Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Szeretnék egy 100 m hatótávolságú jeladót-jelfofogót készéteni paint ball-hoz. Nem tudnátok valami ötletet, segítséget adni az elkészitéshez??? :yes:
433 Mhz-en működő adókkal kivitelezhető.
beszerzési hely pl: chipcad, sos elektronika, RET. Olvasd el a kapcsolások közt Topitól a Vezeték nélküli kommunikáció 434MHz-es (433,92 MHz) modulokkal című szösszenetet!
Nagyon szépen köszönöm az ötletet! Remélem ha problémám lenne akkor fordulhatok hozzád?
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2014
kizárt dolog...
Van a cikknek írója, tartozik hozzá egy topik, ott lehet kérdezni.
Sziasztok.
Jelfogót és adót szeretnék építeni, és ehhez kérek segítséget, rajzot,leírást. Hogyan kezdjem el, mi kell hozzá, meg ilyenek.
Sziasztok! Egy olyan detektort szeretnék építeni és hozzá jeladót is amivel kb 5- max.10m-en belül be tudom mérni a helyzetét, csipig, ha közelebb vagyok, vagy több led világít vagy is-is vagy analóg mutató mozog fix ponton, mint egy iránytű, hogy merre van a céltárgy. Ez teljesen saját felhasználásra kell nekem, egy amolyan "játékhoz"! Ami úgy nézne ki, hogy el van egy adott területen rejtve egy vagy több, inkább több, megtalálandó tárgy és ezt kell megkeresni a detektorral/detektorokkal. Ezért nem kell, hogy túl nagy távolságból is lehessen érzékelni a jeladó jelét, mert akkor már a pálya másik végéből is jelezne az meg nem jó! az ideális az 5m-en belüli jelzés vétele lenne, de mint írtam maximum 10m-ig kellene, hogy jelezzen, de itt már csak éppen hogy! A jeladó tudomásom szerint megoldható egy kb gyufás skatulyányi mérettel is, a detektor meg kb olyan kellene, hogy legyen, mint egy multiméter, persze ezek irányadó méretek, kis eltérés +/- elfér. Hogy őszinte legyek lövésem sincs, hogy hogyan lássak ennek neki, van aki csinált már ilyet illetve tud segíteni nekem azt nagyon megköszönném? Válaszokat előre is köszönöm! üdv: steewy (:
Üdv!
A fent említett paintballos történethez hasonlóra lenne nekem is szükségem. Detektor és jeladó páros. A detektor fény és hangjelzést ad, ha fogja a jeladó jelét (cirka 30m távon belülről), aminek gyakorisága (villanás/pittyenés) annál gyakoribb, minél közelebb van a jel forrásához. Ehhez lenne szükségem egy "receptre" (alapanyaglista+kapcsolási rajzok, útmutatás). Válaszotokat előre is nagyon köszönöm!
Sziasztok!
Nem tudom hogy jó helyre írok-e,de hátha. Nos adott egy impulzus adós vízóra, ami úgy fél literenként ad egy impulzust.Ez úgy megy,hogy az egyik forgó keréken van egy mágnes ami egy reed relét kapcsol minden fél liter átfolyt víz után. Ennek a jelét veszi egy gyógyszer adagoló automata. Át kellene alakítanom úgy, hogy egy impulzus helyett kettőt kapjak. A gyógyszer automata max 1mL gyógyszert tud adagolni 1 impulzusra, de most ennek duplájára lenne szükség. Vagyis meg lehet-e oldani ezt egy egyszerű elektronikával úgy, hogy a reed relé kapcsolásával a kimeneten két impulzus jelenjen meg egymás után,kb1-1,5mp eltéréssel? Pic kilőve,ahhoz nem értek. Egy egyszerű időzítőre gondoltam,de hogy lehet megoldani hogy egy jelre kettőt kapjak?
Ha az impulzusok hosszára nincsen szigorú követelmény, akkor én két monostabil multivibrátort használnék, az egyiket a felfutó a másikat pedig a lefutó élre indítva, majd a kimenetüket összekapuznám. Egy tokból megvan az egész, csak az időzítések kitalálásával kell vacakolni.
Ami kulcs paraméter, a maximális átfolyáshoz tartozó periódusidő (frekvencia) és kitöltési tényező (zárás/nyitás arány). Szerintem egy 556 kis szerencsével elég hozzá... A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
Ha lehet, még egy mágnes feltéve a kerékre. Vagy még egy reed relé, és megfelelően összekötve a két relé.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
A mágnes jó lenne,de ilyen pici 3mmx3mm-es mágnest nem igazán tudok szerezni. Mert akkor betennék még kettőt és negyed literenként küldené ki a gyógyszert. Az már ugyan az lenne mintha fél literenként dupla adagot kapnának.
Az impulzusok időzítésével mindenképp vacakolnod kell. Egyszerű megoldás, ha egy EXOR kapu két bemenetét összekötöd egy ellenállással, az egyik megy GND-re egy kondenzátoron keresztül a másikra meg megy a pergésmentesített (!) bemeneti jeled. Ez minden élre ad majd ki egy impulzust.
Jogos, ez nem jutott az eszembe
1 CD 4011 (hacsak a pergésmentesítést is nem ezzel csináljuk). Azt meg csak Remci tudja megmondani, hogy a vezérelt eszköz mit szól a "takk....takk....takk" helyett a "takk.takk...takk.takk...takk.takk" jelhez.
Jósoló áramkört elég nehéz csinálni (főleg, ha nem periodikus a jel). Ha folyamatosan jön és aránylag kicsi az ingadozása a periódusidőnek, akkor lehet (anno kellett valahova impulzusszorzót csinálnom gépkocsiba; szorozzuk meg 0.78-1.22-ig...az ment, mert az autó nem tud hirtelen sem 200-al menni sem 0-val) Végül is SW PLL. A 4011 nem NAND?
De, NAND, csak abból össze lehet rakni EXOR-t. Meg az mindenütt van és olcsó.
Szerintem innen már Remci-re bízhatjuk a dolgot. Legalábbis most Ő következik. Belegondolva, annyira nem kellhet egyenletes jel, mert senki nem akadályozza a kedves felhasználót, hogy "és nélkül/összevissza" nyitogassa a vízcsapot. Persze az időállandót a maximális vízfogyasztásnak megfelelően kell meghatározni, de ezt is csak Remci tudja A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
Nos, annyira nem kell túldimenzionálni ezt a dolgot . Az egész úgy működik,hogy adva van egy hidrofor tartály, ami után be van kötve ez a vízóra. Majd a vízóra után vannak kötve az itatók, amikben wc szelep szabályozza a vízmennyiséget. A vízórában van egy mágnes ami minden átfolyt fél liter víz után meghúz egy reed relét egy pillanatra. Ez pedig indítja a gyógyszer adagolót, ami a vízáramba nyomja a gyógyszert. Ezt nem egész 1mp alatt megteszi. De mivel az adagoló maximum 1 ml-t tud kinyomni és most olyan gyógyszert kapnak, aminek a duplája kell fél liter vízhez,így ezért kellene egy olyan impulzus sokszorozó ami ezt a bejövő egy impulzust megkettőzné. Utólag bele gondolva, a két kimenő impulzus egymást követő idejének a hossza 1mp,ennél nem kell több. Úgy lenne a jó,ha ezt a két impulzust relé adná ki,mert az adagolóból kijövő jelet kell vissza küldenem. Vagyis a relé C-No kimenetét kell használnom. Amúgy az adagoló Nem csak a "takk.takk" jelet, de még a "takk.takk.takk.takk" jelet is elviseli
Én a helyedben inkább a mikrovezérlők felé kacsintgatnék , mert lehet hogy a jövőben kellhet 3-4-stb ml is (nem tudni jövőre milyen gyógyszert kell használnod és annak milyen lesz az adagolása) Ha mondjuk egy 16f628 picet fognál be a feladatra beállíthatnád az impulzusszámot gombnyomással és lcd kijelzőn kijelezhetnéd (a beállított és a valós értéket is) A programot egyszer kell megírni és beégetni azután már egy "egyszerű ic-vel" dolgozol .
Kacsingatnék én, de mint írtam a pic olyan messze van tőlem, mint Makó Jeruzsálemtől . Ezért gondoltam valami egyszerűbb megoldásra.
Keress valakit aki megírja és beégeti a programot .
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
Vagy ha elég gyors a feldogozó rész, akkor kapukból is kialakítható. Most nem találom a rajzát, de a lényege annyi volt, kapura egyik bemenetére rávezették a jelet, a másik bemenetre meg egy ellenállás kondin keresztül késleltetve. Ha ez egy kizáró vagy kapu akkor talán a fel/és lefutó élre is kapsz egy impulzust. Ha szerencséd van, és elég hosszú (fél fordulat) jelet ad a reed csöved, még pontos is lesz.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2018
Nagyon úgy néz ki a dolog, hogy egy CD4093-as IC (80 Ft), két ellenállás, három kondenzátor, egy tranzisztor meg egy dióda, és megoldható a dolog.
Mekkora a tápfeszültség? Reed relé a test és a bemenet között van, vagy mindkét kivezetése szabad? Ezt a kapcsolást javaslom, ami a NAND Construction alatt van, CD4093-al. A bemeneten egy RC tag (100 ms?) pergésmentesítés . Meg egy másikra meg a "fő időállandó", (kb. 1 sec?), ahogyan wbt javasolta. Végére tranzisztor a relé meghajtására, meg a táphidegítés. Ez így elég, vagy rajzoljuk is le?
Ja, persze, csak én ilyenkor már 1GATE-sorozatban gondolkodok, azokból van SC70-es tok, 3x3mm-be össze tudja pakolni. Bár ha jobban belegondolok, egy SO8-as AVR 90Ft alatt, aztán minden meg van oldva. Vagy egy marék kispanelem, amin van SO8 AVR meg ULN meghajtó (RGB LED meghajtó eredetileg), ha kell a projecthez küldök.
Az adagolóból kijön 2 szál vezeték, ez van a reed relé két kivezetésére kötve. Mérni nem tudok rajta semmit. Akár egy nyomógombot is köthetnék a végére. A kiegészítő elektronika mehetne 12v-ról is akár. Közben arra gondoltam,hogy mi lenne ha csinálnék 555-ből egy monostabil időzítőt,ami működtetne egy 4017-et egy beállított ideig, aminek pedig két kimenetére tennék egy-egy relét ami egymás után adna 2 impulzust az adagolónak. Vagy ez így hülyeség?
A 4017-nek kell még órajel is. Esetleg az meg 555 helyett 556-nak másik fele lenne. Vagy reed indítana 555 monostabilt, ez egy impulzus, ez a következő 555 monostabilt szünet idejére, újabb következő 555 monostabil a következő impulzust adná, ha 555-el könnyen boldogulsz. És így mindhárom idő beállítható pulzushossz, szünet, pulzushossz.
Most kaptak más kiszerelésű gyógyszert.
Nagy sorozatban nem lészen gyártva, csak most hirtelen kellene egyszer, egy példányban. Ha még sokat tökölünk vele, akkor mire megszüljük, el is fogy ez a kiszerelés. Mondanám, hogy mire panelt is tervezünk, és megjön Kínából, addigra meg már minek? De ez csak az én értelmezésem, legjobb lenne persze PLC-vel megcsinálni és hasonlóképpen
Nos, a probléma megoldva. Ötvöztem két kapcsolást. Ne555-el csináltam egy monostabilt,egy másikkal egy astabil villogót,csak az nem izzót hajt meg,hanem egy relét. A monostabil kapja a reed reléről az impulzust,az pedig tápfeszt kapcsol az astabilra. Az pedig kattogtatja a relét, aminek a C-NO kimenetére kötöttem a gyógyszer adagoló jel kábelét. A monostabilon az időzítést beállítottam úgy, hogy a másik panelnak csak két kimenő impulzus erejéig adjon tápfeszültséget. De ezt lehet növelni, ha például több adagot kell kijuttatni. Ki is próbáltam,tök jól működik. Sajnos tervezni nem tudok áramkört, csak után építeni, így saját eszemtől ezt sikerült összehozni. Kell még belőle 5-6 db, de talán most már menni fog. Köszönöm mindenkinek a segítséget.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |