Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM rádióvevő TDA7000-rel
Lapozás: OK   3 / 15
(#) jocoka hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Szia

De az a gond hogy nagyon közel vannak a sávok egymáshozz és pl beállitom a sláger rádióra egy idő után elmászik és elkezd sisteregni.
Ezt szeretem volna megtudni hogy mi okoza ezt?
(#) mex válasza jocoka hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Nem tudom melyik kapcsolást épitetted meg,de ha nincs benne AFC segédáramkör akkor bizony egy idő után elmászik a freki az alkatrészek hőfokfüggése miatt,főleg a kerámiakondik a ludasak.
(#) Novak válasza frrrrr hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Már miért ne mászhatna el a varikapos hangolásnál?
Sőt, igazából pont a varikapos fog elmászni az elem merülése (vagy bármiféle feszültségváltozás) hatására. Ha a rezgőkörbe trimerkondenzátort raksz, akkor ez vagy nem fog jelentkezni, vagy csak sokkal kisebb mértékben.
De egyébként én is varikap párti vagyok.
Jocoka:
Jól írtad, az elem feszütségváltozásának hatására bizony a varikapra jutó feszültség is megváltozik, aminek hatására megváltozik a rádió frekvenciája is. Ezt úgy tudod kiküszöbölni, hogy pl az egész áramkört stabil 5V-ról üzemelteted (pl.: 7805), vagy pedig a varikap feszültségét egy Zeneres stabilizátorról veszed le. Így ha merül is az elem, az nem fogja befolyásolni a hangolófeszültségedet.
(#) jocoka hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Köszönöm a választ.
Itt van a rajza.
(#) frrrrr hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Fiúk! Ne keverjétek össze a kezdőket. Azt írtam, hogy a varikap miatt nem fog mászni a frekvencia, nem pedig azt, hogy ha lemerül az elem, akkor is szólni fog.
(#) Novak válasza frrrrr hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Nem tudom mit vélsz keverésnek...
Azt írtad neki, hogy "Ne félj, nem mászkál el a frekvencia a varikap miatt." Én pedig megírtam neki, hogy ha valami miatt mászkálni fog a freki, az a varikap miatt van. Főleg, hogy már a kapcsolást is mellékelte, egyértelmű hogy a hangolófesz nincsen stabilizálva => naná hogy el fog mászni.
Azt pedig végképp nem mondtam, hogy azt állítottad hogy merült elemmel is szólni fog.
Szerintem valamit félre értelmezhettél. Na mindegy nem is ez a lényeg, hanem hogy Jocoka problémája egy 10 Ft-os Zener diódával orvosolható, és máris szuper kis rádiója lesz
(#) frrrrr válasza Novak hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Nincs harag, de én ilyen színvonalú vitákban nem szoktam részt venni. Nincs rá időm. Részemről téma lezárva. Pont.
(#) Novak válasza frrrrr hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Örülök.
Jocoka a Zeneres stabilizálás menni fog? Vagy töltsek fel rajzot?
(#) jocoka hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat.
És megköszöném ha feltöltenéd a rajzot.
(#) Novak válasza jocoka hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Csatoltam a rajzot. Annyi a lényege, hogy a trimer ellenállásra (amivel hangolod a vevőt) egy stabilizált feszültséget juttat. Ha 6 V-os feszültségről használod, akkor inkább ZPD4,7-es didódát rakj bele, akkor tovább fog jól működni (ha 5 V köré merülnek az elemek, még akkor sem fog elmászni).

Zener.jpg
    
(#) jocoka hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
Majd kipróbálom.
(#) MolnarG válasza Travolta hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Hali
Annak az áramkörnek a kapcsolási rajzát fel tudod tenni aminek a nyákrajzát feltetted?
(#) Einstein hozzászólása Jan 24, 2009 /
 
Üdv!
56nH tekercset hogyan tudnák készíteni, mert ahonnan én szerzem az alkatrészeket ott soha nincs semmilyen tekercs.(még tda 7000 sem lessz szerintem csak rendelésre)
Előre is köszönöm!
(#) Travolta válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Sajnos ezidáig még nem találtam meg, de valamelyik RT évkönyvben van benne.
Ha megtaláltam, fölrakom.
(#) Travolta válasza Travolta hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Sikerült!Megtaláltam.

FMvevő.zip
    
(#) MolnarG válasza Travolta hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
(#) mex válasza MolnarG hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Az egész cikket,aminek a cime:korszerű rádióáramkörök,megtalálod az 1986-os RT évkönyvben.
(#) MolnarG válasza mex hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Köszi. Pont ez lett volna a következő kérdésem. Bár a 86 pont nincs meg , de ami késik nem múlik.
(#) AMD hozzászólása Feb 28, 2009 /
 
Sziasztok!
Sajnos fordított polaritásal kötöttem a TDA7000-re egy 4,5V-os elemet. Kb.: 1 perc múlva vettem észre, megcseréltem de hiába tekerem a timmert egy adást se tudok befogni. Az áramfelvétele 8,3mA. Tönkrement volna a fordított polaritástól?
Előre is köszönöm!
(#) vtsoftware válasza AMD hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Valószínű.
Szerintem egyik IC sem nagyon szereti a fordított feszültséget...
(#) AMD válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Pedig már meg van hozzá az erősítő és a hangfal is.
(#) Travolta válasza AMD hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Ha előtte helyes polarítással működött, akkor biztos elhalálozott az IC!Esetleg FM zaj-t hallani?
(#) AMD válasza Travolta hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Valami sistergést lehet hallani de hogy FM zaj-e vagy mi azt nem tudom. Hiába tekerem a timmert semmi változás mint ha be se lenne kötve pedig be van.
(#) vtsoftware válasza AMD hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Ha a zaj nem változik bármit csinálsz vele, akkor valami úgy ment tönkre benne hogy "áthallatszik a tápfesz". Szerintem...
De amúgy Travoltanak igaza van, ha előtte ment normál pri.-vel akkor nyekk... sajna
Pedig elég drága cucc.
(#) AMD válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Az elött ment normális polaritással. Rádiót akartam építeni de most már nincs ötletem hogy ki lesz belőle. Telefonkihangosító.
(#) szucsy3 hozzászólása Márc 4, 2009 /
 
Szasztok!

Az lenne a kérésem, hogy a kapcsolási rajzon, a tekercs magyarázatát nem értem!

" L1 = 26 menet 0.22-es huzalból, (4-inches formán!?!?!) ha a C6 = 365pF

1inch = 2,45cm
4inch = 9,8cm

most ez a menetek átmérője, vagy ilyen hosszon tekerjek???

előre is köszi!!!

hogyannn.JPG
    
(#) Novak válasza szucsy3 hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Nem mintha FM vevőről, vagy TDA7000-ről lenne szó, de az átmérő, amir a tekercset készítened kell, az a 4".
Ekkora átmérőre készítsd el a 26 menetet. Minden menetet szorosan egymás mellé.
(#) szucsy3 válasza Novak hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Nem baj! de azért köszi! kicsit nagy lesz ez a tekercs...
(#) Szegedi Sándor hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
Találtam egy Fm vevőt, szerintem ez nem igényel túl sok áramot, és stepup konverterrel még napelemről is menne.
A leírás:
Nagyon egyszerű, FM rádióvevő és mégis elég jó minőségű hangja van. A kapcsolásban van 2 trimmer, az egyikkel a hangerőt lehet beállítani, a másikat úgy kell beállítani, hogy pont jól erősítsen a tranzisztor, elég nehéz, de ha megvan akkor már többször nem kell vele játszani. ( nekem úgy jött ki, hogy a föld felé volt közelebb a trimmer) Bekapcsolod, és elkezded a pozitív oldal felől a negatív felé tekerni a trimmert, és amikor hallasz a hangszóróben egy kisebb "kattanást", akkor annak a környékén lesz majd a jó beállítás. Ezen a helyen szerintem érdemes helitrimmert használni, mert a simával nagyon óvatosan kell bánni. A trimmer kondenzátornak jól megfelel egy régi rádióból kiszedett trimmerkondi is. (kb. 110-130 pF) Tekercsadatok: L1 = 7 menet 6 mm-re, 0.3-as rézből, eléggé szét kell húzni, hogy az egész FM sáv bejöjjön. L2 = 26 menet ferritmagra 0.2-0.3-as rézből (ferritmag kb.: 7-12 mm átmérőjű legyen) Antenna: kb.: 25-30 cm-es vezetékdarab (valami vastagabb fajta), de teleszkópantenna is jó ide. Az antennát az L1 és az 1 nF közös pontjára kell kötni. (ez nincs rajta a rajzon) A Tápfeszültségre nem túl érzékeny: 5-12 V. De a legjobb 9-10 V. (itt a legkönnyebb beállítani)

Lenne egy kérdésem is ezzel kapcsolatban, van benne egy kapcsolószerűség ami a kapcsolás közepén van, az milyen szerepet szolgál és hogy lehetne kihagyni?

fmvevo.gif
    
Következő: »»   3 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem