Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Tapasztalat hiányában szeretném megkérdezni a mellékelt rajzon a két potméter milyen jellemzőket állít. Elvileg gyújtás kapcsolás. Köszönöm.
Ha jól sejtem, ez egy impulzus sorozat generátor. Egy gyújtásnál több szikrát is ad. A felső az impulzusok számát, az alsó az impulzus szélességet állítja.
Amit nem értek, hogy működik-e. Szikrát biztos ad, de mikor. A gyújtásnál a megszakításkor kell szikráznia. Itt záráskor. A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2022
Köszönöm , a megoldás valószínűleg önmagában a nagyfesz létrehozása.
a rajzhoz tartozó nissan felirat bizonytalanított el.
A Nissan szerintem a transzformátor származására utal.
Egyébként 555 alapkapcsolás, bár igy hosszú életet nem jósolnék a tranzisztornak...
Szia!
Egy 55-60 voltos szupresszor diódát betennék a kollektor-emitter közé.
Üdv!
Egy időzítőt szeretnék építeni ami egy kútfúrógép vezérlésbe lenne beépítve. Van egy mérőkör ami már kész és ott két komparátor dönti el hogy a motornak túl nagy vagy esetleg túl kevés az áramfelvétele és ez alapján utánaengedjen a csörlőn vagy épp visszahúzzon. Készítettem egy kapcsolást 3db 555 ből áll. Az elsőn előállítok egy négyszögjelet ez potméterrel állítható ez kezeli hogy adott áramfelvételnél milyen időközönként avatkozzon be. Ez a jel befut a második 555 be ahol ebből egy trigger jelet állítok elő minden lefutás után egy tűimpulzus jelenik meg a kimeneten. Ez pedig triggerel egy késleltető időzítőt amivel a beavatkozás idejét állítom be. Ezzel kész is lenne az ütemezés csakhogy fúrás közben a motor terhelése eléggé képes ingadozni és ez képes ki be kapcsolgatni a mérőköri komparátor kimenetét amitől jól begerjed minden. Így arra gondoltam Hogy fogok egy AND kaput szépen bevezetem az időzítőm ami folyamatosan ketyeg és ütemez magának viszont az AND kapu kimenetén nem jelenik meg jel csak ha kap egy engedélyező jelet "Robotpilóta be" és ezzel egyidejűleg egy késleltető időzítőn át megérkezik a jel a mérőkörtől is. Így nem akar majd mindenféle apróság miatt beavatkozni csak ha "tartósabban" (0,5-1s) fenáll a gate jel a mérőkör felől. Így nem tudná magát begerjeszteni, viszont olyan időzítő kell aminek a számlálása minden felfutásra újra indul és csak a kellően hosszú felfutások juthatnak tovább.
Lényegében egy olyan szűrő áramkört kellene létrehozni ahol csak a 0,5 - 1 máspdpercnél hosszabb impulzusok tudnak tovább jutni.
Ha ezt az egész fapadot lecseréled egy 8 lábú pic-re, minden megoldódik egy csapásra.
Megírom neked azt a három sort, ha feltudod programozni az ic-t.
PICKit 2 programozóm van és PIC 16F628A van is kéznél
Akkor privátba írd meg mit szeretnél, és megoldjuk holnap.
Jó részletesen írd le hogy értsem a működést.
Az 555-ösök nagyon jó kis áramkörök,én kb.15éve használom, nem időzítőnek, hanem HV, modul, kapcsoló tranzisztorának meghajtására, ahol, az impulzus trafó kimenetén 4KV-jelenik, meg, 18-20KHz-es frekvenciám
A +tápágba, érdemes szűrő fojtó tekercset beiktatni, igy nem fog tönkremenni.
Sziasztok!
Megépítettem ezt a kapcsolást. Működik is szépen csak annyi a gondom vele hogy tápfesz ráadáskor hol az egyik hol a másik állapotba billen. Hogyan lehetne beszabályozni hogy tápfesz ráadáskor maradjon kikapcsolva?
Talán egy kis kondenzátor a kikapcsoló kombbal párhuzamosan...
Köszönöm! Úgyfest hogy ez be is vált!
Sokszor jól jöhet a nulla áramfelvétel.
Érdemes szétnézni a site-on, ezen kívül is.
Igyekeztem, istenbizony.
Nem tudok rájönni, hogy miért lesz nullább az áramfelvétel, ha egy 555-öt nem kapcsolunk be, mintha semmit nem kapcsolunk be...
A helyedben még egy kicsit igyekeznék...
Képzeld el az áramkört egy messzi-messzi galaxisban,ahol az elemcsere idejét igyekeznek a végső határig kitolni, (vagy egy felügyelet nélküli berendezésben), ahol nem áll rendelkezésre direkt erre a célra kialakított tápfeszültségkapcsoló, sem pedig azt működtető személyzet. A bejövő impulzusokra adott kimeneti válaszra pedig szükség van, különben jujujj.
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni: A feladat egy lőtéri találatjelző, a mechanikai része az egyik kollégám reszortja. rám az elektronika jutott. Szóval a találatkor (nehézségi szint szükítő betétekkel állítható) zár egy végállás kapcsolót, aminek hatására az áramkörnek kb 5 másodpec időtartamig villagtatnia kellene a kimenetére kapcsolt (nem része az áramkörnek) 12-36 ledet. Ezt 2db NE555-el valósítottam meg, az első monostabil módban adja második - astabil módban működő - IC táp és rst lábára a jelet, amely frekvenciája kb 3Hz-re van beállítva. Az áramkör megvan, de mivel hosszú kihagyás után kezdtem el újra az elektronikával foglalkozni, így nem vagyok 100%-ig biztos magamban. Arra szeretnélek kérni benneteket, hogy ellenőrizzétek le. Előre is köszönöm a segítségeteket.
Három kérdésem van,
Miért van tükrözve a schematikus pdf, Miért kell 2db 555 ha annyi a feladat, hogy egy triggerre legyen 5sec magas kimenet ? Mi a szerepe a felső 555-nek ?
Másodjára csak sikerült elolvasnom
Ha villogtatni akarod, akkor az alsó 555 tápját kösd fixre, Q3-al csak az alsó triggert hajtanám A 3Hz lehet kicsit sok lesz, inkább 1Hz, vagy akörül. A kimenetet open kollektorosnak alakítanám.
Először is közönöm a figyelmed. Sajnos nem vettem észre, hogy az előző nyomtatás után bekapcsolva maradt a tükrözés... A 3Hz-t én is paraméterként kaptam a kollégától, aki a mechanikus részét csinálja, amúgy a projekt az ő "gyereke"...
Bár itt gondolom azért kérte a 3Hz-t mert a jelző rendszerre célzás közben a periférikus látás határán van elhelyezve és hogy minél feltűnőbb legyen. Ezt kipróbáltam,ha egyenesen nézem akkor valóban gyorsnak tűnik, de periférikusan nézve igazából Így feltűnőbb, mint a lassabb villogás. De megbeszélem vele, hogy elég-e az 1Hz. Az open collector-os átalakÍtást megcsinálom, így utólag én sem értem,hogy miért egyből nem úgy csináltam.
Hello! Tudom hogy át szeretnéd alakítani, de tanulságul..
- Azt tudni kell, hogy az 555 Kimenetének van maradék feszültsége. Ebben a felállásban ezek szépen összeadódnak, plusz a tranyók BE nyitófeszültsége. Vagy is a Led-ek felé menő kimenet feszültsége minimálisan 4V-al lesz kevesebb mint a 12V. És akkor a bázisellenállások feszültségesésével nem számoltunk. - A monostabil vezérlése így nem megfelelő. Ki fogja kisütni a 10nF-os kondit, a jóindulat? És zavarérzékeny is így a bemenet. - Miért kellene kapcsolni az astabil tápfeszültségét? Ha energia takarékosságból, akkor inkább egy CD4093-al elegánsan és kis önfogyasztással megoldható a dolog. Ha PNP nyitott kollektoros lesz a kimenet hogy kapcsolod össze, ha a táp lekapcsol? Ha NPN, akkor megoldható.
Köszönöm!
A feszültségesésekkel számoltam, ezért a LED-ek párhuzamosan lesznek kötve külön-külön ellenállással és a csökkentett feszültséggel számolva. Teljes mértékben igazad van, rohadt figyelmetlen voltam, amikor a szimulátorban megrajzoltam a 10nF még a kapcsoló másik ágán volt, csak amikor Eagle-be átrajzoltam vétettem egy "apró" hibát. Igen, takarékossági szempontok vezéreltek, a tápot 3db 18650 akkumulátor szolgáltatja. A CD4093 eszembe se jutott, de igazad van. Sajnos fiatal korom óta végigkísér ez az átok, hogy soha nem a legegyszerűbb megoldást sikerül megtalálnom... most még hagyján,de képzeld el amikor programozóként dolgoztam és a kollégáknak kibogarászni a kódjaimat.... Igen, NPN lesz, nem tudom miért de a PNP tranyók használatától zsigeri módon idegenkedem. A teszt verzió már elkészült, de a végleges verziót áttervezem a 4093-ra. Még egyszer Köszönöm! András
A bemeneten így is hiányzik a felhúzó ellenállás. Egy kontaktus (ha jól értem az lesz) nem ad ki logikai 1/0 szintet, mint a szimulátor.
Az 555 kimenete közvetlen is meg tudja hajtani a másik tápját, felesleges a tranyó, mint ahogy annak bázisellenállása is felesleges. Táp hidegítésről is illik gondoskodni.
Teljesen igazad van, ezt javÍtom is. a teszt verzión légszerelve, de a kapcsolásba is beletervezem. Abban nem voltam biztos, hogy elegendő-e másik meghajtására és ezért iktattam közbe a plussz tranyót.
Csak hogy mennyivel észszerűbb/egyszerűbb a 4093-al..
Táp bekapcsolásakor villog, ha ez nem szimpatikus, a C1-et át kell helyezni a bemenet és a táp közé. A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2022
Van ötletetek közelítőleg színuszos jelgenerátorra ezen jellemzőkkel: kb 30 KHz, 2 V-ra ültetett 2 Vpp (tehát 1 és 3 V közötti színusz), kb 50-től max 100 mA-ig változtatható áramú kimenettel?
Hasonló a VFD-k (vacuum fluorescens display), bizonyos elektroncsövek fűtése.
Generátort modulban is lehet kapni. Jó húzós az ára. Ha tudsz barkácsolni olcsóbb ha veszel ICL8038 IC-t, vagy XR2206 IC-t. Érdekes hogy az ICL olcsóbb.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |