Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
10 mA az sok. Többszáz kOhm előtéttel nem kap 300 V-ról annyit. UC3842-nek legalább 16 V kell ahhoz, hogy beinduljon. Mérd meg, mennyit vesz fel 16 V felett azzal a 100 Ohm előtétellenállással. Azaz hány mA-nél alakul ki az IC táp pontján 16 V.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2020
Köszönöm, megnézem majd. Viszont az már biztosan látszik, hogy valahol máshol nem stimmel valami. Tegnap este kiszedtem az IC-t a helyéről, de így sincs feszültség az ellenállás után.
Egy jó lépés.
Rá kell mérni a helyére, ott mennyi az ellenállás, majd kimérni a 300 V-ról jövőket. A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2020
Az a helyzet, hogy tegnap 6:53-kor beírtakra nem reagáltál.
Azt a "Mohmos" ellenállást mérted-e egyik lábát kiakasztva, megvan-e. Azt pedig nem díjazom, hogy ha az jó, iC nélkül ráengeded a segédtápra esetleg a 320 voltot, mert a kis elkó és a dióda simán átüthet. IC-vel a 7. és az 5. láb között van egy 34 voltos zener, ami ezt megakadályozná. Az IC startup árama egyébként 0.5 mA körül van ( lecserélheted a "Mohmot" pl. 220...470 kohmra ), az "operating supply current" > 11 mA, tehát ( ezt nem mértem "csupaszon ") a 10 mA nyugodtan lehet. Amit mértél "nem több, mint 10 mA"-t tehát egy dolog. Viszont, ha nincs az IC a helyén, újra megismételheted a mérést: a 7. lábra beadsz pl. +15 voltot a 100 ohmon keresztül ( védelemnek ) és akkor 0 mA mehet csak, ha a segédtáp pár alkatrésze hibátlan. Polaritást az elkó miatt ne fordítsd meg.. Ha ez is megvan, a kondit, a diódát és a tekercset is mérd meg. Utána jöhet az IC cseréje. Jó hosszú lére eresztve ezek vannak, de még lehet pár más dolog is. A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2020
Idézet: Ezt nem egészen értem. Mihez képest mennyi ott az ellenállás? „Rá kell mérni a helyére, ott mennyi az ellenállás”
Bocsi, holnap megpróbálom, ma nem volt időm foglalkozni vele.
Gyorsan megnéztem pár dolgot. Szóval a nagy puffertől néhány ellenálláson keresztül még túljut a feszültség, az utolsó ellenállás ami után már nincs feszültség, egyből az IC 7. lábára megy. A panel egyik oldalán a 7. láb mellett van közvetlen egy smd kondi, nincs rajta jelölés, mérve nem tűnik rossznak. Innen elágazik a vezetősáv és egy tantál kondi után egy diódán keresztül megy egy trimmerhez, meg egy másik ellenálláshoz. Innen olyan sűrűn vannak az alkatrészek és megy a vezetősáv egyik oldalról a másikra, hogy lehetetlen követni.
Nem tudom hogy mérted az SMD kondit, de szokásuk rövidzárassá, vagy vezetővé válni.
Például ezt tisztázd le:"....az utolsó ellenállás ami után már nincs feszültség, egyből az IC 7. lábára megy. .."- visszamegyünk az elejére.
IC bent van vagy nincs? Ez az x Mohmos ellenállás? Itt rögtön 3 verziós a szitu. Az IC fogja meg ( ha zárlatos ), vagy kondi ( ha zárlatos ) - szakadt az ellenállás vagy sem? Ezt a legolcsóbb kivenni és ha kell, pótolni. Ha kiveszed ( -vetted ) az IC-t, akkor pedig leírtam, mit tegyél és rögtön kiderül, az vagy más a ludas. Nem ragozom újra, nézz pár adatlapot az IC-ről, alkalmazásokat és neked kell felderítened a környékét. Idézet: Ezt úgy érted, hogy az IC helyére a panelra? „a 7. lábra beadsz pl. +15 voltot a 100 ohmon keresztül ( védelemnek ) és akkor 0 mA mehet csak, ha a segédtáp pár alkatrésze hibátlan.”
Úgy bizony... akkor ott lesz a kis elkó, egy záróirányú dióda, ami a segédtekercsről jönne és még ki tudja, mi van rajta - ezt neked kell látnod.
Tehát ha nem zárlatos az elkó, nem szívja le az 1 Mohm által adott áramot - ha nem zárlatos a dióda, az se kavar be... stb.
Így 1,1 µA folyik 15V feszültségnél. Megpróbálom kiszedni az utolsó ellenállást és megmérni, azonosítani, hogy milyen értéknek is kellene lennie.
Nos, akkor számoljál... 1 Mohm és 1,1 uA az mekkora feszültség, ami elveszik? Semmi...
Aztán ha bent van az ic, akkor mi lesz? Az meg "elindulna", de nem tud.. Én megpróbálnám, ahogy már írtam, párszáz kohmmal, mit lép rá, elindul-e vagy sem. Az az 1 Mohm megvan? Nem szakadt? Egyik doksiban a start-up current 0.5-1 mA-t ír...oda az 1 Mohm nagyon sok. A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
Az indítási áramot már a kondiból nyeli az nem az ellenálláson kell follyon. Amúgy általam látott tápokban is összesen kb. 1mohm ellenálláss volt 2-400kohm ellenállások sorbakötésével.
A kérdés, hogy ez az ellenállás gyárilag milyen értékű? Gondolom valami nem stimmel, mert a 20MΩ méréshatárú műszer nem tudja mérni.
.. a kondi meg az 1 Mohmon át töltődne fel pl. 10-12 voltig...- na mindegy, menjen azzal - én meg 56, 120 és egyéb kohm indítókkal láttam.
Ha a barna, fekete, zöld, narancs, barna sorrendet nézem akkor 105kΩ. Ha fordítva akkor 135Ω. Melyik a valószínűbb?
Vannak IC-k, amiknek 1,5 MOhm az indító ellenállása. Amikor a kondi feltöltődik, az UC3842 esetében 16 V-ra, az IC indít egy impulzussorozatot. A trafó visszacsatoló tekercse tölti innentől kezdve a kondit, így válik folyamatossá a működés.
Egyik adatlapján találtam mintakapcsolást, azon 56 kOhm szerepel. A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
Kicsit körülnéztem, találtam 120 kOhmost, de ez pl. 300 kOhmmal működik.
UC3842 példa A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
Szerintem az piros. Három csík az érték, a negyedik a pontossági kód. 1,2 MOhm lehetett.
Most szakadtnak méred?
Akkor legyen pont 1 M -2 félém is van ilyen, barna, fekete, zöld.
Igen, amíg nem indul az IC, addig az áramfelvétele szinte semmi.
Most igen. Azon morfondírozom, hogy mit próbáljak helyette.
Tettem bele egy 1MΩ-ost. Most van az IC 7. lábán 12,5V feszültség, de nem indul még mindig a tápegység.
Tegyél mellé még egyet. Akkor már el kell érnie a 16 V-ot.
Tettem.... Felrobbant a tantál kondi az IC mellett....
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2020
Gondoltam hogy valamelyik kondi lesz az áramnyelő.
Legalább megvan a hibás alkatrész, cserélni kell és megy is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |