ha a nullát és földet "összelámpázod"! Tehát ami a nullán megjelenik feszültség a fogyasztó bekapcsolásakor, már elegendő hibafeszültséget tud hajtani a lámpán keresztül a védőföld felé s az FI megszólal. Üdv.: VIM
Egy kis segítséget szeretnék kérni!
Egy korábbi hozzászólásom után újabb kérdések merültek fel bennem. Adott egy alagsor-földszintes családi ház villamos hálózata. A mellékelt ábra szerint van kialakítva a hálózat (ne nevessetek, nagyon kezdetleges az ábra... ) Röviden: - a házon kívül a kerítésbe van a villanyóra szekrény, amibe földkábelen jönnek a vezetékek az utcai hálózatról. 3Fázisú rendszer van, 3x16A. A szekrény mellett van egy földelő szonda, ami itt össze van kötve a nullával (később már sehol nincs összekötve). A fázisok 1-1-1 kismegszakító után vannak az órára kötve. Az órából kijövő fázisok újabb 1-1-1 kismegszakítóba mennek a villanyóraszekrényre rögzített kisebb szekrényben (itt van összekötve a nulla és a föld). Ebből a kis szekrényből földkábel megy a ház alagsorába (3fázis+nulla+föld). - az alagsorban van egy elosztó doboz, amiben kismegszakítók vannak az alagsori áramköröknek. Ebben a szekrényben van 2 sorkapocs. Egyikben a nullák vannak egyesítve, másikban a földelések. A dobozba bejövő fázisok a kismegszakítók kikerülésével tovább vannak vezetve a földszinti elosztóba, ahol a földszinti áramkörök vannak szétosztva kismegszakítókkal. Az alagsor nullás és földelő sorkapcsai össze vannak kötve a földszint megfelelő nullás és földelő sorkapcsaival. - minden kismegszakító 16A-es A kérdéseim: - hozzáértő szemmel szerintetek jól van kialakítva a hálózat? - nem sok egy kicsit a kismegszakítók száma? Nem fognak sorban kioldani egészen a kinti szekrényig? - nem igazán értem, hogy az A-B-C kismegszakítók hogyan viszonyulnak egymáshoz. Ugye mindenhol ugyanolyan típusúnak kell lennie (pl mindenhol B) -jelenleg nincs FI relé, de ha jól olvastam, akkor ennek PEN esetében is van értelme? Hova tegyem a FI relét? Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Az elmondásod alapján teljesen korrekt. Lehet, hogy lemegy az óra alatti megszakító is, de inkább sétálj picit mintsem tűz keletkezzen.
A mostanában bekövetkezett sajnálatos eset kapcsán pedig bebizonyosodott, hogy a tűzvizsgálók még akkor is elektromos zárlatra fognak mindent, ha belebotlanak a kertben a benzines palackokba, így nem kell sokat agyalni és hamar megvan a jegyzőkönyv! Nem lennék mostanság villanyszerelő!
Nekem jónak tűnik a kialakítás. Az óraszekrényre szerelt kisebb szekrény felesleges, a nulla és a föld kötésének az óránál kellene lennie, tehát már a lezárt óraszekrényből öt vezetéknek kellene kijönnie. Az óra utáni három kismegszakító szintén felesleges, de ha már megvannak, akkor hadd legyenek, csak zárlat esetén nem kell elfeledkezni, hogy van másik is, és az is leoldhatott (jó eséllyel le is fog).
A házban ez a helyes kialakítása az áramkörnek, csak kisebb kismegszakítókat kellene használni. Világíási áramkörhöz elég a 6A-es, a legtöbb konnektorhoz, villanybojlerhez, stb. pedig elég a 10A-es. Illetve a kinti kismegszakítók kell, hogy a leglomhábbak legyenek (most ezt nem tudom, hogy melyik betű jelöli), és ahogy közeledünk a fogyasztóhoz, egyre gyorsabb kismegszakító kell. Így mindig a legközelebbi fog leoldani probléma esetén. FI reléből én tennék kettőt, egyet az alagsori elosztóhoz és egyet a földszinti elosztóhoz.
A szabvány megengedi, hogy az épület főelosztójában az óra után válaszd szét a PE-t és az N-t ha a vezeték keresztmetszete nem kisebb az előírtnál, de valóban, még az óra előtt szokták megtenni, mert az órába szerencsésebb már csak az N-et bekötni.
A kismegszakító a vezetéket védi és sosem a készüléket. A készülék védelméről a gyártónak kell gondoskodni. Lakásban B és C karakterisztikát szoktak használni a C a lomhább, nagyobb indítási áramú motorokhoz/berendezésekhez . A FI-t nem feltétlenül szintenként szoktak építeni inkább funkciónként. A vizes helyiségekenek egyet a kültérieknek egy másikat és a konnektoroknak egy harmadikat. Így elkerülöd, hogy egy emberes viharban a beázó kültéri konnektor lenyomja az egész házat és kiolvadjon a hűtő is, valamint a hibakeresés is könnyebb. A főelosztóba lehet szelektív FI-t tenni ami ad időt a többinek oldani és csak akkor old ki ő is ha nem szűnik meg adott idő alatt a hibaáram. Idézet: „4.) Több aláramkör esetén fáziskülönítés teszt. Ellenőrizni kell, hogy az albiztosítékoktól jövő fázisok nincsenek-e esetleg újra közösítve. (Nagy fogyasztóval "lecsapatni" a biztosítékot, megnézni, hogy nem kapcsol-e le több egyszerre az albiztosítékokból!) Ha ugyanis biztosítékok párhuzamosan vannak kapcsolva, amit hanyag suhanc villanyszerelőnek nevezett emberek után már láttam, akkor vezetékek túlterhelődhetnek, jóesetben zárlat, rosszabbikban tűz.” Hát pontosan ez van akkor a mi hálózatunknál is. A multkor a villanykörte kiégésekor nemcsak a lámpakör, hanem egy konnektorkör is lekapcsolt. Én akkor ezt a szőnyeg alá söpörtem, el sem tudtam volna képzelni, hogy valaki képes lehet párhuzamosna kötni a biztositékot, meg hát mondjuk belenézni az elosztószekrénybe sem volt kedvem, mivel az egy nagy dróttömeg. Amikor épp a villanyszerelő úr csinálta és félszemmel belenéztem a kiszedet 4 darab kismegszakitó helyén láttam vagy 16 darab kicsüngő vezetéket, el sem tudom képzelni hogy az meg hogy került oda, szerintem a szerelő se nagyon vágta, mert akkor ezek szerint sikerült valamit párhuzamosan kötnie. De most gondolkozok, ehhez nem is muszály nagy fogyasztóval lecsapatni a megszakitót, elég ha lekapcsolom és ha még mindig áram alatt van a kör, akkor van párhuzamosan valamivel. Egyébként ezt meg nem vettem észre. Nem okozhat egyébb ok is ilyen problémát?
Akár a biztosítók soros kapcsolásakor is bekövetkezhet az, hogy az izzó kiégésekor két biztosíték is lekapcsol.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |