Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   30 / 83
(#) Robi85 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Kipróbáltam. Nekem Epson nyomtatóból való tápom van. +40V jön le róla, de ha rákötöm a led szalagot egy darabig világit aztán lekapcsol a táp. Szóval igy nemlesz jó, mert 1db szalag volt rákötve amin 20 Led van kb, és nekem meg 10 szalag kellene, hogy világitson. Valami ötlet?
(#) Dano válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
Megkérdezhetném hogy honnan van a LED szalagod ,mert én is gondoltam már hangulat világításra ilyen SMD LEDekből .
Köszi.
(#) banyaiakos válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
Próbáld meg, hogy 2 szalagot sorba kapcsolva kötsz rá.
(#) _JANI_ válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
A LED-szalagok eredeti tápfeszültségét kellene alkalmaznod. Nagy szerencséd van ha a tápegység a LED-ek tönkremenetele előtt lekapcsolt a túlterheléstől.
Az Epson nyomtatóból való tápegység mekkora áramot ad le 40V kimenő feszültség mellet.
( Mik a tápegység adatai? )
(#) Robi85 válasza Dano hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Ugy kaptam őket. Van sok, pár darabot tudok adni ha érdekel. Keress meg PM-be.
(#) Robi85 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Hali.

Nemtudom, hogy mekkora áramot ad le. A táp tipusa: EPS-31E.

Volt a led szalag elött egy korlátozo ellenállás. Kiprobáltam most egy trafóról. Így tökéletes. Igaz egy picit ciripelt is a táp, mikor rajta volt a szalag. De ha trafóról jólesz a 10db szalag akkor az marad.
(#) Dano válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Köszi, de azt hittem hogy boltból van, és nem szeretném tőled elvenni mert lehet hogy neked jobban kell mint nekem ( körülnézek még a netten a téma felől ) azért köszönöm.
(#) _JANI_ válasza Dano hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
_Egy_ ötlet!...
(#) Dano válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Köszi.
(#) gergobmwe30 hozzászólása Máj 4, 2011 /
 
Hali.

Látom volt már szó 100db fehér led vs. 230v-ról, de valahogy nekem nem tetszett egyik megoldás sem. Az én ledjeim 3.0Von üzemelnek, ezért kb 300V kell nekik, 48mA mellett sorosan kötve. Be is kötöttem a szobába őket a polisztirol hab díszcsík mögé rejtve. De még nem sikerült biztonságosan üzemeltetnem. A pufferelt feszt 470ohm/2w ellenállásal kötöttem sorba, tökéletesen világítanak. De kellene nekem egy áramgenerátor hozzá, kicsi egyszerű. Ezt építettem meg hozzá, de nem akar normálisan szabályozni. 5-12-24Von próbáltam 2db soros leddel, 10-30-50mA-t engedett rá. Rövidzárban meg a csillagos ég... A tranyókat MJE13003ra cseréltem. Valami ötlet?? Vagy egy bevált kapcsolás valakinek?
Köszi!!!
Gergő
(#) qvasz2 válasza gergobmwe30 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Mert ez a rajz is hibás, mint az ottani rajzok 75%-a!!
Nézd meg skori rajzát, csak egy pici eltérés van: rossz helyre kötötted a terhelést. Ettől a t1 nem tud rendesen dolgozni, mert nincs a kollektorában semmi.
Bevált kapcsolás lehet még LM317-el, az adatlapján is van áramgenerátor üzemmód. De ez csak kis feszültségre jó!
(#) gergobmwe30 válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Áha, gondoltam hogy hibás lehet. De akkor hülyeséget minek tesznek fel az emberek?? Emlékeimben még halványan él a suliban tanult kapcsolás, hasonlított rá, ezért gondoltam jó lesz...
LM317re gondoltam, talán elmenne az is, mert csak 20-25V-ot kell elvinnie, vagy lehet teszek még fel 5db ledet, akkor annyit se, de 320Von azért ezt mégsem...
Skori kapcsolását építem meg, az remélem már jó lesz. Ha jól gondolom R2nek valami 300K körüli jó lesz, R1 15ohm, és mehet is!
Köszi szépen a segítséget!!
(#) Gál Norbert hozzászólása Jún 10, 2011 /
 
Hello

Én egy LED lámpát készítettem, Skori oldalán levő leírás alapján(mellékelt xlstáblázat).
Iskolában épp ezen a héten volt vizsgám hasonló dolgokból, gondoltam kiszámolom magam is.
45darab LEDet kapcsoltam sorba, nyitófeszültségük 3,2-3,4V.
Előtétnek 660nF kondenzátort és 355ohmos ellenálást használtam, így 146Vot mértem a LEDeken(ennyit is terveztem).
És akkor elkezdtem számolni:
U=320sin(2*3.14*50)=320sin(314t)
R=355ohm
C=660nF
ebből a kettőből a Z=355+1/(2*3,14*50*660*10^-9)=355+4822j
Szóval én megakarom kapni a LEDeken átfolyó áramot ami:
I=(320-146)/(355+4822j)=poláris alakban (174|_0°)/(4835|_85°)=0,035|_-85°=0,0031-0,035j
Számításom szerint 3,1mA folyna át a LEDeken, ami szerintem hülyeség.
Ha beírom ebbe az excel táblázatba ezeket az adatokat(2. fül)-Köszönet érte Skorinak, reméllem nem haragszik meg, hogy felrakom ide-. C1=660 . R1=355
Ledeken eső feszültségnek 146Vot, akkor 23,8mA jön ki.

Hol rontottam el a számítást? Lehet ezt így számolni?
(#) ekkold válasza Gál Norbert hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Idézet:
„....Köszönet érte Skorinak, reméllem nem haragszik meg....,”

Megkérdeztem, és nem haragszik
Amúgy:
Az eredő impedancia Z=355+4822j idáig jó. Utána ennek az abszolút értékét kell venni ami
Za = (355^2 + 4822^2)^0,5 = 4835
Az áram csúcsértéke
Ics= (320-146)/4853 = 0,035A
a ledeken ennek az átlagértéke fog folyni, ami kb.
I = Ics * 2/PI = 35mA * 2 / 3,14 = 22,9mA

Persze az R2 így még nincs figyelembe véve, de az csak pártized mA-t tesz hozzá....
(#) kameleon2 válasza ekkold hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Sziasztok!
Én egy régi Ezermesterben találtam anno a legegyszerűbb megoldást LED üzemeltetésére 230V-ról.
Gyakorlatilag nem áll másból mint 1db Dióda sorban egy darab 22-47kOhmos ellenállással és 1db LED-del. A dióda amellett, hogy egyenirányít - eldobja az egyik félhullámot. Igaz ez vibrálást eredményez, de sok esetben ez nem zavaró. Így már csak 115V marad, amit már könnyedén lehet egy sima ellenálláson is ejtetni. A mai LED-ek pedig már néhány miliAmperen is kitűnő fényt adnak. Ha nagyon zavaró a vibrálás, még könnyedén simítható egy kondival. Ekkora terhelés mellett kis méretben megoldható. Az eredeti kapcsolás a kapcsolókba építhető glimmlámpa helyettesítésére lett tervezve, de ipari eszközben is alkalmaztam már, stabil megoldás és egyszerű, ráadásul nincs szükség nagy teljesítményű ellenállásra sem.
(#) ekkold válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Középértékre valóban 115V, de effektív értékben kb. 150V marad az ellenálláson, ami 22k esetén 1W, 47k esetén félW körüli disszipáció.

Ahol a hatásfok is számít ott bizony ez túl sok. Az előtétkondis 100 ledes lámpa kb 5W-ot eszik, de a vesztesége jóval kevesebb mint 1W. Ehez képest 1 led miatt ennyit elfűteni luxus...

De mondok más hasonlatot, egy mai korszerű háztartási készülék standby fogyasztásának 1W allattinak kell lennie, és abban egy led, az infra vevő, az infrá jelét feldolgozó egység, és ezek tápegysége is működik.

Akkor most sok vagy nem sok az a 0,5...1W egyetlen led miatt?

Tudom, hogy ipari környezetben is használják, pl. a gyári sinre pattintható visszajelző ledek is ilyenek. Na persze ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy ez a legjobb megoldás, hanem inkább azt, hogy a legolcsóbb...
(#) Gál Norbert hozzászólása Jún 12, 2011 /
 
Hello

Azon gondolkodom, hogy ha 100-120db 3,2V nyitófeszültségű LEDet rákötnék a hálózatra csak sima graetz + pufferkondi után, akkor mekkora áramkorlátozó ellenállás vagy kondi kéne? Elvileg a LEDeken eső feszültség épp 320V lenne, ilyen esetben is van egy minimum ellenállás amit célszerű beépítteni?
Mert ha elég lenne 100-500ohm akkor azon csak pár tized watt veszteség lenne és így olcsóbb kisebb és biztonságosabb is lenne a lámpa mint előtétkondival.

Vagy ajánlott inkább 25ös csoportokba rendezni a LEDeket?
(#) ekkold válasza Gál Norbert hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
A hálózati fesz akár +-5...10%-ot is ingadozhat (mondjuk +- 10...20V), ez elég nagy áramingadozást okozna a ledeken - persze egy jobb elektronikával ez kivédhető lenne, de az előtétkondis megoldás egyszerübb, jobb (pl. akár a 25-ös led csoportokkal).

Ha belegondolsz egy egyenirányító pufferkondival áramimpulzusokat vesz fel a szinusz csúcsoknál (C osztályú egyenirányítás), ugyan az előtétkondis megoldás árama sem teljesen szinuszos, és a cosFi is rosszabb valamivel, de a folyási szög nagyobb, és ezáltal a felharmonikus tartalom kisebb.
Innetől pedig egyéni megítélés kérdése, de szerintem az előtétkondis megoldás sok szempontból jobb.

A sok led sorba + ellenállás 320V-ról szerintem nem jó megoldás. Esetleg használható lenne ha monduk a ledeket csak 280V körülire méretezzük, és nem ellenállást, hanem áramgenerátort kötünk be a ledek elé (40V *10mA = 400mW veszteség, 20mA-nál 800mW). Ez viszont már bonyolultabb mint az előtétkondis, és még így sem feltétlenül jobb. 800mW-tól pedig már eléggé meleg lesz egy TO220-as tok, (ha nincs hűtőbordán).
(#) Gál Norbert válasza ekkold hozzászólására (») Jún 13, 2011 /
 
Ezt az feszültségingadozást nem lehetne varisztorral kiküszöbölni?
Idézet:

Esetleg használható lenne ha monduk a ledeket csak 280V körülire méretezzük, és nem ellenállást, hanem áramgenerátort kötünk be a ledek elé (40V *10mA = 400mW veszteség, 20mA-nál 800mW).”

Tudnál mutatni egy ilyen egyszerű áramgenerátoros kapcsolást?
(#) san398 hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
LED lámpát szeretnék készíteni.A kapcsolás: 8db led sorosan és ebből a led sorból 9 párhuzamosan.Egy sor 8x3,2V 15mA.Skory oldalán található számoló programot használtam amiben van egy olyan hogy Max áramimpulzus.Ez az érték nálam 32,5A lett.Pontosan mi is ez az érték?Hol fog ez a nagy áram folyni?
(#) ekkold válasza san398 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Jobb lenne másképp csoportosítani a ledeket, hogy kisebb árammal menjen.
Az áramimpulzus a bekapcsolás pillanatában folyhat a hálózat felől, nagyon rövid ideig (amíg az előtétkondi feltöltődik). A dióda kb. a névleges áramának 10x-esét bírja ki ewgy rövid impulzus erejéig. A 32A elég sok, illetve ekkor legalább 3A-es diódák kellenek...
(#) ekkold válasza Gál Norbert hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
- Nem.

- Kapásból nem tudok rajzot belinkelni, de kb ennyi kellene hozzá: IRF740 + hűtőzászló + 39ohm + BC182 + 220ohm + 470k. Esetleg később összedobok egy rajzot...
De továbbra is jobbnak tartom az előtétkondis megoldást.
(#) DecebaL válasza Gál Norbert hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Szia!

Én a 230 -at egyenirányítottam + pufferkondi +10 ohm -os ellenállást tettem a sorba kötött 110 ledhez ez kb egy éve volt azóta is megy.
Lehet, hogy nem jó megoldás de nálam már egy éve megy.
(#) xylacc válasza DecebaL hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Én immár három éve ilyet használok, ellenállás nélkül a fürdőszobában. Mint ahogy már írtam. Sőt, van készre gyártott nyákom, amin 108LED van sorbakötve, és ilyenböl van rajta két kör. (hideg-meleg fehérben)
Egyszerűen nincsenek túlhajtva a ledek, teljesen hidegek, csak több van belőlük sorbakötve.
Pufferleni kell, egyenirányítani, és lehet nyüstölni...
(#) san398 válasza ekkold hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Köszi a választ!
3x24-re lett módosítva a ledek elosztása.Összesen 84V és 40mA-re lett számolva.Az előtét kondi 780nF (kisütő ellenállás 470kohm, a vele sorban lévő áramlökést korlátozó ellenállás 82ohm 1W-os, az egyenirányító utáni kondenzátor 560µF a párhuzamosan kötött kisütő ellenállás 220kohm. A 84V helyett csak 70V-ot ad le a táp rész. Ez mitől lehet? Van valamilyen képlet, hogy az adott felhasznált alkatrészekkel mekkora lesz a tényleges feszültség ami a ledekre kerül?Előre is köszönöm a választ.
(#) ekkold válasza san398 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Valószinüleg 70V a 24db led össz nyitófeszültsége,é s ezért áll be ennyire.
Ha egyébként az áramerősség megfelelő a ledeken, ill. ha normálisan működik az áramkör, akkor a 70V nem probléma.
A kondik hány voltosak? Remélem valamennyire azért túl vannak méretezve feszültségre.
(#) san398 válasza ekkold hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Működik rendesen csak az volt a furcsa hogy 3,2-3,5V volt feltüntetve nyitófeszültségnek a ledeknél.
Az előtét kondi AC 280V-os az egyenirányító utáni pedig DC 100V-os.Szerintem a feszültségtűrése a kondiknak elég.
(#) xNorbi hozzászólása Júl 16, 2011 /
 
Hello

Nekem van 3darab LEDes lámpám, ezekhez szereték olyan elektronikát készítteni, ami a bekapcsolásuk pillanatában lassan növeli a fényerejüket(1-2s), kikapcsoláskor pedig lassan elhalványulnak(1-2s). Szétszedtem az egyiket és előtétkondenzátoros áramkorlát van benne.

Tudna valaki ehhez kapcsolást?

Gondolkodtam azon, hogy kibontom az elektronikájukat és ezt beépíttem a kapcsolóba mert ott elférne egy nagyobb pufferkondi, de mivel külonböző számú és fajtájú LEDel szerelt a körtéim vannak ezért ez nem lenne járható.
(#) xNorbi válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Tud valaki olyan ármakört ami a hálózati feszültséget 0ról lassan 230Vra emeli? Meglehet ezt egyszerűen valósíttani?
(#) kameleon2 válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Sziasztok!

Dimmerre gondolsz?
Következő: »»   30 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem