Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   603 / 781
(#) Dudus válasza Skori hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Próbáld ki, hogy forrasztó pasztát teszel a padekre és abba beleteszed az IC-t, majd meleglevegőt adsz neki amíg kifényesedik. Nagyon ritkán kell javítgatni. Régen kiröhögtem az öregem, hogy semmit sem lát, ma rajtam nevet a kislányom
(#) Skori válasza Dudus hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Kipróbálom! Hol veszed és milyen pasztát használsz?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Skori hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Igen... pont ilyenre gondolt és tegnap tetted be a rajzot. De még ezt sem olvassák el...
(#) Dudus válasza Skori hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Bevallom ólmosat, a linken láthatót egy hegyes tűvel nyomom a helyére.
A paszta. Amivel nyomom.


Z.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) vipera1997 hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Sziasztok!
Szedtem szét ma pár PC tápot, és számomra furcsa dolgot találtam, mindd a 2ben EI33 volt, az egyikben EI33ASA a Másikban EI33C.A furcsaság az bennük hogy az ASA jelűn több huzal van, a C-sen pedig kevesebb, súlyra is különböznek, az egyiknek a csévéjére 4.XM a másikéra 2.FW van írta.Ezek a számok mit jelentenének?
Előre is köszönöm.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Skori hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Lefaragja. Nekem azért nagyon furcsa, hogy az adatlap szerint, nincs gate ellenállás és mégis 290 ns a kikapcsolási idő. Vagy csak elrajzolták? Mert később van egy rajz, ott 25 ohm van bent. Még negatív feszt is kap a gate, ami azért nagyon jótékony hatású tud lenni.
(#) ktamas66 válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Itt egy gyári megoldás (mondjuk ez DC/DC konverterben van, 50kHz). Az IR2101 kimenete 130/270mA-t bírna, ez van megfejelve BC847 PNP/NPN párossal (.13t), ahol az Ic=100mA max. lenne, ha DC-ben lenne használva.
Bocsi, félrement Transztyuszeres-nek szántam.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) kameleon2 válasza etm hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Nem. Mi a cél? Nagyobb feszültség elérése? Ahhoz kettő, vagy 4 darab sorbakötött akkumulátor kellene -és egy töltő, de áramkorlátozással. Túl nagy áram tönkreteszi az akkumulátort - és a transzformátort, de a graetzet sem kíméli.
(#) Transztyuszeres válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Én furat szerelt párti vagyok annak ellenére, hogy utálok fúrni.
(#) ktamas66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Az elvi megoldás részére gondoltam felhívni a figyelmet, ahol egy fetmeghajtó IC 270mA-es kimenete egy 100mA-es tranzisztorral van megerősítve.
(#) Transztyuszeres hozzászólása Jan 17, 2016 /
 
Ez a régi gate meghajtásom csak lehúzó BC327-tel.
Az alsó a gate jel, nincs miller plató, ZVS-ben megy, az IR nyitja diódán keresztül.
Szerintem elég gyors a lezárás, 2us/DIV:

Uds Ugs.jpg
    
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Nagyítsd ki, mond meg hány ns a 90->10% na meg a 10->90% (előbbi fontosabb), aztán majd meglátjuk. Na meg ugyanezt akkor, amikor mondjuk 10A áramot szakít meg a FET, kiváncsi leszek a kikapcsolásodra nagyítva.
(#) lorylaci válasza Skori hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
IR2153 számomra rég felejtős, van egy valag IRS21531D-m, ami ugye 600ns és benne van a dióda a tokban. Ha már muszály ilyet használni, akkor ezt választanám.
Pórbálj ki gyári gyákot (Mondjuk ezt), stencilt (házilag is lehet csinálni alu lemezből, de én abból is már gyárit használok) és pasztát. Ezek után már csak egy csipesz kell. Az eredmény kész csoda lesz.
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Az Uds-en látható 50Hz-ből saccolva itt 600W-on ment azt hiszem.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Ebből megint nem sokat lehet lárni. Nagyítsd ki, (hogy ymondjuk 50ns/osztás legyen), aztán meglátjuk.
Nekem ugye digit szkópom van, ami kapsából méri az ilyeneket, nem kell ránagyítanom. De analógnál rá kell nagyítani, hogy le tudj ilyen adatokat olvasni. Post például csak annyi látszik, hogy 200ns alatt vagy.
Aztán jó lenne ezt áram megszakítása közben látni. Akkor is le tudja -e rántani a PNP 1V alá a gate-et, vagy lebeg egy darabig a miller-plató környékén.
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Majd jövő héten mérek és fotózok, a cégnél van a műhelyem sajna.
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Ez egy régebbi mérés 5us/DIV Uds, Ugs a 100 Ohm, dióda, kondis verzióból terhelve.
Tudom nem sok látszik, nem teljesen ZVS, a felfutás kicsit "fűrészel", a lefutásban meg benne a törés, amit említettél.
Ennek ellenére komolyabban nem melegednek a fetek(250-300nC-t hajt), de kipróbálom smd-vel is már csak azért is. Ha hétfőn megrendelem, csütörtök délelőttre nálam van.
(#) Ge Lee válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
A trafós meghajtást két dolog miatt használják a PC tápokban, egyrészt muszáj, mert galvanikus kapcsolat van a szekunder és a vezérlés (szabályozókör) között, másrészt olcsóbb és biztonságosabb egy egyszerű pwm vezérlő + trafó mint a szinteltolós fetmeghajtók.
Az a plusz tekercs amit a meghajtótrafón látsz az áramváltó, ahogy katt is írta. Viszont nem az a szerepe hogy a meghajtást segítse, hanem épp ellenkezőleg. Átfolyik rajta a primer áram, viszont a meghajtással ellentétes irányú feszültség lesz rajta. Egy adott áramon gyakorlatilag söntöli a meghajtójelet. Nem tartom elegáns megoldásnak, de az esetek zömében működik. A gyakorlatban is kipróbáltam, véletlenül rövidrezártam egy átalakítás alatt lévő tápot, amire az eszeveszett sziszegéssel reagált, de a tranyók túlélték a dolgot. Semmilyen más védelem vagy áramkorlát nem volt még bekötve, csak ez működött.

És hogy miért nem használja senki (rajtam kívül) a gate trafót. Nem szeretnek tekerni, legtöbbször fogalmuk sincs hogy mire meg mennyit, és hogy hogyan. És egy ilyen egyszerű megoldású IR-es tápba nincs is rá szükség. Ha műszaki szemmel elég kritikusak akarunk lenni, akkor a trafó valóban nem a legjobb megoldás. Ha viszont azt nézem hogy nekem 1db trafó vígan meghajt 4db 50A-es IGBT-t, akkor ez a kijelentés már egész máshogy néz ki, mint ahogy akkor is ha piszkálni kell a vezérlést, mert akkor ugye le kell a főkörről választani hogy ne csapjon agyon, amihez megint csak szükség van a trafóra (vagy valami optós meghajtásra).
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
És akkor hova van kötve a T2.2-es trafó? ( rajz, alsó bal szélén ) Vagy az mi benne egyáltalán, mert a rajzon ott van.
(#) szendi001 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Azt értem is, hogy nem szeretünk tekerni, de itt van készen kibontva. Feltételezem, hogy sorozat termékre egyszer kifejlesztik utána 100000 darabszám csak össze kell hányni. Köszi Mindenkinek az infót.
(#) pepe1125 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
A T2.2 a tranzisztor meghajtó trafó egyik szekundere, ami a KA7500 4-es lábára megy túláram esetén a holtidőt az egekig növelve azon a komparátoros IC-s megoldáson kersztül.

Úgyhogy az az egymenetes tekercs pontosan a T2.2-re dolgozik mint túláram védelem.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) Dudus válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 17, 2016 / 1
 
Is!

A másik szerepe, hogy a terheléssel arányosan növelje a meghajtásnál a bázisáramot, ahhoz hozzáadódik és egyben biztosítja, hogy kis áramoknál ne szaturáljon feleslegesen a kapcsoló tranzisztor feleslegesen növelve a kikapcsolási idejét alacsony kitöltésnél. És! segít az éppen nem vezető kapcsolóelem lezárásában/zárva tartásában. Ügyes kis ötlet amit PC tápokban is ezer éve alkalmaznak.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) ufy92 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Azok a transzformátorok egy adott dologra lettek kitalálva. Egész másként akarják sokan használni.
Ha például rezonáns tápot akarnak belőle akkor át kell tekerni mert túl szoros csatolásúak.
Nem arra valóak alapból. Ha mégis az eredeti kialakítást akarják használni akkor pwm tápot csináljanak.
(#) lorylaci válasza ufy92 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Itt gate-trafókról beszélgetnek éppen, ahol a laza csatolás sosem jó...
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Ránézésre az is áramkorlát megoldás, de a legtöbb tápban ilyen nincs, csak az az 1-2 menet amiről írtam.
(#) Ge Lee válasza pepe1125 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Túláram esten még növeli a kitöltést az egekbe?
(#) Ge Lee válasza Dudus hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Pont az előbb írtam le hogy éppen az ellenkezőjét csinálja. Tényleg felesleges ide leírni bármit is...
Valóban "ügyes" kis dolog, de egyetlen szerepe van, a rövidzárvédelem.
(#) Ge Lee válasza ufy92 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Szendi nem azért nem fogja tudni használni, hanem mert tranyók meghajtására lett méretezve. Itt meg ugye feteket hajkurászunk.
(#) Dudus válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2016 / 1
 
Attól, hogy leírtad még nem értek egyet Veled! Egyikünk sincs az abszolut igazság birtokában!

A tranzisztoros kapcsolófokozatoknál a HFE alacsony ezért elég nagy bázisáramra van szükség amit enélkül a megoldás nélkül elég nehéz lenne biztosítani, a többit már én is leírtam
(#) Ge Lee válasza Dudus hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Nem is kell, próbáld ki, vagy rajzold be szimulátorba. Tegnap is írtál valamit azon még szórakoztam, mert jó volt mosolyogni miközben éppen 40 szál apró kábelt kellett blankolnom mindkét végén, de ez már inkább fájt.
Következő: »»   603 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem