Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   391 / 983
(#) ötfelezős válasza kissbalazs86 hozzászólására (») Dec 11, 2014 /
 
Ez még ugyan a zárlatot nem indokolja, de legyen így.
(#) kissbalazs86 válasza ötfelezős hozzászólására (») Dec 11, 2014 /
 
A zárlat akkor keletkezett, amikor a kapcsolót csavaroztam vissza. Úgy gondolom, hogy ahogy visszatettem a kapcsolót, az egyik kábel a csavar útjába került, és az okozta a zárlatot.
(#) maszek0005 válasza mikado hozzászólására (») Dec 11, 2014 /
 
Ez az úgynevezett takarékos alternatív, engem is megszívatott 25. évvel ezelőtt, egy frissen kifestett lakás szerelvényezésekor. Hadd ne részletezzem, azt a pár percet, amire kitaláltam, hogy miről van szó!
(#) tokidoki hozzászólása Dec 12, 2014 /
 
Tudnátok nekem segíteni? Lehetséges az, hogy azért megy tönkre egy elektromos készülék, konkrétan automata hajgöndörítő, mert zárlatos a konnektor? Értékesítek ilyet, és a 3. nálam tökéletesen működő készülék megy tönkre az első használat után ugyanannál a vásárlónál. Nagyon kellemetlen ez mindenkinek, mint vevőnek, mint eladónak, de az az érzésem, hogy a hiba nem az én készülékemben van. Konkrét kérdésem az volna, lehet-e, hogy a konnektora zárlatos a vásárlónak, és hol tudom bevizsgáltatni a készüléket? Nem szívesen adok neki addig másikat, míg ki nem derül a többi mitől ment tönkre. Elnézést, ha nem ide való ez a hozzászólás, de teljesen tájékozatlan vagyok az elektronikában. Köszönöm a segítséget előre is.
(#) mikrokapcsolo válasza tokidoki hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Ha egy konnektor zárlatos, eleve leveri a megszíkítót, vagy, ha van, a FI-relét. Abban a konnentorban vagy túlfeszültség van, vagy Murphy költözött be hozzájuk. Ugye, nem ártana azt is tudnunk, hogy a 'tönkre ment' címszó pontosan mit takar.
(#) tibibalogh520 válasza tokidoki hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Szia! A legbiztosabb megoldás, ha annak az egy vásárlódnak, nem csere készüléket adsz, hanem csere forintot. Ez a célja. Ezért mennek tönkre a készülékek, hogy a pénzét vissza kapja.
Ha túlfesz lenne nála (a valóságban), akkor más elektromos készülék is nagy eséllyel ugyan úgy sétálgatna a forgalmazó, és Ő közötte, mint az általad eladott !
Ha továbbra is csere készüléket adsz, akkor becsukhatod a boltot, hisz inged gatyád rá megy, míg az utolsó darabodat is kinyírja...
Abból a konnektorból nyilván egyéb haj bizgentyű is működik, (Haj szárító, haj vasaló). Ha azok nem mennek tönkre, csak az általad forgalmazott, és csak annál az egy ügyfélnél, akkor érted mire akarok kilukadni....
(#) Gafly válasza tokidoki hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
A zárlatos konnektor miatt ment tönkre szöveg nagyon tetszett
Azon gondolkozz el, hogy miként szeretnéd/tudod nem elektronikai módon megoldani kérdést...
(#) tokidoki hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat.Inkább visszaadom a pénzét, DE mindenképpen szeretném megtudni mitől ment tönkre a három készülék? Első bekapcsolásra beszívta a hajat, de nem csipogott, mikor a tincs elkészült. Utána már be sem kapcsolt. Mindhárom készüléknél ezt írta. Nem tudom, nálam tökéletes volt. Az utolsót egy hétig teszteltük mielőtt elküldtük. Tényleg nem akarok átverni senkit, de ez már nonszensz. Be lehet vizsgáltatni a készüléket valahol? Egy női eladótól nem várható el, hogy ismerje az elektronikai berendezések működési elvét.. Köszönettel:I
(#) kissi válasza tokidoki hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Csak egy tipp még, ha nem szándékosan tette tönkre ! Előfordulhat, hogy a konnektorban nem tökéletes az érintkezés ( érintkező vagy vezeték, csatlakozás hibája!) és ez másodpercenként többszöri ki-bekapcsolásként jelentkezik, ami minden elektromos készüléknek problémás, adott esetben ez is tönkre teheti szerintem !
(#) tokidoki hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Köszönöm kissi!
(#) Gafly hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Ismét találkoztam valami új modern anyagtakarékos fejlesztéssel:
Libazöld szinű sorkapocs (csoki), amiben a megszokott kettő csavar helyett csak egy van, a közepén. Az alatt az egy szem csavar alatt sincs lemez.
Azért vannak még tippjeim a továbblépésre: Például el lehetne hagyni a bronz hüvelyt a munkaigényes metrikus menettel együtt. Elég csak a műanyag házba beletekerni egy önmetsző facsavart.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Alumínium és rézvezeték összekötésére tökéletes.
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Csak óvatosan a 'jó' ötletekkel, mert olvashatják a "fejlesztők" is az oldalt!
(#) botesz hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Sziasztok!
A mellékelt képen egy ipari Miele szárítógép villamos bekötése látható.Bekötni betudom de valaki legyen olyan drága hogy elmagyarázza a 2 bekötés közötti különbséget.Addig értem hogyha csillagba van kötve akkor nem kell neki nulla(vagy fordítva?) de miért különbözteti meg külön 380V ra és külnön 220 ra?És lenne még egy kérdésem.Én nagyon úgy nézem hogy ezt lehetne működtetni 1x230V ról is.Ugyanis az L1 re megy a motor a vezérlés meg 1 betét fázisa.Beköthetem úgy?A 3 fázisú bekötés azért is érdekel mert még csak nem is szabványcsatlakozó van rajta(legalább is itthon ilyen biztos nem volt....)
Előre is köszi!

DSC_1216.jpg
    
(#) erbe válasza botesz hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
A 220 V 3 fázisú bekötés keletebbre használható, az egykori SzU. területén és hajóin volt érvényes. Ne akard itthon alkalmazni!
Bár 1 fázis 32 A bírná, de az az 5,4 kW 3 fázisnak való. Kivéve, ha a motor csupán néhányszáz W-os. Nézd meg alaposabban az adatlapot vagy a használati utmutatót. Akkor majd alkotunk rajzot.

Ez a bekötésváltás így egyszerű, mert egyszerre köti át a motor tekercseit és a fűtőbetéteket 380 V 3 fázisról 220 V 3 fázisra. Egy fázisról már alaposabban át kell variálni.
(#) gyuszo válasza botesz hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Ezt a villamos gépet kizárólag 3 fázisra szabad bekötni. 1996. január 1-től már 230/400V hálózat van. A készüléken még a régebbi hálózati feszültség van feltüntetve. A két bekötés csak a csillag és delta kapcsolást mutatja. De nem az 1x230V-os használatot.
A felvett nagy ( 5400W ) teljesítménye indokolja a 3 fázisú bekötést..
(#) botesz hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Én azt értem de mivel külön külön vannak kötve a betétek ezért egy fázisra lenne kötve 1 betét plusz vezérlés.Más:ugyanilyen típusú gépen fel lett tüntetve az hogy be lehet kötni 1 fázisra is.Az enyém egy 5213 as gép és amit mellékelek az is.
(#) botesz válasza erbe hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Itt van az enyémnek az adattáblája.Ezen még nincs feltüntetve az ami a másikon igen viszont teljesen ugyanaz a típus.

DSC_1217.jpg
    
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Épp erről írtam előbb. Így már látni, hogy 2 kisteljesítményű motor van 3 db fűtőbetéttel. 230 V 1 fázisnál kisebb teljesítményre kell kötni, ha 16 A-es a hálózat. Nagyobb teljesítményre fix bekötéssel vagy nagyteljesítményű dugóval lehet bekötni 25 vagy 32 A-es automatával, de mindkét esetben külön kell a motorokat egyfázisú segédfázisos üzemre átkötözgetni. !!!
(#) erbe válasza botesz hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Nem teljesen ugyanaz a típus. Előbbi fel van készítve az egyfázisú üzemre, a másikat át kell alakítani.
(#) botesz válasza erbe hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Köszönöm a segítséget!
Nem tudom mit értesz a motorok átkötözgetésén?Azt hogy ha 3 fázisra köti akkor nem kell neki nulla és a motorokat a csillagpontra kell kötni vagy mi?Amúgy igen 16A ra lenne kötve.
(#) tibibalogh520 válasza erbe hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Szia!
Ha megnézed, a DSC_1216-os képet, abból következtethető, hogy a motor, és vezérlés 220V-os(230V) lehet. még meg egy fázison...
(#) botesz válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Természetesen.Az L1 re van kötve az első betét a motorok +vezérlés ha jól néztem.a maradék 2 meg külön külön 1 betét.
(#) botesz hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Már tisztítási céllal szétszedtem a gépet szóval majd átbogarászom a kötéseket.Egy zavarszűrő kondi kinyílt benne valószínűleg ezért is dobták ki.Szóval a lényeg az hogy működik ez 1 fázisról is de csak 1 betéttel meg egy alapos átkötözgetéssel.Köszönöm mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
(#) Dobadoba hozzászólása Dec 14, 2014 /
 
Kedves Fórumozók !

Én magam laikus vagyok teljesen, de a következő a problémám: 3 hete azzal kűzdök a villanyszerelővel, hogy a vezérelt és nappali áramkörbe szerelt mágneskapcsoló a nullák találkozása miatt leveri az ÉV relét, így amikor bejön a vezérel áram, akkor a FI relé puff, kiold. A bojler és a fűtésem megy vezérelt áramról, illetve felváltva nappaliról. Most beszerelt a mester egy másik mágneskapcsolót és az is ezt míveli. Egy idő relé megoldás lehet? Mit tegyek? riasztóm is van és igen kínos amikor elmegy az áram csak úgy...Köszönöm a válaszokat
(#) scooby_ válasza Dobadoba hozzászólására (») Dec 14, 2014 /
 
Itt laksz a szomszédban, mert akkor a Te riasztódat szoktam hallani?
Mit szeretnél az idő relével? Tudtommal ez a mágneskapcsoló csak este kapcsol be, nem? Ha minden igaz, már van benne valami időzítő.
ENNEK az oldalnak az áttanulmányozását javallom'!
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2014
(#) dB_Thunder válasza Dobadoba hozzászólására (») Dec 14, 2014 / 2
 
Keress egy valódi villanyszerelőt! Ha ezt a problémát 3 hét alatt sem tudta orvosolni, akkor a mestered nem villanyszerelő.
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 14, 2014 /
 
Jó lenen tudni hogy az egész ház tápját akarod a nappaliról az éjszakaira váltani vagy csak részáramköröket. Ugyanis a gond ott van hogy az éjszakain nincs ÉV relé, a nappalin meg van. Így azok nulláit nem szabad keverni.
(#) gyuszo válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 14, 2014 /
 
Bővebben: LinkIgen, szerintem a 7. ábrán lesz a megoldás kulcsa. A FI reléket ( külön nappali, külön a vezérelt ) a mágneskapcsoló után kell kötni.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2014
(#) papo69 válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 14, 2014 /
 
Azért azt nem ért hozzátenni, hogy az áramszolgáltató nem tolerálja ezeket az átkapcsolós megoldásokat.
Következő: »»   391 / 983
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem