Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2254 / 3963
(#) gyulank válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Fú nem tudom már nem most láttam, de lényegtelen. Másban is szokott lenni vezeték csavarral rögzítve NYÁK érintkezőhöz, vagy lemezburkolathoz.
(#) Kari55 válasza gyulank hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Nem Ilyenekre gondolsz?
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) gyulank válasza Kari55 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Köszönöm! A karika része igen, a másik végét nem látom. Na igen, ilyenből 70Ft lett volna 6db, nem 750Ft. De azt hiszem egy sima papírlyukasztóval lyukasztotta ki, amit nem tudok hirtelen mekkora lyukat csinál, de lehet ennél nagyobbat. Biztos hülye kérdés, de csavart, és anyát, hogy rászorítsam a kábelsaru-szemet az infrafilmre, külön csavarboltban kell venni hozzá?
(#) proli007 válasza richt3r hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Hello! Hogy mit miért értesz félre, azt csak Te tudhatod. De a JK működését nem így kell felfogni.
- Először is a JK bementek fogják meghatározni a kimentek állapotát, csak éppen az órajel felfutó éle után. Vagy is az állapot változás, mindig az órajel élére történik. (Van lefutó élre működő is.)
- Tulajdonképpen az órajelre a tároló bemásolja a kimenetére a JK állapotát. Ha a J=1 K=0, akkor Q=1 és -Q=0 lesz. Ha J=0 és K=1, akkor Q=0 és -Q=1 lesz. Vagy is J-t Q-ra, K-t -Q-ra másolja be.
- Két bementenek ugye négy állapota lehet. Így kimaradt, ha J=0 és K=0. Ekkor a kimenet nem változik, vagy is előző állapot marad meg. Ha J=1 és K=1, akkor minden órajel élére a kimentek átváltanak. De a Q és -Q mindig a másik invertáltja lesz.
üdv!
(#) Prome válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Köszi. Akkor párhuzamba. S hogy tudom meghatározzni mekkora ellenállás kell? Piros led, 3,7 V viszont nem csak 2 led lenne, hanem sok, attól függően mennyit foayzst.
Akár 10 is.
(#) BEMcorp válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
(#) richt3r válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Köszönöm! Az a probléma, hogy a könyv amiből tanulok, nem említi egyáltalán az órajelet. Ezért én furcsállottam is, hogy amikor neten utánanéztem, ott mindenhol órajel vezérelt J-K-ról volt szó!
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) Prome válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Köszi.
3.7 voltnál 2 Voltos nyitófeszt feltételeve 10 ledre 20 mA átfolyó áramot feltételezve 8.5 Ohmot számolt. Nem egyértelmű nekem h a leden átfolyó áram... Én 20 mA-t adtam meg egy ledre s feltételezem hogy ő felszorozza a beirt 10-el, mivel egyesszámot írt. 365 mW-os ellenállást akar. Ez ugye azt jelenti h negyedwattos kevés de fél wattos már jó?
(#) BEMcorp válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Pontosan.
De lehet jobban járnál 10 külön ellenállással (és akkor elég az 1/4-es, vagy 1/8W-os is). Valószínűleg nem egy eget rengető összeg...
(#) Prome válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Mikrohelikopterre lesz s így minden mikrogramm számít. )
Melyik a könnyebb, egy fél wattos vagy 10 db nyolcad wattos?
(#) BEMcorp válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Őőőm, passsz, de valószínűleg a 0,5W-os könnyebb. Talán...
De mivel az egyik kb 2Ft/db, a másik meg 4Ft/db, így én a helyedben lehet vennék mindkettőből...
(#) Prome válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Na de van itt egy marékkal mindenféle. Inkább az aggaszt ez mennyit fog fogyasztani... A 10 led felvesz ugye 200 mA-t. Az ellenállás kb. mennyit fog?
(#) richt3r válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
itt le tudod szimulálni, én is így néztem meg!
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) BEMcorp válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Mivel sorosan van kötve a LEDekkel, így az átfolyó áramerősség ugyan az (200mA).
Az, hogy mekkora lesz az ellenállások 'fogyasztása', azt már kiszámoltad egyszer (365mW).

Csak egy ötlet: ne 20mA-re tervezz, hanem "csak" 10-15 -re. A fényerőben nem lesz látványos csökkenés, de mind LED-élettartam, mind fogyasztásban jobb lesz.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) Prome hozzászólása Márc 3, 2014 /
 
Én azt hittem az elöbb hogy megértettem végre.
Ezekszerint mégse?
Mert ha értem, akkor fejben ki tudom számolni:
~10 Ohmos ellenállás. 3.7 volt 1.7 voltot esik. Tehát marad 2 Volt. I=U/R. Tehát 2/10 volt Amper azzal 200 mA folyik át. Mondjuk ezt mégse értem ez ugyanannyi ami a leden folyik át. vagy mindkettőn ugyanannyi folyik át? A feszültség állandó. Az áram állandó. Akkor a teljesítmény is állandó? De hogy lehet állandó ha sorba kötöttünk még egy alkatrészt? Hol rontottam el?
(#) BEMcorp válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Én ezt a levezetést kicsit kuszának látom.
De ami biztos nem stimmel: soros kapcsolásnál (márpedig az ellenállás sorosan van kapcsolva a LEDekkel) az áram állandó, nem a feszültség.
A feszültség csak a párhuzamos kapcsolásban állandó.
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Hello! "Hol rontottam el?" Ott, hogy nem rajzolod le magadnak a kapcsolást, akkor talán értenéd is mi merre folyik.. üdv!
(#) Prome válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Akkor a led és az ellenállás együtt feszültségosztóként viselkedik?
(#) Prome válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Na de két sorbakapcsolt alkatrészt minek lerajzolni?
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Mondjuk ezért. "Mondjuk ezt mégse értem ez ugyanannyi ami a leden folyik át. vagy mindkettőn ugyanannyi folyik át?" Mert nem lehet tudni mire gondolsz, és így hivatkozni sem lehet semmire. Csak elbeszéltek egymás mellett. Ezért! De Te tudod, nem kell lerajzolni semmit. üdv!
(#) Prome válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Erre gondolok
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
És ebben valóban egy Led van a kapcsolásban? De a kérdéseid alapján azt szűröm le, hogy nem ismered a soros és párhuzamos kapcsolás jellemzőit. Annak kellene utánanézni.
(#) Prome válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Úgy érted hogy lehet hogy Led helyett izzót raktam be?
Lehet, hogy ez nem is led, hanem rizsszem izzó?
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 / 1
 
Na, most a kettőnk közül, valaki alszik..
(#) usane válasza Prome hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Nem. Úgy értette, hogy egy darab LEDet rajzoltál le, de 10 darabról beszélsz. Tényleg nézd át a soros és párhuzamos kapcsolást, ohm és kirchoff törvényeket.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) Prome válasza usane hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
(#) Szojka hozzászólása Márc 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Sajnos keveset értek a dologhoz, ezért naív lesz a kérdésem. Optokapcsolót kellene kiiktatnom úgy, hogy a meglegyen az átmenő jel. 4 lábú és nem-e elég összeforrasztanom a 3-as és 4-es lábakat? Vagy ez nem működne?
(#) gkari válasza gyulank hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Nézz be ide:Bővebben: Link
(#) Attilawap hozzászólása Márc 3, 2014 /
 
Sziasztok! Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy két áramkört szeretnék összepárosítani, de a negatív táp nem lehet közös. Ezt meg lehet oldani valahogy?
(#) ha6qt hozzászólása Márc 3, 2014 /
 
Sziasztok!

Remélem ez még beletartozik a kezdő kategóriába, most csinálok először ilyen áramkört, nagyon kevés gyakorlatom van a tranzisztoros technikában.

Egy egyszerű kis léptetőmotor vezérlőt csináltam ULN2003-mal, ami működik is, ha a kimenetei és a +12V közé kötöm a motort. A végébe gondoltam teszek 4db NPN tranzisztort, hogy ne az ULN-en át járjon a motor árama. De az IC végén csak 0,6V az impulzáló feszültség a földhöz képest. Ez elég lehet egy tranzisztor nyitásához valahogyan? Vagy elő lehet valahogy "feszíteni" a tranzisztort, hogy ennyire is nyisson? Esetleg ilyen helyre kell használni a FET-eket?

Köszi!
Következő: »»   2254 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem