Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   115 / 194
(#) reloop válasza pjg hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Szia! Kellő kitartással meglelheted Emersys kolléga videóját, amin különböző terhelési állapotoknál csontra zárja az 500W-os erősítőjét. Nagyon meggyőző prezentáció.
(#) reloop válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Szia! Az adatlapok többsége tájékoztat, hogy mekkora időintervallumra mekkora kollektoráram tekinthető még biztonságos üzemnek. Egy közismert tranzisztorét mellékelem példának.
A kérdező kolléga figyelmébe is ajánlom.

S_O_A.gif
    
(#) pjg válasza reloop hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Azért a tp idő elég szűk.
(#) reloop válasza pjg hozzászólására (») Feb 24, 2014 /
 
Össze kell vetni a relé adatlap Release Time specifikációval. Van eljárás a kurtítására is, ha jól emlékszem.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2014
(#) reloop válasza pjg hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Rajzoltam egy olyan megoldást ami bizonyára megnyugtató. A pótlólag beiktatott tranzisztor egyszerre nyit az áramkorlátozóval, és sorozatosan ismétlődő korlátozás esetén DC-hibát szimulál bármely védelmi áramkör számára. Az erősítő gondolom ismerős
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014
(#) pjg válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Persze a QUAD. Azon elmélkedtem, hogy a QUAD-ban lévő áramkorlátozó nem elegendő? No meg amikor a szimuláló áramkör miatt old a relé akkor megszűnik a nagy áram. Ekkor megszűnik a szimuláció és a relé visszakapcsol. Ekkor megint nagy lesz az áram és így tovább. A relé vibrátor üzemmódba vált. Igaz ezt is lehet időzíteni. Szegény hangszóró élvezni fogja? Gondolom kW-os erősítőknél van értelme elmélkedni a nagy áramokon, de otthoni bazároknál elégnek tartom ezt a fajta áramhatárolást.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2014
(#) zenebolond hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Sziasztok!

Segítsetek már nekem a Skori féle koppanásgátlónál az Rx kiszámításában. Vagy én nem jól értelmeztem a számítást, vagy tényleg "csúnya" érték jön ki (ellenállás (R) ohm szám és teljesítmény(W).
A tápfeszem +-40V.
A relé tekercs ellenállása: 1075 ohm
A relé feszültsége: 24V.
A relé egyik lába a rajz szerint, földre van kötve.
(#) reloop válasza zenebolond hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Szia! Tudjuk a tekercs áramigényét: 24V/1075 ohm. Keressük azt az ellenállást amelyen ekkora áram esetén 16V esik. (717 ohm, válassz 750-et a sorból).
A disszpációja I2R, azaz valamivel kevesebb 0,4W-nál. Mivel nem szeretjük a forró ellenállást, válassz 2W terhelhetőségűt Bővebben: Link
(#) zenebolond válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Szia reloop!

Nekem is ~750 Ω jött ki, de a terhelhetősége az valami nagyon magasra jött ki. De ahogy most tiszta fejjel átszámoltam, most mát tudom hol tévedtem a terhelhetőség kiszámításánál.
(#) frissadam válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Hi!

Ez a videó engem is érdekelne. Hol találhatom meg?
(#) ladislave válasza frissadam hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
(#) frissadam hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Ez az "emersys féle" védő áramkör rajza közzé lett valahol téve?
(#) reloop válasza frissadam hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Szerintem nem esz meg a kolléga ha írsz neki pár sort.
(#) vision61 hozzászólása Feb 26, 2014 /
 
Sziasztok!

Én a Videoton EA7386S-ben lévő védelmet építettem meg az EA6383S-hez, illetve egy ismerős saját építésű erősítőjéhez. Nem igényel plusz tápot, a végfok tápját használja, illetve a dióda híd előtti váltófeszültséget. A mellékelt rajzon az eredeti pozíciószámozásokat alkalmaztam. HR23 és a HT86 kollektora között egy visszajelző LED van az eredeti alkalmazásban. 0,5 V egyenfeszültség a bemeneten kb. 2-3 másodperc múlva bontja a relét, 1 V-tól azonnal.

ea7386s.jpg
    
(#) Alkotó hozzászólása Márc 4, 2014 / 2
 
Poolice részére (illetve akit még érdekel).
A TDA7294-es Reloop terve szerinti "egytápso" hídváltozat védelmének panelterve (vasaláshoz).
(#) Inhouse válasza vision61 hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Nekem ez elég fura. Van olyan állapot, amikor a HC96 fordított polaritást kap, negatív tápfesz kimenetre kerülésénél.
(#) poolice válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) reloop válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 4, 2014 /
 
Egy P/N átmenetnyi helytelen polaritású feszültséget el szokott viselni az elkó. Pláne, hogy nem tartós üzemállapotban.
(#) noctilux hozzászólása Márc 10, 2014 /
 
Urak,

Megépítettem kitből (baji elektronika ) a mellékelt koppanásgátlót, és nem pont úgy működik, ahogy szeretném Sima tápfeszre azonnal behúz, semmi késleltetés. Kikapcsolni nem hajlandó sem a "kézi" pont földekésére, sem egyenáramra a bemeneten, sem a trafófigyelésre. Hol kezdjek kutatni?
(#) proli007 válasza noctilux hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Hello! Elsőként a kapcsolási rajza után, mert a segítőid nem fogják a panelt visszarajzolni.. üdv!
(#) steelbird válasza noctilux hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Először a D5, D6, R7, R8, R9 T7 körben kellene a hibát keresni.
(#) zenebolond hozzászólása Márc 10, 2014 /
 
Sziasztok!

A Skori féle koppanásgátló jól vizsgázott elsőre. Teljes basszuson 80% hangerőnél simán letiltott.
A mellékletben látható cucc egy saját építésű "asztali" rádiós erősítő. Volt dilemma hová helyezzem. A "kopigátló" felett egy lemezen a 2x 12ledes kivezérlésjelző van elhelyezve, tehát alig volt helyem.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2014
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Ez a működési jellemző nem megfelelő. A védelemnek nem kell leoldani semmilyen "normális" jel esetén. Kimeneti DC-t kell figyelnie, és a ki-be kapcsolási tranzienseket kell kizárnia.
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
TDA 2030-as végfokra van kapcsolva. 2x18V-ot kap.
(#) Inhouse válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Ha túl van vezérelve az erősítő, a jel csúcsa eléri a tápfeszt, vágás, torzítás jön létre. Ezt az egyen részt jelezheti a védelem. De fogja majd a hangszóró is...
(#) Alkotó válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Elmagyaráznád nekem, a túlvezérlést hogyan lehet egyenfeszültségként értelmezni?
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
SZiasztok!

Annyi még, hogy ha teljes basszust nem adom rá akkor nem tilt le.
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Úgy képzeld e a védelem DC-re való reagálását, hogy igyekszik akkor lekapcsolni a hangszórót, mikor olyan feszültség (EGYEN) kerülne rá, ami kárt okoz neki, konkrétan elégne tőle a tekercse (persze ez nem jelenti, hogy váltakozó feszültséggel ne lehetne lezúzni egy hangszórót).
Ez a bizonyos egyenfeszültség az esetek többségében akkor jelenik meg, mikor tönkre megy a végfokozat, és e miatt annak tápfeszültsége kijut(na) a hangszóróra, súlyosan károsítva azt.
A védelemnek ez a része akkor van jól hangolva, ha semmilyen zenei jelre nem reagál. Skori kellően felkészült, rendkívüli tudású szakember, ezért szinte biztosan jól méretezett. A túlvezérlés semmiképpen sem egyenfeszültség. Ilyenkor az történik, hogy az egyébként szinuszforma teteje levágódik, és egy közel négyszöjel alakul ki. Aztán azon megint lehet töprengeni, a négyszögjel az váltaokzó feszültség-e, vagy időben gyorsan ki-be kapcsolt egyenfeszültség, de ennek nem sok értelme van most itt. A DC védelem 1-2 másodpercig jelen lévő egyenszint esetén avatkozik be. Azért itt, mert ezt még a hangszóró elviseli, de már messze alatta van bármilyen zene jelnek.

A fentieket levetítve a Te esetedre, ha felhangosítva leold a védelem, akkor elképzelhető, hogy a végfokozat nem megfelelő, mert egyen-komponenst enged
a kimenetre, ami nem kedvező jelenség.
Mindez csak találgatás a részemről, nem értek hozzá, csak töprengtem egy kicsit a dolgon.
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Köszi a gyors választ. Szerintem én így hagyom, mert legalább a gyerekeim nem tudják "megölni" a rádiómat. ha felhangosítja 80%-ig és feltekeri a basszust teljesen tiltson le, és kész. Úgy sem szokás egy erősítőt "csutra" feltekerni, max 75%, ami egy jól megválasztott bemenő jelnél már súrolja a 10% torzítást, ami már elviselhetetlen, Az emberi fűl már meghallja a 3%-os torzítást is(már aki). Amúgy is ez a végfok k.b. 25W-os ezzel az osztott tápfesszel úgy tudom, ne akarjanak kihozni belőle 100W-t.
(#) lesliewednesday válasza zenebolond hozzászólására (») Márc 11, 2014 / 1
 
Nekem 100w-os Quad405 mellett szolgál Skori védelme. Az első teszteknél nálam is leoldott, pedig semmilyen torzítást még nem érzékeltem (négyszögjel a kimeneten). Azonban a kikapcsolási védelemnek feltétele az is, hogy a +/- tápfeszültség egy adott szint felett (egy zener szabja meg, ha jól emlékszem) legyen. Ezt a zenert kicsit kisebbre cseréltem (+/- 50V tápfeszre 82V-os zener helyett talán valami 75V-ost tettem be) és így jó lett a védelmi szint, maximális hangerőnél sem oldott le. (Mellesleg ennyit talán a tápfesz. nagy kivezérlésnél sem esett, így a leoldás valódi okát biztosra nem tudtam megítélni...) Az egyen potenciál kimenetre jutásának érzékelésére ez természetesen semmilyen hatással nincs.
A te esetedben korrekt lehet, ha leold egy bizonyos szint felett. Inkább előbb, mintsem alkatrész csere.
Következő: »»   115 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem