Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hall elem működése (Hall effektus)
Témaindító: dB_Thunder, idő: Jan 21, 2006
Kipróbáltam az ellenállással is, de úgy se ment. Lehet hogy rossz az ic???
Egy másik hasonló témájú topikban találhatsz példákat a Hall ic bekötésére. Ennél a hozzászólásnál találod.
Nem tudom, milyen szenzor van a képen, amit korábban csatoltál, nem találtam hozzá adatlapot, viszont van elég sok a négylábúak között, aminek nem nyitott kollektoros kimenete van, hanem áramkimenet.
Amiket eddig láttam meg használtam, mindnél a bal szélső láb volt a Vcc, a jobb szélső meg a GND, ha a feliratolt oldalról néztem. A középsők (balról jobbra) NC - Test, NC - Out, Test1 - Test2 kombinációban fordultak elő, ahol NC a funkció nélküli, sehová nem csatlakoztatott vonal, Test jellel próbaágat vezetnek ki, hogy mágneses tér nélkül is lehessen ellenőrizni az áramkört, az Out meg akkor szerepel, ha mégiscsak van külön kimenet is, ami 99%-ban nyitott kollektoros kimenet, ellenállással fel kell húzni Vcc-re, és az ellenállás-szenzor csatlakozási pont lesz a jeled (aktív kimenetnél 0 V). Az áramkimenetes szenzorok (iparban sok van) a szenzor tápáramát adják vissza információként, ezt kipróbálhatod a csatolt rajz alapján. A lábakat szerintem így kell bekötni, elég jellemző. Vcc (5V) meg a szenzor közé teszel egy árammérőt, jobb szélső láb testre, és ha jelentősen (~6...10 mA jellemző) változik az áramfelvétel mágneses térben, akkor valószínűleg áramkimenetes szenzorod van; ekkor a kilométerórád számára a jelet pl. egy pár tized Ohm-os söntellenállással (az árammérő helyére), és a rákötött komparátorral már illeszteni tudod. Az ilyen szenzoroknál a Test vonalat lebegni hagyják, vagy GND-re kötik. Ha nem sokat változik az áram, akkor lehet pl. egy 1 kOhm-os ellenállást tenni a Vcc-re, és rápróbálni a középső lábakra is. Vagy ledet hajtva, mint a Szárnyas válaszában lévő link alatti képen, vagy multiméterrel az ellenállás-szenzor közös pontját mérve, persze mágnest húzogatva a szenzor előtt.
A tipujelzés alapján ez engem emlékeztet az egykori NDK-ban gyártott hall ic-re. Nem ilyet használtak a kétütemű trabi gyújtásjeladóban? Sajna bekötési rajzom nekem sincs....
Ha a szélső lábra teszem a +5V-ot, akkor kb 100mA folyik rajta. De időközben beszereztem egy 3 lábú hall ic-t egy pc ventillátorból. Ezt már sikerült működésre bírnom . Asszem olyan, hogy a mágnes egyik felére bekapcsol, a másikra kikapcsol. És ha jól sejtem, akkor a mágnes elhaladásának az irányára is érzékeny, mert ha az pl jobbról balra viszem a mágnest, akkor az elhaladás idejéig bekapcsol, balról jobbra pedig elhaladáskor bekapcsol, és a következő elhaladáskor meg kikapcsol. Fordított polaritás esetén meg fordítva. Lehetséges ez, mert nagyon ötletes ??
Vagyis nem fordított polaritás, hanem a mágnes másik pólusa
A 100 mA elég sok, vagy nem áramkimenetes a szenzor, vagy nem olyan a bekötése, mint mondtam, vagy rossz, adatlap nélkül nehéz rájönni. Tényleg hasonlít a Trabi adójára, EBZA-2H volt a komplett egység neve, nem találtam róla kapcsolást, így ki tudja...
Ha szereztél olyat, ami üzemel, inkább azt használd Csak figyelj majd a beépítésnél, hogy a szenzoroknak van egy felső határfrekvenciájuk, afölött már veszítenek a kapcsolási képességeikből, vagyis kimaradhat egy-egy impulzus, csalni fog az óra. Ez az egyik irányba flip-flop-szerű működés elég érdekesen hangzik, még nem láttam ilyet... Ja, és attól függően, hogy mibe és hová építed be, mindenképpen ajánlott az adatlap megkeresése, mert nemcsak a frekvencia, de mechanikai és hőmérsékleti határokra is oda kell figyelni.
Rosszul teszteltem, mégse flip-flop működésű, hanem inverz. Ha a mágnest félig viszem csak el előtte, akkor kapcsol be(ki), ha teljesen, akkor ki(be). Viszont ezt fogom használni. ".1B 709"-van ráírva, a B lehet hogí 8-as, keresek adatlapot hozzá
Üdv mindenkinek
Azt szeretném megkérdezni hogy egy teljesen ismeretlen 4 lábú hall generátoron hogy tudonm kimérni hogy meik lába a tápfesz és meik a kimenete? (ez egy motorba egész pontosan videó magnó írófejébe van beépítve és a meghajtó motort működésre szeretném bírni)
Szervusztok!
ETZ 250-hez szeretnék Hall jeladós gyújtást építeni.Ehhez kérem a segítségeteket.Van régről egy IC-m,4 lábú, és fogalmam sincs milyen lehet a lábkiosztása.Vadi új, de nem tudom hogy lehetne használni. A motoromhoz építettem már egy megnövelt zárásszögű tranzisztoros gyújtást , amit a megszakító vezérelt.Szeretném a megszakítót elfelejteni! Várom az ötleteiteket! Köszönöm!
Igen nagy számban kerülnek ma már levítézlett floppymeghajtók, CD-DVD ROM-ok, PC tápegység ventillátorok a szemétbe, jobb esetben veszélyes hulladékként valamelyik begyűjtőhelyre. Mielőtt megszabadulunk tőlük, érdemes a bennük lévő hall elemeket (hall érzékelők) kioperálni, csodás dolgokra lehet felhasználni őket. (Emlékeztetőül: a hall elemek mágneses tér hatására "kapcsolnak", mozgó kontaktus nélkül, igen fürgén.) Pl. a ma már legtöbb PC ventillátorban található (elektronikus kommutációt végző) apró 4 lábú IC (ATS276/277) két szabad lába közül az É-i vagy D-i mágneses pólus közelségétől függően vagy az egyik, vagy a másik kerül magas színtre. (Mágneses térrel vezérelhető alternnatív kapcsoló...)
Ráadásul pár száz mA-el terhelhető... Indítsuk el a fantáziánkat, mire is használhatók még.
Én pl. régi szocialista motorkerékpáromba készítettem tranzisztoros gyújtást és annak jeladójaként használom...
-Még két henger (pl. trabant) esetében is elegendő 1 szenzor, mert a két henger gyújtási jelét szét lehet választani, hogy lefutó/felfutó élre adjon szikrát... De egyszerűen mint a reed relét is lehet helyettesíteni az unipoláris típusokkal... (tárgyak érzékelése - ott van/nincs ott) még szerintem szerteágazó felhasználása lehet, csak 1-2-t gondoltam megosztok...
Ezen a linken található Skori egyik kapcsolása, a levitron, látványos játék, hétvégi projekt.
Az előbb említett É-D hall-lal a terepasztalon egyetlen érzékelő segítségével meg lehet mondani, hogy a vonat melyik irányból jön. (bár egy kis mágnest rá kell applikálni a mozdonyra)
Azt szeretném tudni hogy a kismotorok, akkus robogók gázkarjában lévő hall ic miképpen vezérli a Fet-et?
Visszaolvasgattam de nekem ez nem jött le.Mert aZ nem csak ki-be kapcsolgatja fet-et hanem lineárisan szépen nyomatékkal tolja neki.Egy kitöltési tényezőt hogy a csudába változtat meg egy mágnes ami csak ki-be kapcsolgatja a hall ic-t? Meghalok de nem értem
Azok lineáris hall-ok, nem pedig bipolárisak, tehát nem be-ki kapcsolgatnak,hanem a mágnes térerejével arányos jelet adnak,amit aztán további feldolgozás után vezetnek a fetre, fetekre.
Ez számomra azt jelenti,hogy vagy olyan mágnes van a karban ami helyérzékenyen van lemágnesezve amit kétlek.Vagy excentrikusan közelít a hallhoz.Egyébként ma rátettem szkópot és egy sima analóg lineáris jelet vettem le a 3.kivezetésen.Alapfesz 1V-tól 5V-ig.Most már csak azt nem vágom hogy egy potival ezt miért nem tudom kiváltani?És most nem a szögelfordulásra gondolok.Azaz potival is megy de messze nem úgy.
Ha egy potid kontakthibás lesz a motoron, az elég komoly problémákat okozhat. Pl állóhelyzetben kiugrik a motor, stb.
Attila
Hali. Én nekem egy olyan szenzorra lenne szükségem, ami a mágneses teret képes jelezni. tehát ha a szenzor előtt elhalad egy mágnes, adjon egy jelet. Én vettem egy KMZ10C mágneses érzékelőt. Linerális (nem bipoláris) Nemigen értem működését. Lehetséges ezzel a fajtával azt, amit én szeretnék?
Hall szenzorokrol egy kis ismerteto:
Bővebben: Link
Kösz, csak nemigen érthető nyelven van. Nekem egy KMZ10C típusú HALL szenzorom van, ennek a bekötéséhez kérek segítséget. Elhalad előtte egy mágnes, adjon egy jelet, aztán a másik mágnes, másik jel.
Szia!
Egy példakapcsolás: Bővebben: Link. Egyéb okosságok tárháza: Bővebben: Link. Az adatlapban benne van a bekötési rajz: Bővebben: Link
Bekötési rajz, az csak az, hogy mi van a szenzor belsejébe, de mintakapcsolás az nincs. Ez a példakapocslás jónak látszik, csak minek ilyen sok ketyere bele. És ez a kapcsolás úgy működik, ha érkezik egy jel, akkor mondjuk ad 5Vot , de ha nincs jel(nincs mágnes( akkor 0 volt, vagy ez is lineárisan adja a feszültséget? Nekem egy PIC-re kellene rákötni, és csak vagy van jel, vagy nincs.
Nem tudom mire akarod használni de én három félét ismerek. majd kiválasztod melyik jó neked.
1. KMZ10C A mágneses tér nagyságát nézi. Kimenetén a feszültség változik lineárisan mágneses térnek megfelelően. Elektromos kerékpár gázkarjában találkozhatsz vele. 2. TLE4905 unipoláris A mágneses tért érzékeli . Kimenete nyitott kollektoros, négyszög jelet produkál . É vagy D pólust érzékeli akkor bekapcsol a mágnes tér megszűnésekor kikapcsol. 3. TLE4945 bipoláris A mágneses tért érzékeli . Kimenete nyitott kollektoros, négyszög jelet produkál . É pólussal bekapcsolható D pólussal meg ki. Bekapcsolt vagy kikapcsolt állapotába nem szükséges mágneses térben lennie. Elektromos kerékpár motorjában találkozhatsz vele. Az hogy melyik pólusra (É vagy D) legyen érzékeny a Hall, a megfordításával változtatható (persze SMD- nél kicsit nehézkes). Üdv.nyemi.
Nekem a második lenne a legmegfelelőbb, viszont itthon (csak ilyet tudtam venni) KMZ10C van. És ebből a szenzorból szeretnék olyat készíteni, hogy amikor mágneses térben van, bekapcsoljon. Valami olyasmi egyszerű áramkört kitalálni hozzá, amikor mondjuk közel van a mágnes, és eléri a bizonyos feszültséget, csak akkor kapcsoljon a kimenetre tranyókkal 5V-ot. ez megoldható?
"Valami olyasmi egyszerű áramkört kitalálni hozzá" Hmm. Ez ami nem lesz egyszerű. Mert például TLE4905 egy mágneses tér érzékelő integrált áramkör referencia feszültség és billenő áramkörrel a belsejében. Én nem kínlódnék vele az biztos . Ráadásul olcsóbban is megúsznád ha vennél. De PC ventilátorból is kitermelhető .
1 szó mint 100, a KMZ10C akkor dobhatom el, ilyen célra?
Ventiben található: 276.216f típus. (google semit sem talált) És a másik 276701Gf. Én nemtudom milyen típusok ezek... Idézet: „dobhatom el, ilyen célra?” Vagy kötsz a kimenetére egy műveletierősítőt komparátor üzemmódban.
Igaz, csakhogy gondoltam, hogy azzal is meg lehet oldani, amit én vettem. Műveleti erősítő, mondjuk egy TL072 IC? mert az van itthon.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |