Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 4017 (tízes osztó)
Témaindító: bozsokiandras, idő: Ápr 24, 2006
Témakörök:
Ha 4017-ből akarok ledsort sorban villogtatni, akkor melyik lábon kell az irányt beállítani?
Egy db 4017essel minden más nélkül?
Ha igen, akkor rossz hírem van. :no:
Ha csak megelégszel 10 / 2 kevesebb darab fogyasztó villogtatásával akkor kösd párhuzamosan a 4017 lábait diódákon keresztül a fogysztókra.
ha vissza fele akarod akkor a második 5 kimenetet kösd vissza fele a fogyasztókra. Tehát van 5 darab terhelés Rt0 - Rt4 10 darab 4017 kimeneted Q0-Q9 ig mindegyiken 1 sima diódával pl.: 1n4148 + 1 soros előtét ellenállás 220ohm . A diódák után van a terhelés. Tehát bekötés: Q0 és Q9 párhuzamosan erre - Rt0 Q1 és Q8 párhuzamosan erre - Rt1 Q2 és Q7 párhuzamosan erre - Rt2 Q3 és Q6 párhuzamosan erre - Rt3 Q4 és Q5 párhuzamosan erre - Rt4 kimenetek sorrendje : Q0 Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 Q9 Q0 Q1 Q2 Q3 Q4 kiejlzés állapota: Rt0 Rt1 Rt2 Rt3 Rt4 Rt4 Rt3 Rt2 Rt1 Rt0 Rt0 Rt1 Rt2 :eek2: :eek2: ![]() Tehát Rt4 és Rt0 2szer annyi ideig villágit. Ezért el kell tolni Q5 nem Q4el hanem Q3al kell párhuzamositani. ![]() ![]() Tehát módusult bekötés erre : Q0 itt nincs dióda ![]() ![]() Q1 és Q7 párhuzamosan erre - Rt1 Q2 és Q6 párhuzamosan erre - Rt2 Q3 és Q5 párhuzamosan erre - Rt3 Q4 és Rt4 itt nincs dióda ![]() ![]() Q8 az a reset lábra. Háát röviden így lehet oda vissza futni ... Esetleg még 1db 4017el ha 10 darab kell a futáshoz. 5 nél kevesebb elem esetén is hasonló a diódázás és kimenet párhuzamosítás... Remélem érthető voltam ![]()
no itten van 1 rajz is a dolgokról ...
értelemszerűen módosítható vezérelni kívánt elemek száma szerint. szóval dióda nincs de lehet ... ekkor nem lesz fényerő változás .. D0 és D6 elhagyásával lesz. Mivel 0,6 volt körüli fesz esik a diódán a ledre ennél több feszültség jelenik meg . Előtét R0-7 ellenállások állandóak ezért várható fényerő változás.
HALI
Egy gyors kérdés. Ha a 4017-t 12V ról táplálom akkor a kimenetin is 12V ot ad vagy azon 5V lesz?? válaszokat köszii üdv.: tibiiii00
Természetesen a kimeneteken is a tápfeszültséged, jelen esetben a 12 V fog megjelenni.
Idézet: „Küldő: Cs.Csaby Targy: IC Helló! Bocsi a zaklatásért, de valahogy nem találok témába illő topicot... Egy olyan IC kéne nekem, amire köthető egy kis nyomógomb, ami 4 funkciót tud kapcsolni (minden gombnyomásra az IC valamely másik lábán jelenik meg a jel). Tudom, hogy létezik ilyen, csak nem találok sehol Tudsz nekem segíteni? Előre is köszi és üdv: Csaba” Fogsz pl. egy 4017-est, az órajel bemenetére kötöd a nyomógombot. Mivel neked 4 funkció kell, az ötödik kimenetét visszakötöd a reset lábára. Úgy látom, ebben a topikban van is egy kép, ami jó kiindulási alap lehet.
A gond csak az, hogy a nyomógomb prellezni fog és össze vissza fog kapcsolni, ezért egy 4093-al kell egy prell mentesités csinálni.
Köszi szépen!
1 kérdés! A 13-as (ENA) láb földre van kötve nem?
Ha a 4017 -et engedélyezni akarod ,akkor az ENABLE lábat földre kell kötni
Helló megint... Terveztem egy villogós ledes bicólámpát, 555-tel és 4017-tel. A kérésem az lenne, hogy csekkolja már le valami hozzáértő, hogy működőképes-e.
![]() Előre is köszi: Csaba Ui.: Bocsi az esetleges hibákért, de elég kezdő vagyok...
Bocsi, de csak most vettem észre, hogy egy igen fontos rész hiányzik, itt a javított verzió.
Még egy kis hozzáfűzni való: a nyomógombot nyitóra kell szerelni ha jól látom és amúgy azt akartam elérni, hogy első funkcióban egy sor villog, másodikban az a sor folyamatosan világít, 3.ban 2 sor és 4.ben mindegyik világít.
![]()
Gondolom a LED-eket csak mint blokkokat ábrázoltad!
Ha nem, akkor azokat még ki kell dolgoznod... Mert így nem kötheted rá a feszültséget. Hamar tönkre fognak menni! Soros - párhuzamos - vegyes kapcsolás. A kapcsoló tranzisztorok bázisára is tegyél egy-egy ellenállást. A C3 - C1 közös pontját kösd GND-re. Az R3 utáni kapcsoló tranzisztor emitterét is GND-re kell kötnöd. Az R3 utáni tranzisztor bázisát is célszerű legalább egy 100K-s ellenállással testre húzni. Egy lehúzó ellenállás a 4017-es órajel bemenetére is illene tenni.
Köszi a választ!
A kapcsolótranzisztorok bázisára az ellenállást, ill. az órajelbemenetre a lehúzó ellenállást hogy méretezzem? A ledek meg kipurcannak 4,5V-tól? 3db ceruzaaksi... (bár az ha jól tudom nem is annyi, kicsit kevesebb.) Üdv:Csaba
Az IC órajelbemenetére szerintem 10Kohm elég lesz.
A tranzisztoroknál inkább 100K fölöttit célszerű beépíteni. A lehúzó ellenálláskos a jel nélküli stabil állapotot biztosítják a bemeneten és a bázisokon. Az a LED-ek nyitófeszültségén és az áramforrás belső ellenállásán múlik.
Értem. Köszönöm szépen.Kapcsolónak olyant válasszak, ami folyamatosan zár és megnyomásra bont?
Üdv:Csaba
Hello.
Hogyan lehet megoldani azt hogy gombnyomásra léptessen az ic-m. A sima nyomógombos meg oldás nem jo mert eléggé zavart (csak hozzá érek de már lépet). Eztz a hibát hogyan lehet kiküszöbölni? Elöre is köszi!
Sziasztok,
több darab 4017-et szeretnék sorba kötni (30-ig lépegető számlálót szeretnék építeni). Ez lehetséges?
Amit te szeretnél, azt kaszkád (cascade) kapcsolásnak hívják. Így keress rá Link
A LED-ek mátrixba kapcsolásával, 100 lépésig 2DB! 4017 is elég...
![]() 30 LED-hez is elég a 2db 4017 és nem kell hozzá logikai kapu sem.
Igen, de a mátrixba kötéshez a sor és oszlop 4017-et különböző órajellel kell meghajtani és az nekem nem áll rendelkezésre. Vagy a 10. kimenetről hajtom meg a másik 4017-et? (Akkor meg a 10. kimenetet nem tudom használni, mert annak az aktivitása már ellépteti a másik 4017-et. (?)
Egy kapcsolási rajzra kíváncsi lennék, ezzel a mátrixban való alkalmazásról. Másik kérdés, hogy mivel mindkét (sor, oszlop) 4017 aktív magas szintű kimenettel rendelkezik, hogyan fog a mátrixban az adott led világítani?
![]()
Láttam már, de pont erről beszélek. Egyébként a Jani által javasolt a kaszkádnál "egyszerűbb" mátrixkapcsolásra lennék kíváncsi.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |