Fórum témák
» Több friss téma |
Szakik !
Egy illetlen kérdésem lenne : A klímaberendezés tavaszi átvizsgálása "csak" a hőcserélők tisztítása-fertőtlenítése, vagy tartalmazza a berendezés egyéb ellenőrzését is (valamilyen működési paraméter műszeres vizsgálata) ? Ha csak az első, elvégezhetem-e sajátkezűleg ? ha nem titok milyen anyagot illik használni ? (kicsit sokallom a munkadíj többszörösét kitevő kiszállási díjat, szüleim vidéki házikójához ...)
A hőcserélők tisztítása fertőtlenítése a cél
a beltérit klímatisztító val kell befújni (obi-praktiker-stb) a kültérit , lekefélni autómosó kefével ,kimosni (a hátsó hőcserélőrészt) a beltérinél a "szúnyoghálót" egyszerűen kimosod folyóvíz alatt ,kirázod és azt is befújod a klímatisztítóval..
Van valami jellemző gáz, amit pl. a Zanussi hűtőkbe töltenek? Esetleg a kompresszor típusa alapján meg lehet mondani, hogy milyen gáz kell a rendszerbe?
A kompresszoron vagy a hűtőgépben lévő adattáblán fel van tüntetve a gáz típusa és a menyisége (grammban)
Ha hosszú távra szeretnél, ráadásul saját magad akarod beszerelni, akkor a japán klímák között kell keresgélni. (azért kell hozzá némi technikai felszereltség) A Daikin a hercegnő közöttük is, Hitachi, Fujitsu, Mitsubishi, Thoshiba, Pana. stb. Sajna ezek azonban nem olcsók.
Én tegnap raktam fel a haverral magamnak egy Fujitsut, és ez nagyon csendes mint kinn, mint benn, és pillanatok alatt lehűtötte a szobát..
És nagyságrendileg sem lehet megmondani a nyomás értékét? Különböző gázok esetében mekkora különbség lehet?
Nagyságrendileg ? 0-16 bár ez elég ?
miért nem nézed meg mi van ráírva a kompresszorra? Különböző gázok esetén hatalmas különbség lehet !
Hát igen hosszú távra gondoltam, nem 1-2 évre . Köszi az ajánlatokat, még most nézelődök és próbálok mindenféle infót és szerszámot összegyűjteni. Utánanézek a fent említett márkáknak és majd meglátjuk..... Igen, látom én is, hogy kell hozzá pár szerszám, de talán ismerősökön keresztül meg tudjuk oldani....
Köszi még egyszer, szép napot!!!
OKé, megnézem holnap az adattáblát. Remélem okosabb leszek.
Hello,
Megnéztem a kompresszort. FK0,8K8 a típusa. Az oldalára az van festve, hogy R12. Feltételezem, hogy ez a gáz típusa. Ez alapján meg tudod mondani, hogy a párologtatóban max. mekkora nyomás lehet?
0-2 bar körül alakul a nyomás, a hűtőberendezés alkalmazási területétől függően, üzem közben.
Köszi az infót. Ez nem tűnik vészesen soknak. Azért érdekel ez az érték, mert egy saját készítésű párologtatóval szeretnék egy hőszivattyút építeni. A párologtató egy műanyag lapokból összeragasztott doboz. A mérete kb. 20x14x4 cm a falvastagság 5 mm. Kétkomponensű műgyanta ragasztóval vannak összeragasztva a lapok.
2 bar nyomáson (ha jól számolom) a fedő lapokat 560 kg-nak megfelelő erő nyomja kifelé. A ragasztási felület kb. 35 cm2. 1 cm2 ragasztott felületet így kb. 17 kg-nak megfelelő erő akar szétfeszíteni. Szerinted ezt kibírhatja a konstrukció vagy még kell hozzá valami plusz erősítés? Milyen gázt lenne érdemes (vagy egyáltalán lehetséges) beletöltetni az R12 helyett?
Ez az érték üzem közben igaz ! Ha leállítod a kompresszort kiegyenlítődik a nyomás ,és a párologtatóban is fel megy 16-20 atmoszférára
gáztól és hőmérséklettől függően . Nameg ez sem nagyon okos dolog "A párologtató egy műanyag lapokból összeragasztott doboz." A műanyag az elég jó hőszigetelő ,tehát a belsejében jóval alacsonyabb lesz a hőmérséklet mint a külső felületén , valamint a nyomástűrés sem a legjobb ! Hőszivattyút vagy bombát akarsz készíteni ?
A további aggály, az adott műanyag és ragasztó hogyan reagál a hűtőközegre?
Esetleg oldja, lágyítja stb-stb.
A 15-20 bar viszont már elég komolynak tűnik. A háztartási hűtők vékony lemezből készült párologtatója hogy bírja ezt ki?
Nem írtam le teljesen pontosan a párologtatóm felépítését, mert úgy éreztem, hogy nem lényeges. A valóságban úgy épül fel, hogy egy lapos hűtőborda köré van felépítve a konstrukció. Szóval a doboz egyik oldala, az tulajdonképpen a hűtőborda alja. Ezt kellene hűteni. Pont azért gondoltam, hogy műanyagból készítem el a burkolatot, hogy a hőelvonás a hűtőborda felől legyen a legnagyobb, ne a doboz többi oldala felől. Mit javasoltok, hogy tudom megoldani, hogy ne szálljon szét az egész cucc? Esetleg valami fém abronccsal fogjam össze?
Ebben igazad lehet. Nem gondoltam, hogy a közeg megtámadhatja a ragasztót vagy a műanyagot.
Honnét lehetne ezt kideríteni? Egyébként milyen gázt tudok használni ebben a kompresszorban nagyobb átalakítás nélkül?
Üdv! A műanyag és hűtőközeg egymásra hatását házilag csak próbálgatással lehetne megállapítani, ami elég költséges játék a gáz ára miatt.
A kompresszorod elmegy az R12-t helyettesítő közeggel vagy olajcserével az R 134A jelűvel. A hűtőbordád mekkora? Nem lehet esetleg egy csőkígyót ráeszkábálni ? Vagy egy nagyobb fémtömbben járatokat kialakítani és ezt rászerelni a bordára?
A hűtőborda akkora, hogy az említett méretű dobozba pont belefér. Tehát a bordák a dobozon belül vannak és az alja van kifelé. Tulajdonképpen a bordaközök alkotják a járatokat.
Meggyőztetek, hogy ez a ragasztásos technológia nem egy életbiztosítás. Megpróbálok csőkígyót belekonstruálni a bordák közé. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy hogyan tudnám a hagyományos hűtőgépből kiszerelt kompresszorral és csövezéssel ezt megoldani? Leginkább az a gondom, hogy amit kiszereltem, abban az előremenő vékony réz vezeték benne fut a visszatérő vastagabb alu csőben. Ezt nem igazán tudom ilyen formában használni. Mennyire probléma, hogy ha úgy oldom meg a hűtőközeg keringetését, hogy a vékony rézcsövet kihúzom a vastag alu csőből és különválasztom az előremenő és visszatérő csövet?
Milyen átmérőjű csőből készítsem el a csőkígyót a párologtatóban? Köszi a segítséget.
Hali.Segítséget szeretnék kérni nyomás ellenörzésével kapcsolatba.Egyébként ez egy Traktorban lévő klíma.valaki le tudná írni nekem a folyamatát a mérő óra felszerelésének?ha nincs sehol feltüntetve h. milyen közeg van a rendszerbe azt milyen módon tudhatom meg,vagy van valami szabvány.?Előre is köszönöm
Én még nem láttam, hogy órát csatlakoztattak volna hűtőkörhöz. Szervízcsaptelepet szépen rákötöd a szívó vezeték és ha van nyomó vezeték szervíz csonkjára és kész.
Elindítod a hűtés. Olyan nincs, hogy nem tudni milyen hűtőközeg van benne. R12, R22, R134a amiket általában használtak/nak. Szervíz könyv, műszaki doksi? Ha nem értesz hozzá akkor hívj szakembert. Olcsóbb mint barkácsolni és napokig fórumokat bújni.
Szia! Pontosítanék R12 vagy R134A... 22-t nem használtunk, használunk jármű komfort klímában.
Raktérhűtésnél esetleg. Klacka! Ha a géped úgy 10-12 év előtti akkor nagy valószínűséggel R12 van benne , ha fiatalabb szinte biztos hogy R134A! Nem illdomos kevergetni a hűtőközegeket , ezért mindenképpen keress egy adattáblát valahol!!! FONTOS megtudni a hűtőközeg fajtáját!
Már egy ideje nem foglalkozom jármű hűtéssel, de bizony használtak R22-t. A hétvégén, ha még meg van előkeresem a katalógusom. 1980-tól 2005-ig benne vannak az európai autók klíma adatai. Arra konkrétan emlékszem, hogy a Renault használt R22-t, de a merci is rémlik.
Mezőgazdasági gépeknél is előfordult. Főleg az utólagos beépítésnél találkoztam vele.
Akkor valami bitang erős kondenzátorral szerelhették azokat az autókat ! Én még nem találkoztam ilyennel, bár ez nem jelent semmit!
Urak!
Okosítson már fel valaki a klíma működéséből. Mármint az elektromos részből. Van egy panelhibás beltérim, azt próbálom a lehető legkorrektebbül kiváltani. Odáig eljutottam, hogy a szellőztető ventilátor 3 fokozatú, azt működésre is bírtam. Kérdés lehet a léptetőmotor vezérlése, de nem életbevágó. Viszont az eredeti panelen a kültéri ventillátorát egy relé kapcsolta a beltéri paneljéről. Ebből nyilvánvaló, hogy nem kell mindig mennie, Mikor kellene kapcsolni a kültéri ventillátorát? Azt is leszűrtem, hogy a beltéri ventillátornak még valameddig szellőztetnie kell a kompresszor megállása után. Csak azt nem tudom, hogy meddig? Van a beltériben 2 termisztor?, vagy egyéb hőérzékelő. Egyik a csőkígyón, a másik előtte. Mi a pontos szerepe? Egyelőre ennyi kérdésem van. De akkor sem sértődnék meg, ha egy komplett leírása lenne valakinek. Kösz. Egyébként egy AIR Komax klíma volt, míg működött.
Szia!
Meglehetősen lekezelő hangvételűre sikeredett ezen leveled. Afelől biztos lehetsz, hogy a fórumnak több olyan tagja is van, aki profi az adott területen. De, ez a hangnem, ez a fellengzős kérdésfeltevés, néhányak számára sértő lehet, némelyekben ellenszenvet válthat ki. Kérlek legközelebb próbálj meg több alázattal fordulni a fórumhoz, azokhoz az emberekhez, kiktől segítséget remélsz! Az irományodból az "sugárzik", mintha megtisztelve érezhetné magát azon válaszadó, aki reagálni mert a kérdésedre. Ha bele olvasol a hozzászólásokba, láthatod, hogy megszokott, a kölcsönös tiszteletadás, kérdező(k), és válaszadó(k) között. Amennyiben ennek szellemében fordulsz segítségért, hidd el jönni fog a válasz is. :yes: Üdv Tibi.
Helló!
Alapvetően magával a hűtéssel kellene tisztában lenned és akkor megspóroltad volna ezt az írást. Mivel nem, így válaszolok a stílusnak megfelelően, de nem térhetek ki minden részletre. A beltéri egység nem szellőztet. Igaz van olyan ami tud, de az igazi minőségi felsőkategóriás klíma. A léptetőmotor vezérlése is fontos mivel ez biztosítja a megfelelő hőelosztást. Az, hogy a kültéri ventilátort a beltéri kapcsolja elég vicces, de az elmlített 'gyártmány' alapján nem elképzelhetetlen. Amúgy a hűtőközeg típusától függ, hogy mikor kell kapcsolnia a ventilátornak. A beltéri ventilátor, hogy meddig megy és milyen fordulaton igény függő. Minnél minőségibb a klímád annál tökéletesebb ennek a vezérlése. A beltériben az a csőkígyó párologtató és kondenzátor, ha hűt/fűt a géped. A két termisztor elégséges, de nem elegendő. Esedben valószínűleg az egyig a visszaszívott levegőt méri a másik meg vagy folyadék vagy gáz hőmérsékletet. Végül az AIR Komax gépet ne nevezzük klímának (és semmi hasonló bóvli, matricázott gépet) inkább bizonyos esetekben hideget biztosító gépnek nevezhető. Mivel semmi használható infót nem adtál ez a max. Idézet: „Az, hogy a kültéri ventilátort a beltéri kapcsolja elég vicces,...” Nem ! Ez nem vicces! A made in primitív vezérlésű gépeknél ez így szokás. Főleg fűtő üzemmódban. A fejlettebb inverteresek házon belül elintézik... Amúgy a kérdező stílusa ..khm!
Szia Tibi,
Nem értem, hogy mi a lekezelő a hozzászólásomban, ahogy azt sem, mi sugárzik belőle... Csak pár kérdés volt. Üdv. |
Bejelentkezés
Hirdetés |