Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   170 / 3976
(#) Kicsa válasza Frankye hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Azthiszem értem. Köszi szépen a segítséget
(#) ferci válasza samu003 hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Rajzold le pontosan csak azt a részletet, ahogy bekötötted... az UAA-rész nem kell, csak a táp és a bevezetett mérési pont.
(#) ferci válasza samu003 hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Elég lassan dolgozol... próbáld ki így - ebben az esetben a hőfok növekedésre nő a bemenő fesz is.
A felső és az alsó referenciát ehhez állítsd be, ill. a potikkal is tudsz korrigálni - az "ablakot " állítsd kisebbre, pl. 4 és 2 voltra.

homero.JPG
    
(#) miklosch hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Nem találtam jobb helyet, ezért itt szeretném megkérdezni, hogy hogyan kell számolni, hogy egy 12V-os fogyasztó pl 130mA-t eszik, akkor egy 12Vos nimh akkupakkból hány Ah-t eszik egy óra alatt?
Már rég voltak ezek a számolások, és teljesen elfelejtettem, hogy hogyan is vannak.
(#) mex válasza miklosch hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
0.13 Ah
(#) miklosch válasza mex hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
És ezt általánosságban hogyan kell számolni?
(#) mex válasza miklosch hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Az először feltett kérdésedre ott a válasz is. A felvett áramot szorzod az időtartammal. Ixh=Ah
Az áramot amperben,az időt órában kell megadni.
(#) pet hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy EBBEN a kapcsolásban mire való a táp melletti IC.

Igazából arra lennék kiváncsi, hogy ha stabilizált tápról működtetem, ki lehet-e hagyni 1-2 alkatrészt.

(#) Norberto válasza pet hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Idézet:
„a kapcsolásban mire való a táp melletti IC.”


Stabilizátor a neve, nem egészen szoktuk IC-nek nevezni. Bizonyos bemeneti feszültségtartományban és meghatározott terhelési szintig stabilan tartja a kimeneti feszültségét...
(#) bbalazs_ válasza pet hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
A 7812 egy 12V-os stabilizator, ami a bejovo 15V-bol csinalNA 12V stabil feszt, ha nem trukkoztek volna a ket plusz diodaval, ami miatt valszeg kicsivel 13V felett lesz a kimeno (mivel 13V-os stbilizatort nem kapni, de a PIC-ek jobban szeretik a magasabb egetofeszt).
Ha ide tudsz szerezni 13,2V koruli stab tapot, akkor kihagyhatod, a te tapodat az OUT helyere kosd be.
Ha a tapod tud stabil 5V-ot is, akkor a 7805-ot is kihagyhatod, oda szinten az OUT helyere kosd a tapodat. (Azt ugye mondani sem kell, hogy a foldet kozositsd a tapod foldjevel.)

Egyebkent szerintem sem arban sem bonyolultsagban nem eri meg oket kihagyni.

A stabilizator mukodese durvan ugy nez ki, hogy a bejovo feszultsegbol a 'felesleget megeszi', vagyis elfuti az aram fuggvenyeben. Pl. egy 12V-os tapbol akarsz 5V-ot csinalni, es ez egy motort hajt meg, ami mondjuk 500mA-t vesz fel, akkor a stabIC 12-5=7V-ot fog elcsenni es mivel ezt 0.5A terheles mellett teszi, 7V*0.5A=3.5W-ot fog elfuteni (disszipalni).
Leteznek fix kimenofeszultsegu stabilizatorok, pl. 7812, 7809, 7805, stb. es valtoztathato kimenetuek.
(#) bbalazs_ válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Bocsi, korrigalok: a 7805-ot nem hagyhatod ki.
(#) samu003 válasza ferci hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
Köszönöm Szépen kiprobálom
(#) refike hozzászólása Jan 27, 2008 /
 
Sziasztok! Bocsi a buta kérdésért,de segítsetek.
Villanykapcsoló?Teljessen űj falon kívüli bekötés háromeres szigetelt kábellel.Mit szakítunk meg?
A fázist vagy a nullát,ja és a föld?Előre is elnézést a szakiktól,nevetséges,de nem játék.
(#) Frankye válasza refike hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
A fázist szakítjuk meg, minden esetben.
A villanykapcsolóknál viszonylag ritkán van jelen a föld.
(#) refike válasza Frankye hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
köszi!
A nullát egyenes viszem az izzóhoz?
Meg a kacsoló Három bekötési hely bal alul és felül fázis és jobb felülre mit kötök?
(#) Frankye válasza refike hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
A nullát "egyenesen" kapja az izzó, igen.
Arról a kpacsolóról, amiről írtál, viszont jó volna egy kép, mert gyanús, hogy ún. "alternáló" kapcsoló (amikor a helyiség két bejárattal rendelkezik, és mind a kettőtől fel-le kapcsolható a világítás), vagy valamilyen "élvilágítós kapcsoló, esetleg.
(#) refike válasza Frankye hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
az előző üzihez kapcsoltam képet
(#) pet válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
(#) jdani hozzászólása Jan 27, 2008 /
 
az ón hány fokon olvad?
(#) Hroot válasza jdani hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
180 fokon olvad, de ha rákeresel googlébe biztos le van írva valahol
(#) Medve válasza jdani hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
232 C-fokon
(#) Dudus válasza Medve hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
Összetételétől függően 180-tól fölfelé....
(#) Hroot hozzászólása Jan 27, 2008 /
 
nem! az ón olvadáspontja 183 fok lsd. LINK
(#) szasza10 hozzászólása Jan 27, 2008 /
 
ez nem az átmérötől függ?
(#) Babó22 hozzászólása Jan 27, 2008 /
 
Üdv mindenkinek! Lassan majd építenék egy 3x3x3-as LED kockát. Ezt úgy szeretném megoldani, hogy majd zenére villogjon, azaz kivezérlésjelzőt szeretnék belőle készíteni. A led kocka így nézne ki.
A válaszotokat előre is köszönöm.
(#) kaqkk válasza Babó22 hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
A katalógusban keress rá az uaa 170 es ic re szerintem találsz kapcsolási rajzot is ,ha nem akkor írjál segítünk.
Megkereshetsz akár priv be is.
HY
(#) refike válasza Frankye hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
Köszi a segítséget,rájöttem csak egy kicsit gondolkodni kellett.Már működik,és világít is,ja nem füstöl és nem csapkodja le a biztosítékot.Segítséged elengedhetetlen volt a kivitelezésben. Területi képviselőként dolgozom /élelmiszer/,így nem csoda a tudatlanságom.Van egy mondás:A buta ember a saját kárán tanul,az okos a másén.?csak itt egyszer hibázol többet nem kell.Csodálom a tudásotokat,de nem irigylem.Köszi a tanáscot!
(#) Frankye válasza refike hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Nagyon szívesen! Egyébiránt ez a kapcsoló egy ún. "váltókapcsoló", azaz az alsó csatlakozón "érkező" áramot vagy az egyik, vagy a másik fenti csatlakozóra "tereli".
(Megj.: nézd meg figyelmesen a képet: Az áram "útját" kis nyilacskák is jelölik, és - igaz, németül - még az is oda van írva, hogy "Ki", vagyis hogy az megy a lámpa/lámpák felé.)
Köszönjük az elismerő szavakat!
(U. i.: Ezzel, hogy Magad "sakkoztad" ki a megoldást, vélhetően többet tanultál, mintha mi mondtuk volna meg. Ez a tudás viszont mindig meg fog maradni! Bocs, hogy tegnap este műr nem válaszoltam, de "kicsit rendetlenkedett" a netem, vélhetőleg a vihar miatt. )
(#) Medve válasza Dudus hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Idézet:
„az ón hány fokon olvad?”
...Csak a kérdésre válaszoltam, az elemre kérdezett rá, nem egy ötvözetre.

Ha az elektronikánál maradunk, a "forrasztóón" olvadáspontja többnyire az ólom ötvözés mennyiségétől függ. Hogy miként azt ezen az ábrán láthatjuk. Gyakori arány a 40% ón-60% ólom, ez adja a minimális olvadáspontot, a 183 fokot.
(#) Dudus válasza Medve hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Teljesen igazad van, többen is pongyolán fogalmaztunk...

Ón, cin, forrasztóón...stb...ezeket sokan (sajnos néha én is ) egymás szinonímájaként használják.

Üdv.: Zoli
Következő: »»   170 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem