Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Energiatakarékos fényforrás
Témaindító: rónai ernő, idő: Nov 5, 2007
Témakörök:
egy energitakarékos fényforrásra a következőt írták:20W azaz 220-240v 185mA. Szerény tudásom szerint ez kb 40W, de akkor mi az 20W.
Folyamatos üzemben 20 W a fogyasztása, viszont 230 VAC*185 mA-t is felvehet "csúcsteljesítményként". Ha fogyasztást kell számolni, akkor a 20 W a mérvadó, ha biztosítékot/terhelést, akkor a 185 mA.
Nem színuszos, és nem a feszültséggel fázisban veszi fel az áramot, ezért nagyobb az áramfelvétele, ha műszerrel méred. Váltakozóáramnál csak tisztán ohmos ellenállás (izzó, fűtőtest, stb) érvényes az hogy a feszültség és az áram szorzata megadja a teljesítményt.
A fogyastásmérőd a 20W-ot fogja mérni.
Na ezen egy kicsit elnyammogtam...
P=20W ez ugyebár hatásos U=230V (ha már ez a szabvány) I=0,185A Hatásos: P=U×I×cosfi mért. egys.: W(ez szorzás és nem replusz ) Meddő: Q=U×I×sinfi mért.egys.: VAr Látszólagos: S=U×I mért.egys.: VA A fentiek alapján cosfi=0.47, ami szvsz elég randa érték... cirka 61° lenne az áram és a feszültségvektorok között?! Ez nekem egy kicsit abszurd így hirtelen. Ja és ha mán itt tartunk, a fogyasztásmérő valóban nem méri, mert a háztartásokba Wattos órát szerelnek (létezik csak meddőt mérő óra is), ettől még kemény büntetések járnak a meddő fogyasztásért (ezért is kell kompenzálnia a nagyobb üzemeknek, vagy pl a MÁV-nak). A meddő áram ugyanúgy terheli a vezetékeket (összességében a valós (wattos) és képzetes (meddő) áramok négyzetes összege). lgyk kolléga válasza elfogadhatóbbnak tűnik, vagyis az áram az a bekapcsoláskori max áramfelvétel. Ha már itt tartunk... a kompaktcső vajon kapacitív, vagy induktív jellegű fogyasztó? Idézet: „a kompaktcső vajon kapacitív, vagy induktív jellegű fogyasztó?” A kompaktfénycsőben graetz híd egyenirányítja a hálózati feszt, és utána pufferelve van. Az e.i. hálózati feszültségből egy félhídba kapcsolt MOSFET pár hajtja meg a fénycsövet... Tehát nem induktív sem kapacitív, de nem is mondható ohmos terhelésnek. Inkább nemlineáris terhelésnek nevezzük.
A bekapcsoláskori áramlökés az nagyobb, mint 0,185A, mert egy kondenzátort kapcsolunk ilyenkor közvetlenül a hálózatra egy graetz-en keresztül. Üzem közben az áram nem színuszos, és ennek a nemszínuszos áramnak az effektív értéke adja a 0,185A-t (ez nem olyan egyszerűen számolható, hogy csúcsérték/gyök(2), hanem integrálással lehet kiszámolni.
A meddőfogyasztást meg nem büntetik, hanem számlázzák. Drága, mert helyben kompenzálható - gy aki nem kompenzál, fizessen érte. A cső kapacitív jellegű, mert az áram 50Hz-es alapharmónikusa valamelyest siet a feszültséghez képest.
Címet átírtam, ez a becsaptak-nemcsaptak picit röhejesre sikerült...ráadásul iszonyat módon rávilágított a "benti" témára.
Na jó a téma.... de most komolyan
Kezembe is vettem egy kompaktcsőből berhelt elektronikát. A dolog úgy néz ki, hogy a graetz híd előtt egy 10ohm-os ellenállat van. Így csipás szemmel elnézve a rajzolatot, a 10µF-os pufferkondit ellenálláson keresztül tölti (RC szűrő). Illetve az egyenirányított oldalon van még egysoros induktivitás is. Javítsatok ki ha tévedek, de itt a váltakozó áramú körben nincs egy olyan tag sem, ami időállandóval rendelkezne (ha minden ideális), így igen... se nem induktív, se nem kapacitív. Persze a dióda sem egy ideális alkatrész, így van némi kapacitása, így a fesz egy kicsit késik (mint én ma reggel), de ez elhanyagolható. megj.: Idézet: „A meddőfogyasztást meg nem büntetik, hanem számlázzák.” Ezt csak ott tudják megtenni ahol van erre alkalmas mérőberendezés... egy háztartás nem ilyen.
Az a 10ohm ellenállás akadályozza meg, hogy ne 200A-el induljon az áramkör, ha épp úgy találod el bekapcsolni, hanem maximum 30-al.
Ahhoz nem muszáj a váltakozóáramú körben lennie energiatároló alkatrésznek, hogy a fogyasztó kapacitív jelleget mutasson. Gondold végig: a kondenzátor töltése a színusz felfutó oldalán kezdődik, és a csúcsánál ér véget. Áram csak ez idő alatt folyik, amit ha lerajzolunk, akkor előrébb tart, mint a feszültség (amikor a töltés megindul, az áram nagyobb, mert nagyobb a feszültségváltozás ugyanannyi idő alatt). Ennek aztán ki lehet számolni a harmónikustartalmát Fourier sorral, és meg lehet kapni az alapharmónikust, ami sietni fog a feszültséghez képest.
...Tehát egy graetz-hídas, pufferelkós táplálás
kapacitív fogyasztó. Jó példa arra, hogy egy energiatároló nélküli fogyasztónak is lehet meddőteljesítmény-felvétele, egy fázishasítós ("triakos") feszültség/teljesítmény szabályozó. A gyújtási szög növelésével egyre inkább késni fog az áram(alapharmonikusa) a feszültséghez képest. Tehát induktiv lesz a fogyasztó, pedig pl. ha egy izzót táplál, abban induktivitás/tekercs nincs.
Honnan lehet tudni hogy egy fénycső milyen elven müxik (compact/hagyományos)? Természetessen szétbontás nélkül..
Ha nem látni a fojtótrafót? Vagy mérni kellene a villogását (100Hz / 3kHz) ? Ez azért fontos kérdés mert pl. íróasztal-megvilágításhoz egy 100Hz-es (klasszikus) fénycső nem ideális, de hogy különböztethetők meg ?
Pl. ha felkapcsolod rögtön begyújt nem villog mint a fojtós. És lehet dimmerről hajtani... állítólag
Hát, legbiztosabb a frekvencia, 100Hz, vagy kHz-es. Egy normál fénycsőnek is lehet elektronikus előtétje. Egy elektronikus v. nagyfesz gyújtóval lehet villogás nélkül indítani.
Amelyikben 50Hz-es az előtétfojtó az sokkal nehezebb.....
(ha megemeled egyből kiderül) De amúgy a villogás mérése is hasznos lenne, mert az újabb elektronikus megoldásokban is annyira aláméretezik a szűrőelkót, hogy azok is villognak. Igy ki lehet választani az elektronikus megoldások közül a kevésbé rosszat. Már megfordult a fejemben az is, hogy eleve DCről kéne járatni (külső egyenirányító+szűrőelkó használatával)
Multiméterem zsinórja 0.1 m-re egy kompakt fénycsőtől. Frekvencimérés eredménye: 28.8 kHz.
A kompakt fcső. elektronikus előtéttel kapacitív fogyasztó. - vagyis meddőt termel
(Találkoztam neves gyártó termékével amiben rendes vasmagos folytó és hagyományos gyújtó volt) Két mérési eredmény: Pnévl 11W, Pvalós 8,8W Plátsz 12,5VA cosf 0,69 cap (forgeos tip.) Pnévl 18W, Pvalós 11,4W Plátsz 17,6VA cosf 0,64 cap (ground tip.) Úgy tűnik a felírt teljesítmény inkább a látszólagoshoz esik közelebb. Ennek tükrében a megtakarítás a vártnál több lehet, fényerőt sajnos nem tudtam mérni. (Ui.: Az erősáramú technikában szokásos szleng az induktív meddőt fogyasztásnak a kapacitívot termelésnek nevezi. Tehát meddőt fogyaszt = induktív, meddőt termel = kapacitiv.)
nálam a szobában egy (v szeg ipari felhasználásra tervezett) fénycső van.felkapcsolásnál nem villog egyáltalán.de olyat odavág az ember szemének felkapcsolásnál hogy az csak na! XD am annyit még a cuccrol hogy egy trafós a cucc és sorba van kötve és ez az én nagy bajom hogy soros kötésben van a két cső(2x 58 watt) és még azt sem lehet megoldani hogy csak egy cső világítson :/ mivel sajnos csak 4 szál vezeték jön ki a trafóból. :s meg van rajta pár ábra és az is mind sorbakötést mutat! :S am meg fényerőre brutális! XD gondolom valamicske sejtésetek van róla h mien az mikor két egyenként másfél méter hosszú fehér(philips TL-D 58w/54-765) fénycső világít
Azon kívül, hogy vedd ki a szórótrafót, és tegyél be két hagyományos fojtót és két gyujtót, vagy két darab egy csőhöz tervezett szórótrafót, nemnagyon van ötletem...
kicsit nézelődtem ez ügyben a lámpán és veszett fejsze nyele a dolog mivel h a foglalat is úgy van megépítve hogy csak sorba lehet kötni! :S ma baromi nagy a fénye! XD
jó ötlet. esetemben szintén (csak a műszerem max. 20k-ig mér, így túlcsordult). Már csak az a kérdés hogy a fény villózása is ennyi-e. Valószínűleg igen, de lehet más indoka is a mért eredménynek..
nekem az lenne a kérdésem, hogy ezek az izzók gyakori kapcsolgatásnál tényleg többet fogyasztanak, mint a hagyományos? mert valami ilyesmi rémlik.
most vettem jópár darabot a lakásba, 10-20W körülieket, aztán jó lenne tudni
hali!Egy neves TESZKÓS cuccot mértem meg,amire 15W volt írva és a fogyasztása 8 W volt.Vagy,ahogy villamosnagykeresek jártak megmértek ugyancsak 1 gagyi compaktcsövet amire 11W volt írva és 60W-ott evett meg.
Szerintem ,ha ezeket EGYEN árammal táplálod a valós fogyasztását tudod egyszerű eszközökkel V A mérő mérni.
A legtöbb ilyen "fénycső" graetz + kondi párossal indít,tehát nem okoz neki gondot az egyenáram .(csak ez most a csövön kívül történik) Ebben a felállásban a ráírt adatok stimmeltek (mondjuk a fényerőt nem tudom mérni,és egy márkásabbat mértem)
Sziasztok! Mi van a készülő fényforrásgyűjtögetős fórummal? Használja már valaki, vagy mindenki még mindig adminisztrátori jóváhagyásra vár?
Udv, sziasztok!
Szetszedtem egy ledes izzot, mert kiment az elektronikaja, es gondoltam, rakotom a ledsort egy adaptorra, de foggalmam sincs hany volton mukodnek a ledek, es persze nem akarom kiegetni oket. A kerdesem az, hogy valaki tudja, hogy csokkento elektronika nelkul, hany voltot kell adni nekuk? 12 voltot probaltam, de azon meg sem nyikkannak.
Egy működőt szétszedtem. 3db 1W-os LED van benne sorba kötve. A tápegysége 12V-ot ad le. 4V LED-ként. Egyébként hibás a lámpa. Valószínűleg az egyik LED-nek más a nyitó feszültsége. A ~230V foglalatban csak pislákolt. Egyenként tökéletesen működnek a LED-ek.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |