Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hall elem működése (Hall effektus)
Témaindító: dB_Thunder, idő: Jan 21, 2006
Hogyis műxszik ez a jószág?(olvastam róla csak rég volt...)
Milyen jelet ad ki? Lehetne ezt használni egy forgó mágnes pozíciójának meghatározására? És persze hogyan?
Léteznek félvezető anyagok, amelyek ellenállása mágneses erőtérben megváltozik. Ha egy téglalap alakú vékony vezetőlemezt , amelynek hosszirányában áram folyik, mágneses térbe helyezzük úgy, hogy az erőtér iránya a lemezre merőleges, akkor a Lorentz-erő miatt az elektronok eredeti mozgásirányukból eltérülnek. A vezetőlemez egyik oldalán elektrontöbblet, másik oldalán elektronhiány alakul ki. A töltéskülönbség eredménye a Hall-feszültség.
Uh=(Rh*I*B)/s ahol Uh a Hall-feszültség, Rh a Hall-tényező, [m3/C] I az áramerősség, B a mágneses indukció, s a vezető vastagsága A Hall-generátort pl. mágneses erőterek mérésére és érintkezés nélküli jeladóként használják.
Lehet. Pl. a PC ventillátor kefenélküli kommutációját 1 bipoláris hall-elem végzi. 3féle hall kapható: unipoláris-aminek mind1, hogy É-i v.D-i pólusssal közelítesz=kapcsol,
bipoláris: (ilyen van a PC-ventiben)É-ira be, D-ire kikapcsol, lineáris kimenetű híd (ilyen van az iránytűben)
Köszönöm a tájékoztatást!
A bipolárisból nem lehetne analóg(szögelfordulással arányos) jelet kifacsarni?? Ugyanis ilyet hamarabb tudnék bontani....
Nem. Logikai szint a kimenet. Csak a hidas ad analóg kimenetet.
...hogy a cica rugdossa meg.....a fokhagymás erőspaprikáját.... Szóval ennek NEM örülök...
Gondolom raktak az érzékelő mellé valami komparátos cuccot ami digitálissá alakítja a jelét...
és az a hall aminek négy lába van? ez is ventibe szokott előfordulni
Azok is schmitt-triggeresek, csak van nekik Q + nemQ kimenetük is. Ventiben még nem, de a régi TKI, Vidi billentyűzetben láttam (minő profizmus).
Jól meg kell nézni, mert a hall híd is 4lábú, pl. a KMZ10
ma bontottam ki ilyen négy lábút hát semmi értelmes nincs ráirva, de működése, az olyan hogy a tekercsekre tranyó nélkül volt rákötve (+/-, egyik tekercs, másik tekercs) kicseréltem ledekre a tkercsket, és egy LEd mindig világít (miért???), hogy állapítom meg egy mágnesről hogy melyik az északi déli pólusa??? (ja úgy müxik ahogy kell É egyik D másik led)
Akkor az 1 bipoláris hall-kapcsoló egybeintegrálva a kimeneti tranyókkal (open collector). Mindig az egyik vezet, a másik nem, a motornak ez kell, mert a forgórész egy szektormágnes-gyűrű és a megfelelő helyzetben megcseréli a kimeneteket. A régiekben még külön volt 2 tranyó.
Eszembe jutott, hogy vhol láttam elektronikus szélkakast úgy megoldva, hogy 1 kör alakú nyákot körberaktak 10 unipoláris hall-kapcsolóval és a tengellyel forgott a mágnes... Ha ilyen durva felbontás elég, ez is 1 járható út.
Sztem szögelfordulás mérésére nem igazán jó megoldás a HALL-elemes. Inkább digitális, abszolút elmozdulás érzékelővel(hasonló, mint az egerekben), vagy induktív/kapacitív mérőátalakítóval!
hi
itt egy videó, a működéséről, és ha megnézed -tegnap csináltam- még a piros led világtott folyamatosan, ma már a zöld led világít folyamatosan :S mi lehet az oka?
Sztem nincs benne semmiféle áramkör ami inicializálná, a bekapcsolás pillanatában talán más pozícióban (földmágnességhez képest) volt, vagy a tápfesz pár tizeddel különbözött a tegnapitól...
folyamatosan változik, egyszer egyik máskor másik van amikor mindkettő világít, de jól müxik észikra egyik délire másik
Hello!
azt szeretném megtudni,hogy hall-érzékelőkből lehetne elektronikus iránytűt készíteni? Elég érzékenyek a föld mágneses terére?
Ha az IC-t be tudod szerezni akkor egyszerű.
Álljunk meg 1 pillre! jól értelmezem akkor h ezzel a hall elemmel határozzák meg a pc ventik forgásának a számát?
Nem. Ezekkel az érzékelőkkel a tekercsek átkapcsolását végző elektronikának adnak jelet. A fordulatszámot nem befolyásolja.
köszi a felvilágosítást... igaz kicsit félre értetted a kérdésem de lényegtelen... van a motoban 1 harmadik vezeték aminek a segítségével a számítógép meghatározza vagyis "megtudja" a motor fordulatszámát. én azt hittem h erre való
Hello lenne egy 3 lábú (S 512 05L típusú) hall elemem és egy LED et szeretnék kapcsolni vele(12 V os tápfesszel) ehhez kellene egy kapcsolási rajz. Várom az ötleteket, előre is kössz!
Sziasztok!
Valaki itt említett egy Videoton Computer billentyűzetet, amibe 4-lábú Hall elem volt. A bekötést esetleg meg tudja osztani? Köszi Zsolt
Sziasztok! KM/órát akarok építeni, és a vevő részét HALL ic-vel szeretném megcsinálni. Van egy ilyen ic-m, csak nem tudom hogy működik, nem találtam hozzá adatlapot (kép mellékelve). Szerintetek hogy tudnám használni?? Vagy esetleg más megoldással csináljam(reed-cső)?
a Hall szenzornak kell tápfesz a működéshez...
az a lényege, hogyha veszel egy négyzetet (most az alapanyagát felejtsük el) és a két sarka között áramot folyatsz, és ezt az egészet egy mágneses térbe belepakolod, akkor az elektronok folyási iránya picit elmozdul, ezáltal feszültség alakul ki a másik két sarok között (konyhanyelven, fél 12-es fogalmazásommal). Egy Reed jelfogóval jobban járnál, mert passzív, és így meg tudod úszni a dolgot két vezetékkel a négy helyett.
bocs de csak 3 vezeték kell neki.. ebbe a tokba bene van a komparátor tápregulátor stb ..
tehát táp + jel veeték (a tápból a váz lehet a test is = marad 2 vezeték)
jó rendben, késő van... de akkor is egyel több, mintha más megoldást választana
Reed-csőnél is lehet a test az egyik, így már csak 1 vezeték kell
Azzal tisztában vagyok, hogy tápfesz is kell neki . És azt tudom az icről, hogy a két középső láb a kimenet, tehát a két szélső a táp +-. De kipróbáltam, hogyha a tápfeszt rákapcsolom (+5V), és a kimeneteket mérem, és mágnest közelítek az ic felé, akkor nem változik a kimeneten a feszültség. A tápfeszt fordítva rákapcsolva is kipróbáltam, és úgy se ment. A reed-csővel tényleg jóval egyszerűbb lenne, csak nem tudom, hogy az tud-e olyan gyorsan kapcsolni (kb 80-100 Hz)
Viszont a Reed csőnél még meg kell oldani a pergésmentességet is, így nem biztos, hogy egyszerűbb!
Valószinű open collectoros a hall kimenete. Próbáld úgy hogy a kimenetek valamelyikére adj 1kohmos ellenálláson keresztül tápfeszültséget és és mérj a kimenet és a negativ pont közt feszültséget,miközben a mágnest közelited.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |