Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   531 / 3961
(#) elektro777 hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne hozzátok, hogy ezt a mini erősítőt építem meg, csak az a gondom hogy ugye a rajzon a C5,C6-os kondi, és az R3 ellenállás nincs beépítve.
Proli007 nevű kollega már belinkelte nekem, és elmondta hogy az eredeti rajzon, a C6 helyére egy 100ľF/25V kondi
C5 helyére egy 100nF-os kondi
R3 helyére egy 1ohm ellenállás.
Na most hogyha ezt én így beépítem akkor működni fog az erősítő?
Előre is köszi a válaszotokat!
(#) zacc válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Hi.
Igen menni fog de a legg egyszerübb ha az adatlap szerint csinalod ahol megtalálod a 6-odik oldalon a gyári ajánlot tesztáramkört pcb vel együtt.

tda 2003.pdf
    
(#) Bago hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
Hello.
Valaki el tudná magyarázni a logikai kapuk alapvető felhasználási, bekötési szabályait? (TTL, CMOS)
Pl: következő kapu rákötése az előző kimenetére, öntartó kapcsolás, stb.
Mi a teendő akkor, ha több kapu összekapcsolásánál szükség van az egyik közbülső kapu bemenetének közvetlen, az előző kaputól független bekötésére is? Ez hogyan hat az előző kapu kimenetére?
(#) Bago válasza Bago hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Tehát például megtehetem azt, hogy a képen szereplő U2A kapu 1-es bemenetére magas szintet adok, míg az U1B kapu kimenete alacsonyan van?

kapu.JPG
    
(#) Bago válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Szia. Köszönöm a könyvet.
Valójában engem a logikai IC-k felépítésaéből fakadó bekötési szabályok érdekelnek.
Konkrétan mi van akkor, ha egy ÉS kapu kimenetére rákötök egy másik kapubemenetet, és azt az előző kapu kimenetétől függetlenül is szeretném vezérelni. Gondolom, az előző kimenetére nem adhatok sem magas, sem alacsony szintű jelet, mert a kimenet állapotától függően tönkreteheti a benne lévő tranzisztort. Vagy nem így van? Ha így van, akkor hogyan lehetne mégis megoldani ezt a feladatot, ellenállással?
(#) elektro777 válasza zacc hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Köszi a válaszodat!
Most sikerült megépítenem életem első erősítőjét, ami működik is! ez már a 3. kísérletem.
Csak azt nem tudom, hogy az IC-re hogykell felszerelni a hűtőbordát?mármint kífelé legyen a bordázata, vagy befelé?
(#) omikron válasza Bago hozzászólására (») Jún 18, 2009 / 1
 
Hello! Ha jól értem, akkor azt az esetet mondod, amikor egy kapu kimenete egy másiknak a bemenetére van kötve, és ezt a bemenetet nem csak ezzel a kimenettel szeretnéd vezérelni, hanem egy másik jellel is. Ez az "általános" (ún. totem pole kimenetű) IC-kkel nem tehető meg, tehát egy kimenetre így külső feszültség kerülne, ez pedig az integrált áramkör meghibásodásához vezet.
Vannak azonban olyan kapuáramkörök is (sőt regiszterek, meghajtók stb.), amelyek kimenetei ún. nyitott kollektorosak vagy tri-state állapotúak lehetnek. A utóbbi pl. úgy működik, hogy pl. egy vezérlőjel hatására az IC kimenetei nagy impedanciás állapotba kerülnek, amely azt jelenti képletesen, hogy a kimenetek "el vannak választva" az IC-től, így "idegen" bemeneti jelek vehetik át az irányítást. (Ez pl. számítógépekben történik így, amikor pl. az adatsín vezérléséről lemond a processzor a memória javára: a CPU nagy imp. állapotba helyezi az adat be-kimeneteit)
Ebből pedig az következik, hogy csak ilyen tri-state vagy open-collectoros kivezetéseket lehet kimenetként összekötni.
Ha egy kapubemenetet mondjuk két jellel szeretnél vezérelni, azt pl. VAGY-kapuval teheted meg.
Remélem, hogy érthetően fogalmaztam és még jól emlékszem ezekre a dolgokra...
Üdv.
(#) Bago válasza omikron hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Köszönöm a választ. Tökéletesen érthető.
(#) cargo hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
Hello mindenkinek érdeklödnék hogyan lehetne elektromosan falat száritani
(#) Sir-Nyeteg válasza cargo hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Hősugárzó, hajszárító is megfelel a célnak?
(#) Hujikolp válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Az IC minél jobban érintkezzen a hűtő felülettel. Tehát a bordák kifelé legyenek. Vagy milyen hűtő felületed van?
Ha ilyen, akkor mindegy szerintem.
(#) zoz11 hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
Sziasztok
Ezek a foglalatok SMD kivitelűek lehetnek? Bővebben: Link
Vagy ami a HEstorban van az SMD-s?
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv.
(#) Vacok válasza lapose hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Hmmm... Értem, számomra ez egy nagyon új és furcsa jelenség volt.
(#) lapose válasza Vacok hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Szia!

Ha szervizeltél volna, akkor nem lennél meglepődve.
Rengeteg kisjelű diódával tranzisztorral találkoztam, ami így hibásodik meg! Sokszor csak egy pillanatra szakadnak meg, de ez pont elég arra,hogy magával rántsa az egész áramkört.
(#) Vacok válasza lapose hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Szia!

Szerencsére itt csak a dióda szállt el, az áramkör nem, mert a feszültség nem megugrott, hanem leesett.
Most már számolni fogok az ilyen problémákkal... Főleg a tv-mnél, hetente szorul javítgatásra...
(#) nagy_david1 hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
Hello!
Nagyon nagy problémába ütköztem. A kábeltévé szolgátató most áll át a digitális műsorszolgáltatásra, ezért adták a belső egységet is mit a TV-hez kéne kötni, de itt a gubanc. Csak Scart dugasszal lehet kapcsolni a TV-hez, viszont a TV-nek nincs Scart csatlakozója. Ajánlották az átalakító kábelt (Scart => AV) na de a TV-nek ilyen bemenetei sincsenek, se audio se video, csak a hagyományos bemenet ahova a koax kábel csatlakozik a régi analog jelekkel. TV-t nem akarunk venni mert ez sem egy ősrégi darab és 70 cm átmérőjű, de minden ilyen jellegű csatlakozási lehetőség lemaradt róla. Lenne egy olyan kérédsem hogy lehetésgesé valamilyen átalakítót kapni vagy csinálni mi a scart-ot vagy AV-t visszaalakítja a hagyományos koax kábeles bemenetre? Hogy őszinte legyek nagyon nem reménykedek mivel elég nonszensz hogy digitáis jelet visszalakítani a régi analógra, mikor pont fordítva fejlesztik a dolgokat. Elnézést ha nem mindenhol vannak szakszavak, de e téren nem nagyon vagyok jártas, de azért remélem érthető a problémám. Köszönöm előre is.
(#) gg630504 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
"Video modulátor", "av to rf adapter" és hasonló neveken van.
Videomagnónak része, egész magnót is lehet használni, vagy kiszerelni belőle + tápegység.
(#) nagy_david1 válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Köszönöm és mégegyszer köszönöm, találtam a segítségeddel
(#) Bago válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Idézet:
„elég nonszensz hogy digitáis jelet visszalakítani a régi analógra”


Szerintem ez az egész digitális TV szolgáltatás elég nonszensz jelenleg. Ha SCARTot használsz, akkor is visszaalakítod a digitális jelet analóg jellé, csak kicsit jobb a minősége, mint az RF-nek.
Szerintem akkor lesz értelme a digitális műsorszórásnak, ha a szolgáltatók együttműködve a gyártókkal lehetővé teszik, hogy a TV készülék, éd a DVD felvevő közvetlenül fogadhassa a digitális jelet.
A legújabb TV-k esetében a digi jel eljön a set-top-boxig, ott visszaalakul analóg jellé (SCART), majd a TV-ben újra átalakul digitális jellé, és így dolgozza föl a készülék.
Elég szemétség, hogy a szolgáltatók rákényszerítik az előfizetőket a digitális TV-zésre, holott ennek így csak annyi értelme van, hogy nem tudod egyszerre sok tévén fogni az egy előfizetést.
(#) zolika60 válasza Bago hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Igazad van. A pihenő pákásokban más kapcsán épp ma reggel ítam be miért van ez. Bocsánat az OFF-ért
(#) dtomi86 hozzászólása Jún 19, 2009 /
 
sziasztok!
motorkerékpárom graetz-hídja meghibásodott, találtam itthon egy kbpc1502- típusú hidat: 15A 80V. viszont ezt 50-60Hz-re ajánlja a gyártó. használhatnám sokkal magasabb frekvenciájú váltakozóáram egyenirányítására? a nagy freki oka a 8000rpm-es fordulat, a mágneskosárban 7 db mágnes van, tehát maximum 933Hz-re használnám. használható ilyen körülmények között is?
(#) kopaszs hozzászólása Jún 19, 2009 /
 
Sziasztok elkészült a csodám de van egy kis gond vele
elindítottam szolt is nem volt rossz kb5 percig de még sem jó valami mert nagyon hamar nem meleg hanem forró lett az ic sőt a két tranzisztor is aztán ki is kapcsoltam ez volt tegnap. ma most bedugtam megint és gerjedt és utána ki is égett az ic ez most talán 20 másodperc volt nem gond az ic mer még van belőle 2 darab.Mi lehet a gond?a belinkeltről van szó
(#) dtomi86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
köszi szépen
(#) lapose válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szia!

Ez a kapcsolás működőkepés, már sokan megépítettek.
Valószínű nálad van a gond. Nézd át, hogy nem kötöttél-e el valamit, minden alkatrész a helyén van, és jól van-e beültetve.

Ha tudsz tegyél föl egy-két képet róla, akkor könnyebb segíteni.
(#) jocki17 hozzászólása Jún 19, 2009 /
 
Üdv !
ha pl van egy kapcsolási rajzom és nincs az ellenállás tul. után irva h hány wattos akkor tehetek 2 wattosat?
Vagy ha a kondi tul után nincs odairva semmi akkor az milyen?
Elektrolit?
Üdv
(#) lapose válasza jocki17 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Szia!

Általában, ha nem jelölik az ellenállásnál a teljesítményt, akkor oda elég a 0.25W. Nagyobb lehet, csak kisebb nem.

Az elektrolit kondenzátoroknak a rajzon másfajta a jelölése, vagy pedig feltüntetik a polaritását.
(#) jocki17 válasza lapose hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Kösszi a válaszodat
(#) jocki17 válasza lapose hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
Igazad volt. Megnéztem a rajzot és fel volt tüntetve a polaritása
üdv
(#) kopaszs hozzászólása Jún 19, 2009 /
 
sajnos képet lehet hogy nem tudok most felrakni
de nem lehet az a gond hogy a 6.2k ellenálás helyett 10k raktam meg a 2.2 ohm helyett kettő egy kilósat ősszekőtőttem és ezt raktam mind a két helyre ahova ezt kellet.Vagy esetleg az lenne a gond hogy a valamelyik kondi voltja nem annyi amennyi kellene?
(#) proli007 válasza jocki17 hozzászólására (») Jún 19, 2009 /
 
De ha szabad kérni magyarul írjál! Mert úgy kell kibogarászni, mit szeretnél.
Ha lusta vagy írni, szerintem mi is lusták leszünk válaszolni...
üdv! proli007
Következő: »»   531 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem