Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   378 / 2208
(#) Ricsi1992 válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 22, 2009
Millivoltmérő?Nekem is jól jönne egy...nehéz építeni egyet?
Kedden viszem be szakkörre a PL500 PP-t,bemérjük,hány wattot is tud...remélem 310V-ról a 10-15W meglesz.

Ki megy a vasárnapi börzére?Én még nem tudom,kéne pár kondi,meg tranyók,fetek( kapcsolóüzemű tápot építek 230-ról X V-ra/olyan szekundert tekerek,amilyet akarok,amekkora fesz kell,nem vészes,12V-ra 20menet kell kb/)

építettem NE555-el,és BD tranyóval PC-táptrafóval konvertert(vagy hogy is hívják)12V-ból csinál 50-300V-ot,a 40W-os 230-as izzót szépen vitte,akár csöveshez is jó lehet tápnak
(#) MrBrown válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Jan 22, 2009
12V-ról 300V-ra...
Ennek csöves autós végfok "szaga" van...
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 22, 2009
Ez már a csúcs Millivoltmérő.
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Jan 22, 2009
Nem vészes, van csöves, tranyós, FET-es... Ahogy tetszik. Számtalan rajz van közkézen.
Reméljük, "papíron" is jól teljesít a PL500. Meghallgatásra mi is volt a véleményed? ( a Tiédről)
Én valószínű megyek börzére, bár nem tudom, mit veszek.
Jújj, Ricsi, kitiltatlak a csöves fórumról, csak nem kapcsolóüzemű táppal akarod a csöveket megszentségteleníteni? Oké, próbához azért jó lehet, de erősítőhöz tessék hálózati trafót gyártani.
(#) JZoli válasza rockersrac hozzászólására (») Jan 22, 2009
Itt egy ECL86 SE. Valamikor régen AE233 típusú erősítőként jelent meg.
(#) Action2K válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 22, 2009
Nekem 80Hz-en a legnagyobb az erősítő ereje (bár ez még nem a végleges kapcsolás), szerntem ezen a frekin bármilyen deprez műszer jó lehet. A bármilyen alatt most épp az én тл-4м típusúmra gondolok

A kérdésem: Olvasom, hogy mindenki műterheléssel mér. Én igazi hangfal terhelésével. van különbség a mért eredményben e miatt? Mert ugye ohmikus meg induktív...?
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 22, 2009
De, van, íme.
(#) Action2K válasza MrBrown hozzászólására (») Jan 22, 2009
És nem is mutatna rosszul a műszerfalon a 4 darab PL500 és társai!
(#) Imi65 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2009
Van különbség, a rosseb se hallgatja azt a "fülkiller" sípolást, az ellenállás csendben van. Gondolj egy 60W-os végfokra.
(#) Ricsi89 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2009
Azért nem mindegy, hogy hallgatod azt a sípolást, vagy csend van. Nekem csak a kimenő zizegett egy kicsit egy kis túlvezérlésnél. Jól működött, mint hangszóró. Lehet kipróbálom holnap hangszóróval, csak keresek előtte valami füldugót.
(#) rockersrac válasza JZoli hozzászólására (») Jan 22, 2009
nagyobb felbontásban nincs meg esetleg? nem pofátlankodni akarok,csak nem látom hogy mi van rá írva! és mégegyszer elnézést mindenkitől,csak szeretném ha egyszer valamikor normális kimenőket kapna a végfokom!
(#) CHZ válasza MrBrown hozzászólására (») Jan 22, 2009
Nem is tudtam , hogy ilyen drágán mérik ..
Nekem sajnos GANZUNIV 1-es van csak , de az is kitűnően mér AC-t 20KHz felett is .
Bővebben: Link
(#) Action2K válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 22, 2009
Ebben igazatok van! Én inkább itt a mért eredménybeli eltérésre gondoltam, ha van egyáltalán.
(#) kocos válasza JZoli hozzászólására (») Jan 22, 2009
Én ezt építettem meg, persze TV kimenővel, nem az EAG adataival
(#) kocos válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 22, 2009
6X4 csak a tápba való nem? 6AL5-öt szoktam látni csővoltmérőkben. Enyémben is az van. mondjuk 6X4 is van benne CSak kapcsolási rajzom nincs. Orion KTS - minivohm. kicsit "libeg" a mutató, bár sztem egy teljes kondicsere megoldana mindent. a nagyobb gond, hogy meg van görbülve a sasszi lehet hogy egy újat kellene építeni a dobozába felhazsnálva az alapműszert, és az alkatrészeket?
(#) CHZ válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2009
Gondolom ott van a hangsugárzód rezonancia pontja (80Hz) . Műterhelésen egyenletesebb lenne az átvitel , de mivel nem azon hallgatjuk így hitelesebb lehet a Te mérésed , ha a füled bírja ..
És más hangsugárzóval más eredményt kapnál .
(#) kocos válasza CHZ hozzászólására (») Jan 22, 2009
húúúú mennyi ilyen van a suli laborban .. Meg tükörskálás kereszttekercses műszer, meg műterhelések, ellenállás/kapacitás dekádok, mindenféle földi jó
(#) Ricsi1992 válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 22, 2009
És ehez jó pl. olyan műszer amit multkor vettél a börzén?Mert a kapcsoláson 100u?A-es műszer van...másmilyen nem lenne jó?

De tökéletes lenne nekem valami egyszerű tranyós,fetes is,de nem találltam a neten rajzkat...
(#) Action2K válasza CHZ hozzászólására (») Jan 22, 2009
Bírja a nyavaja! A frekvenciaátviteli mérést is 1/5-öd hangerőn végeztem, aztán az is egy hajmeresztő volt. Viszont a 80Hz elviselhető nagyobb hangerőn is (talán), ha nem bontja le a lakást . Amúgy van valamilyen írott, vagy íratlan szabály (frekvencia), amin mérni illik (kell). Vagy ez pont a mindenhol megadott 1kHz, 0db?
Na azt már tényleg nem hallgatnám!

szerk: most, hogy másodszor átolvasom amit írtál:
Idézet:
„más hangsugárzóval más eredményt kapnál”

Tehát, az az eredmény csak arra a hangsugárzóra igaz, ergo meghamisítja a "valós" mérést, ami viszont a műterheléssel mindig ugyan az. Úgymond átlag, és független az aktuális hangsugárzótól.

Ergo 2: építenem kell egy műterhelést (n+1-edik project)
(#) Action2K válasza kocos hozzászólására (») Jan 22, 2009
De járnék megint ilyen suliba! A mai "eszemmel" mennyi jó dolgokat lehetne ott bütykölgetni! Miért nem mentem elektro-tanárnak
(#) CHZ válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2009
Az attól függ , hogy milyen paramétert szeretnénk mérni . Igen , 1KHz sok mérés viszonyítási alapja lehet .
(#) Ricsi1992 válasza kocos hozzászólására (») Jan 22, 2009
mi is GANZUNIV-okkal mérünk,jó kis műszerek.
(#) CHZ válasza Action2K hozzászólására (») Jan 22, 2009
Igen jól értelmezted , de ha belegondolsz más hangsugárzóval más jellegű hangot is kapnál , tehát értékelhető így is a cucc. Ez a mérés nagyon rávilágít a kimenő minőségére , mivel jobb kimenővel már jobban közelít a mérés műterheléses mérésekhez.
Műterhelés mivel nem kompleksz terhelés , így szebb eredményeket kapunk gyengébb minőségű erősítőről is . Azért érdemes csinálni műterhelést is , mert könnyebb értékelni és hasonlítani a mért redményeket
Én 8 Ohm 50W-os ellenállást használok , több darabból összehozva , de szoktam olyan mérést is csinálni , hogy az ellenállással párhuzamosan kötök 100-470nf -os kondit , így kapacitívvé is tenni a terhelést és látható lesz , főként négyszöges méréseknél az erre adott válasz , ami sokmindent elárulhat .
(#) Action2K válasza CHZ hozzászólására (») Jan 22, 2009
Köszönöm az értékes információkat! A képletet bevésem ( U^2/R).
Idézet:
„így szebb eredményeket kapunk gyengébb minőségű erősítőről is”
Aranyos!
Most már mindenképpen építek egy műterhelést.

Ha majd a legnagyobb teljesítmény akarom, a legjobb (torzítás nélküli) minőségen mérni, akkor keressem meg a szkóp segítségével, a "leghangosabb" frekvenciát, és ott addig növeljem a hangerőt amíg torzításmentes a szinuszhullám. Majd ezzel a leolvasott feszültséggel számolok.
Jól gondolom?

Idézet:
„ami sokmindent elárulhat”

Nem kell részletesen még, csak címszavakban... mikre gondolsz?
(#) llaci56 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 23, 2009
Hát ez volt a "címszó"!
(#) kocos válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Jan 23, 2009
Én csak mértem .. Nekem már nincsen laborgyakorlat, csak elméleti tárgyak lennének ( matek, automatika, villanytan ), meg néhány "töltelék" (pl "közgé") , aztán lobogtathatnám a papírt
(#) CHZ válasza Action2K hozzászólására (») Jan 23, 2009
Műterheléssel párhuzamosan kapcsolt kondi , négyszöges méréseknél jól kimutatja a gerjedési hajlamot és a kimenő minőségét ..
10KHz négyszöggel vizsgálva , kondi nélkül jobb esetben nem találunk túllövést a jelen , kicsit lekerekedhet a négyszög felfutó éle , de ha ráakasztod a kondit , akkor erős túllövés , berezgés keletkezhet (rosszabb esetben) . Ez javítható kompenzálással pl: viszacsatolás ellenállásával párhuzamosan bekötött kondival , aminek értékét mérések alatt lehet optimalizálni .
Itt egy viszonylag jó 10KHz-es négyszög , teljes kivezérlésnél mérve kondi nélkül (EL84 DC csatolt PP)..

10KHz.jpg
    
(#) JZoli válasza Action2K hozzászólására (») Jan 23, 2009
A munkahelyemen gyakran "selejteződik ki" 10 ohm körüli porcelánra tekert huzalellenállás, mely csavarhúzóval állítható bilinccsel állítható értékű. Ha érdekel ilyesmi valakit akkor néhány embernek tudok adni ilyet , én ezekket szoktam műterhelésnek használni, ha bírja a lap amire ráteszem szinte izzásig terherlhetőek (50-70W).
(#) Action2K válasza JZoli hozzászólására (») Jan 23, 2009
Köszönöm a felajánlást! Egyenlőre van jó néhány régi TV-kből származó 150, 180... stb értékű ilyen kerámia alapú huzalellenállásom. Azokat összefogom az este szedni, és ha nem tudom úgy összekötözgetni őket (lesz mit számolgatnom, és mérnem), hogy kijöjjön a 8, vagy akár a 4 ohm (esetleg kapcsolhatóan) akkor majd jelentkezem.

CZH: Köszi, értem.
(#) llaci56 hozzászólása Jan 23, 2009
Az előbbihez kapcsolódva, nekem régi munkákból maradtak különböző kanthálok, ellenálláshuzalok orsón. Egyedi ellenállás készítéséhez - ha valakinek ilyenre szüksége van, - szintén szívesen adok!
Következő: »»   378 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem