Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gondolkodó ház avagy házautomatizálás
Lapozás: OK   27 / 47
(#) Kovidivi hozzászólása Szept 23, 2016 /
 
Nem találtam meg, ki írta, hogy a lámpa kapcsoljon le automatikusan, ha feljön a nap, de erre reagálnék. Szerintem ezt se ő döntse el. Ha tartok egy egész estés konzultációt, ahova kell a fény, és este be van húzva a függöny, nekem revgel 6kor a munka közepén ne kapcsolgasson a lámpa sehova. Hogy nézne ki? Milyen égés lenne mások előtt az "okos" rendszer (túl okos). Vagy ha átépítésre kerül a lámpa, és mondjuk valami melegítő lámpa lesz bedugva, ami napi 24 órában kell, hogy menjen (halnak, növénynek, bárminek), akkor ne legyen még egy hetes időkorlát se, hogy lekapcsoljon. Lekapcsol, aztán nem veszi ézzre az ember, csak 1 nap múlva, amikor már késő. Innentől szinte minden ilyen automata dologgal le lehet számolni...
(#) sirály12 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
Ezt az okos összekapcsolódás dolgot ki lehetne jobban fejteni, persze ameddig lehetséges. Mert nem értem, hogyha hozzáadsz egy új perifériát, ami eddig nem volt akkor ő azt honnan tudja, hogy az hol van és mi szerint kell működnie?
Például kell egy új lámpa, ami a konyha pult fölött lesz, akkor feldugod a buszra, honnan tudja hogy a konyha pult fölötti helyen van és melyik digitális kapcsolóra kell reagálnia, vagy milyen adatok együttállásakor kell működnie?

Az Én rendszerem is olyan, hogy ha egy új klienst feldugok a buszra, akkor automatikusan feljelentkezik, meg a szerver tudja hogy mire való, de nekem kell megadni, hogy hol van és mi szerint kell a dolgát végezni.
(#) Wezuv válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 23, 2016 / 1
 
Csak egy ötlet, hogy a csatalkozáskor minden paramétert átad a masternak, ami a szervezéshez kell. (hely nevét, képernyőn mondjuk a megjelenítési pozíciót stb. mindent ami kell!) Természetesen ezt a modult előtte fel kell konfigolni, de ha valaki vesz egy ilyen rendszert, akkor nem maga szereli és konfigolja, hanem a szerelő. A szerelő meg tudja hogyan kell és felkonfigolja. Lényeg, hogy ne a rendszert kelljen konfigolni, hanem a panelt, valamint ne programozni kelljen, hanem konfigolni. Egy ilyen rendszernek vannak korlátai.

Na most egy ilyen rendszer megírása elég melós, soha nem állnék neki magamnak, de kereskedelmi termékként nagyon sokat segítene, ha telepítéskor gördülékenyen mennének a dolgok.
Magamnak marad a full rugalmasság, korlátok nélkül, kicsit melósabb bővítéssel.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2016
(#) Wezuv válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
Maximálisan egyetértek! A túlzott okoskodás nagyon fárasztó tud lenni. Akkor jó egy rendszer, ha csak akkor működik, amikor kell és csak annyira, ami tényleg hasznos. Minden további csak idegesítő, fárasztó erőlködés lesz, amit a végén a pokolba kívánsz. Legjobb az, ha észre sem veszed működés közben, olyan simulékony. Sokan azt gondolják, hogy a csilli villi tolakodó parádézás ami eladhatóvá, vagy nagyszerűvé tesz valamit. Lehet, hogy eladhatóbb, de utána nem kívánnám fogadni a telefonhívásokat, kérések garmadáját, hogy ezt Cs+ kapcsold ki mert megőrülök!
(#) wbt válasza Wezuv hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
A nagyon csicsás, mindent tudó cuccokra mondtuk, hogy "addig jó, ameddig a szomszédnak megmutatod". Elvárás, hogy minden "okoskodó" funkció kikapcsolható legyen A paramétermező nagy része meg a saját (aki tervezte) kényelmünket szolgálta, hogy esetlegesen a kedves megrendelő, ha bizonytalan, akkor mindkét funkció/üzemmód egyszerű paraméterállítással elérhető legyen, ne kelljen a forráshoz nyúlni meg upgrade-elni. (persze ez elsőre melósabb) Nekem tetszenek ezek a kezdeti "okosház" próbálkozások, félelmetes munka van mögötte (ma épp olvastam egy szellőztető brossúrát és mivel kicsit belelátok a tervezésébe, csak ámultam, milyen bonyolult, mikre nem kell gondolni, minek kell egy kis vacakba 100 paraméter) és amikor már minden részegység is intelligens, akkor ezeket összefogja egy nagy-nagy okos-program. Minden elismerésem, ha valaki összedob egy ilyen rendszert egyedül (már ha jól is működik)!
(#) Wezuv válasza wbt hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
Egy olyan program, ami pont azt csinálja, amire szükségünk van, sokkal nehezebb feladat, mint bármelyik "okoskodó" program elkészítése. De kicsit mellébeszélünk, ezért elnézést kérek és befejezem.
(#) Robin2 válasza Wezuv hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
Ez volt mondva: " rendszert nem kell programozni vagy paraméterezni".
De ez szerintem lehetetlen, és fel is soroltátok, hogy miért.
(#) Norberto válasza Wezuv hozzászólására (») Szept 23, 2016 /
 
Én azt mondom, hogy mindez alapján, amiket itt leírtatok, a rendszer önmaga kiforrja magát idővel.

Hiszen, ha egy ilyen komplex rendszert valaki kreatív emberke megalkot, akkor nyilván saját érdeke, hogy minél gördülékenyebben működjön. Márpedig ez csakis akkor kivitelezhető, ha a felépített rendszer már működik, tehát van min minőségi és mennyiségi tapasztalatokat szerezni. Onnantól meg maguktól jönnek a plusz igények, kényelmi lehetőségek, átszervezések és funkciótörlések. Egy kis idő, akár 1-2 év aktív használat mellett szerintem ezek a dolgok kibuknak. Jó, nyilván célszerű közben néha foglalkozni a témával, esetleges hibáit illetve gyengeségeit keresni, de nagy részük az aktív korszakba lépéssel kiderül, valamint a logokat elemezgetni, hogy statisztikák születhessenek, mondjuk pár év múlva elvive a témát kicsit az energia felhasználási hatékonyság (spórolás bármiféle kisebb nagyobb lehetőségeinek) irányába. Ilyesmi gondolatokkal is szoktatok foglalkozni, mint utóbb írtam? Vagy leginkább csak a kényelem és a távvezérlés a cél?
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2016
(#) wbt válasza Norberto hozzászólására (») Szept 23, 2016 / 1
 
Igen, a tapasztalatszerzés a használat közben, visszajelzések, logok nagyon fontosak...csak megy az idő és sajnos (?) merőben újabb igények lépnek fel vagy jogszabályok vagy a megrendelő miatt. Ha nem szakmabelieknek szánja az ember a termékét, igen egyszerűen kezelhetőnek, logikusnak kell lennie (és nagyon hibatűrőnek, főprogram:30%, hülyeség kivédése:70%) és amikor már majdnem készen vagyunk, akkor "ilyet bele lehet tenni?" kérdéssel bombáznak; hiába magyarázod, hogy amit a TV-ben látott az egy futurisztikus demo film (japánok nagyon szeretik ezeket), majd térjünk vissza rá 15 év múlva. A versenyfutást az idővel/igényekkel talán úgy lehet megnyerni, hogy iszonyat összeszokott csapatot kell összehozni a feladatra, nagyon jó munkamegosztással. Ha ma azt halljuk, okosház project, a szakmabeliek szeme előtt már pereg is a sok érzékelő, buszrendszer, kommunikációs protokolok, HMI, és ezek csak a perifériális dolgok, az "okossága" még sehol, nem beszélve arról a számomra csoda dologból, amikor egy eszköz meghibásodik vagy új kerül a rendszerbe: annak lekezelése úgy, hogy a felhasználó észre se vegye, na ott kezdődik a programozás tudás. Na, abbafelyezem én is.
(#) Ven válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 24, 2016 /
 
Szia!
Az mit jelent, hogy önszervező a szoftver?
(#) Ven válasza wbt hozzászólására (») Szept 24, 2016 /
 
Szerintem, az, hogy egy eddig ismeretlen eszközt tegyél be a rendszerbe, nem kellene nehéznek lenni a megvalósításának. A rendszert, amit tervezek elvileg képes lesz rá. Nyilván lesznek olyan érzékelők-beavatkozók, amelyek különleges feladatot látnak el, de ezek működését egy leíró file-ban adom meg a központi egységnek, ami egy málna PC lesz.
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 24, 2016 /
 
Én írtam azt a bizonyos hozzászólást. Azt boncolgattam benne, hogy akkor biztonságosabb a rendszer, ha a végrehajtó célhardver némileg kritikusabban fogadja az utasításokat.
(#) wbt válasza Ven hozzászólására (») Szept 24, 2016 /
 
Hogy könnyű vagy nehéz egy új eszköz/funkció beépítése, az attól függ, milyen szinten. Amikor PLC-t terveztem, akkor ki kellett alakítani olyan HW/SW rendszert, hogy később tetszőleges új periféria beépíthető legyen (a végén voltak is speciális perifériák, hogy a macska rúgja meg az ötleteiket). Könnyen voltam, mert a kezemben volt a legalsó szintig minden, de ez nem volt "okos" rendszer, mondhatni, betanított munkás, nem okos munkás. Sokszor okosháznak vagy intelligens háznak nevezzük a bedrótozott, távvezérelhető, távlekérdezhető rendszereket. Pl. mi van, ha egy érzékelő meghibásodik? Azt a főrendszernek kell érzékelnie és le kell tudni kezelnie (azok az algoritmusok kukába, amihez kapcsolódott), tehát ott van szerintem a kutya elhantolva, hogy eddig nem tapasztalt eseménynél hogyan dönt a cucc. Egy új eszköz megjelenése akkor nálad is igen szép leírótáblát igényel (ha nem PLC-t csinálsz, hanem valami okosabb dolgot), inkább viselkedéstáblának képzelném. Sajnos minden variációra nem lehet felkészíteni egy vezérlőt behuzalozva, összefüggéseket, megoldási irányokat kell tudnia. Központi vezérlő hiba: Leáll valami miatt, akkor az összes beavatkozó perifériának illik olyan állapotot felvennie, hogy ne okozzon bajt. Ennek meghatározása nem is annyira alap dolog, mert pl. nem biztos, hogy jó ötlet mindent kinyitni vagy bezárni. (az életvédelem meg a legfontosabb) Ilyen döntés meghozásához pedig a perifériáknak is rendelkezniük kell olyan üzemmóddal, amikor megpróbálja a legjobb döntést hozni. Amit túrtam pár napja, ott is olyan a rendszer, hogy ha leáll a fővezérlő program, akkor a kis rendszerek (egyszerű feladatokról van szó) az eddigi paraméterek alapján tovább működnek, próbálnak kielégítően működni a saját érzékelőik alapján. Tehát ahogy írtam, számomra (aki max. annyira okos, mint az okostégla...hogy mik vannak) az csodálni való, mikor az összefogó/periféria SW-t valaki olyan szinten megírja, hogy észrevétlenül működik tovább mindenféle csere-beréknél. (egy 15 emeletes irodaház nem állhat meg, ha egy hőérzékelő cseréje kell másik típusra). Volt munkatársam (25 éve)behuzalozta az egész házat 64-eres kábellel és a vezérlője a hűtő mögött a falban foglalt helyet. A SW soha nem lett kész, mert mindig adódott valami olyan dolog, amit meg kellett változtatni vagy jött jobb ötlet. Vagy egyszerűen össze lehetett bolondítani, mert nem volt egyértelmű a folyamat (jó példa erre, hogy tűz esetén nem kellene rányitni a levegőt a tűzre, de az embereket meg ki kellene engedni minél hamarabb a legbiztonságosabb úton) Nagyon szép témakör ez...
(#) Ven válasza wbt hozzászólására (») Szept 25, 2016 /
 
Igen értelek, ilyeneken én is gondolkoztam már. Nekem az a szerencsém, hogy én nem ipari célra tervezem az eszközt, hanem otthoni használatra. Ez azért sokat egyszerűsít az elképzelésen.
(#) Wezuv válasza Ven hozzászólására (») Szept 25, 2016 /
 
Ipari célra málnát? Na ne! Sajnos egyre több olyan céggel talákozok, akik komolytalan megoldásokkal próbálnak milliós megrendeléseket elnyerni, aztán mikor nem akar működni, elkezdenek gányolni. Jobb esetben sikerül valami úgy ahogy működőt összetákolniuk, de sok esetben félkész vackot hagynak maguk után. Sajnos volt már néhány ilyen tapasztalatom, mert a végén mindig rajtam csattan a dolog, pedig nem én kötöttem a szerződést...
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2016
(#) Wezuv válasza wbt hozzászólására (») Szept 25, 2016 / 1
 
Csak azokat a perifériákat lehet felcsatlakoztatni, amelyek fogadására előzőleg fel van készítve a master. Ebben az a nehéz, hogy előre kell kitalálni, mi mindenre lehet szükség. Bármi változik az eredeti tervhez képest, a mastert is módosítani kell. Szóval ez az egész önszervezős, inteligens dolgog szemfényvesztés, mert igazából nem is rugalmas és nem is önszervező, egyszerűen csak okosan van programozva néhány előre tudható eshetőségre. Zárt rendszerben megoldható, de ez csupán csak segítség a telepítést végző szakembernek, sőt, bizonyos eseteben szakembert sem igényel, de akkor megkötések is vannak. Valamit valamiért.
Ha valaki magának épít ilyet, akkor semmi értelme, mert csak korlátokkal jár. Azt az időt, amit egy ilyen rendszer kifejlesztésére szánnánk, ráfordíthatjuk sokkal hasznosabb megoldások megépítésére.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2016
(#) fecus válasza fecus hozzászólására (») Okt 1, 2016 /
 
Válaszolok magamnak a konkrét kérdéseimre:
Domoticz-hoz valaki már illesztett Google alapú hangfelismerést, így -elméletileg- a hangvezérlés megoldható.
Nem találtam olyan érzékelőt ami biztonsággal felismeri éjjel-nappal azt, hogy a szobában egy ember tartózkodik. A legközelebb ez áll hozzá:
Omron D6T MEMS Thermal Sensor
(#) sirály12 válasza fecus hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Ezen én is gondolkodom már egy ideje.
Szerintem a hőmérséklet alapú szenzorok magukban nem igazán jók, hogy biztonsággal el lehessen dönteni, hogy van e ott valaki vagy sem, mert mi van ha padlófűtés/falfűtés van, akkor vak lesz, vagy egyéb hőforrás van az adott helyiségben, és rá is kell látni a területre neki, ami nem mindig megoldható.
Erre az igazi vagy a kép alapú felismerés lenne, de ennél is gond, hogy az esetleges takarások bezavarhatnak, vagy valamilyen rádiós radar elven működő modul lenne. De talán nagy távolságú rfid is megoldaná a problémát, de akkor mindig az emberkénél kell lennie a saját rfid kulcsának, ami macerás.
Vagy még inkább ezek ötvözete.

Te ki is próbáltad ezt a szenzort? Milyen tapasztalataid vannak vele?
(#) ronin75 válasza fecus hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Jelenlét érzékelőre keress rá. A statikus infravöröst is érzékeli, nem csak amikor mozogsz.
(#) fecus válasza ronin75 hozzászólására (») Okt 2, 2016 /
 
Azt linkeltem. Statikus, több (talán 4x4) zónás.
Feltételezem, hogy megfelelő szoftverrel ki lehet szűrni pl. a radiátort ami mindig azonos zónák hőmérsékletét emeli, stb. Persze ha a csóka lefekszik a radiátor elé hosszában akkor vége.
(#) Wezuv válasza fecus hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Mire jó az, hogy érzékeled, ha valaki van a helyiségben? Riasztásnak elég a sima passzív infra érzékelő...
(#) sirály12 válasza Wezuv hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Bár nem fecus vagyok, de nagyon sok minden miatt jó lehet ha tudod, hogy van-e valaki a helyiségben. Világitás vezérlésnek kell, hogy csak ott legyen fény, ahol vannak is. Audio központnak is jól jöhet, csak ott szól a zene, ahol vannak. Szellőzésnek is jól jöhet az infó, mert ahol vannak, azt jobban kell szellőztetni, mint ahol nincs senki. És még lehetne sorolni pár ilyen dolgot. Legalábbis nálam ezek a dolgok jöttek elő eddig terv szinten.
(#) fecus válasza Wezuv hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Hangsúlyozom szerintem, ez az okosház egyetlen igazán különleges felhasználása.
Egy üres házban 25 érzékelő és 25 beavatkozó szerv között megírni egy PLC programját, hogy mikor mit tegyen, az tiszta vezérléstechnika. De ugyanezt megtenni ha élő emberek futkorásznak a házban és parancsokat osztogatnak. Szerintem az az igazi feladat.
Nyilván ez az egyik ok ami miatt ide is be fog szivárogni a mesterséges intelligencia, csak ma még az autó fontosabb.
(#) Wezuv válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Hát talán hasznos, de mennyi esélye van annak, hogy abszolút nem mozgok 3 percig mondjuk? Legfeljebb, ha alszom, akkor meg nem kell villany. Egyébként se szeretem, ha helyettem dönt valaki, hogy mikor égjen, mikor aludjon el, mikor szóljon stb. Pont erről beszélgettünk, hogy ez nem életszerű, csak giccses érdekesség, ami ugyan eladhatóbbá teszi néhány ember számára, de ki lesz kapcsolva hamar...
Szellőztetést az oxigén szinttel vezérelném, vagy megfelelő hőcserélős szellőztető rendszerrel folyamatosan.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2016
(#) Wezuv válasza fecus hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Csak egy példát indokolj meg, ami hasznos lehet. Mármint a jelenlét érzékelővel kapcsolatosan.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2016
(#) nedudgi válasza Wezuv hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Például olvasol, keresztrejtvényt fejtesz.
(#) sirály12 válasza Wezuv hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Ebben sajnos nincs teljesen igazad. Nálunk a cégnél, ahol dolgozom, "intelligens" világitás van. Mozgás és jelenlét érzékelők vannak mindenhol és ezek kapcsolgatják a világitást. Sajnos sokszor van, hogy kialszik a fény, mert pér percig nem mozdulok meg az irodában. Amikor a számitógép előtt ülsz és olvasol valamit, akkor van hogy nem mozogsz annyit, hogy az érzékelő érzékelje azt. Ja és nem giccsből használja a cég, hanem mert sok energiát sprol vele, mert a rendszer nem felejti el lekapcsolni a villenyt. Ezek a rendszerek mind azért vannak, hogy energiát is sproljanak. Nem mindegy, hogy a szellőzésnek teljes gázon kell mennie, vagy csak 20%-on. Van külömbség. Minél nagyobb a rendszer annál több.
(#) fecus válasza Wezuv hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Idézet:
„Csak egy példát indokolj meg, ami hasznos lehet.”

1, Nálunk az egyik ajtózárat szoktuk ráfordítani az egyszerű besurranás ellen. Sokszor nyitva marad.
Ha a "ház" tudja, hogy van otthon valaki és senki sincs az előszobában akkor egy idő után ráfordítja a zárat. Ha senki sincs itthon és nyitva van akkor értesíti a család valamelyik tagját hogy nyitva hagytuk a házat őrizetlenül, de nem fordítja rá, mert kizárná aki csak az udvaron van éppen.

2, A ház leveszi a fűtést munkanapokon mondjuk 8 után és visszaadja 16-kor. Mennyivel intelligensebb ha érzékeli, hogy még van valaki otthon akkor rákérdez mielőtt leveszi?

Stb.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2016
(#) Wezuv válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Ezt elfogadom, de megfelelő érzékenységre és integrálásra beállított hagyományos érzékelők is képesek lennének észrevenni, hogy mozog a kezed, ujjad. Ha teljesen mozdulatlan vagy, akkor alszol...
(#) Sebi válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Nem újdonság, de erre is használható lenne a kettős infra fénysorompó. Tudja az irányt, tehát megkülönböztethető a belépés és a kilépés. Egy számlálót a "be" felfelé, a "ki" lefelé léptet, a nulla állásnál sötét van.
Következő: »»   27 / 47
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem