Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1917 / 3977
(#) Kovabe válasza Lagolit hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Szia a store-ben néz körül a KTY környékén, sacc KTY 81-110 kell neked.
(#) Lagolit válasza Kovabe hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Nem rossz, de ez a KTY 81-110 990-1010 Ohm között mozog, ami nekem kevés, ennél nagyobb intervallumú kellene, illetve ez méretében túl nagy, a hely ahová kell, ott kb. egy gyufaszálnyi hely van csak.
(#) BárányD hozzászólása Feb 6, 2013 /
 
Üdvözlet!
A következőn ötleteltem: Megoldható lenne-e hogy : A telefonomat egy bluetooth headsettel párosítom. A headset jack dugójából a jelet egy Pic lábáhzo vezetem, bemenetként állítom be.
A lényeg az lenne, hogyha a headsetnek jelet adok (zenét indítok) akkor ugye a bemeneti láb állapota high, és meg kéne oldani hogy másik lábaival kapcsoljon egy relét, hogy tetszőleges fogyasztót tudjak így irányítani. Kivitelezhető ötlet?
(#) proli007 válasza Lagolit hozzászólására (») Feb 6, 2013 / 1
 
Hello!
Ha a Conrad-nál kicsit lejjebb tekered, ott van az adatlap linkje. De ez számodra nem jó, mert ennek 10kohm az ellenállása 25 fok mellett. Neked pedig mint látható, 1kohm-os kell. (Általában a 25fok melletti ellenállás van megadva értéknek)
Mellesleg A KTY az PTC, Neked pedig NTC-re van szükséged. Látható a táblázatodból, hogy ha nő a hőmérséklet az ellenállás csökken.
Pld. ezt vagy hasonlót ajánlanám. Az adatlapját a Vischay honlapján megtalálod.
üdv! proli007
(#) Lagolit válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Köszi a segítséget, kipróbálom hogy mszuperál.
(#) blackdog válasza BárányD hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Azért elég erősen leegyszerűsítetted a gondolatmeneted.
Mit jelent konkrétan az, hogy jelet adsz a headset-nek? Mekkora a feszültség?
Biztos, hogy az a jel állandóan H szintű (5V vagy 3,3V stb...), ha szól a zene? Nem csak egy impulzus?
Előbb azt kell megvizsgálnod, hogy milyen jelet is szeretnél feldolgozni. Utána jön, hogy kell-e AD konverter vagy erősítés vagy szűrés stb...
Szóval pontosíts.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2013
(#) De-Pi hozzászólása Feb 6, 2013 /
 
Hi!
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy van egy Swing 600-as típusú dupla szárnyú kerti kapunyitó szettem Twister2+-os vezérléssel. A vezérlés műanyag házban van a falra szerelve. Már új korában is nagyon gyengén vette a jelet (kb. 0,5 m-ről) a távirányítóból (6 db van, új elemekkel), úgyhogy vettem hozzá és bele is kötöttem a gyári helyére egy 433 MHz-es antennát (Link: Antenna), melyet kb. 2.5m magasra kihelyeztem. Ezzel sokat javult a vétel, de így is csak 2-3 m-ről veszi a távirányítók jeleit.
Kérdésem az lenne, hogy lehet-e erősíteni a vételt valamilyen erősítővel (mondjuk az antenna kábel bekötési vége után, az alaplapi panel elé), anélkül, hogy bármilyen áramkört, erősítőt, stb. kellene itthon a sufniban forrasztanom, mert abszolút kezdő vagyok az ilyenekben.
Mondjuk egy ilyen nem lenne nekem jó? (link: Erősítő)
Tudok-e valamit kimérni, hogy mi lehet a hiba (egy multiméterem van egyenlőre, 2 fajta forrasztóm, meg egy nagykalapácsom a végső esetre)?

Előre köszönöm a segítségeket.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2013
(#) qcu hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Helló!

Egy kis segítséget kérnék. Van egy írásvetítőből származó trafóm ami az alábbi szerint volt bekötve. A kérdésem az lenne hogy miért? A második ábra szerint használhatom? Akkor is ~24V-om lesz? Labortáphoz használnám fel.

Névtelen.gif
    
(#) H2opok hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Ezen a linken a dobozon lévő kapcsoló, valmilyen 4 állású forgó kapcsoló lehet? És mit lehet vele kapcsolni szerintetek? És ahogy néztem, ezen kivül semmi állitási lehetőség, a dcf egyedül.
(#) ha4nz hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Hali!

Nem a legkezdőbb kérdés, de sehol nem találtam a fórumon hasonló témát. Induktoros megger működése érdekelne. Nem adja le azt a feszt amit kéne neki és rágják a fülemet hogy meg tudom e javítani. Mérni tudok vele, de még szétszedve egyet sem láttam.
(#) kocsgab002 válasza H2opok hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
ahogy látom, hőmérséklet, idő, mindkettő, az alsót nem látom
a többi dcf-el megy
(#) inci88 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
az alsó "silent", gondolom a csendes üzemmód...
(#) nyakas00 hozzászólása Feb 7, 2013 1 /
 
Szevasztok

Valami értelmesebb forrasztóállomást szeretnék venni a mostani helyett amivel precízebben tudnék dolgozni. Jelenleg egy Fahrenheit 28020-as alapom van.
Amiket néztem:
SMA 050, SMA 051, SL10-N (Solomon), FAHRENHEIT 28011.
Vagy egy használt Oki PS-900.
Mit ajánlanátok?
(#) proli007 válasza qcu hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Hello!
A képen, egy "autó" vagy más néven "takarék transzformátor" látható. Itt a primer tekercsnek része a szekunder oldal is. Előnye, kevesebb tekercs, kisebb trafó. Hátránya, nincs galvanikus elválasztás. De inkább kisebb osztásaránynál használatos (230V/120V)
Ha a második ábra módján kötöd be, vagy jó lesz vagy nem. Mert az elsőn a primer tekercs 24V-al kisebb feszültséget kap. Vagy is csak akkor működhet a második módon, ha a trafó eredetileg alul volt gerjesztve és elviseli a plusz kb. 10% túlgerjesztést, nem fűti szét magát. De a kimenő feszültség is kb. ezzel a 10%-al magasabb lesz, mint eredetileg a 24V.
De nyugodtan kipróbálhatod. Ha morog mint a kutya, biztos nem lesz jó. Viszont azt is meg kell nézni, el van-e megfelelően szigetelve a primer oldal a szekundertől. Mert auto trfónál ez nem követelmény, hiszen úgy sincs elválasztás.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2013
(#) qcu válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Köszönöm, kipróbálom.
A primer és a szekunder a csévetest két felén van elválasztva, leszigetelve egymástól.
Teljesítményben mit várhatok?
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2013
(#) proli007 válasza qcu hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Hello!
A 150VA-t, vagy 10%-al kevesebbet. De ez is a trafó méretezésétől függ. Nyilván takarékossági megfontolásból használták a takarék kapcsolást, valamint kérdés, hogy beszámolták-e az eredeti ventilátor hűtését is, mert akkor még kevesebbet.
üdv! proli007
(#) voodoo hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Üdv. Lenne egy végfokom amibe szerepel egy CD4013BE névre hallgató IC. Hogyan tudnám leelenőrizni műküdik-e? Okozhatja-e a hibaforrást ami szerint a végfok nem indul be és nagy az áramfelvétele?
(#) qcu válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Akkor ha nem "morog", bőven jó lesz. A venti hűtötte, de hűtés lesz a labortápban is, teljesítményben meg 60-80W-ra kell.
Mégegyszer köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2013
(#) proli007 válasza voodoo hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Hello!
A CD4013 egy D tároló, amit ki lehet próbálni. De ennek maximum a védelemhez van köze, nem a végfokhoz. Vagy is hogy nem kapcsolja ki az erősítő a DC-t a hangszóróra, azt lehet hogy a CD csinálja, de a végfokáramát biztos nem..
üdv! proli007
(#) voodoo válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Köszi, értem. Mellékesen érdekelne az is mit jelent hogy D tároló? Nem zárlatos amúgy kivettem, átnézegettem, közbe diódákat is mérek benne némely lábak közt. Reménykedtem hogy ez lesz a baja csak.
(#) kadarist válasza voodoo hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Szia!
A flip-flopokról: Bővebben: Link
(#) BárányD válasza blackdog hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Szia!
Előszöris köszönöm válaszod. Igazad van, tényleg pontatlan volt. A headset nem tudna 5 voltot vagy 3,3 az adni, szóval a jel csak impulzus lenne.
(#) Lacko12 hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Sziasztok!
Ennél a 6,3-es jack csatlakozónál a lecsapott oldal jelzi a GND kivezetést?
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) proli007 válasza Lacko12 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Hello! Megméred OHM mérővel, melyik lába érintkezik a csavarhoz és már meg is van. üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2013
(#) callmeklaus hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Üdv! Egy kis segítséget szeretnék kérni! Adott 4 db cfl izzó 20w egy sorkapocs és egy darab 230-as kábel. Én bekötöttem ahogy a mellékelt képen látható és jelenleg is üzemel, de egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy helyes volt -e a bekötésem. Légyszíves nézzetek meg. Köszönöm!

bekotes.JPG
    
(#) Lacko12 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Szia!Köszi szépen jól sejtettem de így le is tudtam ellenőrizni!
Köszi még egyszer!
(#) proli007 válasza callmeklaus hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Hello! Jó ez, minden fogyasztó párhuzamosan van kötve. üdv! proli007
(#) kadarist válasza callmeklaus hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Szia!
Mi az a cfl izzó? Fénycső?
(#) callmeklaus hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Köszönöm a választ! Így már nyugodtabb vagyok. A cfl izző ilyen kompakt fénycső cucc. Energiatakarékos.
(#) kadarist válasza callmeklaus hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Na, tehát akkor kompakt fénycsőről van szó. Köszönöm!
Következő: »»   1917 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem