Üzemeltetési tapasztalatok
A 36 db. 1W-os LED (36 × 85 lm = 3060 lm) mennyezetről visszavert fénye elegendő a nappaliba (az eredmény effektíve kb. 2100 lm, ha a visszaverődést 30%-os veszteséggel számolom). Végül is, teljesen kiváltható a hagyományos lámpa. Bár előfordul, hogy felkapcsoljuk a mennyezeti lámpát is, ami egy 15W-os kompakt, de akkor már több, mint pazar a fényár. Ha viszont valaki asztalnál írni akar, használjon helyi megvilágítást.
Bekapcsolási késedelem a tápegység éledési ideje miatt kb. egyharmad másodperc, ezt követően nincs fényerő-változás. Egyébként lekapcsoláskor is fennáll egy pici késleltetés, a tápegységben tárolt energia jóvoltából. A tápegység, a szabályzóáramkör FET-jei (kb 65°C), valamint maguk a LED-ek (LED talpának közvetlen közelében 65°C - max 85°C) melegedése természetes, de nem éri el a gyártók által előírt korlátot.
A FET-eken nincs hűtőborda, az elhelyezés biztosítja a környezeti légáramból adódó minimális hűtést, mely elegendő (a disszipáció kb. 0,48 W). Az előtét ellenállások 1/4 W teherbírásúak. A variálhatóság érdekében két-két ellenállás párhuzamos kötésével értem el a szükséges kb. 0,85 Ohm értéket, így a mintegy 0,33 W teljesítmény megoszlik. Összefoglalva, teljesen korrekt módon működik a berendezés.
Költségek:
- 36 db Power-LED: 36×590 azaz 26 550 Ft.
- Tápegység: a lomok alól, 0 Ft
- 3 db IRF-520 FET az áramszabályzóhoz: 3×240 azaz 720 Ft.
- NYÁK, hűtőlap, ellenállások, tranzisztorok: össz. kb. 1 000 Ft.
- Vezetékek: kb. 60 m, összesen mintegy 3 000 Ft.
- Polisztirol díszléc: 18 m × 150 azaz 2 700 Ft.
- Szükséges még forrasztó ón és gyanta, mint fogyó anyag. Régi Weller forrasztópákát használtam, kb. 3 mm széles hegyű forr. csúccsal.
- Az összes anyagköltség kb. 32 000 Ft volt. Úgy gondolom, ez jutányos a tetszetős, beépített világításért.
- Munkadíj: felbecsülhetetlen. Viszonylag sok idő ment a tervezéssel, a megfelelő LED kiválasztásával. Az effektív munka csupán néhányszor fél nap volt. A leginkább munkaigényes a hűtőlapok elkészítése volt.
Tanulságok
Elégedett vagyok a kialakítással, de érdemes levonni a tanulságokat is. Legközelebb, ha ilyet készítenék:
- Egy fokkal bátrabban díszített díszlécet választanék, hiszen a fény éppen azt világítja meg, így minden tekintet oda irányul.
- Mivel a rejtett beépítési helyről csak elég kis szögben távozhat a fény, a vélt kisebb fényveszteség érdekében jobban szerettem volna max. 90° nyílásszögű LED-del dolgozni. Az adott paraméterekkel viszont csak a jóval nagyobb, 120°-os nyílásszögű LED-et sikerült beszerezni, így nem tudtam kipróbálni, hogy az elgondolás helyes-e.
- A várható élettartam szempontjából a ciklikus fényerő-szabályzás jobb lenne, mert a kikapcsolt fázis nem számít bele az üzemidőbe. Az általam készített, szakaszolt lámpasornál az első LED-sor üzemideje mindig magasabb lesz mint a másodiké vagy a harmadiké. Itt egy sorcsere pár év múlva kiegyenlítheti a LED-ek üzemidő szerinti terhelését.
- A lámpák tisztítása körülményes. A LED-ek parányi, kb. 5×5 mm-es felülete műgyantával fedett, amely kissé lágy. Amennyiben jelentős porral kell számolni, akkor a por csökkenti a fényerőt. Érdemes lehet időszakosan portalanítani a LED-eket, mások tapasztalata szerint egyszerűen letörölhető. Néhány hónap múlva majd megnézem, szükséges-e egyáltalán. Festés idejére a lámpasort gondosan le kell takarni. Leszedése körülményes volna, bár nem kizárt.
- Készítés közben, ne nézzünk a LED fényébe még hőméréskor sem, mert utána még egy óra múlva is bánni fogjuk...
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!