Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   54 / 54
(#) eSDi válasza miklosch hozzászólására (») Márc 19, 2006
A Technikai adatoknál ott van hogy a bemeneti áram max 12A. Veszel vagy szerzel egy 11,5V/120VA trafót, az már szerinetem elég lesz. Ha lehet akkor toroid az jobb mint a sima és kisebb.
(#) Norberto válasza dcenter hozzászólására (») Feb 1, 2006
Hali!

1.) Először is tisztában kell lenni a kék LED-ek nyitófeszültségével. Ez az a pont, amikor úgymond a LED kinyitja az "ablakát" és elkezd világítani Gyári adatlapok szerint általában 2-3V körüli ez az érték.
Az előtétellenállás számítása pedig a következőképpen történik:

- egyetlen LED esetén=> 5V-ból ki kell vonni a LED nyitófeszültségét, a maradék feszültség fog esni az előtétellenálláson. Ha a nyitófesz pl. 2,3V, akkor az R-en eső feszültség 5V-2,3V lesz, azaz 2,7V.
A LED nyitófeszültségéhez tartozik egy úgynevezett nyitóirányú áram is, ami az esetek nagy részében 20mA szokott lenni. És mivel az előtétellenállást sorosan kell a LED-del kötni, illetve tudni kell, hogy a soros áramkörben azonos áram folyik át a fogyasztókon, alkatrészeken; így már azt is tudni lehet, hogy az előtéten is 20mA fog átfolyni.

Így már van 2, azaz kettő értékünk. Egy feszültség és egy áram. És ellenállás számításához tudni kell az Ohm-törvényt, ami arról szól, hogy R=U/I. Ebből az utóbbi 2-t kiszámoltuk az előbb (ezek csak példaértékek voltak!). Ezek alapján R=2,7V/0,02A (Mert nem szabad mA-ben beírni...át kell váltani az alapegységre!...a váltószám 1000), tehát 2,7V/0,02A=135 ohm. Ennyinek kell lennie az előtétellenállás értékének!

De mivel te nem csak egy db LED-et szeretnél használni, így egyeseket sorban, egyeseket párhuzamosan kell bekötnöd. Ez úgy fog menni, hogy először veszel 2-2 darabot a kezedbe külön. Az első 2-t párhuzamosan kötöd. A második kettőt is párhuzamosan. Aztán ha kész van a 2 pár, akkor párosával viszont már sorba kell kötnöd. Mivel van 2 LED-ed sorban, így a nyitófeszültség megduplázódik, de mivel párosával is 2-2 darabot alkotnak, így a meghajtóáram is megduplázódik.

A fenti példa alapján: sorosan kapcsolt párok miatt a nyitófesz=4,6V lesz. 5V-hoz még 0,4V hiányzik, ez fog majd az ellenálláson esni. Ez az első adat.
Aztán mivel a párokban párhuzamosan vannak a LED-ek, így a befolyó áram is meg kell eggyezzen az előbbi példa értékének duplájával. Az ezek alapján 40mA lesz, azaz 0,04A. Az előtétellenállás tehát R=U/I alapján:

R=0,4V/0,04A=10 ohm. Igen, elég kicsi érték, de figyelembe kell venni, hogy kevés a feladata, mivel majdnem kijött az 5V a LED-ek nyitófeszültségéből, valamint áz áramok se nagyok.

Remélem, érthető voltam, ha mégsem, vagy valamit ne értesz, csak írj bátran!
(#) vicsys válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 30, 2005
N27 a vas
(52x49)
Primer menet:2x3menet úgy hogy 14szál 0,5CuZ párhuzamosan össze van fogva...
Szekunder:2x16menet (mint a primer)
Üresjárat kb.200-300mA (remote!)
Üzemben már mértem 42A-es csúcsot!
TEHÁT CSAK ÓVATOSAN!
Szkóp nélkül ne állj neki...
(#) Norberto válasza Resident hozzászólására (») Nov 26, 2005
Szia!

Először is üdvözlünk a csapatban

Semmi baj nincs, ha kérdezel, sőt...úgy tanul az ember igazán, ha kérdez :yes:

Szóval...a LED-ekkel kapcsolatban. Az előtte lévő ellenállást nem minden esetben kell kicserélni, csak akkor, ha úgy érzed, túl halványan világít. Olyankor csökkenteni kell az ellenállás értékét; először célszerű kb. a 3/4-ére, aztán ha az se elég, akkor a felére.

De mindez legegyszerűbben kis apró multiméteres vizsgálattal végezhető el, mikor is megméred a feszültséget a 2 vezetéken, ahova a LED kapcsolódik, de úgy, hogy nincs benne a LED. Aztán fogod az új LED-et (a magas fényerejűt), és letöltöd az adatlapját, megnézed, mekkora a nyitófeszültség. Ezt az értéket általában meg kell növelned elméletben 0,2V-tal, és akkor szépen fog világítani a LED-ed. A mért és a LED feszültségének különbségéből ki lehet számolni az ellenállás értékét, ami majd korlátozza a LED-en átfolyó áramot.

Egy példa az alkalmazásra:

LED nélkül a két vezetéken 3,5V-ot mérsz multiméterrel (DC állásban!).
Közben megszerezted a LED-ed adatlapját a netről, és abban az van, hogy a LED 2,5V-nál nyit ki. Ezt az értéket megnöveled 0,2V-tal, így kijön a LED-re 2,7V. Ennyiről fog működni a LED-ed.

A 2 feszültséget kivonod egymásból: 3,5V-2,7V=0,8V

Tehát 0,8V fog esni az ellenálláson.

A LED adatlapján megnézed azt, hogy mennyi az ideális áramfelvétele: ez átlagosan 20mA szokott lenni. Ebben az esetben ez a 20mA fog átfolyni mind a LED-en, mind az ellenálláson.

Így már egyszerű kiszámolni, hogy mekkorának kell lennie az ellenállásnak egy egyszerű Ohm törvény segítségével, mely kimondja:

R=U/I

Tehát megvan az ellenálláson eső feszültség (0,8V) és megvan az átfolyó áram is (20mA= 0,02A).

Ekkor kijön egy szép eredmény, R= 40 ohm (azaz negyven ohm).

Ilyet nem igazán fogsz találni boltban, mert a környezetében lévő értékek általában vagy 39ohm vagy 47 ohm.

39 ohm-osat válaszd, az bőven megteszi majd :yes:

A tranzisztor kérdésben meg nem tudom, mire vonatkoztatva lenne jó vagy rossz

Igazából nem nagy áramokat és nem nagy feszültségeket lehet vele kapcsolgatni, vagy erősíteni, de ez tényleg nagyon csekély...ez nagyon kisjelű tranzisztor.

Sokra sajnos nem fogod tudni haszálni :no:
(#) spark2 válasza spark2 hozzászólására (») Szept 6, 2005
Módosítanám a stratégiai fontosságú félvezetők típusát:

A kapcsolótranzisztor a LOMEX-ben kapható IRG4PH50KDPBF (IR) ULTRA FAST IGBT 1200V 45A 200W7 1648.00Ft lenne. A kimeneti egyenirányító diódák meg a szintén a LOMEX-ben kapható IRF2807PBF (IR) N-POWERFET 75V 82A 200W Rds<0.013R 272.00Ft lenne, így az üresjárati feszültséget 75 V-ra lehet választani.

Majdnem elfelejtettem, hogy a Rádiótechnika évkönyvbeli cikk mégis nagyon érdekes volt, mert megadták az ív helyettesítő kapcsolását, így tudok áramkörszimulációs programmal számításokat végezni az időtartományban.>
(#) spark2 válasza spark2 hozzászólására (») Szept 5, 2005
Látható egy tranzisztor, aminek én egy 1200V 32A-es IGBT-t választottam 2000Ft-ért, ami erre jó lesz, majd megnézem a típusát. Az ÁRVILL-ben lehet kapni.
Aztán van a trafó, ami 230V / 52V áttételű. A primer menetszám kb. 20 - 30 körül lehet, ezt majd pontosan kiszámolom. A vasmag legyen mondjuk a régi tévékben is használatos U57-es ferritmag, amit amúgy sehol nem lehet kapni, de nekem van egy nagy marékkal.
Aztán van két egyenirányító dióda, amikkel szerintem az a probléma, hogy 25 kHz-en gyors diódákra lenne szükség. Vagyis minél kisebb legyen az a bizonyos trr idő. Ellenkező esetben lehet hogy szépen fog melegedni a tranzisztor, még egy egy köbméteres ezüst hűtőtömbön is.
Erre csak azt a megoldást találtam, hogy olyan MOSFET-eket veszek, amikben van ilyen gyors dióda beépítve a FET védelmére. Lehet kapni a LOMEX-nél IRF3205 (IRE) * N-POWERFET 55V 98A FET-eket, most jobbat nem tudok.
Következő: »»   54 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem