Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3073 / 3978
(#) pont válasza speedbump hozzászólására (») Okt 29, 2017 /
 
Mint ahogy mások is írták, én is megpróbálkoznék a panellal úgy ahogy van, 250v 10A írnak max-nak, lehet értenek hozzá.... A vezetősáv szélessége és vastagsága ugyan úgy megad egy keresztmetszetet, mint egy "drótnál", leellenőrizheted, a rézréteg általában 35mikron. Szükség esetén szoktak még ráforrasztani akár egy vezetékdarabkát is. A vezetősáv szélességének határt szab, hogy 230v-nál már nagyobb távolság kell a különböző potenciájú részek közt, illene 4-5mm hagyni, és ugye a relé lábainak távolsága adott.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
(#) exabit hozzászólása Okt 30, 2017 /
 
A múltkor már kérdeztem a csatolt fájlban lévő kapcsolásról, most megint van amit nem értek. A 2. oldal jobb alján írja hogy a maximális kimenő feszültsége a kapcsolásnak durván +13/-13V körül van. Azt nem értem hogy miért a 14,4V-ból jön le még az 1,4V? Mert ha mondjuk a 3-as lábon 10V a feszültség akkor a 2-es lábon is annyinak kell lennie. Ettől csak akkor térhet el ha a 6-os lábon a feszültség a határértéken mozog, ami előfordulhat de akkor is a 15V-1,4V kellene hogy legyen a maximális kimenő feszültség nem?

Falstad Sim

vasut.pdf
    
(#) enree hozzászólása Okt 30, 2017 /
 
Led előtét elleállást ugye a poitív lábhoz szokás tenni. Változik valami ha a negatív lábra teszem? Én úgy gondolom semmi, mert az áramot ugyanúgy korlátozni fogja, vagy nem?
(#) ferci válasza enree hozzászólására (») Okt 30, 2017 / 1
 
Teljesen mindegy, csak sorban legyenek.
(#) ferci válasza exabit hozzászólására (») Okt 30, 2017 / 1
 
Azért 14.4 voltból és nem 15-ből, mert a darlingtonok bázisa a 220 ohm-ok miatt meg van fogva kb. +/- 14.4-nél és mivel emitterkövető mindkét oldal, ezért van az 1.4 volt kivonás mindkét kimenetnél.
A pdf-ben olvasd el újra az "ütközetető" ( határoló ) ellenállások, R1 és R2 szerepét.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2017
(#) gyulank hozzászólása Okt 30, 2017 /
 
Az infralámpában hány fokos az izzó, vagy hogy működik? És milyen fűtőszálból lehet 4kC°-os izzószálat csinálni? És hogy csinálják a bojlerbe a fűtőszálak szigetelését? A 3700K-es halogén lámpa spektruma olyan, mint a 3700K-es fekete testé?
(#) exabit válasza ferci hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Nem a Darlington bázisa van korlátozva hanem a műveleti erősítő bemenetére adott feszültség. A 6-os lábon lehet nagyobb a feszültség mint 14,4 V nem?
(#) ferci válasza exabit hozzászólására (») Okt 30, 2017 / 1
 
Persze nem direktben a bázisuk... ezért utaltam a pdf-re..
A 741 kimeneti feszültsége pedig több itt nem lehet ( feszültségkövető a pdf szerint ), mint a maxra feltekert 3-as, azonkívül nem rail-to-rail IC.
Az 1.4 volt pedig a darlington miatt mindenképpen kivonódik.
Rakd össze a kapcsolást, terheld és mérj.
(#) Sanyii hozzászólása Okt 30, 2017 /
 
Hali ! Van, illetve veszek afféle 1000/2000 W-os fűtő ventillátort. viszont nekem 250/500 W-os kellene. Lehet valamiféle ellenállással, vagy máshogy megoldani hogy kisebb teljesítményű legyen ?
Köszi
(#) exabit válasza ferci hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Kösz. Az nem esett le hogy tápfeszig nem tud menni a kimenet.
(#) Petyaa válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Sajnos ahogy kisebb a teljesítménye szinte úgy drágul, de azért lehet kapni.
Bővebben: Link

Illetve kicsivel nagyobb teljesítményű :
Bővebben: Link

Lehet két infra lámpával jobban járnál. Nem írtad le hogy mit szeretnél fűteni vele.
(#) Sanyii hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Hali! Ha egy Hausmaister fűtő ventillátorból (1000/2000 W) szeretnék 250/500 W-osat csinálni, megoldható egy ellenállással ? vagy akkor az ellenállás fog kiégni/fűteni ?
(#) Sanyii válasza Petyaa hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
íróasztal alatt a lábamat szeretném fűteni
Az infralámpa elég bénán nézne ki. Egyébként elég lenne.
(van néhány felesleges fűtőventillátorom, de az túl meleg)
(#) zamatőr válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Elektromos lábmelegítő vagy párna szerintem jobb megoldás . A mobil infrapanel is megoldás lehet csak "drága". Az asztal alatt egy "zörgő" ventillátor és a felfelé mozgó meleg levegő hatása nemigen növelné a komfortérzetet -főleg ha még huzatérzékeny is vagy.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) Sanyii hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Hali! Van egy szünetmentes tápom, az aksija tönkrement. Gázkazán működtetéséhez szeretném használni áramszünet esetére. Mivel a benne lévő aksi 7 Ah-s, gondoltam kicserélem egy autó akkumulátorra. (50Ah) Lehet ? rendesen használná, töltené meg minden, és így a rendelkezésre állási idő 7-szeresére nőne ?
A szünetmentes táp aksija "sealed lead-acid" .. zselés aksi, A kocsi akkumulátor meg "gondozásmentes" akármit is jelent az. Mindkettő 12 V-os.
A gázkazán a keringetőszivattyúval együtt sem fogyaszt többet 100-200 W -nál szerintem, a szünetmentes meg 400 W-ot bír.
(de majd megmérem)
(#) kriszhun hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Sziasztok!

Általános iskolai fizika ismereteim már rég feledésbe merültek, a gimnáziumi fizika ismereteim nem annyira rég, de azok is. Jelenleg nekem az ohm az hasonlít a voltra, az amperről annyit tudok, hogy nem bíróság előtt zajlik. Viszont most 36 éves fejjel szeretnék kicsit belemerülni az elektronikába, hobbi szinten szeretnék forrasztgatni, motorokból, kapcsolókból, ellenállásokból teljesen haszontalan dolgokat összerakni a magam szórakoztatására. Tudom, hogy ez egy szakma, és két hét alatt nem fogok tudni föld-levegő rakétába vezérlő nyákot csinálni. Kérdés: Hol / hogyan kezdjem el az alapokat? Kérlek ajánljatok könyveket, weboldalakat, bármit, ahol a teljesen kezdők is fel tudják venni a fonalat, de tényleg onnan, hogy mi az a volt, ellenállás, stb. Tanfolyamra / suliba ezzel kapcsolatban nem fogok tudni járni, de amit magamtól, otthon meg tudok tanulni, az biztos elég valamire. A tanácsokat előre is nagyon köszönöm! Krisztián
(#) cupika97 válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
Nálam így működik, csak a szünetmentesbe raktam ventillátort a plusz hűtés miatt. Nem hosszútávra van tervezve, hanem csak annyira hogy elmentsd a cuccaid, és kikapcsold a géped. Ameddig lemerül az a kis akku, addig nem melegszik fel, de 50Ah-t míg lemerít, lehetnek gondok.
(#) Kovidivi válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
Szabályozható a fűtő teljesítményt pl. proszívó teljesítmény szabályzóval, vagy szinte bármelyik dimmerrel, ami elbír ekkora terhelést.
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Sziasztok!
Vettem egy "méregdrága" kinai hőlégfuvót! Drága ázsiai kolléganknak sikerült 110 voltosat küldenie!
Szerintetek csináljak hozzá egy tápot? vagy??
(#) Kovidivi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Vagy elolvasod a feletted levő hozzászólást.
(#) Firefighter1 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Igen... csak akkor alapbol ugy kellene terveznem hogy max 50% terhelést adhasson rá! véletlenül se lehessen tultekerni.

Jelen pillanatban 110v 75 W 230v nál akkor ez valahol 0.3 A nál mozog ugye?
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) elektroncso válasza kriszhun hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Szia.
Talán az egyik legjobb könyv erre a célra a Karel Novák - Rádióamatőrök barkácskönyve. Ez teljesen az alapoktól kezd, onnan, hogy hogyan működik a kapcsoló, a drót vagy éppen mi az a soros- párhuzamos kapcsolás.
(#) enree válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Arra azért figyelj, hogyha nem szinuszos a szünetmentes kimenete, akkor kinyírja a keringető szivattyúdat!
(#) antikzsolt válasza Sanyii hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Igen működhet a dolog. De aktív hűtés kell neki mindenképp. Nem biztos hogy 7x lesz az üzemidő. Lehet hogy van egy időzítő benne ami mindenképp lekapcsol adott idő után.
Szinuszos legyen. Mert morogni fog. Vész esetére az is jobb mint a semmi de üzemszerűen nem érdemes NEM szinuszosat használni.
(#) Peet19 hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Sziasztok!
Van egy + - 16V DC kimenetem amit szeretnék egyszerre szabályozni.Erre van valakinek valami ötlete?
Előre is köszi.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
A Texas Analóg és illesztő integrál áramkörök könyvben a 63. oldalon van kapcsolás +/- 15 V 1 % együttfutással rendelkező kapcsolás. Nekem sajnos csak könyvben van meg.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Utána nézek, köszi. Esetleg csak ötletként, meg lehetne-e oldani egy LM317 és egy LM337-el egy sztereó potival?
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Valószínűleg, de az együttfutás pontossága kérdéses. Már a sztereó potik együttfutása is elég problémás, a stab IC -k linearitása sincs dokumentálva. Ki kell próbálni, kiderül.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Értem, köszi, kipróbálom, de ezt rajzoltam közben, és az 5K poti lenne sztereó. Ez így jó lehet?

p1.png
    
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Technikailag jónak tűnik (a szabályozási tartományt nem számoltam, gondolom megtetted), a test ugye a trafó középkivezetése?
Következő: »»   3073 / 3978
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem