Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Szulfátoldó-töltő automatikával
Szulfátoldó-töltő automatikával
Szerző: (Felhasználó 13571), proli007, idő: Jan 27, 2014, Olvasva: 50580, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 5

Hőmérséklet figyelés

  • Tapasztalat szerint, a töltés alatt az aksi hőmérséklete kritikus értékre nőhet, ebben az esetben meg kell szakítanunk a töltést. Az áramkör nem az abszolút értelemben vett hőmérsékletet figyeli, hanem a környezethez képesti hőmérséklet-növekedést, vagyis differenciál hőmérséklet-figyelést végez. A hőfokfigyelést az U1b áramkör végzi, a két 10 kΩ-os NTC termisztor segítségével.
  • Az 556b áramköre szintén RS tárolóként működik, a tároló "bebillentését" az ON nyomógombbal végezzük, viszont a visszabillentését a hőmérséklet differencia megnövekedése okozza. A megnövekedett hőmérséklet információja így tárolásra kerül, melynek jelzése az LD4 LED-den  utólag is látható. Vagyis, ha a hőmérséklet állítja le a töltést, akkor az OFF nem jelez, viszont ekkor dTmax jelzés van mindaddig, míg az ON gombot ismételten meg nem nyomtuk.
  • Ha a két NTC azonos hőmérsékleten van, akkor az NTC1 és NTC2-ből felépített feszültségosztó közös pontján féltápfeszültség mérhető. Ha T+ magasabb hőmérsékletű mint T- termisztor, akkor a feszültség felfelé mozdul el, a feszültség növekedést az U1b Th bemenet érzékeli.
  • Hogy az érzékelési differencia állítható legyen, a P3 külső potméterrel változtatjuk a Cv belső referencia értékét. Vagyis a külső R17-P3-R18 feszültségosztó söntöli a Cv referencia feszültségét, a hőmérsékleti differencia határolási értéke kb -2 °C..+12 °C között állítható. (nem abszolút érték, hanem a kettő különbsége).
  •  Az U1b fokozat Dis kimenete szintén az U2 Reset bemenetére hat, így túlmelegedés esetén ugyanúgy leállítja a töltőimpulzusokat, mint U1a feszültségfigyelő fokozat. Az U1a és U1b fokozat Dis kimenetei nyitott kollektorosok, így R4 ellenállás segítségével "huzalozott VAGY kapu" valósul meg. Avagy bármelyik komparátor lehúzza a RST bemenetet az impulzusok megszűnnek, és csak az ON gomb megnyomásával lehet a töltést újraindítani (ha az szükséges).

Figyelőáramkörök beállítása

A feszültségfigyelő

  • A beállítás idejére hatástalanítsuk az U2 asatabil fokozatot, vagyis zárjuk rövidre U2 4-es és 1-es lábát. (Ekkor a Reset bement aktiválódik, megszűnnek a kimeneti töltőimpulzusok.)
  • Változtatható kimeneti feszültségű (labortápot) kapcsoljunk polaritáshelyesen az akkumulátor helyére, és állítsunk be a tápon 12 V-ot.
  • A táp rákapcsolásával LD3 piros jelzésének kell lenni. Nyomjuk meg a Be gombot, LD3 jelzés eltűnik. Növeljük a 12 V feszültséget finoman addig az értékig, míg az LD3 jelzés újra be nem kapcsol. (Ebben az állapotban, ha megnyomjuk az ON gombot, LD3 jelzés eltűnik, de a gombot elengedve azonnal visszatér.) Ha a lekapcsolási feszültséget változtatni szeretnénk, módosítsuk P2 állását és teszteljük újra a működőképességet.
  • A tesztelést később, működő töltő mellet is elvégezhetjük, az aksi feszültségének mérése közben a P2 változtatásával, és az ON gomb ismételt megnyomásával, a kívánt lekapcsolási szint beállítható.
  • (Az aksi töltés alatti feszültségmérése tájékoztató jellegű, hiszen az arra kapcsolt műszer átlagolni fogja a töltőimpulzusok értékét is. Ezért célszerűbb a mérést analóg Deprez műszerrel mérni.)

Lapozunk;


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem