Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » VFD óra IV-6 csövekkel
VFD óra IV-6 csövekkel
Szerző: Hp41C, idő: Dec 28, 2012, Olvasva: 20319, Oldal olvasási idő: kb. 4 perc
Lapozás: OK   4 / 7

Megépítés:

A kétoldalas, furatfémezett panel terve az alábbi képről tölthető le.

 vfd_panel_500.jpg

 

A megépítést ne a megszokott módon, az alkatrészeket mind beültetve végezzük, hanem a tápegységnél kezdjük és funkcionális blokkonként haladjunk. Nagyon lényeges, hogy betartsuk ezt a szabályt, mert egy hiba a tápegységben könnyen tönkreteheti a drága, SMD tokozású áramköröket, melyeket csak körülményesen lehet a panelen cserélni!

A beültetést a tápegységekkel kezdük. Egyszerre felépíthetjük mind a három feszültséghez tartozó egységet, ezután ellenőrizzük a működésüket. Mind a három tápegységet terheljük meg ellenállásokkal: +5 V-ra kb. 100-200 mA, a +27 V -ra 50-60 mA, a +1,25 V-ra 300 mA áramot állítsunk be. Mérjük meg a kimenő feszültségeket. Csak akkor lépjünk tovább, ha mind a három feszültség terhelve, maximum 5% eltéréssel beáll! Amennyiben valamelyiknél nagyobb eltérést tapasztalunk, keressük meg az okát!

Ha a tápegységek már jól működnek, ültessük be az összes passzív alkatrészt, de az ellenálláslétrákat hagyjuk ki, mert akadályozzák a meghajtó áramkörök beforrasztását! Kapcsoljuk be az áramkört, mérjük meg a feszültségeket! Az integrált áramkörök "lábnyomainak" kivezetésein ellenőrizzük a jelszinteket! A +27 V anódfeszültség csak a meghajtók 9. lábain és a IV-6 csövek 9. lábain jelenhet meg. A fűtőfeszültség a csövek 7. és 8. kivezetése között mérhető. Ellenőrizzük még egyszer, hogy az SMD áramkörök alatt nincs panelhiba: szakadás vagy rövidzár a vezetékek között!

Ültessük be a furatszerelt alkatrészeket! A panelen a TSOP infra vevőnek két helyet alakítottam ki, csak egy vevőt és a hozzá tarozó tápszűrést kell beültetni. Az elem melleti hely a doboz előlapján, a nyomógombok mögötti hely a doboz tetején készített kivágáshoz illeszkedik. A jelenlegi program nem kezeli a két belső gombot. Újabb ellenőrzés.

A beültetés irányára, az 1. kivezetés helyére ügyelve ültessük be a SMD félvezető alkatrészeket a kontroller kivételével, ellenőrizzük, hogy minden kivezetés csatlakozik a forrfelületéhez és a kivezetéseik között nem csináltunk ónhidakat.

IC18 helyén PCF8583 (SOIC8W) vagy DS1307 (SOIC8) típust is használhatunk:

PCF8583 esetén: J1 - 0 Ω, J2 - nem kell beültetni, J3 - 0 Ω, D5 és D6 LL103C kisáramú Schottky-dióda, C22 és C22A kondenzátorokkal lehet a pontos 32,768 kHz-et beállítani.

DS1307 esetén: J1 - nem kell beültetni, J2 - 0 Ω, J3 - nem kell beültetni, D5 és D6 helyén 0 Ω-os ellenállás, C22 és C22A kondenzátorokat nem kell beültetni.

 vfd_rtc_500.jpg

Az érintett alkatrészek a képen sárgával, J2 lilával jelölve láthatók. A fényképen bemutatott panelen még nem volt hely J3-nak, a feltöltött terven a trimmer kondenzátor mellett kapott helyet.

Újabb ellenőrzés.

Ekkor ültessük be az ellenálláslétrákat, ügyelve arra, hogy a közös kivezetésük a föld felületre kapcsolódjék, a tápok felőli forrpotnba kerüljenek. Újabb ellenőrzés.

Mérjük meg, hogy a kontroller bemeneteire eljutnak a vezérlések (DCF jelbemenet, nyomógombok jelei), az I2C busz jelein kialakul-e a magas szint. Egy 1 kΩ ellenállással vezéreljük a kontroller kimeneti pontjait. Mérjük meg, hogy ha ellenállással a föld ill. a +5 V felé húzzuk a kimeneti pontot, a ponton 0 V körüli, ill. +5 V körüli jelszint kialakul-e. Ha mindezek jól működnek, a kontroller is "jól fogja magát érezni" a beforrasztás után.

Ültessük be a SMD tokozású kontrollert is, ellenőrizzük, hogy minden kivezetés csatlakozik a forrfelületéhez és a kivezetések között nem csináltunk ónhidakat. Ha van rá mód, felprogramozhatjuk a kontrollert előre, de fel lehet programozni a panelen is.

Felprogramozás, program verzió csere a panelen, PICkit2 vagy PICKit3-mal:

A programozást a készülék tápjának bekapcsolt állapotában kell végezni. Gondosan ügyeljünk a programozó vezeték csatlakoztatására! Mindenképen tartsuk be az alábbi sorrendet:

1. Csatlakoztassuk a PICKit-et a számítógéphez, indítsuk el a programját. Állítsuk be kézi típuskiválasztást (Programmer/Manual device select).

2. Válasszuk ki a PIC16F648A -t (Device family/Midrange/Standard/PIC16F648A).

3. Importáljuk be a programot.

4. Győződjünk meg, hogy a tápellátás Auto vagy Target állásban van.

5. Kapcsoljuk be a panel tápját.

6. Csatlakoztassuk a ICSP programozó vezetéket a panel jobb felső, 6 pólusú tüskesorához. A jobb szélső kivezetés a 1. ICSP kivezetés, a Vpp/MCLR.

7. Töröltség ellenőrzés (Blank check). Ez a funkció leellenőrzi a kapcsolatot a kontrollerrel. Hibajelzés esetén vizsgáljuk meg a RB7, RB6, MCLR, Vdd, Vss jelek vezetékeit! Keressünk szakadást, esetleg rövidzárat, ónhidat a szomszédos vezetékekkel! Jobb, ha előbb tesszük meg, a Vpp-n megjelenő +13 V káros lehet más alkatrészekre, a vezetékek egy része a kontroller alatt halad.

8. Programozás (Program). Ellenőrzés (Verify), ez elhagyható, a programozás is megcsinálja.

9. ICSP vezeték lecsatlakoztatása.

10. Az óra kikapcsolása, majd egy kis idő elteltével újbóli bekapcsolása.

A csövek beültetése előtt kell a helyükre tenni az GRB LED-eket. A csövek kivezetéseit vágjuk "méretre", az 1. kivezetés legyen a leghosszabb, a 2. egy kicsit rövidebb, stb., de a 12. kivezetés még legyen elég hosszú, ahhoz, hogy a csövet a LED fölé helyezve átérjen a panel forrasztási oldalára, így könnyebb a furatokba illeszteni a kivezetéseket (az 1. kivezetéssel kezdjük). Igazgassuk a csöveket egyenlő magasságba, függőleges helyzetbe, és egy sorba. Ezután csövenként két-két lábat forraszunk be! Ellenőrizzük a csövek helyzetét, igazítsunk a forrasztások felmelegítésével, ha kell! Ha elégedettek vagyunk a helyzetükkel, forrasszuk be a többi kivezetést is. Az órát bekacsolva meg kell, hogy jelenjen az idő (12.00.00).
 

DCF77 modul csatlakozatása:

A DCF77 modult hosszabb (min. 1...1,5 m) kábellel csatlakoztassuk az órához. A kábel 2 erű árnyékolt, vagy legalább 4 erű sodrott érpár (8 eres sodrott érpár-UTP kábel) kivitelű legyen. Árnyékolt kivitel esetén az árnyékoló harisnya egyben a föld vezeték is. Sodrott érpáras kábelen két érpár egy-egy vezetéke (UTP kék-fehér, narancs-fehér) legyen a föld. A két érpár másik vezetéke (a kék, illetve a narancs) a táp és a jelvezeték. A tápvezeték a modulnál 100 Ω soros ellenállással csatlakozik, a modul táp és föld kivezetése közé kössünk 47...100μF elektrolit vagy tantál (6,3... 10 V) és 100nF kerámia kondenzátort párhuzamosan. A modul antennáját Frankfurt irányára merőlegesen, vízszintesen, lehetőleg mágnesezhető anyagoktól, elektromos berendezésektől (TV, energiatakarékos fénycső) távol helyezzük el!

Az idő beállítása, az idő számítása ugyan úgy történik, mint a Mule-2 órában. Az RTC idejét a program induláskor és a Reread RTC menüpontban beállított érték szerint (óra moduló a beállított érték nullát ad) olvassa ki, egyébként programból számolja. Amennyiben hibátlan a vett DCF77 időtávirat, az óra belső idejét és az RTC idejét is a vett értékre állítja.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem