Fórum témák
» Több friss téma |
A kérdés az volt, hogy miként lehet valaki villanyszerelő.
Köszönöm mindenkinek a segitséget.
Szia! Ezen az oldalon van némi információ ezzel kapcsolatban.
Sziasztok,
Kiváncsi vagyok a véleményetekre, hogy ki mit gondol arról, hogy a villanykábelt nem a falakban, hanem a padláson vezetik. Felújított házamban szeretném a villanyt rézre cserélni és a villanyszerelő javasolta, hogy ne véssük a falat, hanem padláson vezessük. Én ilyenről korábban még nem hallottam.... Nekem a tűzveszély miatt vannak kétségeim, és azt sem tudom egyáltalán szabályos e. Légyszi osszátok meg velem a véleményeteket.
Miért ne lenne szabályos? A lakás részen nyilván csőben fut, a padláson pedig falon kívüli szerelési technikát lehet használni. Mindkettő megfelel a szabványnak. Ha nem így lenne, akkor a fémcsarnokokban sem lehetne kábelezni. Fontos, hogy kettős szigetelés legyen végig. Vagy a falból kilépő cső folytonos kell legyen az első acidax vagy egyéb IP XX dobozig, vagy kábelt kell alkalmazni, ha nem lenne folytonos. Mivel UV sugárzás nem éri jobban a kábelt, akár csőbilincs+ cső is lehet megoldás, gégecső, csatorna stb.. Az igaz, hogy van ajánlás az ajánlott szerelési magasságokra és sávokra, de ha padláson fut - az nem mond ellent ennek, maximum nem használtad ki azt a teret, nem gyengíted meg vízszintesen a falakat. Függőlegesen akkor is fel kell vésni és fúrni. Ha födémáttörés történik, ott a tűzbiztos tömítéseket egyszerű habanyaggal is meg lehet oldani. Arra kell csak vigyázni, hogy az ilyen anyagokat szeretik az egerek... Arra is érdemes figyelni, hogy későbbi tetőtér beépítésnél ne legyen útban a vezetékezés, ne legyen padlón, ahol rá lehet lépni. Ami még gondot okozhat és alapot adhat az aggodalmadnak az a padlásokon természetszerűleg felhalmozódó por. Ez ellen tömített szereléssel IP3x IP4x stb. védelemmel lehet védekezni, megfelelő kötődoboz, tömszelence stb. Kötéseknek stabilnak kell lennie - ha van, mert nincs úgy szem előtt - ha füstölni, sisteregni kezdene valami - nem észrevehető. Más - most hirtelen nem ugrik be ezzel kapcsolatban
A tömítés s fontos légáramlás semmiképp sem megengedett a födémnél, mert ez melegágya a páralecsapódásnak, beázásnak.
Azok a fránya igények, hogy mindig festés után jönnek, és két infarktus, ha por lesz...
Nem feltétlenül lustaság. Szüleimnél különleges módon készültek a válaszfalak. Úgynevezett katonafalak lettek húzva. Vésni lehetetlen, függőlegesen flexxel lehetett kicsit hornyolni és nagyon óvatosan pengeéles vésővel kikocogtatni a felmart szakaszok közötti részeket. Vízszintes vésés szóba sem jöhetett. Por sajnos így is volt. Jó technológiával teljesen jó megoldás a padlás. Eszembe nem jutott volna a padláson mondjuk a járófelületre fektetni csövet. A tetőgerendákra - szerelhető magasságban lett minden feltéve. Kb. 20 éve nincs gond vele.
Szia!
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen az a "Katonafal"? Hogyan készül? Milyen anyagból van, hogy nem lehet vésni?
Például nálunk, amikor ide költöztünk a padlás tapasztásában volt minden vezeték. Jó kis kátrányos szövet szigetelésű alu drótok védőföld nélkül. Ezt a gerendákon futó gégecsőben lévő réz vezetékekre cseréltem. Szerintem nem rossz ez így.
A gerendákra szerelt vezetékeket nem érheti ilyen baj. Gyere el hozzánk nézd meg és látni fogod, hogy ez a szerelés mindkettőnket túl él. Természetesen nem arra gondoltam, hogy rövid életűek leszünk.
Régi szakkönyvekben még fellelhető. Élére van állítva a kisméretű tégla - parkettamintában. Nagyon nehéz kidönteni, sokat elvisel, mert minden tégla fogja a másikat, szemben a hagyományos kötéssel, ahol soronként könnyedén támadható a fal. Ezzel a módszerrel a 6-os fal is elég erős, szinte nincs hulladék.
A kátrányos szövetet már évekkel ezelőtt esedékes felújításban cserélni kellett volna; 25 évente legalábbis ildomos.. A mai szabvány már nem engedné meg a használatát. A szigetelése messze elmarad a kívánttól.
De mivel nem tették meg, így rám maradt a feladat.
Zoli bácsi! Ilyet én is láttam vályogházaknál. 1db acéldrót ment végig - az volt a fázis. Ahol leütöttek egy vasat - ott meg a nulla. De ez ma sem a szabványnak, sem életvédelmi szempontból nem felel meg. Felújítást igényel. Azonban a padláson való szerelés meg tud felelni a szabványnak - ha szakszerűen van elvégezve. - Ennyi.
Sziasztok
A véleményetek szeretném kérni, gondoltunk rá hogy kicsit javítjuk a házunk elektromos hálózatának teljesítményét, hogy legalább egy kombinált tűzhelyet be tudjunk kötni. A szerelő azt mondta munkadíjjal és a tartozékokkal. 35e lenne. A kapcsolószekrényben módosításokat kell végezni, szabványosítani kell mivel igen régi van nekünk. 6 kismegszakító, elosztó,firelé,kábeleket lecserélni, és a gáznál egy földelő szondát elhelyezni. ez igy lenne 35e (anyaggal együtt) + eonnak 10e (a blomba nyitásért) + beköt még egy + áramkört. (de ott a vezetéket én elhúzom teljesen a konyhától a villanyóráig ő csak beköti) ez reális mit gondoltok, vagy sokat kér? ennyire nem értek hozzá, mennyi ebből a munkadíja? 3 fázis van A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2014
Gondolom nem Merlin Gerin cuccokat kapsz, mert ebből az árból az nem jönne ki.
Nem irreális abszolúte ez az ár.
6db valamire való kismegszakító és a FI relé lenne ~16 ezer, akkor még a szondáról, vezetékekről nem is beszéltünk. Sőt a kapcsolókról meg az aljzatokról sem, amik valószínű már nem felelnek meg a szabványnak. Nem tudom hogyan jön ki 35-ből.
Kombinált villanysütő megbirkozik legtöbb esetben 10A-ral. Mekkora most a bejövőd?
A szerelést én is kissé alacsony árfekvesünek érzem, valószinű nagyon olcsó anyagokból. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
Milyen minőséget javasolnátok pontosan, mert akkor beszélek vele, mennyi lenne csak a munkaköltség. Vagy megmondom Neki ezt a 2 részt én megveszem.
Ha jól értettem kell 6 kismegszakító (5x 10A 1x 16A) és firelé. 3x 10A a bajövőm.
Nyilván Schrack, Möller, Schneider, ABB, Legrand, GE ami beugrik elsőre. A 6kA-es készülékek elegendőek otthonra, az "olcsósítás" végett. Azaz nem feltétlenül kell 20kA-es. Nyilván tételtől, ismerettségtől, raktárkészlettől is függ ki, honnan, milyen áron tudja beszerezni. Én Schrackot használok legtöbbször, mert soha nem volt vele gondom. Másik véglet, ha Kínából rendelsz. Ott csak a szállítási idő hosszú. A megbízhatóság azonban esetleges. XBS, GMV van itthon is. A karakterisztika is fontos, mert nem mindegy milyen típusú a fogyasztód, annak megfelelő jelleggörbéjűt kell választani. Amit most felsoroltam - mások ezért egy életet küzdenek
Sziasztok lenne egy kérdessem fi relét szeretnék ki építeni 2db fi lenne benne , mert a másik egy vízmelegítője lenne. A kérdessem az lenne a mellékelt rajz szerint jól van e bekötve, ja meg régi építésű a ház és ütnek le egy földelő szondát.
Üdv fúró!
A rajzod nem egyértelmű és nem pontos, de a fi relére nem kell rákötni a védőföldet. Miért nem bízod szakemberre? Drága?
Lehet az a PEN sín. Gondolom az a FI bemenete.
Sziasztok inkább teszek fel értelmesebb rajzot egyébként a fi relé ellőt nem akarom a védőföldet rákötni hanem előtte nullázok.
Szia! A bejövő PEN először PE sínre megy. Esetleg a PE sínről lehetne a két FI reléhez menni, majd a FI relék után lenne mindegyiknek saját nulla sínje. PEN összekötő sorkapocsról én még személyesen nem hallottam. Nem szeretnéd inkább villanyszerelőre bízni?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |