Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   186 / 2208
(#) CHZ válasza dxzo4z hozzászólására (») Júl 8, 2008
Kimenőnek jobb lehet , kisebb szórt kapacitás érhető el ...
(#) Zenner válasza dxzo4z hozzászólására (») Júl 8, 2008
Jó majd rámérek most nem sok kedvem van
(#) Zenner hozzászólása Júl 8, 2008
a fűtő feszt hova kell bekötni és mekkora legyen?
kapcsolás csatolva
(#) CHZ válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Csövek 4.-5.kivezetése a foglalaton alulról nézve , 6,3V
A csövek adatlapján megtalálod a bekötést ...
(#) Zenner válasza CHZ hozzászólására (») Júl 8, 2008
Köszönöm
egyen áram kell
vagy váltó?
(#) djhans válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Itt nem kritikus. Mindkettő jó csak 6,3V legyen. Nálam váltó van. Csak kisjelű fokozatoknál mint pl.: lemezjátszó előerősítő, kell egyen. Jó építgetést. Ez a kapcsolás szól nekem már vagy egy éve.
(#) Zenner válasza djhans hozzászólására (») Júl 8, 2008
remélem nálam is ez fog szólni
Mekkora a teljesítménye?
(#) djhans válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Csatornánként maximum 3-4W. De ne tévesszen meg mert szobában jó hangfalakkal elég hangos. Tv kimenővel kicsit kevesebb lesz de úgy is jól fog szólni. Én tekertem hozzá trafókat.
(#) djhans válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Itt találsz az erősítőről képeket

ECC85-EL84 SE
(#) Zenner válasza djhans hozzászólására (») Júl 8, 2008
Szép lett
(#) Zenner válasza djhans hozzászólására (») Júl 8, 2008
apropó a kimenőtrafó adatai?
primer szekunder stb......
(#) dxzo4z válasza Zenner hozzászólására (») Júl 9, 2008
(#) Zenner válasza dxzo4z hozzászólására (») Júl 9, 2008
Köszönöm!
hamarosan neki állok
(#) EcoPityu válasza djhans hozzászólására (») Júl 10, 2008
Megkapta az asszony a 2. ház. évfordulónkra a Musical Duett 2.-t, jóhogy elővettem a 6AS7G se-t, 3/4 hangerőnél azt mondta, hogy hangos!, és vegyem halkabbra...
PEDIG CSAK 5 WATT!!
(#) Imi65 válasza EcoPityu hozzászólására (») Júl 10, 2008
Ezt kérte volna egy 5W-os tranyós (vagy inkább IC-s) végfok mellett is, csak másért!
(#) Gory hozzászólása Júl 10, 2008
Gyűlik az építőanyag a Williamsonhoz. Ma megjött 4db EL34-es cső, egymáshoz vannak válogatva. Holnap pedig a kimenőnek az SM85b trafók is meglesznek. Találtam az egyik fórumon egy helyet, ahol elvileg árulnak zománcozott huzalt. Lecsekkolom holnap, és ha igen, akkor közzéteszem a boltot, hátha mást is érdekel.
(#) CHZ válasza Gory hozzászólására (») Júl 10, 2008
Menyibe kerültek a csövek?
Azt hittem már adottak voltak az EL34-ek , ha tudom , hogy csak most veszed , akkor inkább 6L6GC-t javasoltam volna , szerintem jobb hangú cső .
(#) yello hozzászólása Júl 10, 2008
Hello!
Szeretném segítségeteket kérni, van nekem egy stúdió minőségű fülesem, na az lenne a kérdés hogy ehhez tudnátok nekem ajánlani egy kis teljesítményű csöves erősítőt. Értek az elektronikához de a csöves világ még nekem egy sötét folt és ezzel a projekttel szeretném kivilágosítani. Tudtam szerezni egy régi rádiot amiben voltak csövek, név szerint EAF801 ECC85 ECL86 ECH81, ezekből kellene kihozni valami erősítőt kb 1W max ot ha lehetne.
(#) EcoPityu válasza yello hozzászólására (») Júl 11, 2008
Ha jól rémlik, pont a legutóbbi RT évkönyvben ECL-PCL86-al van fejhallgató erősítő. Ha visszakeresel, tán még itt is be lett linkelve, vagy fel lett téve pdf-ben.

Röviden:
2db /sztereóhoz!,gondolom két füled van/ ECL, vagy PCL86-os cső kell az egészhez. Két kisebb méretű kimenőtranszformátort kell tekerned hozzá, vagy szerezned kell mégegy ilyen rádiót...
A rádiód hálózati transzformátora, egyenirányításostul felhasználható hozzá.
Igazából a rádiód 1-2w-os végerősítőjét kell kiemelned, és tetszés szerint újraépítened.

Nem tudom mekkora a homály a csövek terén, de a lényeges külömbség csöves, és tranzisztoros erősítők között:
A csövesek ugyanazt a teljesítményt a csövek felépítéséből, működési elvéből, és nagyobb belső ellenállásából adódóan 1 nagyságrenddel nagyobb feszültségről képesek nyújtani.
Pl. egy 30w-os erősítő tranyósan 40v-ról elmegy, csöveshez 400v kell ugyanehez. Tehát ha tapizod, nem csak pofán csap../ennyit a figyelemfelkeltő elrettentésről/
Mivel a cső a 400v-os/a példát figyelve/ tápfeszültségről működve a több száz voltos kimenőfeszültséget szolgáltatja, ezt egy kis ellenállású hangszóróra nem köthetjük rá. A megoldás a kimenőfeszültség letranszformálása teljesítmény arányosan egy kisebb INPEDANCIÁJÚ fogyasztó számára(hangszóró p.l.8ohm)../azaz inpedanciát illesztünk a transzformátor segítségével/ Ez lesz az inpedancia illesztő kimenő transzformátor.

Namost a te ECL 86-os csöved egy 6v-os fűtésű trióda, és egy teljesítmény pentóda egy tokban(búrában). A trióda lesz az előerősítő, a pentóda rész egy "A" osztályú munkapontban működő együtemű (Single Ended) teljesítményerősítő.
Szügség van tehát egy 6v~ 1,5A, és egy 180v~100mA terhelhetőségű transzformátorra, egyenirányítóra(csővel, vagy graetz híddal, vagy mindkettővel) , néhány 300v-os elkóra, egy két ellenállásra, és sok sok munkára..

És kész is, ha közben meg nem csípott..hehehe
(#) CHZ válasza yello hozzászólására (») Júl 11, 2008
Stúdió minőségű fülesről jó lenne tudni , hogy mekkora impedanciát képvisel .
Mert ha nagyobb 200-300 Ohm akkor a trafó megspórolható volna , ami sokat javíthatna az erősítő hangminőségén és teljesen más kapcsolást javasolnánk hozzá .
(#) yello válasza CHZ hozzászólására (») Júl 11, 2008
Hello!
Köszi a válaszokat, megpróbálok szerezni még egy ilyen rádiót és még menteni belőle alkatrészeket. A fülesre rámértem reggel és 120 ohm ot adott ki, és még keresgettem kapcsolásokat és találtam egyet amit itt leirtatok kb ugyan az a felépítése Bővebben: Link , a kimenővel meg még lehet hogy meggyűlik a bajom mert rengeteg kivezetés és nem tudom melyik melyik, arra van valami módszer hogy ki lehessen mérni hogy melyik ez és az?
(#) toyboy hozzászólása Júl 11, 2008
sziasztok ,tudna valaki segíteni ?

-6H1 ruszki cső az ECC88 -cal csereszabatos ? valami paraméterben külömböznek ?

-a 6P3S csőnek melyik 6L6-os cső a teljesen megfelelője ? (6L6G, -GT stb.)

-a 6AK5 teljesen csereszabatos az EF95-tel ?


köszi
(#) Mate78 válasza toyboy hozzászólására (») Júl 11, 2008
Az alábbi linken megtalálod az adatlapokat.

üdv

http://frank.pocnet.net/

(#) CHZ válasza yello hozzászólására (») Júl 11, 2008
Már 120 ohm -hoz sem érdemes trafós erősítőt készíteni .Csak az a baj , hogy akkor az ECL86 nem ok , nagyobb meredekségű és teljesítményű triódával menne igazán pl. 6C19P , 6AS7 stb ..
(#) sturbi válasza yello hozzászólására (») Júl 11, 2008
A stúdio fejhallgatók általában 600 ohmosak, típus alapján lehetne talán adatlapot keresni hozzá a neten (az ohmos ellenállása jelentősen is eltérhet a valós impedanciájától).
Én mindenképpen kimenőtrafó nélküli konstrikciót javasolnék hozzá, még akkor is, ha csak 120 ohmos.
Akár emitterkövetős OTL is jó lehet (ilyet javasolnék). :yes:
(#) sturbi válasza toyboy hozzászólására (») Júl 11, 2008
A 6N1P-t szokták használni ECC 88 helyett is, de jelentősen eltér attól (nemigen van ECC megfelelője, talán az ECC82-höz áll legközelebb, már a fűtése is 6,3 V 600 mA, amiből sejteni lehet (az oxidkatódok roppant hasonlósága miatt), hogy más konstrukciót rejt a búra (az ECC88 365mA-el melegszik). Az ECC 88-nak sokkal inkább a 6N23P az orosz megfelelője.
A helyettesíthetőség technikailag legfőképp attól függ, hogy milyen munkapontot és egyéb csőadatokat vár el a kapcsolás, amiben helyettesíteni akarunk.
A 6P3SZ-el is többféle csövet szoktak kiváltani, kapcsolás és elvárások függvényében. Általában a sima 6L6G helyett ajánlják, de pont orosz honlapon láttam 6L6 GC helyettesítőjeként ajánlani (ami, ha a 6L6 GC 30 W-os anóddisszipációját nézem nyílván nem 100 %-os)
(#) yello hozzászólása Júl 11, 2008
hello!
Sikerült kibányászni a kimenő trafót, be is méregettem csak az lenne a kérdésem hogy mi hova megy, hangszóró stb...??

névtelen.JPG
    
(#) djhans hozzászólása Júl 11, 2008
Itt tartok a GU50 SE-vel Már nemsokára kész Sajnos csak telóval tudtam képet csinálni mert a fényképezőgépem nincs nálam.
(#) kocos válasza djhans hozzászólására (») Júl 11, 2008
Szép lesz!!! Viszont az álló elkókat nem próbálod meg lefektetni, és odarögzíteni ( mondjuk kötegelővel ) valamihez? Csak azért, mert a rezgő, "lógó" alkatrész előbb utóbb sajnos letörik ...
(#) djhans válasza kocos hozzászólására (») Júl 11, 2008
Pont lefelé fognak lógni. Talán nem törnek le. Majd kitalálok valamit a rögzítésükre. Még összeforrasztom a késleltetőt aztán jöhet a próba.
Következő: »»   186 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem