Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Sziasztok!
Elkészültem az STK084-esekkel lapra szerelve. Hát azt kell mondjam a hangjára HUH Nagyon szép hangja van.De furdalt a kiváncsiság ,mivel többen is írták ,hogy szinte lehetetlen eredeti SANYO IC-t találni.Ezért vettem egy 2000 Ft-os darabot Annak a hangja utol sem éri ezekét.Gugliba kerestem ,de nem találtam nagyon senkit aki épített volna rá erősítőt. Viszont 2 hiba van a rendszerben.Bekapcsolásnál jel nélkül hallatszik az 50 Hz (Egyenirányásban 2*22000 uF+4*100nF)Hogyan lehetne megszüntetni? Illetve az a másik gondom ,hogy kikapcsolás után a kondiból még kb 20-30 másodpercig megy a végfok.Én pedig nem szeretném gyilkolni a leeső tépfesszel.Nincs erre valami kis kapcsolás ami szakítja a táp és a végpanel közti tápvezetéket ha kikapcsolom?
Idézet: „de nem találtam nagyon senkit aki épített volna rá erősítőt.” Ez azért van mert ezt az ÍC-ét a 70-es évek végén használtuk és még akkor nem voltak fórumok meg digitális korszak sőtt még internet sem volt itt .. Idézet: „hogy kikapcsolás után a kondiból még kb 20-30 másodpercig megy” Ne viccelj már , egy erősítőt nem szabad MAX hangerőnél kikapcsolni , alapvető történet hogy a kikapcsolást megelőzően a hangerő szabályozót letekerem a MIN állásba , ÍGY a te felvetésed totálisan fölösleges . Viszont ha te minden áron ragaszkodol eme badarsághoz akkor egy koppanásgátgóval ezt meglehet szüntetni !
Laci jól mondja, de ha nem akarod tekergetni, akkor 220-as relével megoldhatod, ami a hálózati kapcsoló után van kötve és leválasztja a hangszórókat kikapcsoláskor.
Van erre külön topik, olvasgass bele. Az átgondolt kábelezés a titok nyitja. Vannak olyan esetek (pl. több csatorna egy dobozon belül, ugyanarról a tápról), amikor nem lehet megcsinálni földhurok nélkül, de ha a hurok inkább csak elektromos és nem mechanikus (összesodort érpárok), akkor a legtöbb esetben nincs belőle probléma. Csináltam már néhány 2.1-es rendszert amiben mindhárom végfok egyetlen pufferról ment, mégsem volt brummos. De mondhatnám példaként az olcsó gyári 5.1-es erősítőket, azokban is egyetlen tápforrás van a 6 csatornához.
Miért baj ha szól még egy picit a kikapcsolás után is? Nekem is ilyen a HTA-m, és nekem tetszik így. A csökkenő tápfesztől semmi baja nem lesz, nem lehet a végfoknak. Megszakítani nem a tápvezetéket kell (szokták), hanem a hangszóróra menőt. A DC-t 30-40V felett nem is illik megszakítani ha közben nagy áram is folyik, mert ívet húz (nincs nullátmenet ami a kialakuló ívet megszakítaná, nem véletlenül vannak a relék (a gáztöltés nélküliek) 24-30V DC-ben specifikálva).
Jobb lenne a feteket kihagyni a buliból, ha már ilyen kapcsoló beépítésére van az embernek lehetősége. Szerintem a rézpogácsa hatékonyabban továbbítja a jelet Esetleg a bemeneti buffert bennehagyni a láncban, és utána lenne a bypass, mint az eredeti megoldásnál.
Erősítő kábel méretezésére hol találok valami táblázatot?
Van egy 3*3W-os csőves SE erősítőm, az egyik ága 4m-es kábelen, a másik 10m-es vezetéken kapja a vezérlést. A 10m-es felén lévő hang(fal)sugárzó halkabb, és dinamikátlanabb. Amúgy ilyen kábelt vettem rá, de látom, hogy pénz kidobás volt.... http://www.hestore.hu/prod_10024851.html A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2013
Igen, az pénzkidobás. Amúgy mindkét oldal kábelét egyenlő hosszúra kell venni, maximum a felesleget összetekered. Máshogy nem igazán.
Vastagabb kébeleknél is egyenlő hossz kell?
Ezek után veszek 2.5mm-es kábelt, azzal nem lehet ilyen gondom. nem is értem, hogy a vékony vackok, akkor mire jók. De 0,15mm-est is árulnak. Igaz én azt dobozoláskor LED-ekhez használom.
Mindjárt kapsz a hívőktől, hogy Ohm bácsival akarod elintézni a dolgot.
Soha nem fog a két oldal ugyanúgy szólni, hacsak nem ugyanabból, és ugyanolyan hosszú vezetékkel van bekötve a két hangsugárzó...
Ezt ismerem ("kicsit" szakmabeli vagyok), de hangsugárzó kábel az más tészta...
* A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
Szaiszok,
Adott egy Tevion-DSS650-es 5.1-es hang(fal)sugárzószett ami nem igazán akar működni. Jelenlegi (hibás) állapotban került hozzám ami szerint csak a mély nem működik de ennek ellenére nekem csak a Center hangszóró szólalat meg bárhogy is próbáltam. Első körben a SUB végfokra gyanakodtam, de majdnem minden végfok nem lehet hibás. Mit érdemes első körben átnézni? Segítségeteket előre is köszönöm. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
A tápfeszültségek meglétét az erősítőegységeken.
Szia,
Tápfeszültségeket mértem, infóm nincs mennyinek kellene lennie, de a SUB résznél 21V-ot mértem, a másik részen 13V a mérhető érték. A csatolt képen látható panel van csak ezen vannak az egyenirányítő diódék és biztosítékok meg a pufferkondik is, a kondiknál a feszültségek még rendben vannak. Üdv
A hosszúság az OK, de ha megfelelően nagy keresztmetszetről van szó, akkor is anyira számít? Mert akkor az ohmikus ellenállása is drasztikusan csökken. Igaz méter arányos a vezeték ellenállása.
Igen, tudom.
Én a 2db 0.5mm^2-es 4 és 12m hosszú kábel között meghallom. Igaz az nagyon vékony, mint kiderült. Pedig csak kb 3W-os erősítő megy róla... A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
Háztartási multiméterekkel nem is nagyon tud ilyen pontossággal mérni...
A végfokok datasetjét töltsd le, (valami TDA-k lehetnek)azok alapján el lehet indulni, már ha nincs kapcsolási rajzod. Pl van-e mute, standby funkció az IC-kbe, és azok a feszültségszintek megfelelőek-e?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
Ezt már tegnap megmértem, az egyenáramú ellenállása műszerem szerint 1 ohm.
De számolással ez a 12m hosszú 0.5mm-es kábel 0.857 ohm. A másik rövidebb kábel ~5m, annak az ellenállása 0,358 ohm. Tehát 0.5 ohmot lazán kihallani. Ha a jelenlegi hosszakat nézem: Ha 1.5mm-es vezetéket vennék, akkor a 12m-es szakasz ellenállása 0,286 ohm lenne, az 5m-es 0.119 ohm, tehát a differencia 0,167 ohm. Ez azért soknak tűnik. Ha 2.5mm-es kábelt veszek, akkor ez a 12m-es szakaszra 0,171ohm, és az 5m-es szakaszra 0,071 ohm lesz, azaz 0.1 ohm lesz a differencia. Az vajon mennyire szól bele a 6 ohmos hangszóró működésébe? Ha megpróbálom lehető legrövidebbre venni, akkor a 12m-es szakaszt 10m-el meg tudom oldani: Akkor 2.5mm-es vezeték esetén 0.071 ohm (5m) és 0,142 (10m), azaz 0.071 ohm lesz a differencia. Vajon a 2.5mm-es kábellel nem egyenlő hosszak esetén mennyire lehet hallani a különbséget? Vagy vegyek egyforma hosszú kábelt? De akkor a keret csak az 1.5mm-est engedi meg. Amúgy Ti milyen kábelt használtok?
Valóban TDA IC-k vannak benne illetve a SUB résznél egy TA8216-os IC.
Ahogy hallgattam a hangerő emelésénél a hangfalak alap hangja egy kicsivel hangosabb lett (csak nagyon közel hajolva hallani) de semmi más nem szólalat meg. A nyákon a végfokok előtt van 3 db TL074-es IC valamint egy M5218AL. Letöltögetem az adtlapokat és megméregetem a feszültségeket. Sajnos kpcsolási rajzott eddig még nem találtam. Üdv
Ha van hallható alapzaj a hangsugárzóknál, és a funkciós feszek, is rendben vannak, akkor a hangfrekis jel útját kellene végignézni. Van hf. generátorod és szkópod?
Hát igen, nálam is a távolabbin nincs olyan mély, mint a közelebbin...
Akkor a vastagabb kábellel javulni fog. Akkor nem kérdéses, veszek 2.5mm-est.
Délután átmérem a feszeket és meglátjuk az mutat-e valami hibára utaló jelet. Skópom sajnos nincs, de melóhelyen van és ha kell ott meg tudom nézni elméletileg.
Nyílván nem fogok meghallani mondjuk 10 centi különbséget a két vezeték között, de régebben az egyik oldalon 4 méter rezen lógott az egyik hangsugárzó, és kb 2,5-ön a másik. Drasztikus volt a különbség..
Most 2x2m kb 6 mm2 vezetéken vagyok, egy híddaru betápkábeléből bontottam őket. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
Sziasztok! Nem rég kaptam két végfok panelt, valakinek nem ismerős ez a két panel, esetleg nincsen meg valakinek a kapcsolási rajza ezekhez a panelekhez?. Már úgy kaptam meg őket hogy a 4-darab vég tranzisztorok zárlatba voltak menve (2X BD250C, 2X BD249C). Már keresgéltem a netten ezekről a panelekről valami rajzot de nem találtam, ezen a néven próbáltam ami a panelen is szerepel AMP 70-120 II MKL. Még fel sorolom milyen tranzisztorok szerepelnek a panelen-4 db BC556B, 3 db BC557B, 2 db BC547B, 1db BD140, 3 db BD139, 2 db BD529, 2 db BD530. Ami érdekelne az az hogy hány Wattosak lehetnek ezek a végfokok, és milyen terhelhetőséggel, valamint hogy hány voltról lehet be alimentálni maximum?, de legfőképpen a rajz volna a legjobb ha meg volna!. Mondjuk én +-53V-ról szeretném be alimentálni, már ha lehetséges, de ha meg lesz a rajz akkor ez majd ki derül. Köszönöm a segítséget előre is!.
Nem tudom mennyi az ára az IC-nek, nézd meg, és találd ki érdemes-e cserélni. Szinte biztos, hogy ha kicseréled a táp elkót meg az IC-t akkor működni fog a cucc.
Szia! A nagyobb keresztmetszetű vezeték biztos nem fog ártani, de van még pár szempont amit érdemes figyelembe venni, hogy ne érjen csalódás.
A kevesebb mély és gyengébb dinamika a 0,6 ohm vezeték ellenállás különbségen kívül mitől is alakulhat még ki? A jelforrás két csatornájának az átvitele nem egyforma, a végfoknál ez úgyszint előfordulhat, eltérhetnek egymástól a hangsugárzók és nem utolsó sorban az sem mindegy hogyan helyezkednek el a hangsugárzók a helységben. A vezeték-keresztmetszetre annál kényesebb a rendszer minél kisebb a hangsugárzó impedanciája. Ennek az értékét talán még nem is említetted.
Szia!
Hangfalakat és csatornákat felcseréltem. A 'hiba' egyértelműen a vezetékre ment át. Vagyis az maradt meg mint hibaforrás. 1, felcseréltem a csatornákat, ugyanazon oldal szólt hallkabban 2, felcseréltem a hangfalakat, ahangfal nem vitte magával a hibát, maradt. És csak a vezeték lehet így. 2.5mm-es vezetéket veszek, ahogy néztem az belemegy a hangfalba, de a 4mm-es kérdéses, mivel a 2.5mm-es egy eres kábel szigeteléssel már nem megy bele. Amúgy Jamo S416 az áldozat. Ne falazz! Nincs neked olyan! Mod. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2013
Létezik egy olyan technokrata megoldás is, hogy a hosszabb vezetéket cseréled vastagabbra
|
Bejelentkezés
Hirdetés |