Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   185 / 2208
(#) Imi65 válasza sprofan hozzászólására (») Júl 7, 2008
CHZ nem véletlenül beszél Neked folyamatosan 4-5 cm vasmag méretű tekercsről.
(#) sprofan válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 7, 2008
Én elhiszem, csak kérdeztem.... Egyszer csak megkell tanulni normálisan átváltani Mindenesetre akkor maradok az ellenállásnál
Végülis csak 1000db kell belőle , na jól számoltam?
(#) CHZ válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
A trafó 800/8 Ω-ra ebből az áttétel kb . 3,3 ....
Légrés : E I lemezből összerakva , tehát nem váltogatva betenni a lemezeket , az I lemezekkel lezárni , közé 0,1mm papírt betenni .
(#) Zenner válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 7, 2008
nekem megteszi ez is.
az a baj hogy nem tudom, hogy melyik trafó lehet a kimenő, mert ezek nem olyan nagy trafók. a csöveket és az összes trafót kiszedtem
te melyik rajzra gondoltál amihez jó lenne?
apropó, ha 6-800Ohm-os hangszórót használok ahoz nem kell trafó?
(#) Imi65 válasza sprofan hozzászólására (») Júl 7, 2008
Miből kell 1000 darab?
Semmi ilyet nem írt Neked CHZ. 1, azaz egy db 47-68 Ohm -os, 8-10W teljesítményű ellenállással lehet helyettesíteni a 10H-s fojtót.
(#) Imi65 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Pl. Müszi rajzára, vagy még inkább Djhanséra. Ez utóbbinál még a csövek is egyeznek (majdnem). Ha találsz 600-800 Ohm -os hangszórót, akkor - természetesen - így jó.
(#) Imi65 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Azért annyira ne ragaszkodj ehhez a rajzhoz, mi nonprofit ajánlatot tettünk Neked a saját rajzainkra.
Tehát, látok egy-két nem tetszős részletet is, ezért ezt a BSS rajzot nem kellene erőltetni. :yes:
(#) Zenner válasza CHZ hozzászólására (») Júl 7, 2008
Aha már értem a légréses trafó lényegét, a lemezek közé kell a papír?
sajnos nekem nem mond sokat az áttétel, többre mennék a primer és a szekunder tekercs adataival.
(#) Zenner válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 7, 2008
és melyik Djhans rajza,sajnos a nevet nem írja a rajz mellett , mert akkor azt rakom össze, apropó honnan tudhatom hogy melyik trafó a kimenő?
mert volt benne több nagy trafó is
(#) CHZ válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Az áttételből is következik , ha tekerni akarsz akkor kiszámíthatom ....
Csak , hogy érzékeld 230V / 70V trafó kb. 3,3 áttételű, ha találnál ilyet , amin a 70V 0,5-0,6mm vezetékkel van tekerve és légrés is kialakítható 1 próbára jó lenne .
(#) sturbi válasza sprofan hozzászólására (») Júl 7, 2008
Egy kis segítség, hátha könnyebben eligazodsz a prefixumok sűrűjében.
(#) sturbi válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Ehhez az erősítőhöz, ha a rajz szerint csinálod, nem kell légrés a kimenőtrafónak, mert kondenzátoros kicsatolású, nem folyik rajt egyenáram, így nem is mágneseződik fel a vas. 800 ohmos hangszóróval jó lehet, de a 3-6 W vicc, mert söntölt üzemben van a hangszóró (váltóáramúlag párhuzamos a katód komplexummal).
Ha a 1,5 K-s ellenállás helyett lesz kimenőtrafó, akkor kell légrés, ott én olyan 1,5 K-s kimenővel próbálkoznék (240 ohm változik ilyenkor).
...bár, ha a fűtést megemelném 100 V-ra, talán elmenne 4 K körüli kimenő is...
(#) Imi65 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Ez a Jani kapcsolása. Kimenőnek ne olyan nagy trafóra gondolj, olyan 5-6 cm-es vasra.
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Júl 7, 2008
3W valóban nem lehet és nem csak azért amit megfogalmaztál , ami nagyon is igaz ...
Szerintem ez fejhallgatóhoz lett eredetileg kitalálva , ha megnézitek a bemenettel sorosan kötött 750K-t , az is problémás kicsit , magas vágást is okozhat .
A végcső fesz. erősítést nem végez , ezért a bemeneten lévő osztó sem engedi annyira kivezérelni , hogy nagyobb teljesítményt leadjon .
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Júl 7, 2008
Idézet:
„CHZ írta:
A trafó 800/8 Ω-ra ebből az áttétel kb . 3,3 ....

Szerintem is kb. 10:1 az áttétel...
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Júl 7, 2008
Ma nincs formában CHZ barátunk.
(#) djhans válasza EcoPityu hozzászólására (») Júl 7, 2008
Egy munkatársam hozta ennyiért de már pár éve.
(#) CHZ válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 7, 2008
Igazad van , nem tudok 800-at fejben 8-al elosztani ,
800/8 az ugye nem 10 , hát már ehhez is számológép kell , elnézést !!!
Köszi a javítást !
(#) Zenner válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 7, 2008
Ez jó lesz!
És akkor milyen trafó kell?
megnéztem amiket kiszedtem, és nem nagyok(bocs ha azt írtam)
honnan tudhatom meg hogy melyik kimenő?
és a rajzon nincsenek a cső lábai megszámozva, csak annyi hogy 1/2 ECC85
tehát sztereóhoz 1 db ECC85 és 2 db EL84 kell?
és a trafó adatai?

bocs a sok hülye kérdés miatt

Üdv!
(#) Imi65 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 7, 2008
Általában akkor kapsz jó eredményt kimenő trafó kérdéskörben, ha sikerül 2 azonos típusú TV-t találnod. Ezekben megtalálhatod a 2 hangkimenő trafót, ami garantáltan egyforma. (Rádióval lehet ugyanez a helyzet, de ezért itt megköveznének minket!)
Tehát, azért egy klasszikus FF TV-ben nincs olyan sok trafó. Van egy hangkimenő, egy képkimenő (ez a nagyobb), és egy sorkimenő (kutyaház). Számodra csak az 1. fontos, a többi érdektelen (eredeti állapotában). Általában találsz egy vastag drótból (0,7-0,8) egy szekunder, és egy vékony drótból egy primer tekercset. A primert mérve 200-300 Ohm ellenállással kéne találkoznod, a szekundernél 1 Ohm alatti érték a jó. A csövek adatlapjain megtalálod a bekötésüket. Igen, a szükséges csőmennyiség 1 db ECC85 (83), és 2 db EL84. A trafó áttétele kb 1:30-35.
(#) Zenner válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 8, 2008
Szóval akkor nézzem át a trafókat és az amelyikre illik a leírásod az legyen a kimenő?
És a sztereóhoz kell 1dbECC85 és 2db EL84 vagy az csak a mono?és sztereóhoz akkor 2db ECC85 és 4db EL84 kell?
(#) Mate78 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Sztereóhoz kell 1db ECC85,és 2db EL84,mivel az ECC85-ben két trióda van,tehát kiszolgál két csatornát.Ezenkívül csatornánként kell egy-egy EL84-es.

üdv
(#) Zenner válasza Mate78 hozzászólására (») Júl 8, 2008
Basszus tényleg
köszönöm
(#) Mate78 válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Szívesen.

Most már nekiállhatsz építeni.

üdv.
(#) Zenner válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 8, 2008
Megmértem a trafókat!
Kettő volt ami szerintem esélyes
de a kisebbikben 3 tekercs volt nagyobbik pedig 2 tekercses.
A következő adatokat kaptam a mérésnél:
a nagyobbik trafónál az egyik tekercs a leírtak szerint vastag huzal a másik meg vékony
Az egyik 362Ohm a másik 2.5Ohm
a kis trafó adatai:nem tudom hogy melyik tekercs micsoda
de 3 van belőle
28Ohm(ez a tekercs külön van levezetve,a másik kettő egy oldalról)
1,2 Ohm és 0,8 Ohm

Na most melyik lehet az?
Az áttételt hogy lehet kideríteni?
(#) Zenner válasza Mate78 hozzászólására (») Júl 8, 2008
Én is remélem
már csak a trafó kéne
(#) dxzo4z válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
A szekunderre (kisebb egyenáramú ellenállású) tekercsre kössél ismert váltófeszültséget, de ne túl nagyot! Pl. egy hálótrafó 6,3V-ja pont mefelelne, de TV trafókon nincs ilyen feszültség (ugye ott P-s csöveket használtak, sorbakötve, talán 300mA fűtőárammal, de ez most mellékes...) Aztán a primer tekercsen mérd meg a feszültséget!

Up/Usz=Np/Nsz=négyzetgyök(Zanód/Zhangszóró),

ahol az Up a priméren mért feszültség, Usz amivel a kimenőt meghajtottad, Np és Nsz a primer és a szekunder menetszám, Zanód a végcső anódköri impedanciája, Zhangszóró pedig a hangszóró impedanciája.

Példának okáért: veszel mondjuk egy 6,3V-os rádió hálótrafót (ki ne szedd, mert agyonvernek!!! ), rákötöd a kimenő szekunderére, s a primeren mérsz mondjuk 160V-ot. Ekkor az áttétel lényegében 1:25, s kezdhetsz örülni, ha az EL84-et pont 8ohm-os hangszóróra kötnéd, mert gyök(5200/8)=25!
(#) dxzo4z hozzászólása Júl 8, 2008
Srácok!
Selyem vagy vászon (vagy mi a rák) szigetelésű rézhuzalért érdemes ma pénzt adni? Vaterán láttam 0.2-0.3-as 1.5kg kb. 3000HUF. Gondolom a vastagabb szigetelés miatt kevesebb fér belőle ugyanarra a magra, viszont mert vastagabb könnyebb is szépen menet-menet mellé tekerni...
(#) Zenner válasza dxzo4z hozzászólására (») Júl 8, 2008
Ezzel csak az a gond hogy a TV atomokra van bontva
(#) dxzo4z válasza Zenner hozzászólására (») Júl 8, 2008
Valami törpefesz. váltóra mindenképp szükséged lesz, hacsak nem akarod a csévéről letekerni a huzalt és megszámolni a meneteket. De ha van szétszedhető hálózati adaptered (tudod, az a kapcsolgatós: 1.5-3-4.5-6-7.5-9-12V-os), az is jó, csak az egyenirányító diódák előtt vedd le a szekunderről a feszt., s az mehet a kimenő szekunderére, s mérj a primeren feszültséget...
Következő: »»   185 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem