Fórum témák
» Több friss téma |
A "forrás" miatt ez is benne van a pakliban.
Igen.
Majd van az része, hogy a Lunahod is úgy néz ki mint egy vicc. De ezt nem filmesek, hanem mérnökök csinálták
Miért kell 75ohmosnak lennie az FM antennának? ha egy dróttal is működik. És ez a 75 ohm a vezeték ellenállását jelenti vagy azt hogy elérakhatok egy 75 ohmos ellenállást és akkor megvan a 75ohm ?
A 75 ohm az a fizikai méreteiből adódó érték, külső köpeny, belső vezeték átmérő és a szigetelőanyag. Van 50, 240, 300 stb. is.
Ennek nincs köze magának a huzalnak, mint vezetőnek az ellenállásához. Működik a drótdarab? Igen, de kezdj el távolódni az adóállomástól és a drótdarab már nem lesz antenna, csak egy drót. Na ekkor kell tiszességes antenna, olykor már ki a tetőre és akkor ennek az antennának a levezetéséhez kell a 75 Ohmos vezeték és megfelelő csatlakozó. Ha netán nem 75, hanem 50 ohmos koaxot használsz, az elfogadhatónál nagyobb veszteség (illesztetlenség mert az 50 nem 75) lép fel, adott esetben emiatt nem lesz megfelelő vétel. Üdv: StMiklos
Ez a 75 ohm impedancia, tehát egy komplex mértékegység: Bővebben: Link.
Sokkal inkább hullámimpedancia. Az antenna a tápvonal speciális esete, amit tápvonallal kötünk a vevő bemenetére.
Bővebben: Link
Üdv!
Azért mert ez a szabvány. Ha elölrerakod a 75 Ohmot az lezárás, tehát utána nem látsz jelet. Az ellenállást hosszabb hálózatok végén találod mint a régi felfűzős közösségi hálózatok, oda viszont kötelező. = (Az 50 ohmot is.) A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
TV-FMrádió vételtechnikában a 75 ohm terjedt el ezért olcsóbb a kábel. Adástechnikában az 50 ohm a standard, de kétezik más is pl 90 ohm-os coax kábel is de az ritka és spéci célra való. Otthoni home-made vevő-antennához teljesen mindegy hogy 50 v 75 ohmot használsz..
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
Meg a használt antenna talpponti impedanciája, vagy egyszerű balunnal ennyi. (dipól esetén)
Az 50 ohmos rendszerhez az antennát illesztó taggal, (egyszerű estben gamma tag, hurok) illeszteni kell.
Épp írni akartam ezeket az impedanciákat, de az orosz (katonai) berendezések 60 ohmon is dolgoznak Pl a dzsigit lokátor is ha jól tudom. (Jól meg kavartuk mi? ) Ja a vevő antennához se mindegy, St Miklós indolása, pucuka "számtan példái" alapján. Bocs képlet.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
Mert igazából az a 75 ohm, az 60. Létezett még 52 ohmos kábel is. Volt is meglepi, mikor előkerült a lomosbül egy ilyen, kettős árnyékolású koax,
Mintha emlékeznék a dupla, sűrű szövésű kábelre sodrott belsővel. 300 Megán már nem zebegett rendesen, mit a kisteleki tömör dielektrikumú 75 ohmos (ez is az volt) se.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
Van egy teleszkóp antennás DAB rádióm. Lecseréltem egy hosszabb teleszkóp antennára az eredeti antennát és ezzel javult a készülék érzékenysége, vételi képessége.
Műszakilag megoldható lenne az, hogy egy 75 Ohm-os impedanciájú DAB tetőantennát: http://www.antennak.hu/index.php?dab_radioes_tv_antenna_tv3005_1702...id=484 illesztenénk a készülék teleszkóp antennája helyére, mely jelentősen javítaná a vevő érzékenysége? A teleszkópantennának milyen impedanciája van?
A probléma csak az, hogy az ilyen kihúzható antennás vevőknek nincs gyári 75 ohmos antenna bemenete. (ha van, nem szóltam) Akkor pedig, a bemenet a kihúzható antennához van hangolva (vagy lehet hangolni) ami szinte biztos, hogy nem 75 ohm. Mindezek ellenére meg lehet próbálni a kihúzható antenna helyére a külső antennát csatlakoztatni, de az eredmény egyáltalában nem biztos, hogy jobb lesz. Jobb lenne egy nem hordozható, asztali vevőt használni a helyhezkötött vételhez, aminek van 75 ohmos gyári csatlakozója.
Igen, sajnos nincs 75 Ohmos antenna bemenete. A készülék csak 2.000 HUF volt, ebbe az összegbe belefér a hiánya.
Olvasgattam a neten. Teleszkóp antennával kapcsolatban azt találtam, hogy akkor hangoljuk a vételi frekvenciára az antennát optimálisan, ha a teleszkóp hossza egyenlő a félhullámhosszal. Ez helytálló? 43cm antenna helyett 54cm használtam és jelentősen jobb lett a vétel. A DAB sugárzás frekvenciája: 174-240MHz. Az én estemben a 222,064MHz budapesti és a 227,360 MHz pozsonyi frekvencia érdekes. A félhullámhosszok rendre 300/222,064/2=0,6737m, a jelenleg nálam fogható: 300/227,360/2=0,6597m. Tehát nálam a 66cm hosszú antenna lenne az ideális? Mennyi egy ilyen, a kívánt frekvenciára hangolt antenna elérhető nyeresége dB-ben? A belinkelt DAB tetőantennára 9 dB nyereséget írnak. Lehet, hogy laikus kérdés: a teleszkóp antenna leszerelése és kábelen keresztül padlásra történő elhelyezése megoldható valahogy? A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2016
Csak kérdezném hogy mi vihet rá valakit hogy DAB rádiót hallgasson?
-a csekély (7db) műsorválaszték? azokból amiknek egy részét FM-en se hallgatnék -a gyenge minőség? 48 kbps sztereo(?) (ami rosszabb mint a 112k MP3) A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2016
A DAB rádiózás a jövő zenéje még, de hamarosan itt a jövő. Amennyiben nagyobb bitrátával sugározzák, akkor jobb is lesz a minőség, mint az FM adásé. És jelenleg a Klubrádiót szeretném, hogy hallgatható legyen Kecskeméten, mert FM-en csak M5 40. km-ig fogható.
Most az interneten érjük csak el. Plusz megszállottság kell hozzá.
Jól látod a dolgokat, elvileg ki lehetne hangolni a kihúzható antennát. Csakhogy a vevőhöz való (belső) csatlakoztatása olyan amilyen, a szerelt antennához optimalizált, a részletekről pedig semmit nem tudni. Mondjuk mérésekkel kideríthető lenne, de szerintem az egész nem ér annyit. Az ilyen beépített antennának általában vesztesége, nem nyeresége van a 0 dB körsugárzó antennához képest.
A teleszkóp antenna leszerelése értelmetlen, mert az a rádió tömegével együtt képezi az antennát. A másik nagy gond, hogy a digitális jelek vételének legnagyobb problémája nem is annyira a térerő, hanem a reflexió. Ez a vétel jósági tényezője, bit hibaarány, ami még nagy térerőknél is gondot okoz, a jelfolyam detektálásánál. Ezért ha magas antennában gondolkozol, vagy kell gondolkozni, akkor a reflexió minimalizálására van szükség. Mind az antenna közvetlen környezetében, mind az antenna - levezető tápvonal - vevőkészülék bemeneténél. A vevőantenna nyeresége (elő-, antenna erősítő nélkül) 6 - 10 dB körül van, ha ettől jelentősen nagyobb nyereséget látsz, az már nem valós, vagy erősített. A jó megoldás, ha egy az erre a sávra méretezett, erősítő nélküli antennát szerzel, jóminőségű, vastagabb koax levezető kábellel, és beltéri, asztali vevőkészüléket használsz. A jelenlegit pedig meghagyod kirándulásokra, szabad téri használatra.
A klubhoz el is hiszem, hogy kell megszállottság. A jövő zenéje meg egész biztos, hogy nem a DAB lesz. Inkább égen földön, és a nagyi lekvárjában is az internet...
Ha a DAB tetőantennát a padlásra teszem, akkor a cseréphéjazat miatt egyértelműen nagy a reflexió?
A napelem paneleknél meg aztán pláne?! A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2016
Ez így van, az FM sáv "digitalizálására" már valószínűleg nem fog sorra kerülni, a költségek, és a kellemetlenségek miatt. Sőt az egész földfelszíni műsorsugárzás is elkezdte végjátékát. (legalábbis a 30 MHz feletti) A WARC 15 -ön épp hogy nem kapta meg a kegyelemdöfést.
Csak példának, a mobiltelefon hálózatok adatátviteli sebessége már ma lehetővé teszi a műsor sugárzását, még a kábeltévék is az IP alapú műsorsugárzást részesítik előnyben.
Otthon van interneted ahol 100kbps-el hallgathatod sztereoban.
Tehát az antenna a kocsira szerelve (!!!) kellene hogy 48kbps monóban hallgathasd az M5 sztrádán? A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2016
Jobb lenne a tetőn kívülre. Amíg az analóg vételnél a reflexió szinte alig számított, csak némi kellemetlenséget okozott, a digitális vételnél egyszerűen akár lehetetlenné teszi a vételt.
Az internet alapú rádiózás viszont havi költségekkel jár, az igaz, hogy jelentősebb nagyobb programválasztékkal.
Minden pénzbe kerül, csak az a kérdés ki fizeti, és mennyit. Egyenlőre a DAB tudomásom szerint kísérleti adás, ha rendesen elindulna, csak a közszolgálati műsorok lennének elérhetők, legalábbis kötelezően ingyen.
Igen, és mindezek mögött egyik talán el is hallgatott, de mégis lehetséges és nyomós okként a kontroll lehetősége talán (biztos) célja.
Nem az autóra kellene. Hanem otthonra (pontosabban apósom otthonába). Az időseknél az internet világa a notebookon való rádióhallgatás kényelmetlen. Pedig beállítottam neki rendesen egy gombnyomás és hallgathatja adását.
Nem tudom, kontroll ma is van, ráadásul többszörös. A műszaki lehetőség pedig adott, kérdés csak az, hogy használják-e, és mikor.
Akkor a reflexió jelenségét tapasztalom, mikor a beltérben nincs jelem, viszont, ha az antennát kidugom a tetőtéri ablakon az adó irányába, akkor van vételem, igaz 35-ös jel hibaaránnyal?
Így tudom fogni a pozsonyi 3,6kW-os DAB adó jelét Tatán. A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2016
|
Bejelentkezés
Hirdetés |