Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   171 / 3976
(#) Gery hozzászólása Jan 28, 2008 /
 
Hellosztok
Hát nemtaláltam ilyen topikot úgyhogy itt kérdezem meg:
Mi ez a két műszer? Az első két-és az utolsó két képen?
A képek minőség sajnos ilyen, de ha kell akkor csinálok.
(#) sprofan hozzászólása Jan 28, 2008 /
 
Hali
hogy tudnám kiszámolni, hogy mekkora ellenállat kellene egy 4W-os hangszóróra, ha azt egy 20W -hejére akarom bekötni?
sajnos az erölködőt nem lehet megbontani.
üdv
(#) sprofan válasza sprofan hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
ja, és a 20W-os az 4ohm-os volt,
ez a 4W-os medig 8ohm
(#) Gery válasza sprofan hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Az erősítőre a megfelelő impedenciájú hangszórókat lehet CSAK rákötni, ha te ezt egy ellenállásal megváltoztatod annak nemlesz jó vége.(az erölködő bánja)
Még soros-párhuzamos kötésekkel kilehetne tán okoskodni, de akor se lenne jó.
Egyszerűen annyit kell tenni hogy nemtekered fel a hangerőt csak addig amíg a hangfal bírja.(azért nézd meg hogy az új hangszórók impedenciája passzol-e az erősítőhöz)

szerk.: Most látom hogy írtál. Akkor az impedencia jó és mivel az eredeti 20W 4ohm az újra 10Watt 8ohm fog jutni. Viszont a megoldás akkor se változik.(netekerd túl a potit)


Ui: a fenti műszereket valaki ismeri hogy melyik mire jó?
(#) sprofan válasza Gery hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
oké,, akkor majd vigyázok hogy ne tekerjem túl a potit.
Köszi
(#) magellan4 hozzászólása Jan 28, 2008 /
 
Üdv
Itthon apummal nézegettük minek mennyi a fogyasztása... Egy kicsit megvariált elosztóval és egy régi műszerrel. A gondom az hogy néztem egy aktív hangfalnak az áramát és a mérőzsinórokat kihúztam. Még 1x visszadugtam hogy biztos legyek mi mennyi. Akkor műszerből nagy szikra és kész. Gondolom azmiatt hogy a méréshatár alacsonyan volt és a hangfal hirtelen sok áramot akart felvenni. A műszer azóta mindenben többet mér árammérésnél legtöbb méréshatárnál kiakad a legkisebb áram hatására is. Voltmérésnél olyan 2x többet mér. Szétszedtem elég "egyszerűnek" tűnt, tehát csak ellenállások egy forgókapcsoló sönt és 4 diódát találtam hirtelen a alapnyákon. Namost azlenne a kérdésem, hogy ezzel lehet-e vmit kezdeni vagy kuka?
(Tudom 220al nemszabad "játszani" erről szó nincs csak picit figyelmetlen voltam)
Választ előre is kösz
(#) Vucktor válasza Vucktor hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Az előfokot becsatlakoztattam egy földeletlen t elosztóba és csökkent a zaj, de még így is elég nagy.
Sokan mondják, hogy a kívülről érkező elektomos zajok ( trafóház ) is okozhatják, sőt sok esetben okozzák ezt a zajt.
Ugye elektromágneses árnyékolásra lenne szükségem.
Van ennek valami egyszerű és jó módja, esetleg az áramrendszerrel lehetne-e valamit csinálni, vagy fóliázni kell vagy mit tegyek?
V
(#) _JANI_ válasza Gery hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
Az első müszer egy szigetelési ellenállásmérő. Vigyázz! Nagyfesszel ( 500-1000V ) mükszik!
A másik meg szerintem egy TELJESÍTMÉNYFIGYELŐ MŰSZER lehet.
( Benne van a nevében: WATT-ŐR! )
(#) _JANI_ válasza magellan4 hozzászólására (») Jan 28, 2008 /
 
A műszer többi funkciója rendesenműködik!? Ja látom... a feszmérésnél is vannak gondok.

Kis árammérésnél van egy kis biztositóbetét, ellenőrizd és cseréld ki, olyan értékőre ami benne volt, vagy amit a műszer leírása ajánl!!! Valószínűleg csak ez ment ki. Ha mégsem akkor lehet a hibás alkatrészeket keresgélni, cserélni. Valószinűleg egy két dióda, és OPA is elhalt...
(#) magellan4 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Hát igen én is biztosíték csere célból szedtem szét a műszer csakhogy nemvolt . Diódákat pedig kicserélem mást nemtudok.
(#) Gery válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Hmmm... LEhet hogy tényleg valami taljesítmény mérő a máspdik, nah azt még megnézem hogyhogy müködhet...
Viszont a másik hogyérted hogy 500-1000V-al megy? Egyáltalán tudom én azt valamire használni vajon?
(#) _JANI_ válasza Gery hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Szerintem egy komplex "kis" ellenállásmérő állomás.
Keresni kell hozzá valami infót a neten....
(#) fongab válasza Gery hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Igen tudod, ha valaminek nézed az átütési szigetelését/ellenállását.
pl.: Trafó primer/szekunder között jó a szigetelés, villanymotor föld felé / fázisok egymás között szigetelt, stb.. stb.
(#) Gery válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Hát akkor az csak jó valamire.
De valami leírás lehet hogy csakkelleni fog hozzá mert lővésem sincs hogykéne beüzemelni, mert semmi elemtartó hely, vagy hálózati kábel.
Valaki aki látott ilyet valami ötlete hirtelen van?
(#) mefi01 hozzászólása Jan 30, 2008 /
 
Van 1 PCI-SCCME8738LX-2 típusú hangkártyám (gyártót nem tudok mondani)

ez a hangkari tökéletesen működött, mielőtt újra nem lett téve az xp
most hogy újra van telepítve így csak az alaplapra integrált megy
azt tudom hogy hol kell kikapcsolni az alaplapit, kikapcsolatm és 1ik sem ment
nemtudjátok hogy hogyan kell csinálni
még sose csináltam ilyet


még azt szeretném kérdezni hogy mi az a rotary encoder , és mire való

a válaszokat előre is köszönöm
(#) Balázs válasza mefi01 hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Hangkártya: Eszközkezelő látja? Drivert feltetted?

Rotary encoder: Forgójeladó. Hasonló mint egy potméter, csak nem ellenállást változtat. Ilyeneket használnak pl. golyós egerekben, és a két gomb közti gördítő is ilyen elven működik. Wikipédia...
(#) mefi01 válasza Balázs hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
már megtaláltam a választ a hangkarira
nagyon fainos
kösz az encoder válaszát
(#) _JANI_ válasza mefi01 hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Fórum: Keresendő kifejezés: [/quote]Rotary encoder[quote]. Ha alaposabban is érdekel...
(#) jdani hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
Helló. Az a kérdésem lenne, hogy ott annál a kondenzátronál meik a + és meik a -?

pic2.jpg
    
(#) mex válasza jdani hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
A fölső a pozitiv(az1N4148)- katódjával is össze van kötve,és értelemszerűen az alsó a-.
(#) Rapidus hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
Egy régi mobiltelefon akarok üzemeltetni akksi nélkül, a kapocsfeszültsége 3.6V.
Arra gondoltam, hogy egy zéner diódát rakok elé, és így számoltam:
U(zéner)=3.6v, U(táp)=12V, I(max)=200mA
Ebből a szükséges zéner teljesítmény nekem 720mW-ra, és az előtét ellenállás 420ohm-ra adódott. Egy 3.6V/1.4W-os zéner tehát "elbírná". Az előtét ellenállás pedig 420ohm-ra adódott. Jól számoltam?
(#) Rapidus hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
A rajz lemaradt. Tehát így gondoltam.
(#) Sanyi87 hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
üdv mindenkinek
már ledurran lassan az agyam a gondom: hcf4016be lábkiosztását szeretném megtudni, mert amugy néztem datasheet-en de 1 katalóguson belül 2 féle kiosztás van...szerintem elrontották.
kösz előre is
(#) Rapidus válasza Sanyi87 hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Ezt nézted? Mert itt tényleg 2x van, (Functional diagram, és PIN connection) de én úgy látom, ugyan az a lábkiosztás min a kettőn.
Bővebben: Link
(#) Sanyi87 válasza Rapidus hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
ohh
köszönöm
amugy azthiszem én is ezt néztem csk máshol...
de látom már..lehet nem kellene egész nap kockulnom kösz, most vettem észre..az out/in lábak "kétirányúak"

(#) almighty77 hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
üdv mindenkinek! nekem az a kérdésem lenne hogy egy 12v 60w halogén izzót milyen teljesitményű hálózati adapterrel lehetne müködtetni? azt tudom hogy 230ról 12 re trafó kell de mennyi mA ?

köszi előre is.
(#) kondyberco hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
hello! nekem egy olyan kérdésem lenne hogy van a kapcsolási rajzokon a föld pont, ez eddig jo meg minden, de ezt amikor épitem a kapcsolást hova kell kötni valojában?? negatív tápra vagymi? nem tom.....! tom hogy gagyi kérdés, de tényleg nem tom! segitségetekért elöre is köszi
(#) Istike88 válasza kondyberco hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Ha ezt a kapcsolást két ceruza elemmel akarod működtetni akkor sorbakötöd őket és annak az elemnek amelyiknek szabadon maradt a minusz (-) vége, oda kötöd a rajzon szereplő földpontokat (ez másnéven a GND), a másik elem szabadon maradt plusz (+) végére pedig +3V-os pontot. Azzal a plusz minusz pontokkal ne törődj ahol a két elemet összekötöd, most nem kell semmire, szimetrikus tápnál lenne fontos de azt most nem magyarázom mert akkor csak összezavarnálak! :yes:

üdv
(#) kondyberco hozzászólása Jan 31, 2008 /
 
aham! ok! köszi sokat segítettél, majd megemlítelek ha megkapom a nobelt bár adig egy pötyet még lehet fejlödnöm kell meg 1x kösz
(#) tbence3 válasza jdani hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Mivel az alatta lévő 100µF-es kondi + lába össze van kötve vele így a felső a + míg az alsó a -
Következő: »»   171 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem