Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Forrasztás a pákán túl
lenne 1 kérdésem az hogy eddig miért nem tudtam forrasztani hőlégfúvóval pedig az is forró pedig 2 db hőlégfúvóval is próbáltam próbáltam 300 ill 500 fokkal de semmi nem történik aki tud akkor segítsen nekem a választ nagyon várom
Szia!
A hőlégfűvő ugye forró levegőt fúj ki, tehát nem egy pontba fúj, hanem szóródik, tehát alkalmatlan pár mm-es precíz forrasztásokhoz. Szerintem. Ez kb olyan, mintha lángszóróval akarnál pirítóst csinálni
Miért akarsz hőlégfuvoval forrasztani??
Miért nem jo a sima forraszto??
Pedig lehet vele forrasztani. Én pl a sok lábú alkatrészeket hőlégfúvóval szedem ki, csak gyorsan ki kell venni az áramkörből az alkatrészt, mert megsül. Én pl egy Socket 478-as proci foglalatot forrasztottam ki. (még a régi típusú volt, aminek a lábainak ki van fúrva a panel) Sérülés nélkül sikerült kiszedni. Az ónt a levegőben megolvasztja 2-3 cm-ről is. Csak vigyázni kell a ki nem forrasztandó alkatrészekre, mert azok is károsodhatnak. Tehát páka forever.
lehet azért sem volt jó, mert nem megfelelő az forrasztó anyagod.
Nem lehet, hogy nagyon fúvattad?
Ha tudod szabályozni a levegő mennyiségét, akkor próbáld a legkisebb fokozaton, és türelem kell hozzá. Jó szolgálatot tehet, de csak akkor lehet biztonsággal használni, ha rendesen szabályozható a hőfok és a levegő. Idézet: „Szia! A hőlégfűvő ugye forró levegőt fúj ki, tehát nem egy pontba fúj, hanem szóródik, tehát alkalmatlan pár mm-es precíz forrasztásokhoz. Szerintem. Ez kb olyan, mintha lángszóróval akarnál pirítóst csinálni” A reflow kemencék sem egy pontba nyomják a hőt, mégis szépen beforrasztják a felpasztázott SMD paneleket. Szabályozott több fokozatú előmelegítő, ömlesztő és hűtő részegységekkel. Felmelegedik az egész panel, megolvad a paszta és a felületi feszültség szépen a helyére rántja azokat az alkatrészeket is amik esetleg nem pontosan a pad-ekre lettek ültetve.
A hőlégfúvóval történő forrasztáshoz idő kell. Egy spéci SMD hőlégfúvót vettem néhány hónapja. Precizen állítható rajta a hőfok + levegő mennyiség. Tapasztalataim:
1, A kb. 180C olvadáspontú ón nyákon történő beolvasztásához 360C alatt nem is érdemes próbálkozni. Oka valószínűleg az, hogy a hőmérő a hőlégfúvó belsejében van és mire az alkatrészhez elér már 100C ot is hűl a levegő. Az én hőlégfúvóm processzorvezérelt, azaz tartja a hőfokot akkor is ha a légmennyiséget megnövelem. Valószínűleg a tiéd nem. 2, A nyáknak időre van szüksége mire felveszi a levegő hőfokát. Több mint egy percig tart mire egy DIP40-es tokot kitudok forrasztani . A forrasztás oldalról melegítek 410C-on, a másik oldalon meg csavarhúzóval benyúlok alá és finoman mozgatom míg teljesen kijön a furatokból. Próbáld a levegő mennyiséget csökkenteni , szűkítőt használni. Elég szerencsétlen a 300C mert kevés az 500C meg sok. Azt azért tudnod kell hogy a szűkítővel + levegőmennyiség csökkentésével a hőlégfúvód élettartama le fog csökkenni.
Hello, olyan szűkítőt kell használni, amely az eredeti levegőmennyiséget megtartja, úgy, hogy a fölös levegőt oldalra elvezeti...(lehet ilyet lemezből hajlítani)
A hőlégfúvót "nagyüzemben" lehet használni, de szerintem sem alkatrész, sem nyákbarát technológia
szia bbatka a hőlégfúvóm az eggyik 1-es fokozaton 280l-es hőszállítással 300 fokos levegőt fúj a 2-es fokozaton pedig 480l/min-es hőszállítással 500 fokos levegőt fúj(Klauss k-2700)1500w-os. a másik 280l-es hőszálltással 350 fokos levegőt fúj az 1-es fokozaton a 2-es fokozaton szintén 480l/min-es hőszállítás mellet 600 fokos levegőt fúj(dimension dm/hg1600-871)1600 w-os.persze mindkettővel elég körülményes a forrasztás de működik úgyhogy először felmelegítettem 300 ill 350 fokra utána átváltottam 500 ill 600 fokra igaz használok hozzá légszűkítőt is.
Sajnos az én hőlégfúvóm légszállításáról nemtudok semmit mondani. A tájékoztatója semmit nem ír. Nagyon kevés , ennyi biztos.
A javasolt forrasztási hőmérséklet 300C-400C. Minden tokozáshoz a légszállítás függvényében diagramokat mellékeltek.
Szia !
Idézet: „átváltottam 500 ill 600 fokra igaz használok hozzá légszűkítőt is.” Vigyázz mert ilyen hőfokon kuka lesz a vélvezetőből. Nem csak le - fel kell forasztani, utána működni is kell neki 500-600 fokon olyan hősokkot adsz, hogy Maximum 400C-fok mindenhez elég kell hogy legyen. Ideális a 350C-fok Üdv!
Egyszerű pákával mekkora hőfokon kellene cinezgetni ICket?
Üdv. Tobi
Hali!
Szerintem a legkisebb fokozaton próbáld! Mi a cégnél Weller WHA3000-es kiforrasztó állomást használunk. WHA3000 400°C-on és 14-20l-es levegőmennyiséggel melegítve kb. 1-1,5 perc alatt kivehető egy 100-150 lábas proci. Ezeket az adatokat csak viszonyítás képen írtam!
Kb. 350-400°C!
Az ólommentes forrasztóónnak kicsit magasabb hőfok kell.
Szia !
Az én wellerem még nem volt 350 C-foknál melegebb. Fontos persze a pákahegy megválasztása az aktuális forrasztáshoz. Üdv!
Szia !
Ez igy van, csak 0,01% hogy valaki otthon ilyent forraszt. Másrészt olommentest forrasztani kicsit nehezebb hőfoktól függetlenül is. Szóval nem ezzel kell kezdeni. Üdv! Idézet: „Ez igy van, csak 0,01% hogy valaki otthon ilyent forraszt.” Persze nem valószínű, de ahogy telik az idő egyre nagyobb eséllyel találkozhatunk vele munkahelyen kívül is. Itthon én sem ólommentessel forrasztok, mert jobb szeretek olmossal dolgozni!
hali
Damien: jatsz a hofujoval mint -> , ne tartsd egy helyen akkor nem eg el a nyak sem az alkatresz sem, ne feledd atkell vegye a hot az alkatresz is,ugy felul mint alul ! (ha nem 100eves a cucc kikell birja ) ha normalis tempoval es homerseklettel dolgozol akkor fel is tudod hasznalni mindkettot en meg olyat nem hallottam hogy 100fok veszteseg volna smd fulyoknal,naggyal nemsokat dolgoztam. kicsiket atfuttam a temat: Idézet: „Az én wellerem még nem volt 350 C-foknál melegebb.” Idézet: „Egyszerű pákával mekkora hőfokon kellene cinezgetni ICket” ROHS conform: olmozott cinnek 360, olommentes pedig 370 celziuszfok.(+- 2-3%)
Teljesen felesleges normál pákával 300C-fok felett forrasztani, csak a fűtőbetét ég el hamarabb meg a folyasztószer. Ólommentessel 270C forrasztok jelenleg (az olvadási pontja 182C) , de csak azért mert a Wolf kémiai ónozót nem lehet alacsonyabb hőfokon forrasztani., egyébként 240C-on szoktam. Egyébként forrasztás témában jónéhány cikket elolvastam, csak lusta vagyok most keresgélni őket. Szóval nem én találtam ki.
Az ólommentes forraszok olvadáspontja kb.20C-al magasabb . Ez azt jelenti hogy annyival kell nagyobb hőmérsékleten forrasztani. Visszatérve a hőlégfúvós témára. A nyákra felvitt ólommentes paszta 330C-ra beállított hőlégfúvónál mégcsak meg sem olvad. 360C-on már lehet vele dolgozni. A hőlégfúvó adatlapja 300-350C-ot ajánl, ami a légmennyiségtől függ nagyban. Namost akáhogy számolunk a különbség 120-170C. Idézet: „Teljesen felesleges normál pákával 300C-fok felett forrasztani, csak a fűtőbetét ég el hamarabb meg a folyasztószer.” Mit takar a normál páka? Nekem egy alap wellerem van 7-es heggyel, ami 370°C-os. De a 6-os hegy is 310°C-os...kisebb pedig tudomásom szerint nincs. Egyébként a cégnél ahol dolgozom előírás a 380°C!
Én is csodálkozom, hogy te 240 fokon forrasztasz
Lehet, hogy annyit mutat a mérőke az állomáson (vagy a 240-es állásig van tekerve), de hogy a páka csúcsa a maga fizikai valójában nem 240 fokos, azt itt ültő helyembe le merném fogadni
Kövezzetek meg,de nekem egy SL 30-as gyári forrasztópákám van,aminek a digitális kijelzője szerint 260-265 fok között használom és nincs panaszom rá. Na persze nem ólommentes anyaggal.
Normál páka alatt az elektronikai célokra használatos pákát értem.
Pro'SKIT pákával forrasztok jelenleg. LED-es kijelzésű. Valószínűleg a páka hegye már kisebb hőfokú. Igazad van Norberto. Előzőleg Weller Magnat pákával forrasztottam. kb. 20 éves már szegény. 6-os és 7-es hegyeim vannak hozzá. De átpártoltam a Pro'SKIT-re , épp a hőfok állíthatóság miatt. Nemrég találtam egy Weller hegy hőfok táblázatot. Felteszem ide majd. Továbbra is feleslegesnek tartom elektronikai alkatrészeknél a 300C feletti forrasztást.
ami nekem van hőlégfúvó a klauss k-2700 és a dimension dm/hg1600-871. ezeket a hőlégfúvókat 2-3000 ért lehet venni külön-külön az obiba
Megtaláltam a Weller Magnastat-os hegyekről a táblázatot. Feltettem, biztos másokat is érdekel. Van egy olyan hegyem amibe 17 van ütve. Ezzel nemtudok mit kezdeni, nemtudtam a hőértékét beazonosítani.
Itt meg az én hőlégfúvóm. Az ára 25eFt. Szerintem még ez is a barkácskategória lehet.
Valaha amikor a Nokiában dolgoztam ott vagy 120e-be kerültek a hőlégfúvők. Körülbelül 1 évet simán elmentek (szinte folyamatosan működve) javítás nélkül. Ha meghibásodtak, akkor általában a következőkkel volt probléma: motor csapágyai, szénkefék illetve fűtőszál (nagyon ritkán más is meghibásodott benne).
Ha valaki szán rá némi pénzt akkor ez is jó választás lehet:
SOLD.SLD850 D+ Egyik kollégámnak van egy otthon, meg van vele elégedve.
ami nekem van hőlégfúvók azoknak a következő adatok vannak rajta:
-klauss k-2700: 300Cfok és ezt 280l/perc-es hőszállítással az 1-es fokozaton. ezt sajna módosítani nem lehet.A 2-es fokozaton 480l/perc-es hőszállítás mellet 500Cfok-os levegőt fúj, sajna ezt se lehet módosítani.3-as fokozat nincs. a dimension dm/hg1600-871: ez 280l/ perces hőszállítás mellet 350C-fokos levegőt fúj az 1-es fokozaton.a 2.-en 480l/perc-es hőszállítás mellet 600Cfokos levegőt fúj.ahogy írtam ezeket a hőlégfúvókat 2-3000 ft-ért lehet venni az obiba. de a használatiban eggyikbe sem írták hogy forrasztásra alkalmas-e. ezek alkalmasak forrasztásra |
Bejelentkezés
Hirdetés |