Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lézeres radar, traffipax jelző
(3) Tilos a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését megakadályozni, megzavarni, valamint az ellenőrzés eredményét befolyásolni, ide nem értve az ellenőrzést előre jelző eszközök használatát. (1/1975. (II. 5.) KPM-BM)
Lapozás: OK   5 / 147
(#) kisger válasza djgombi hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat és egyben sajnálom hogy már megint etika, kressz és jogszabály vitává kezd fajulni ez a téma.
Kérek mindenkit hogy ha nem elektronikai jellegű hozzászólást szeretne tenni akkor azt tegye máshol. Szerintem, mivel demokratikus jogállamban élünk jogunk van arról írni amiről szeretnénk és nem örülök annak hogy nem arról szól ez a téma amiről kellene. Nyilván vannak érvek és ellenérvek miért építsünk és miért ne egy ilyen eszközt, a magam részéről csupán az a motivációm hogy nem szeretek egy relatíve egyszerű eszközért nagyságrendekkel többet kifizetni mint amennyiből előállítható.
Mivel kishazánkban legális egy ilyen eszköz birtoklása és használata az ellenzőknek csak annyit üzennék hogy aki meg tud vásárolni egy gyári ilyen eszközt annak úgy is lesz és úgy is száguldozik és ha elüt egy gyereket eltusoltatja... Ha viszont az ellenzők közül valaki (senkinek nem kívánom) kifog egy lakotterületen kívüli, nem használt iparvágány mögött "elbújt" közget és kap egy 90.000-es csekket majd elgondolkozik hogy mennyire jó a mi kis kresszünk és jogszabályaink.
Egyébként felmérések szerint nincs olyan ember aki legalább fél éve vezet és még nem szergett kressz szabályt, az ellenzőknek inkább tükörbe kéne nézni és észrevenni a gerendát a szemükben. A gyereket meg meg kell tanítani a járdán közlekedni és az úttestre lépés előtt szétnézni. Mondom ezt én akit 7 évesen a zebrán gázolt el egy gyorshajtó...
Egy szó mint száz kérem ami nem szakmai azt mellőzzük ebben a témában.
Köszönöm.
(#) (Felhasználó 5823) válasza kisger hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Szívemből szóltál!
A vicces az egészben, hogy a nejem egy autó leszorította a múlthéten miközben ment a postára a robogójával és jól összetörte magát, akkor én jogosan ellenezhetném minden olyan téma létét a fórumon ami a gépkocsikkal van összefüggésben?? Ne legyünk nevetségesek! Ja nekem négy gyermekem van, nem hiszem, hogy van olyan a fórumon akinek sokkal több lenne! De én a témát igen csak helyénvalónak tartom! Egy egyszerű példa - Ha jövök haza Horváthországból, 600Km-rt jövök autópályán, és amikor beérek kis hazánkba még 400Km-t minden féle úton, 10 órát vezetek, és ha elnézek egy táblát fizethetek mint a köles! Pedig lehet csak egy kintfelejtett útjavítás táblája, és a fene nem csinált hetek óta semmit az úttal! Én vennék ha lenne rá pénzem, csak épp nincs!

Amit furcsálok, hogy még senki nem tett fel képet a sajátjáról, pedig gondolom, hogy van olyan fórumtag aki rendelkezik ilyennel.

(#) Zuzmo_farok válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Hali
Valakinek meg kéne nézni milyen jelet bocsájt ki a lézeres sebmérő.
egy infradióda, megfelelő optikával, rácsatlakoztatva valamilyen PC bemenetre, vagy mikrovezérlőre, és meglesni mi is az amit használhatunk.
azt is el tudom képzelni, hogy a visszaérkező lézer idejét méri, és a fénysebességből számol távolságot, 2-3 mérésből sebességet.
vagy doppler effektus, ha megvan a freki, impulzus szélesség, akkor elméletileg lehet hasonló fals jelet kibocsájtani.
lehet ilyen garázskapú nyitókat is venni, nem hiszem hogy high-tech lenne.

kell valaki, aki tud mintát szerezni ebből a jelből.
azt felrakja ide, és mindenki építhet olyat amilyet szeretne

fals jel nem mindig egyszerű.
totál idióta jelet is, "kódolva persze"
a kapunyitók is csak egy "bizonyos jelet" nyomnak ki, és ismételve.
(#) Action2K válasza Zuzmo_farok hozzászólására (») Okt 17, 2009 / 1
 
Amit le kell küzdenetek:
1, Többféle kódolású mérő létezik, tehát egy minta nem elég. Lista lentebb.
2, A lézerfényt Polikarbonát gyűjtő/szórólencse kell hogy igazgassa.
3, A szerkezetnek vízálló, UV-álló, hideget meleget tűrnie kell, rázkódást állnia kell.
4, Illik indium-gallium-arsenide lézerdiódának lennie.
5, Több trafipaxot ismerőnél már elengedhetetlen a mikrocsipes központ.

Még mindig olyan könnyű és olcsó megépíteni egy mindentudót?

2006-ban alkalmazott trafipax típusok:
# LTI - Marksman 20.20, Multalaser
# LTI - UltraLyte, LR, 100, 100LR, 200, 200LR, Compact, LRB
# Redflex - Lasercam, Lasercam NT
# Jenoptik - LaserPatrol
# Jenoptik - Laveg, Video-Laveg
# Multanova - StarLaser
# Robot - TraffiPatrol, V, Traffipatrol XR
# Sagem - MestaLaser
# Sagem - EUROLaser
# Truvelo - Lidar, D-Cam
# Kustom - ProLaser I
# Kustom - ProLaser II
# Kustom - ProLaser III
# Kustom - Pro-Lite
# Kustom - LaserCam II
# Riegl - LR90-235
# Stalker - LZ-1
# Laser Atlanta - SpeedLaser, S, R, Stealth Mode
# Cleartone - Stealth SpeedLaser
# Fama - famaLaser II
# Fama - famaShot III
# Traffic Observer - LMS 291/221/04/05
# SCS 101, 102
# Riegl FG21-P
(#) kisger válasza Action2K hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Üdv!

Néhány info a magyar trafikról:
http://sebessegmeres.info/tech.php

Néhány lézer dióda Bécsből:
http://www.roithner-laser.com/LP-laserdiodesIR.htm

Egy potenciális érzékelő dióda (optikai fényhullámhossz szűrővel):
http://www.tech-led.com/data/PD010-02B.pdf
egy másik itthonról:
http://hu.farnell.com/osram/bp104fs-z/photodiode/dp/1226436?in_merch=

Egy német amatőr egyszerű jelzője:
http://www.flitsservice.nl/algemeen/index_html/index_techniek.html?...uw.htm

Mellékelve némi info az autótechnikában mebjelent cikkekről a témában. A továbbiakat is teszem fel a következő hozzászólásomban.

Nos ennyi infóm van a témában remélem valaki nálam okosabb össze tud hozni ebből valamit, nagyon örülnék ha sikerülne.
(#) kisger válasza Action2K hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
A továbbiak mellékelve.
(#) kisger válasza kisger hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Ez az utolsó. Szerintem elég átfogó képet ad ez a cikksorozat a traffipaxok működéséről, remélem egy nálam hozzáértőbb számára elegendő az infó hogy elinduljon valamerre.
(#) gabass válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Igen...akkor jón az új funkció a PIC-be...
megtanítjuk kinyitni a garázsajtót

ez a dióda jónak tűnik 905nm (traffik a 904nm en futnak)
Dióda 905 nm
(#) gabass hozzászólása Okt 18, 2009 /
 
Csak találgatok de mi lenne ha egy extra érzékeny foto dióda figyelné a 800-1000nm-es sávot és ha valamien logikai jelet észlel akkor azt rögzitené és végtelenítve visszajátszaná pár aranyos 904 v. 905nm es diódán
avr-el talán megoldható, pic-el biztos
(#) kisger válasza gabass hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
Üdv!
gabass jó az ötlet, én is erre gondoltam. Egyébként tőlünk nyugatabbra is ahol detektálni szabad de nem legális zavarni a trafit ott is "garázskapu nyitó"-ként árulják a cuccot.
(#) babocsai válasza gabass hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Szerintem nem kell ennyire túlizgulni a dolgot. Van egy Echo lasertek blokkolóm, de véletlenül kinyírtam a vezérlőjét. Javítás közben elkezdett izgatni a dolog, hogyan is működhet: a vevő oldalon úgy tűnik három különböző frekvenciát figyel (vagy csak egyet, három különböző diódával?), viszont adó oldalon - és ez az érdekes! - egészen egyszerűen 900nm-es ledekkel ad, jó nagy energiával, modulálatlanul. Ha belegondolok, nem feleslegesen. A traffi egy lézerkúpot lő ki és a visszavert jelből, a doppler-effektus alapján számolja ki a sebességet. Viszont ez a visszaverődés nagy távolságról egészen gyenge csak, a sugárzott jelnek csak töredéke jut vissza a vevőbe. Nincs más dolgunk, mint ezt a töredéket elnyomni egy jó nagy adag zajjal és szerintem ehhez nem kell moduláció, csak nagy teljesítmény. Ezt viszont nagy biztonsággal megoldja a 2x12db led, ami a blokkolófejekben van. Pontosan emiatt nem működik közelről, mert ott már kiválik a modulált mérőjel a zajból és hatástalan a blokkolás.
Ha megpróbálnánk "feldolgozni" a mérőjelet, és azzal visszasugározni ugyanazon a hullámhosszon, akkor a folyamatnak gyorsabbnak kell lennie a fénynél, hogy megakadályozzuk a mérést. Ilyen gyors PIC-ről még nem hallottam
tehát a blokkolás maga, nem nagy kunszt, érdekesebb inkább a detektálás, pontosabban a fals riasztások kiszűrése. 904nm-en kell azokat a frekvenciákat figyelni, amin a lézerek dolgoznak. Egyébként - főleg a lemenő nappal szemben haladva - állandóan riasztani fog a rendszer.
Szóljatok, ha valahol hiba van az okoskodásban!
(#) babocsai válasza babocsai hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Közben sikerült jobban megértenem a blokkoló működését. Mégsem zajt küld blokkolás céljából Szóval két részből áll a kütyü. A központi egységből illetve a blokkolófejből. Mindkettőben egy AVR adja a megoldást. Szóval a fejekben 3db dióda veszi a mérőszignált és egy Tiny 13V dolgozza fel. A jelet továbbítja a központi egységnek, ahol egy Attiny 26L visszapasszolja a fejben található 12db 900nm-es infra led-nek. Vagyis a blokkoló ugyanazzal a modulációval sugároz, amit érzékelt és pontosan csak addig, amig veszi a mérőjelet. Okos megoldás. Nem kell vacakolni, hogy minden egyes traffipax-ra felkészítsük a kütyüt. Egyszerűen az AVR-ek működési tartományain belül mindent képes blokkolni.
Most már csak meg kell tanulni AVR-t programozni és már gyártható is a kütyü...
(#) Action2K válasza babocsai hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Idézet:
„Most már csak meg kell tanulni AVR-t programozni és már gyártható is a kütyü...”

És a dekódolási/kódolási algoritmusokat ismered?
(#) hbfj hozzászólása Nov 3, 2009 /
 
ha gondolod ,nekem van még egy echo központi egységem,amivel lehet kiséreltezni ..előttem ugyan az automata bekapcsolás részét én is ,de ha a relét meghuzod,akkor szerintem müködik még a vezérlés ..
(#) babocsai válasza Action2K hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Nem ismerem az algoritmusokat. Egy nagyítóval nem látszik a nyák-ból, akárhogy is kerestem. lehet, hogy a megvilágítás volt a rossz?
Viszont a 26l-nek csak a PB6 és a PA0, PA1 lába van bekötve, és a 13v-nek is csak egy lába használatos (mármint a Vcc-n és a földeléseken kívül, természetesen). Nem vagyok nagy AVR guru, de az még nekem is tiszta, hogy nincsen szénné bonyolítva a dolog. Amúgy sem pontosan úgy kell megcsinálni, amit az echo blokkoló, hanem pontosan ugyanazt.
(#) babocsai válasza hbfj hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Kösz, központi egységem nekem is van...immár három darab. A fordított polaritások, ugye...azok szoktak neki fájni...mert az elpukkadt kondit még csak kicseréltem, de valami gubanc történt az AVR-el is, hogy a fene enné meg!
Amúgy hiába húzatod meg a relét direktben, nem kapcsol be a nyavalyás. Valaminek az IC-t is fel kell éleszteni. Tudom, mert kipróbáltam. És miután kicseréltem a szétégett relét, azután sem működött!
(#) treshold válasza babocsai hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 

Ha detektort akartok építeni, akkor javaslom a TFDU6102, vagy TFDU6103-as IRDA-t

Ebben benne van a vevődióda és a vételi erősítő.
A kimenetét ráviszed egy PIC-re és számolsz kb 5 impulzust, aztán risztás.
Fontos, hogy írj egy digitális szúrő programot, hogy ha az impulzusok 6Khz-nél nagyobb frekivel , vagy 90Hz-nél kissebbel jönnek, akkor reszetelje az impulzusszámlálást.

Zavarásra pedig felhasználhatod az adódiódáját, kb 5MHz-el meghajtva, bár ez önmagában lehet hogy gyenge lesz és pár száz méteren belül már nem véd


Tudnál fényképet felrakni az Echoról?
Beltéri és kültéri is érdekelne mindkét oldalról
Nagyon megköszönném.

Ha minden igaz, akkor azért van 12db led, hogy csúcsban kb 1-1,5 A-rel is ki lehessen hajtani, persze fölváltva mindíg csak egy villan fel.

Meg tudnád mérni, hogy milyen frekivel sugároznak a LED-ek?
(#) babocsai válasza treshold hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Meg tudnám mérni, de csak azt a frekit mérném meg, amivel bekapcsoltam. Kipróbáltam. Pont ez a lényege. A fejben veszi a jelet és a tiny13V-t használja a jel digitalizálására, mivel ez tartalmaz egy AD konvertert. Aztán a digitalizált jelet továbbpasszolja a központi egységnek (attiny 26L), ami fogadja - szintén vagy egy ADC egysége!) és ugyanezzel a modulációval meghajtja a zavaró-ledeket. Vagyis a zavarás pontosan azon a frekvencián történik, ahol vette a vérőjeleket. A 12db led szerintem pusztán azért ennyi, mert ennyi fért el a fejben...és minél több van, annál erősebb fénye, nem?
Fényképet teszek fel, ha hazaértem és csináltam róla...de nem sok fog látszani, mert le van lakkozva az egész feketére és amúgy is SMD-s a cucc.

Az elméleti gondom inkább az az egésszel - és ezért nem tetszik a kütyü - , mert a vett frekvenciát adja vissza. Viszont ez eleve magasabb a doppler-effektus miatt, mint a traffipax által kibocsájtott. Vagyis a zavarás azon alapul, hogy azonos frekvencián, jóval nagyobb energiával adunk, így interferálni fog az egész össze-vissza, lehetetlenné téve a mérést. Sokkal szofisztikáltabb lenne, ha venném az autó sebességjelét (minden mai, nem spirálos km óráról le lehet valahogy buherálni a jelet) és a sebesség ismeretében a mért mérőfrekvenciából real-time kiszámítanám a valós traffipax mérőfrekvenciát, majd egy olyan jelet küldenék ki zavarásul (elnyomva a mérőjel visszaverődését), ami egy kamu sebességértéket, mondjuk 30km/h-t sugározna vissza. Így a traffi még arra sem lenne képes, hogy megállapítsa, hogy ő most zavarva van - ezt a jobbak tudják! - hanem egyszerűen mindig 30-at mérne. Én közben hallanám, hogy most mérve vagyok, szépen visszalassítok a megengedettre, majd lekapcsolom a zavarást.
Ez persze csak elmélet, a valóságban tök felesleges úri huncutság. Magyarországon bőven elég, ha csak simán lehetetlenné teszi az ember a mérést, azaz elég a mért frekin visszadolgozni.
(#) babocsai válasza treshold hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
"...bár ez önmagában lehet hogy gyenge lesz és pár száz méteren belül már nem véd..."

Erre elfelejtettem reagálni. Az ellen semmi sem véd. A negyed milliós profi blinder-ek sem védenek 150-200 méteren belül. Ott a mérősugár átmérője pár tíz centi és olyan energiájú, hogy azt már semmi nem nyomja el, amit nem Paks hajt meg...

Az egész blokkolás arra jó, hogy ne lehessen téged 1,5km-ről megmérni, legyen időd visszalassítani olyan helyen, ahol érdemes egy kicsit nyomni neki. Közelről amúgy is csak lakotton belül mérnek, de ott meg értelmes ember lassít. Ha kilép eléd egy gyerek, ugye...
(#) hbfj hozzászólása Nov 4, 2009 /
 
Képek az echo cpu ról :

http://fojo.uw.hu/echo/cpu-1.jpg
http://fojo.uw.hu/echo/cpu-2.jpg

A fejeket gyakorlatilag lehetetlen szétszedni . 4 db rh45 portra csatlakoznak a fejek , az rj12-es portra meg a ki-be kapcsolo, a led és a hangszóró .
(#) treshold válasza babocsai hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Honnan tudod, hogy a vett frekit adja vissza?
H jól értem nem mérted meg.

(#) treshold válasza hbfj hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Köszi.
A fejekről is tudnál csinálni - amennyiben lehetséges
(#) hbfj válasza treshold hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Háát.. a kocsit már eladtam,amire felszereltem anno , így csak a kinyirt cpu egyéségem maradt itt,meg egyetlen foto ,amin éppen "teszteltem" a blokkolót :

http://fojo.uw.hu/echo/head.jpg


teszterrel elinditottam ,és fotóztam telcsivel , ezt látta ( mert ugye a digitális kamerák látnak infra tartományban) ,igy probáltam ki,hogy egyáltalán üzemel-e .

A fejek ki vannak öntve müanyaggal- a vizhatlanság miatt, ezeket nem lehet szétszedni roncsolás nélkül
(#) treshold válasza hbfj hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
OK, csak a képről nem derül ki, hogy milyen frekitartományban megy.

Egyszerre villognak a lézerek frekijén 100Hz-5KHz tartományban, vagy fölváltva néhány MHz-en

Ezért lenne jó egy mérés
(#) hbfj hozzászólása Nov 5, 2009 /
 
Ugyanabban a frekvenciatartományban kell mennie,ahol a jelet veszi,különben elsugároznak egymás mellett . Az scs102 kivételével mindegyik nagyon alacsony ( 200Hz) frekin dolgozik, az scs102 meg kb 2 kHz körül
(#) babocsai válasza treshold hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Valóban nem mértem meg. Nincs még hozzá kütyüm. Viszont az épített teszteremmel, ami 500Hz-en megy, folyamatos "adás" látszik a mobiltelefon kameráján keresztül, illetve csináltam egy villogót, ami 1Hz-en villogtat egy infra LED-et és azzal kipróbálva "pontosan" 1Hz-en villogott az adófej. Ez persze nem zárja ki, hogy mindegyik esetben 2MHz-es jelt kaptam vissza, de ennek ellent mond, hogy az adófej ledjei egy áramkörön vannak (pontosabban 4*3 van összekötve, de egy vezérlésről).
Inkább az AVR-ek felépítéséből gondolom, hogy ugyanazon a frekin adnak, ahol vettek. Nézd meg a doksikjukat!
A fejet tényleg nagyon nehéz szétszedni roncsolás nélkül, tegnap én is csak odáig jutottam el, hogy a külső borítást leszednem, de magát a nyák-ot nem tudtam kiemelni, így lefotózni sem érdemes.
Ma este elugrok a detektorboltos srácokhoz és megpróbálok tőlük elkuncsorogni egy rossz fejet, szétszedés céljából...
(#) treshold válasza babocsai hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
A fejen van AVR, ami a LED-eket meghajtja?

A 4x3 LED-et hogy kell érteni, 3 LED sorba van kötve, illetve a másik 3x3 ezzel párhuzamosan??
(#) treshold válasza hbfj hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Olvastam olyan megoldásról, hogy kb 4-5MHz-el villognak és az egyik impulzus ezek közül előbb állítja le a mérő vevőjét, mint a kilőtt impulzus. Így mozgás közben fars eredmények születnek
(#) babocsai válasza treshold hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Igen. Mármint a válasz a kötés kérdésére.
Egy AVR van mindegyik fejben (tiny 13V) és egy a központi egységben (tiny 26L) a 13-as használja az ADC lábat, tehát ennek kell a vevő-feldolgozónak lenni, de azt is el tudom képzelni, hogy ugyanez hajtja meg az adókat is, mégpedig a központ (a 26l) vezérlése alapján (ez valószínű, mert minkét fej ugyanúgy dolgozik akkor is, ha csak az egyik vette az adást - ezt a részét teszteltem)
(#) treshold válasza babocsai hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
A LED-ek hogy vannak kötve?
3 sorba?
4 sor külön kimenetekről meghajtva?
Következő: »»   5 / 147
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem