Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC vezérlő elektronika és progi
Lapozás: OK   85 / 115
(#) zombee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Időközben szétberheltem a cuccost, hogy megnézzem milyen a bemeneti fokozat (lásd: kép).
Azt vettem észre hogy negatív irány esetén a LED bekapcsol, pozitív esetén kikapcsol.
Ez utóbbi (tehát az optó lekapcsolása) a túloldalon valamiért késlekedést szenved, és ez okozza a CNC elmászását irányváltáskor. Először az optót cseréltem valami hasonlóra, de nem segített, továbbra is a fent leírt hibajelenséget produkálta. Ezután a képen R1 (2.2kOhm) lehúzó ellenállással párhuzamosan beforrasztottam egy 1kOhm-os ellenállást hogy a lehúzás (kikapcsolás) erősebb legyen. És csoda történt! A vezérlő hirtelen megjavult, és már nem téveszt lépést irányváltáskor. Már csak ki kell próbálnom a rendes CNC-vel, mert otthon egy fénymásolómotorral próbálgattam. Meg az X tengely meghajtó IC-jét sem ártana cseréni...

Nem okoskodni jöttem ide, de én is úgy tudtam hogy a vezetékek felcserélése az irányt módosítja.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2015
(#) zombee válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Köszönöm, de pont fordítva jön elő a hiba, azaz kikapcsoláskor lassabb a Dir vonal. Érdekes módon a LED+tranzisztor részt leszámítva a Step és Dir bemenetek megegyeznek az optocsatolós résznél.
Ha a Dir vonal optójának kimenetét erősebb ellenállással terhelem, a cucc megjavul tőle.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2015
(#) Zoli_bácsi válasza zombee hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Az opto tranzisztoránál, miért nem egy 1K van a kollektor körben, s ugyaninnen mehetne tovább a bázisra. Persze úgy alapesetben, - tehát amikor az opto bemenetén 0 van, akkor a BC337 kimenetén 1 lesz - fordítva működne, de szerintem stabilabb. A dir szempontjából tök mindegy, legfeljebb invertálod, ha nem a megfelelő irányba indul el a tengely.
(#) Zoli_bácsi válasza dinokal hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Azt még nem tisztáztuk, hogy unipoláris, vagy bipoláris a motor?

Bipoláris motor esetén, a két tekercspár bárhogy köthető, csak a forgási irány fog változni. A1-A2 és B1-B2 = az egymáshoz tartozó tekercspárok. (A1-A2 --- B1-B2) (A1-A2 --- B2-B1) (A2-A1 --- B1-B2) (A2-A1 --- B2-B1).
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2015
(#) zombee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Ezt hadd válaszoljam meg én: többször hangsúlyoztam hogy bipoláris motorokról van szó, 2-2 tekercskimenettel. Ezt a kedves kolléga vagy figyelmen kívül hagyta, vagy túl sokat foglalkozott unipoláris motorokkal és elfelejtette hogy működik a H-híd...
(#) zombee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
A vezérlő és a CNC is gyári cucc, Németországból jött. Így tervezték, nem én találtam ki.
Egy "Makko CNC" nevű programot adtak hozzá ami számomra kezelhetetlennek és gagyinak tűnt, főleg azért mert a motorok mozgatása messze nem volt valami harmonikus, ezért Mach3-ra váltottam, mégiscsak egy "szabvány" LPT portos CNC-ről van szó. A PC817 optó képességeitől én sem vagyok elájulva, de már az is komoly fejfájást fog okozni a tulajdonosnak hogy a leégett IC-ket (L298 és L297) ki kell cserélni. TLP2531-et tervezek betenni (duál nagyfrekis optó), de oda (a kapcsolás alapján) még kell 1-1 inverter is...
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2015
(#) dinokal válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Júl 28, 2015 /
 
Szervusz! Pont ezt írtam én is! (A1-A2 --- B1-B2) és (A2-A1 --- B2-B1) nél a forgási irány változik, amit a DIR -rel lehet irányítani (invertálod vagy nem) és a bít minta ugyan az. Viszont (A1-A2 --- B2-B1) és (A2-A1 --- B1-B2) -nél már nem szabad az eredeti bít mintát kiküldeni, mert az egyik tekercs normál, a másik invertált módban fog működni szerintem, és mivel a forgórész mágnesei adottak,a másodiknál nem vonzani hanem taszítani fogja a forgórészt. Ez egyszerű mint a faék
Bővebben: Link
(#) Zoli_bácsi válasza dinokal hozzászólására (») Júl 28, 2015 /
 
Szia Kedves fórumtárs!

Tök mindegy, hogy az egyes tekercspárokat hogyan variálod. Az egy tekercshez tartozó kivezetéseket bárhogy lehet cserélgetni, mindig fog forogni. (A1-A2 vagy A2-A1) illetve (B1-B2 vagy B2-B1) Amit linkeltél, az az unipoláris motorra érvényes. (Természetesen egy unipoláris motor beköthető egész, vagy féltekercses bipoláris módban is.) Egy bipoláris motornál nincs polaritás. Épp ettől bipoláris.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) dinokal válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Szia! Nem ettől bipoláris A bi (kettő?) polaritását a H híd kapcsolgatja, ha nem így lenne nem lenne szükség rá! Csak simán kapcsolgatni kellene a feszkót egy darab relével vagy tranyóval. Az uni (több?) polaritását szintén a H híd kapcsolja, csak felváltva a tekercs egyik majd másik felére. Vegyél egy H hidat, köss rá egy elektromágnest, kapcsold be, léptetni nem kell, cuppants rá egy állandó mágnest. Aztán cseréld fel az elektromágnes vezetékeit.
És lőn meglepődés !
Én ezt az értelmetlen vitát befejezem. Azért hogy lásd nem a kisujjamból szopogattam, itt egy link Bővebben: Link , és róla egy idézet:

Bipoláris léptetőmotorok

Bipoláris motorok esetén a tengely forgatásához az elektromágnesek polaritását is meg kell változtatni, ezért a két tekercs mindkét kivezetése szabadon áll. A polaritás megváltoztatásának legegyszerűbb módja H-híd kapcsolással valósítható meg, ami négy tranzisztorból álló áramkör.

És hogy én is tegyek fel egy rajzot
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) zombee válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Az unipoláris motort - általában - nem H-híd kapcsolhatja, henem kivezetésenként 1-1 tranzisztor,
a közös kimenet pedig fixen be van kötve a táp pozitív vagy negatív végére. Keress rá,
sok (kis teljesítményű) 4 fázisú 5-kimenetes léptetőmotort ULN2003 IC-vel "hajtanak" meg.
Ezek a kismotorok természetesen nem relevánsak ebben a fórumban, bizonyos okokból...
A 6 kivezetéses 4 fázisú unipoláris motor két középső tekercskivezetését elhagyva bipoláris
motort kapsz amit H-híddal lehet hajtani. A 4 fázisú, 5 kimenetes unipoláris motornál a két "szemközti" tekercskimenet vezetékeit (és csak a szemköztieket!) fel lehet cserélni, ezzel fordul az irány is.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) dinokal válasza zombee hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Az uninál neked van igazad, a binél nekem.
(#) Zoli_bácsi válasza dinokal hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Épp most raktam össze tesztpadon egy bipoláris vezérlőt és a motort. Pontosan úgy működik, ahogy írtam. A tekercs kivezetéseit (kezdet-vég) szabadon felcserélhető, csak a forgásirány fog változni.
Van egy olyan gyanúm, hogy félreértés lehet. Én így értelmezem: Egyik tekercs=A, másik tekercs=B. A tekercs azonos kivezetéseinek a felcserélése= A1-A2 vagy A2-A1, illetve B1-B2 vagy B2-B1. A linkelt rajzodon: 1-2 vagy 2-1 illetve 3-4 vagy 4-3.

Tehát csak az egyes tekercsekhez tartozó vezetékek cserélhetőek föl szabadon. A két különálló tekercs vezetékei természetesen nem cserélhetőek fel.

Ez a gyakorlatban így működik.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015
(#) zombee hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Sziasztok!
Végre egy jó hír: meghajtó (L298) IC csere és némi optó hangolás után jól működik a CNC, nem hibázik. Az optó résznél a terhelő ellenállásokat sokkal kisebbre kellett venni mind a 3 tengelynél hogy jól működjön. A többi részhez egyelőre nem nyúlok, most sürgősen kell pár panelt pontosan kifúrni. Tervbe van az optó fokozat teljes átépítése "rendes" optóval és 1-1 erősítővel mindkét oldalon, illetve az emergency stop rész is (szintén optóval). Majd egyszer...
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2015

opto_dir.png
    
(#) guliver83 válasza seat hozzászólására (») Aug 5, 2015 /
 
Itt olvas utána Bővebben: Link
Itt pedig meg lehet vásárolni Bővebben: Link
(#) seat válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Koszonom a segitseget!
Mar windows7-et hasznalok 32bit,ezen mar mukodik a Mch3,most mas problemam van. Megepitettem a mellekelt kapcsolasokat egy motor vezerlot es egy levalaszto kartyat. A motor vezerlo az mukodik,ki probaltam mach3-al levalaszto kartya nelkul,de ha a levalaszto kartyaval probalom akkor semmi. PC817 helyett EL817-et kaptan,ebben kernem a segitsegedet,hogy mi lehet a hiba,mit es hol merjek?(Szerintem az ellenalok ertekeit kellene valtoztatni).
(#) seat hozzászólása Aug 7, 2015 /
 
Udv Mindenkinek!
Mi a velemenyetek a mellekelt kapcsolasrol? Esetleg tudna valaki ajanlani egy jo bevalt levalaszto katya kapcsolasi rajzot? Tudom hogy sokan azt mondjak,hogy olcsobb meg venni,de en szeretek epitkezni
A velemenyeket es a segitseget elore is koszonom.
(#) seat válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Udv!
Meg van oldva a problema,a mach3-ban a low active kell legyen ki pipalva a motor outputs-nal,mostmar mukodik a levalaszto kartya is.
(#) kt hozzászólása Aug 7, 2015 /
 
Sziasztok.
Építettem 4 db l298 l297 es léptetőmotor vezérlőt.Az a problémám hogy a motorok forgás közben néha teljesen megakadnak, és nem bírok rájönni hogy miért, valakinek volt hasonló problémája ?
(#) Melphi válasza kt hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Mert túl fel van tolva a motortuning, és nem tudja a motor kezelni az impulzus sorozatokat.
Kicsit vissza kellene venni előle.
(#) kt válasza Melphi hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Köszönöm, megoldotta a problémát.
(#) Melphi válasza kt hozzászólására (») Aug 8, 2015 /
 
Szívesen
(#) Scala hozzászólása Aug 9, 2015 /
 
Sziasztok!

Nemrég terveztem magamnak egy CNC vezérlőt, viszont nem tudom, hogy működik-e. Ehhez nem feltétlenül raknám össze a vezérlőt, csupán arra lennék kíváncsi, hogy mit gondoltok róla. Még kezdő vagyok a témában így az áramkört egy másik alapján kellett összeállítanom. Számomra az volt a szempont, hogy minél egyszerűbb legyen, így nem komoly célokra szánnám. A kérdésem tehát az, hogy megfelelő-e az áramkör.

A mellékelt képen (lásd: Vezérlő) a saját vezérlőm van, ami az eredetitől (lásd: Eredeti) abban különbözik, hogy optocsatolókat illesztettem bele (pirossal jelölve), mivel a potenciálkülönbség miatt áram folyhatott volna a gép és a vezérlő negatív pólusa között (ami gépre nézve nem túl előnyös). A vezérlő tehát párhuzamos port segítségével csatlakozna számítógéphez, és 3 darab 12 voltos unipoláris léptetőmotort hajtana meg 300mA teljesítménnyel. A párhuzamos port felőli rész 5 voltos, míg a másik rész 12 voltos lenne.

Emellett az is érdekelne, hogy milyen optocsatolókat kellene beszereznem, mert még nem találtam olyat, ami megfelelő lenne.

Előre köszönöm a segítséget!
(#) pipi válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Hali!
Utánajártál ezt milyen szoftver fogja kezelni, vagy ezt is megírod?
A gyári szoftverek inkább a step/dir tipusú vezérlőket kezelik
(#) Zoli_bácsi válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Szia Scala!

Nekem az a véleményem, hogy ez "C vágány" vagyis nem jó ötlet. Mint ahogy azt pipi írta, az elterjett vezérlő szoftverek step/dir rendszerűek. (Mach3, LinuxCNC, UCCNC, stb) Ezek mind step/dir rendszerűek. Célszerű ennek függvényében step/dir vezérlőt építeni.
(#) Scala válasza pipi hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Szia!
A vezérlő elvileg egy Turbo CNC nevű programmal működik.
(#) Zoli_bácsi válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Ez a program Step/Dir rendszerű, tehát sajnos nem lesz jó a terv ehhez. Ide olyan vezérlőt kell készíteni, ami a step és dir jeleket fogadja és dolgozza fel. (L297/298; vagy Toshiba TB6560; TB6600) Az általad tervezett kapcsolás úgymond teljes direkt vezérlés, ami elég sok port pin-t elfoglal. No meg ehhez teljesen egyedi cnc vezérlő szoftvert kellene írni. Egyszóval nem lesz jó a Turbo CNC programmal.
(#) Scala válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Köszönöm a gyors válaszodat! Egyébként van bármi hátránya a vezérlőmnek azon kívül, hogy a legtöbb szoftverrel nem működne? Még azt is megkockáztatnám, hogy szoftvert írok hozzá, mivel a programozással is foglalkozok. De ha szerinted tényleg reménytelen, akkor nyitott vagyok más megoldásokra is.
(#) Zoli_bácsi válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Kérlek szépen, én javaslom a step/dir rendszer előnybe helyezését. Javaslom, hogy építs egy TB6600-val egy bipoláris, vagy SLA7062-vel unipoláris vezérlőt. Mindkettő kapcsolása fellelhető a Google által. A TB 6600-nál figyelni kell a topológiára, mert az IC érzékeny erre. (Úgy gondolom, hogy vannak kiforrott nyáktervek is.) ezt az útirányt javaslom, annál is inkább, mert a kompatibilitás, az átjárhatóság a CNC szoftverek között nem utolsó szempont.
(#) GPeti1977 válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Jobban jársz ha veszel 500 forintért egy modult:
A4988
(#) Kovidivi válasza Scala hozzászólására (») Aug 10, 2015 /
 
Szia. Ne akard a spanyol viaszt feltalálni. Használj elterjedt, jól dokumentált kapcsolást, nyák tervvel. Sőt, megkockáztatom, hogy kész vezérlővel még jobban járnál. Egy CNC építése olyan sokrétű, bonyolult dolog, hogy én megpróbálnám a feladataimat minimálisra szorítani. Lesz így is elég gondod, az asztal és motorok pontos beállításával, próbálgatásával. Mire kiismered az egész rendszered, simán eltelhet több hónap. Ha a kapcsolást és a nyákot is te akarod elkészíteni, még több időt igényel, a vezérlő programról meg ne is beszéljünk. Az idő pedig pénz...
Következő: »»   85 / 115
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem