Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   372 / 2208
(#) Mate78 válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Köszönöm, most már világos az ellenállás szerepe.
A 300V terhelt feszültség is jó lesz, mert lesznek benne fojtók is,meg RC szűrők a tápágakban.
Az zavart meg, hogy az adatlap 2*250V-os szekunderfeszültségnél 245V -ot ad meg, az meg kevés lenne.

üdv
(#) rockersrac válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 18, 2009
említetted volt a multkor a 6n14n csöveket,hogy kapok belőle valami jelképes dologért.írottam hogy dobj egy privit,hogy mit kérnél cserébe érte,de nem kaptam még azóta privit tőled!
(#) Müszi hozzászólása Jan 18, 2009
Közületek nincs valakinek egy új, vagy működő ECH21-es csöve?

Adnék helyette EF86-ot.

üdv
(#) Mate78 válasza Müszi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Nekem elvileg van,de használt.Megkeresem.

üdv
(#) sturbi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2009
Itt egy SE PL500-al. 9W-osnak írja. A fűtőfeszt természetesen hozzá kell igazítani, egyébként változtatás nélkül jó.
PL500_SE
(#) sturbi hozzászólása Jan 18, 2009
Mégegy PL500 SE. Erre 9,5 W-ot ír 4% torzítással, 6 W-ot 0,8 % torzítással. Azért valamivel többet tud mint az EL 84. .Ne felejtsük el, hogy triódás kötésben Pdössz-el számolunk, ami 18 W (12+6).PL500_SE
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Ha 65mA -t állít be, és 340V a tápfesz 22W marad benn a csőben. A méretei alapján elbírhatja, tekintettel arra, hogy a katalógusok írnak 20W anóddisszipációt is. A katalógusadatok azonban nem HF, hanem impulzusüzemre vannak megadva, mivel a csövet elsődlegesen erre használták. Pl. Uap= 7kV, stb....
Szerk: Egyébként jó, ha a legkisebb katalógusadathoz igazodunk, azzal nem csinálunk bajt. A 12W-os adat több helyen fellelhető.
(#) Action2K válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Köszi!
Érdekes a meghajtása. A PP-s verzióban is kell a -70V neki?
Anódfesznek jelenleg van 275 voltom, Mi van, ha a rácsra (1,2) menő jelet egy lehúzó ellenállással (10k) simán csak a testre hidegítem? Gondolom kisebb lesz a teljesítménye. Ahhoz, hogy a csövet kipróbáljam, hogy jó-e az is megfelelne.
(#) Action2K válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 18, 2009
Mint említettem, most nem a maxot akarom kihozni egy csőből, hanem csak a működését, és az átviteli jellemzőit akarom lemérni.
(#) rockersrac hozzászólása Jan 18, 2009
a Tungsram EF9 es tipusú csöve miféle cső? mármint hogy mire használták/használják?
(#) sturbi válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 18, 2009
Az nem úgy van Imikém, nézd meg alaposabban a rajz adatait.
A 340 V-nak ott a valóságban nyoma sincs, kb. 290-300 V van ott (nem a terhelt állapotra irta meg a feszt az idomár). Ebből még 10-20 V között esik a 0,25-ös deróttal megtekert kimenőn, és máris 18 W körül vagyunk a disszipációval (ez minden adatlapon ott van, 12 W az anódra 6 W a segédrácsra biztos, hogy ez nem hatja meg a PL500-at, de persze fázni nem fog). Úgy kell beállítani a tetemet, hogy annyi legyen.
(#) sturbi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2009
Idézet:
„Mi van, ha a rácsra (1,2) menő jelet egy lehúzó ellenállással (10k) simán csak a testre hidegítem? Gondolom kisebb lesz a teljesítménye. Ahhoz, hogy a csövet kipróbáljam, hogy jó-e az is megfelelne.”


Nem felelne meg, ezt gondold át mégegyszer.
(#) Imi65 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2009
A cső paraméterei nem függenek a kapcsolástechnikától, természetes, hogy itt is kell lezáró fesz. Ezért nem járható, hogy a rácsot "lehúzod" testre, mert a katód is ott van ("lehúzónak" különben sem szoktak ilyen alkalmazásban 10k-t használni, a jellemzőbb érték inkább a 220-330k). A csőre nem jut negatív fesz, tehát kinyit teljesen. Így gyorsan tönkremegy.
(#) Action2K válasza rockersrac hozzászólására (») Jan 18, 2009
AGC, automatikus jel vezérlésre mondjuk. Automata hangerő szintentartás. Bővebben: Link
(#) rockersrac válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2009
én is néztem ezt az oldalt,csak nem sok dolgot tudok kihámozni belőle,mert annyira nem vagyok jó angolból!
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Sturbi, Te mindig jól számolsz, én meg mindig elhamarkodom, mert ÉÉÉn akarok lenni az első.
Meg - persze - Neked nem kell minduntalan "elhúzni" a gép elől.

Persze, hogy a kimenőn is esik, hisz nem szupravezetőből van. Csöves az egyenirányítója, csak most néztem, bár csatornánként van neki külön kör. Ezek együttesen valóban csökkentik a cső melegét valamelyest.
(#) nyikolaj válasza Müszi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Nekem van.
Engem érdekelne a csere.
Bár nekem leginkább egyen csőre lenne szükségem.

DSC04482.JPG
    
(#) Imi65 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 18, 2009
Szerintem ez az EF9 egy kutya közönséges KF cső lehetett, az AGC-t azért emlegeti, mert gyaníthatóan ez is egy változó meredekségű cső lehet, ezért fel lehet használni erősítésszabályozásra is. (Ennek megint nem néztem utána!)
(#) kemil hozzászólása Jan 18, 2009
Sziasztok! Felteszem itt is a kérdésemet, hátha nem jártok másik fórumokon
Egy EAG AE 782/A típusú csöves erősítőről lenne szó.
Van egy ilyenem, ami egyelőre még nem működik, valaki belenyúlt elöttem. Szereztem hozzá egy kapcsolási rajzot, azon van feltűntetve néhány feszültség-érték, azokat a pontokat szerettem volna megnézni a valósághoz képest. Bekapcsolás elött végeztem egy szemrevételezéses ellenőrzést ekkor vettem észre, hogy egy ellenállás hiányzik belőle. Ebben egy EZ81 típusú csöves egyenirányító van, amelynek az egyenirányított fele két-két 50+50 µF-os kondit tölt, az elektronika pedig ezekről a kapcsokról veszi a delejt (persze ha jól értelmezem a rajzot). Na az egyik ilyen kondit töltő 470 Ohm-os ellenállás hiányzott, amit visszaraktam. Természetesen bekapcsolás után ez az ellenállás elfüstölt (igaz csak 0,5 W-os volt). Megállapítottam, hogy ha kiveszem a 2db EL84-es végfokot, akkor ez az ellenállás nem ég el, nem a kondi egyik fele zárlatos és nem is a mögöttes áramkörben van a hiba, hanem talán az EL84-esek valamelyikében. Viszont megmértem a rajzomon jelölt pontokat és egy kicsit sokalltam az értékeket.
Az egyenirányító cső bemenetére egy középen megcsapolt és középen leföldelt trafótekercs csatlakozik. A földhöz képest a két tekercsvégen 305, 305 V-ot lehet mérni, értelem szerűen a cső bemenetén egymáshoz képest 610 V-ot mérek, a cső kimenetén földhöz képest 397 V-ot. A rajzomon erre a pontra 305 V van megadva. Ezért egy kicsit sokalltam ezt az értéket. Lehet hogy nem egészen jó az EZ81-es ? A cső fűtése az előírt 6,3 V körüli, itt megjegyzem hogy az összes többi cső fűtése is rendben van.
Van esetleg valakinek ötlete, hogy az egyenirányító cső hibája okozhatja e, hogy ilyen magas a fesz? Előfordulhat, hogy az EL84-es végfokok úgymond zárlatosak?
Sajnos a csöves erősítőkhöz nem nagyon értek, eddig nem igazán foglalkoztam ilyesmikkel, de egyre jobban érdekel a dolog, ezért gondoltam, hogy esetleg megjavítanám.
Van arra lehetőség, hogy a jelenlegi 100 V-os vonalkimenet helyett úgy legyen áttekercselve a kimenőtrafó, hogy simán rá lehessen kötni egy 8 Ohm-os hangszórót?
Egyelőre ennyi, remélem nem untattam senkit halálra. Köszi a segítséget
(#) sturbi válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 18, 2009
Idézet:
„Meg - persze - Neked nem kell minduntalan "elhúzni" a gép elől.”


Nem-e ? Mást se csinálok mint elhúzok, pl. meggyőzni a kutyát, hogy nem a macska a vacsora és törekedjen a világbékére (már egész jól beszélek kutyául, ha nem érzem magam kutyául), meg mindjárt el kell húznom a tekeklubba is levezetni a heti feszültséget (tekézéssel...is), nameg egy PP-t is építgetek lassacskán itt a szoba másik asztalán, amitől meg az asszonyka húz el....vagy a nótámat húzza el.
(#) djhans válasza kemil hozzászólására (») Jan 18, 2009
Gondolom a tápfeszt kihúzott EL84-ekkel mérted. Nincs ami terhelje ezért magasabb a fesz. Az ellenállás azért füstöl mert a végfok nagy áramot szeretne felvenni. Nem biztos hogy a cső rossz. Túl nagy nyugalmi áram alakul ki. Még utánanézek.
(#) speccy válasza kemil hozzászólására (») Jan 18, 2009
Szia!
Egyencső hiba nem okozhat ilyen feszültségnövekedést, szerintem az az érték leesik 305V körülire, ha benn vannak az el84-es csövek. Az ellenállás meg valószínűleg azértfüstölt el, mert a 0,5W nagyon kevés oda. 2-2,5W os fémréteg ellenállást szoktak használni a csöves erősítőkben.
(#) Action2K válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 18, 2009
Csatoltam egy rajzot, így jó? Jobb?

PL500.jpg
    
(#) djhans válasza djhans hozzászólására (») Jan 18, 2009
Van a végcsöveknél egy 100 ohmos trimmerpoti azt tekerd max állásba (hogy 100 ohmmal legyen bent a körben). Van ott egy 50u-s elkó a trimmerpotinál, azt cseréld ki újra, hátha zárlatos. A végcsöveknél van egy-egy darab 47nF-os csatoló kondi, ezeket kösd ki (leválasztjuk az előfokról) . Ezzel azt érjük el ha a csövek jók akkor nem lesz nagy az áramfelvétel. Innen már lehet továbbindulni.

Sajnos a rajz csak ebben a formátumban van meg.
Remélem még más is besegít ha ez nem vezet célra.
Aztán a méréseknél figyelj oda, elég nagy feszek vannak jelen!!!
(#) nyikolaj válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 18, 2009
Lehet hogy most valamit félre értettem.
De én most is csak azt olvasom hogy neki ECH21 kell.
(#) djhans válasza speccy hozzászólására (») Jan 18, 2009
Oda simán elég a 0,5W-os mert csak a segédrácsok árama folyik rajta.
(#) sturbi válasza kemil hozzászólására (») Jan 18, 2009
A feszültségek jók, a megnövekedett hálózati fesz miatt magasabbak, de nem kell tőle megijedni. A 470 ohm elfüstölése törvényszerű, ha fél W-osat tettél bele, mert azon 100 mA körüli áram ejt 47 V körüli feszültséget (lehet, hogy kevesebb az áram, mert valószínű, hogy nem A osztályban mennek a végcsövek, ha PP), akkor azon 4,7 W disszipálódik, tehát legalább 5 W-os kell.
Az EZ81 valószínűleg jó. Tegyél be legalább 5 W-os ellenállást és utána mérd meg a feszültségeket újra úgy, hogy minden cső a helyén van. A vágcsövek katódján mérd először a feszültséget (ha katódellenállás állítja elő a rácselőfeszt). Legjobb ha lekötött csatolókondival mérsz először (a végcsövek rácsáról lekötöd, de a rácslevezető ellenállás maradjon). Ha így elfogadható érték lesz, mérd meg rákötött csatolókondival is. Ha ettől megnő az anódáram, akkor átvezet (csere).
Majd előkotrom én is a kapcsolást, mert így fejből nem tudom pontosan mi van.
(#) djhans válasza kemil hozzászólására (») Jan 18, 2009
Valami nem stimmel mert az EAG AE 782/A az 15 és 5 ohmos kimenettel rendelkezik és nem 100v-ossal.
(#) speccy válasza djhans hozzászólására (») Jan 18, 2009
Ja, bocsánat, félreolvastam. Igazad van!
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009
Csatoltam a kapcsolást, nem kell nagy ellenállás fentebb írtam miért.
Következő: »»   372 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem