Fórum témák
» Több friss téma |
A LED szalag a közhiedelemmel ellentétben igenis termel hőt, ezért ajánlatos fém felületre ragasztani. Nem azt mondom, hogy azonnal tönkremegy, de a hosszabb élettartam érdekében jobb neki fémen.
Díszléc van, a videónis lécre tették.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy akkumulátoros lámpát, ahol a tápfeszültség kb 4-12V között lehet, és egy mikrokontrollerrel PWM segítségével szabályozhatom a fényerőt, vagy adott esetben villogtathatom a LED-eket. 10-12 db LED lesz, amelyek véleményem szerint sorosan lenne célszerű kapcsolni. Nagy fényerejű piros 5mm-es LED-ek. Tudtok ajánlani egy jó hatásfokú boost konvertert, amihez furatszerelt alkatrészeket kell használni?
Sziasztok!
Azzal a problémával állok szembe, hogy a konyhapultban levő spotokban kicseréltem az izzókat ledesre de ahhoz, hogy normális nagy fénnyel világítson egy hagyományost bent kell hagynom. Ha ezt kicserélem vagy kiveszem elhalványul az összes izzó fénye. Miként lehetne ezt kiküszöbölni? Egyébként 12V-os trafó hajtja az izzókat. Előre is köszönöm a segítséget.
Nagy valószínűséggel inverteres a spotok tápja. Kell bizonyos terhelés, hogy rendesen beinduljon. Cseréld le egy hagyományos trafós tápra.
Mit értesz hagyományos táp alatt? Meg tudom azt esetleg valahonnan hogy a mostani pontosan milyen?
Mondjuk egy kép vagy típus sokat segítene, de a tünetek erre utalnak. Egyszerű trafó. Ha úgy könnyebb felismerned akkor az a fajta amiben "van anyag"
Akkor erre már csak holnap kerül sor most már nincs kedvem a konyhaszekrény tetejére mászni
Köszi, de nem. Ez sok szempontból nem felel meg.
Az eredeti kérdésben megadott tól-ig határok nem egyértelműek nekem.
Neked teljesen mindegy, hogy hány LED, csak a darabszámon belül legyen? Mindegy, milyen legyen a tápellátás, vagy pedig többféle tápot képzelsz hozzá? Miért 10-12 LED? Alakzatba akarod rendezni, vagy úgy gondolod, ez a darabszám ad elegendő fényt a feladat megoldására?
Kerékpár hátsó lámpája lesz, plusz index is lesz valószínűleg (tandemmel nem biztonságos kézzel kalimpálni). Az első lámpa tápjáról kapja majd az ellátást, ami változatos lehet. Alapvetően Li-ion akksikkal terveztem, de szükség esetére szeretném, ha ceruza elemekről is üzemeltethető lenne.
Villogó üzemmódot is szeretnék (az indexnél egyértelmű). Egyébként alakzatba szeretném rendezni őket.
Tud valaki megbízhatóan jó minőségű fehér LED-eket? Tervben van egy asztali lámpa készítése, ami mellett nem folyik ki a szemem. Az sem árt, ha jó nagy fénye van.
Előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
Kb. 20 perce próbáltam ki a HEStore-ból rendelt 10 mm-es diffúz fehér LED-eket. Ha most építenék LED-es lámpát (másra vettem), biztos, hogy ilyenből készíteném. Ez az: Bővebben: Link
15 mA, kb. 2.95 V A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2015
Üdv! Olyan kérdésem lenne, hogy van egy 16V-os tápom (amely akus fúró töltője volt), hány 12V-os ledet köthetek rá sorosan ellenállásokkkal?
Szia!
Mekkora egy LED áramfelvétele? Mekkora áramot tud a töltőd leadni? Ezekből ki tudod számolni,hogy mennyit bír el. István
Sorosan? Matematikailag 1.333333....
Elektronikailag meg 1-et! Előtét ellenállással, párhuzamosan annyit amennyit a táp elbír.
Ebayen vásároltam 4W LED spotokat, leváltandó a 35W halogéneket. Még a hónap elején megérkeztek, de csak tegnap volt időm foglalkozni a világítással (kicsit több meló, mint hogy simán kicserélem a spotot)
Szétszedtem a spotot, és MC34063-mal épített áramgenerátor van benne. Kíváncsi voltam, mekkora árammal hajtja meg a ledeket: szinte pontosan 350mA-re van beállítva az áramgenerátor. Kicsit vakaróztam, mert ugyan minden működik, de nem 700mA-nek kellene lennie? A 4W spotokat 2-2 soros LED-ből építik, amiket párhuzamosan kapcsolnak; ilyen az alu nyák kialakítása. Megmértem, kb. 6,4V mellett hajtja át a LED-eken a 350mA-t, ez alig több, mint 2,2W felvett teljesítmény. Jól gondolom, hogy ebből nem lesz 4W (körüli) leadott?
Te fűteni akarsz vele? Ha világítani, akkor mit rugózol azon, hogy hány Watt teljesítményt fűt el? Világítástechnikában főleg a Lumen, Lux mértékegység használatos, a Watt legfeljebb hatásfok esetén kerülhet a képbe. A bemeneti oldalon mekkora áram folyik?
Fussunk neki mégegyszer: Hány Lumenes fényforrást rendeltél, és mennyit tud, amit kaptál?
Te is tudod, hogy nem tudok felelni, hány lumenes fényforrást rendeltem, mert ilyen adatot nem adnak meg kínai barátaink. Ilyen spotról van szó. 4db 1W led van benne, amire viszont azt írják - ha önmagában csak 1W ledet vennék - hogy 90-110lumen 350mA áram mellett.
Ebből kiindulva ~400lumen kellene, hogy legyen a 4W spot, gondolom én. A következő probléma, hogy ezt megmérni sem tudom, mert (számomra természetesen) nincs ilyen műszerem. Viszont ha létezik egyszerű módszer, amivel ezt meg tudom mérni - legalább közelítőleg - leírhatnád, megpróbálom. A bemeneti oldalon nem mértem áramfelvételt, csak a leden áthajtott áramot. Én abból indultam ki, hogy a párhuzamos ágak miatt ~700mA áramgenerátor kell, mert az fogja a 350-350mA áramot áthajtani mindkét ágon (most abba ne menjünk bele, hogy miért rossz ez a párhuzamos megoldás) Természetesen nem fűteni akarok vele, leírhatnád, milyen elveket kövessek, mit mérjek, mit hogyan állítsak be, hogy egészséges kompromisszumot találjak a spottól elvárható világítás és az élettartam között. Ha már ebbe az irányba terelődünk, nem is az a fontos, hogy ebben a spotban mi is van, hanem az érdekelne, mi lenne a célszerű, ha benne lenne? Mod: bocs, megadta kínai barátunk, hogy 280-300lumen, figyelmetlen voltam. De konkrétan nem tőle vettem, megpróbálom előkeríteni a konkrét terméket, bár valszeg. az is ilyen adatokat ad meg. Mod2: megtaláltam, ezt vettem, de itt tényleg nem ad meg lumen értéket. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2015
Egy ebayes kitudjamilyen megoldásnál ez ilyen dolog, rá van írva valami és lead valamit. Ezek után én a lumen értékekben sem lennék biztos, ha már a kolléga azokat javasolta nézegetni, de egy minőségi (ez fontos, mert egy kanluxos izének látványosan gyatrább fénye van, mint egy Osramnak) 35 W-os halogént fényáramban, vagy azonos felület(!) megvilágítottságában én kötve hiszem, hogy kivált 4 W LED. Pláne, ha a színhűséget is figyelembe vesszük, amiben a halogén szuper, az occcsó LED meg pocsék. De azért érdekel a tapasztalatod a 2 W körüli modullal, mennyire van közel a halogénhez.
Na ez az. Az Osram 35 W-os GUakárhányas halogénje 430 lm.
A célszerűségről nehéz mit modnani, hiszen többféle irányelv van LED-eknél is. Itt a párhuzamos kötés oka talán az lehet, hogy ha egy LED meghibásodik, akkor a másik pár még tudjon működni, ha kellően túlméretes a LED és a hűtés is, akkor mondhatni majdnem azonos tulajdonságokkal. Amúgy, ha hőtanilag jól együtt futnak és a gyártáskor közeli csipekről van szó, nem annyira nagy gond a párhuzamos kötés, legalábbis eleinte nem. Az MC34063 univerzális mindenes, de a maximum 80 % hatásfok, amit el lehet érni vele, azért nem a legfényesebb eredmény. Szerintem ez a megoldás itt olcsóságról szól, ami nem feltétlen hibás megközelítés, majd idővel kiderül, hogy mennyire olcsó-ha ezzel is csak az e-hulladékot lehet érdemben növeléni, akkor persze nem az.
Szerintem az egész az olcsóságról szól. Én azt gondolom, azért van benne ez a driver, mert éppen ez volt legolcsóbban beszerezhető. Nem hiszem, hogy a kínait egy másodpercre is érdekelte, hogy hány lumen, vagy éppen a reklámozott sok tízezer üzemórából mi valósul meg.
A párhuzamos kapcsolás pedig - szerintem - csak azért van, hogy simán el tudja adni 12V-ról üzemelőnek. Ha 4 ledet sorba köt, akkor jó a 350mA, viszont nem fog 12V-ról menni. De ezzel nem akarom elterelni a témát, engem érdekel, hogy milyen elvek mentén, mit, hogyan mérve, tervezve lehet relatív költséghatékony, viszonylag hosszú élettartamú, használható világítást kialakítani.
Miért ne menne? Lehetne éppen step-up is az az áramgenerátor..
A kérdésedre válaszolva, az biztos, hogy nem ezekkel az izékkel lesz költséghatékony világításod-ami ugye arról is szól, hogy ne kelljen fél évente LED-eket cserélni fényerejük csökkenése miatt, meg alkatrészmeghibásodás okán. Én vennék nagy tételben, neves gyártótól LED-et (ha az Osram már "túl" neves, akkor Luxeontól, Kingbrighttól, vagy méginkább Yujitól), és a szükséges mennyiséghez kitalálnám az érdemes megfejtést meghajtásra (nem kell a 12 V-ot sem kőbe vésni). A hűtésre érdemes költeni, mert hosszú távon rengeteget spórol az élettartammal. Tehát ebből mindenképpen egyedi megoldás lesz. Ha készre szereltet akarsz, akkor is áll a dolog: nem vagyunk olyan gazdagok, hogy a legolcsóbb vackot megengedhessük magunknak. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2015
Nem megbántani akarlak, ne érts félre. A probléma az, (mint már sokszor leírtam), hogy a kereskedők, marketingesek kihasználják azt a tényt, hogy ha valamit nem mondanak, akkor általában a nekünk legjobban tetsző adattal helyettesítjük. A kereskedőt csak a haszon érdekli, legyen kínai, vagy föníciai, egyre megy. A meghirdetett termék paramétereit érdemes górcső alá tenni, mennyire hihető.
Én nagyon sok energiát fektettem abba, hogy megtaláljam a (számomra) optimális világítóeszközt. Belekalkuláltam, hogy a tól-ig határok alsó felét, legfeljebb átlagát szabad nézni. Letöltöttem pár GB adatot, körülnéztem internetes piactereken, átrágtam magam pár tucat, főleg kínai nyelvű adatlapon, és arra a döntésre jutottam, hogy kész, összeszerelt termékkel túl nagy a kockázat. Mindenesetre a drágább, de az elvárt eredményt jobban megközelítő megoldást választottam: alkatrészenként vettem meg a lakásvilágítás körtéit, saját kezemmel szereltem össze. Biztos, hogy többe került, mintha kész körtéket vettem volna, de azt tudja, amit várok tőle. Sikerült bóvlit is venni, természetesen, de az elmúlt két év tapasztalatai alapján még mindig azt mondom, nem jártam rosszul. Többszáz helyen több mint ezer LED működik otthon és ismerőseimnél, két meghibásodás fordult elő eddig. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2015
Értem, és köszönöm. Nagyon az elején vagyok ezeknek, de azt olvasva hogy a "...tól-ig határok alsó felét, legfeljebb átlagát szabad nézni..." nem biztos, hogy rossz választás volt a kínaitól az a 350mA áramgenerátor, ha nem akar hetente megküzdeni elégedetlen vásárlókkal a rövid élettartam miatt.
Az teljesen más kérdés, hogy így - a hol leírt, hol nem - max. 300 lumenből jó esetben 200-at fog produkálni az eszköz. De tény, hogy teljesíti a ~90lm/W értéket; kevesebbet világít, de kevesebbet is fogyaszt... @didyman Köszönöm neked is. Végül is nem kötelező a 12V A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2015
Még egy apróság. A LED hatásfoka hajszálnyival, de romlik az áram növekedésével. Ráadásul nagyon figyelni kell a réteghőmérsékletre, a csip (hasznos) élettartama rövidül a 70oC feletti hőmérsékleten. Tartósabb megoldást a 280-300-320 mA meghajtókkal felépített megoldások jelentenek.
Ha egy LED áramát csökkented a maximális 90 százalékára csökkented, a fényerőcsökkenést valószínűleg észre sem veszed.
Szia! Egy rövid mondat erejéig, nedudgi mellé állnék én is. Szintén cseréltem az egész házba minden fényforrást, nálam a 3x1W GU10-es 230V vált be, lassan 3. éve szolgálnak. 24 db összesen, én maradtam a kész gyári termékeknél, bár a műhelybe én is építettem saját kezüleg.
A kellő hűtésen van a hangsúly, eddig 3 db ment tönkre, (villogni kezdtek) azok is javíthatók, azóta kaptak megfelelő pasztát a hőátadáshoz, viszont a villanyszámlámon nagyon is érezhető lett a különbség. Előtte, 50W-os szpotok voltak, most darabonként 3W-osak, ahol szükségét láttam oda plusz darabszám lett beépítve, de még így is nevetséges a fogyasztásuk. Azt mondanám mérés nélkül, a meleg fehér típus 3x1W-os egy 20W-os halogénnek megfelelő fény érzetet ad. Darabszámukkal növelhető a hatás, viszont ezt a három led-et a gyári alu bordázott fej, megfelelő pasztával képes üzemi hőfokon tartani, nem üvegbúrás lámpatestbe használva. Amik nálam tönkrementek, mind a három, túlmelegedés miatt adta meg magát, led cserével és lámpatest váltással a megfelelő hűtés miatt, azóta azok is üzemben vannak.
Köszönöm, biztosan nem fognak 100%-on járni. Nem lesz egyszerű az átállás, a jelenlegi 230V spotokról a 12V, vagy 24V táplálásra. Elképzelésem van, aminek egy részét már fizikailag is megvalósítottam, majd beszámolok az eredményekről. Bár meglehetősen lassan haladok, kevés idő jut rá, de nyáron jó lenne befejezni.
@Kobra02 Köszi, nekem is üzemel 4db 230V 4W szabályozós, már egy éve kb., összehasonlításul a 35W spotokkal. Kettővel volt mindjárt a vásárlás után probléma (meghaltak nagyon gyorsan) de az termék probléma volt, vissza is adták az árát. A többi hibátlanul üzemel. |
Bejelentkezés
Hirdetés |