Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3074 / 3977
(#) RoliNyh válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Ha már a pozitív ágba tettél biztit, illik betenni egyet a negatív ágba is.
Sőt én még az ampermérőre is alkalmaznám, ha az is ténylegesen kerül beépítésre..
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
kb: 32 V -ig szabályozható a 24V trafóból. A föld sajnos nem a trafó közép kivezetése (mert nincs) egy sima 24V trafóm van, hanem a két 1000µF-os kondival oldom meg a pozitív / negatív feszültséget. Ezért számoltam nagyjából 16V-ra kimenetenként.
(#) Peet19 válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Igen, erre én is gondoltam, köszi, de úgy gondoltam ha a pozitív ágból kilövi a biztit akkor a negatívot is megvédi (ha normális a sztereó poti).
(#) RoliNyh válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
A "sima" trafóval ez így nem jó (max 10-20 mA -ig legfeljebb).
Az ábrázolt megoldáshoz szimmetrikus (középkivezetéses) trafó KELL!
(#) Peet19 válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Miért nem jó ez a kondis szétválasztás?
(#) RoliNyh válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
Mivel nincs test, ahol "visszafollyon az áram" a trafóba, így csak a pozitív és negatív ágon mehet.
Ez így csak egy szimpla tápegység (nem dupla), aminek a "test" ágába (negatív szál) tettél feleslegesen egy szabályozót...
(#) kendre256 válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Nyugodtan használhatod így. Sokkal hosszabb idő alatt tölti fel, de működőképes. Nekünk is van ugyanilyen megoldás, ahhoz kb. negyed köbméternyi akku van, napok alatt töltődik fel, ha egyszer lemerült.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
Akkor sajnos a kétutas egyenirányításról le kell mondanod. Ha csak egy tekercs van, akkor megteheted, hogy a tekercs egyik végét földre, a másik végére két dióda egyik végén összekötött anódját katódját kötöd, az egyik katódja lesz a pozitív, a másik anódja lesz a negatív. Kicsit nagyobb pufferkondira lesz szükséged.
(#) antikzsolt hozzászólása Nov 1, 2017 /
 
Sziasztok.

Random videókat néztem és belefutottam egy érdekesbe is.
Bővebben: Link
Arra gondoltam hogy én is megépíteném csak annyival megbolondítva hogy elem helyett napelemet tennék e helyére. Ki szerint működőképes?
(#) RoliNyh válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Üdv!

Igazából nem vágom, neked konkrétan mi a célod ezzel?
Mert szerintem teljesen felesleges a két motorral és az egyenirányítóhíddal plussz veszteséget bevinni a rendszerbe. Ha megfigyeled, amint rátette a fogyasztót, és terhelte az áramkört, a feszültség le is esett nagyjából a Li-Ion feszültségszintjére...
(#) antikzsolt válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Igazad van. Teljesen elkerülte a figyelmemet ez a tény. Bár még csak most ittam meg az első kávémat.
(#) RoliNyh válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Akkor vágjál be mellé még egy wattot is, (bár lehet egy kilowatt is rádférne...)
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Értem, köszi. Egy kicsit átrajzoltam. Erről mi a véleményed? A puffer 2000µF elég áganként 1.6A-re? Gondolom így lassabban is fognak töltődni a kondik mert kimarad egy pozitív félperiódus.

RoliNyh: Köszi, értem.

p2.png
    
(#) RoliNyh válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 1, 2017 / 1
 
Pardon, hogy megint belepofázok, de általában 1A -enként "szoktak" 1000μF -ot tenni ha kétutas egyenirányításról van szó (a hivatalos értéket nem tudom).
Neked az 1.6A -hez, minimum 1600μF kellene, ha kétutas lenne az egyenirányításod.
De mivel itt jól mondod, egy fél periódus kimarad, ezt "áthidalandó" legalább a 2 -szeres kapacitásérték dukálna, azaz 3200μF -ban gondolkodnék minimum áganként.
Főleg, ha valóban folyamatos a 2x 1.6A -es terhelés...

Persze ez nem szabványos érték, szóval 2 x 3300μF, vagy ha 2 x 4700μF az se baj.
Viszont mivel a feszültségesés a kondikon nem lineáris, én inkább az utóbbit választanám...
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2017
(#) Peet19 válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Értem, köszi. Nem folyamatos lesz az 1.6A, ez csak a max. áram amit le lehet venni róla.
(#) sany válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 1, 2017 / 1
 
A rajzon LM337 bekötése hibásán szerepel. A kimenetet (OUT) és a bemenetet (IN) meg kell cserélni.
(#) Peet19 válasza sany hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Igazad van, nem is figyeltem. De nincs a Tinába 337-es így a 317-est tükröztem. A nyák tervezésnél persze figyelembe veszem.
(#) Peet19 hozzászólása Nov 1, 2017 /
 
Még egy kérdésem lenne. Egyenirányítás után a pufferkondik túl gyors töltődése ellen milyen megoldás van? 2000uf-os kondit több mint 10A-el töltene a bekapcsolás után pár ms-ig ami tönkre tenné a diódákat és a trafónak sem tenne jót ha 1.6A vehető le róla.
Előre is köszi.

Nem szeretnék állandó ellenállást a fő ágba mert az folyamatosan fűtene.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2017
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Üdv! Nyiss meg egy dióda adatlapot! A rajzon szereplő BY255 például rövid időre 100 A-t is elvisel. A trafónak szintúgy nem lesz semmi baja
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Tényleg, köszi. Akkor egy probléma megoldva.
(#) amitech hozzászólása Nov 1, 2017 /
 
Sziasztok! Van egy 10.000mAh, 5V, 2A hordozható mobiltöltőm (IKEA Solbana power bank), amiről szeretnék üzemeltetni egy usb-s hangszórót (usb-ről kapja az áramot, a jelet külön jack csatlakozóval). A problémám az, hogy folyton kikapcsol a töltő, mert van egy beépített automatikus kikapcsolás funkció rajta, így ha kb. 100mA alá csökken a fogyasztás, akkor automatikusan kikapcsol. Hogyan tudnék a legegyszerűbben 100mA körüli "műterhelést" építeni hozzá? Egy 1W-os power LED-del, előtét ellenállással már kipróbáltam, nem is kapcsolt ki, csak épp a fényre nem lenne szükségem, inkább olyan megoldás érdekelne, ami diszkréten elfűti a 100mA-t. Előre is köszönöm a tippeket!
(#) attika válasza amitech hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Szerintem kár elfűteni mert csak fölösleges veszteség, magát ezt az autómatikus kikapcsolást kéne kiiktatni valahogy.
(#) amitech válasza attika hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Igen, sajnos tudom, hogy elfűteni veszteség, de megbontani nem szeretném a töltőt és amikor a telefonom töltöm, akkor nem is bánom, hogy kikapcsol a végén.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2017
(#) game4812 válasza amitech hozzászólására (») Nov 1, 2017 / 1
 
50 Ohmos terhelést rákötve 100mA folyik, 0,5W-ot fogyaszt. Elvileg egy 4 forintos 0,6W teljesítményű fémréteg ellenállás is bírná, de minél nagyobb teljesítményű ellenállást használsz, annál kevésbé fog melegedni.
(#) reloop válasza amitech hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Az 5 V 100 mA-es műterhelés az egy 47 Ω-os ellenállás Van azért alap-áramfelvétele az erősítőnek is, mérd meg! Az értéket kivonod a 100 mA-ből és arra számold ki az ellenállás értékét, hogy ne használj feleslegesen a tárolt energiából.
(#) amitech válasza game4812 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Köszönöm a gyors segítséget, már ki is próbáltam 2db 100ohm 0,4W párhuzamosan kötött ellenállással és már egymagukban bekapcsolták a töltőt és ki sem kapcsolt utána, ez tökéletes lesz!
(#) amitech válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) RoliNyh válasza amitech hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Csak aztán nehogy azzal gyere vissza néhány nap/hét után, hogy jó lenne még egy kis üzemidőt kicsikarni a készülékből...
(#) BEMcorp válasza amitech hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Lehet érdemes volna egy egyszerű 555-ös időzítővel rákapcsolgatni az ellenállásokat, hogy ne folyamatosan legyen terhelés, csak tartsa bekapcsolva az akkubankot. Így spórolhatnál elég sok energiát. Persze ehhez egy kis méricskélés kellene, megnézned, hogy milyen időközönként néz rá a kimenetre (pl. az én Tomo akkubankom kb 15másodpercenként kapcsolja be a kimenetét üresjáratban)
(#) Sanyii válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Ha nincs olyan "izé-hogyishívják"-om (öregszem nem emlékszem a nevére) ami grafikusan mutatja a kimenő feszültség karakterisztikáját, attól még meg lehet állapítani valahogy, hogy szinuszos e a feszültség ?
Következő: »»   3074 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem